Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

10 Ülkenin 10 Farklı Kahve Kültürü

  • 23 Nisan 2021
  • 10 Ülkenin 10 Farklı Kahve Kültürü için yorumlar kapalı
  • 740 kez görüntülendi.

Kahve sevinçtir, özel bir istektir. Büyüleyici kokusuyla cezbeden bir fincan kahveye hayır demek güçtür. Arkadaşlıklar kahveyle yıllanır, geleceğin bilgisi, sevgi olasılıkları kahvenin telvesinde aranır. Ülkemize has Türk kahvesinin şanı başka ülkelerde de dinlenmiştir. Peki ya siz değişik ülkelerin kahve seçiminden ve lezzetinden haberdar mısınız? Yolunuz bu ülkelere düşerse evvelden bilgilenmiş olmanız işinizi basitleştirecektir. İşte o […]

10 Ülkenin 10 Değişik Kahve KültürüKahve sevinçtir, özel bir istektir. Büyüleyici kokusuyla cezbeden bir fincan kahveye hayır demek güçtür. Arkadaşlıklar kahveyle yıllanır, geleceğin bilgisi, sevgi olasılıkları kahvenin telvesinde aranır. Ülkemize has Türk kahvesinin şanı başka ülkelerde de dinlenmiştir. Peki ya siz değişik ülkelerin kahve seçiminden ve lezzetinden haberdar mısınız? Yolunuz bu ülkelere düşerse evvelden bilgilenmiş olmanız işinizi basitleştirecektir. İşte o ülkeler ve namlı kahveler:
Evvel kendi ülkemizden başlayalım.

1-Türkiye ve Türk kahvesi

Yemen Valisi olan Özdemir Paşa’nın 1517 senesinde tadına bakıp hayran olduğu Türk kahvesi bu vesileyle İstanbul’a getirilmiştir. Türkler kahveyi özel bir biçimde pişirmeyi keşfetmiş ve ismine Türk Kahvesi denilmiştir. İstanbul’a gelen seyyahların, elçilerin ve tüccarların kahveyi tanıması ile bu eşsiz lezzet Avrupa’ya ve öteki dünya ülkelerine taşınmıştır. Bulgunun ardından ulus tarafından da tanınan ve kahvehaneler aracılığıyla yaygınlaşan Türk kahvesi edebiyat, şiir ve sohbetlerin baş oyuncuyu haline gelmiştir. Saray yarıyılında kahve ehemmiyetli bir yere sahip olmuş ve özel zamanlarda yalnızca en elit şahıslara ikram edilmiştir. Öteki ülkelerin kahvelerine göre daha ince öğütülen Türk kahvesinin tüketimi günümüzde çoğalarak devam etmektedir.

Hazırlanması, pişirilmesi ve sunumuyla özel olan, tadı damaklardan basit gitmeyen Türk kahvesi öyle çabucak yapılmaz. Kahve dünyasında özel bir yere sahip olan Türk kahvesi genellikle bakır bir cezveye muhakkak bir miktarda koyulan öğütülmüş ve kavrulmuş toz halindeki kahve, su ve seçime göre az ölçüde şeker ilavesiyle kısık bir ateşte ağır ağır pişirilir. Bol köpüklü olanı ve mangalda, kömür ateşinde pişirileni makbul olan Türk kahvesi küçük kahve fincanlarına dökülerek ikram edilir. İkram sırasında tepsiye küçük bir kadeh su da vazgeçilir. Telvesi dibe çöken kahve ufak yudumlarla ve güzel sohbetler eşliğinde içilir.

10 Ülkenin 10 Değişik Kahve Kültürü2-Yunanistan‘ın Frappe’si

Yunanlılarda kahve kültürü bize göre daha yaygındır. Kuru kahve onlarda da bizdekine çok eş biçimde bol köpüklü, telveli ama daha sert olacak biçimde pişirilir. Yunanlılar 1453’te Fatih Sultan Mehmet yarıyılındaki Osmanlı ordusunun Doğu Roma Bizans İmparatorluğu’nun başşehri olan Konstantinopolis’i bugünkü İstanbul almasından sonra Türk Kahvesini tanımış, hoşlanmış, 1475’te kahve dükkânları açılmaya başlanmıştır.
Yunanistan’da ananesel pişirme ve içme usulünden başka Frappe ismiyle tanınan bir usul daha yaygındır. Bu usulde toz halindeki kahve buzlu olarak hazırlanır. Bir Shaker içine soğuk süt, instant ya da granül kahve olarak da öğrenilen hazır kahve, birkaç adet buz, bir ölçü toz şeker koyularak iyice karışması sağlanır. Uzun, ince kadehler ile servisi yapılan Frappe Yunanistan’da çok yakalanan bir kahve çeşididir.

3- İrlanda-Irısh coffee

Kahve ile içki ne ilgisi var demeyin, İrlanda’da sıcacık bir kahvenin içine ilave edilen bir ölçü şeker, viski ve kremayla nefis bir kokteyl elde edilmektedir. Bu değişik kahve kokteyline İrlandalılar kendi dilinde “Caife Gaelach” demektedir. Irısh coffee ise İngilizce ‘deki ismidir ve “İrlanda kahvesi” anlamına gelmektedir. Irish coffee içinde içki olmasına karşın hafif içimli, nefis lezzetli bir kahve çeşididir.

4-Fas’ın Cafe Des Epices’i

Fas’ta kendi kültürlerinin yansıması olan çok esrarengiz bir kahve çeşidi harcanıyor. Baharatı her alanda çok kullanan bu ülkede hazırlanan kahvelerin içine de baharat ilave ediliyor. Türk kahvesini anımsasa da içinde tarçın, karabiber, muskat, susam gibi muhtelif baharatlar bulunuyor hatta argan yağı dahi ilave ediliyor. İçimi sert olan kahvelerden sevinç alanlara önerilebilir. Bu orijinal baharatlı kahve Fas’a turlarla gidenlerin en fazla alakasını sürükleyen meşrubatlar arasındadır.

10 Ülkenin 10 Değişik Kahve Kültürü5-İtalya’nın Affogato’su

İtalya’nın kahve kültürü de apayrıdır. Coğrafyada çizme deyince akla İtalya, yemek kültüründe de İtalya deyince akla espresso ve pizza kazanç. Kahvenin çekirdekleri çok ince öğütüldüğü için bizdeki Türk kahvesine eş ancak daha yoğun, mırraya benzeyen bir tada sahiptir. İtalya’ya gidip bir kahve barına girdiğinizde espresso içmek istiyorsanız sipariş verirken İtalyanların size ilginç bakmasını istemiyorsanız yalnızca “caffé okunuşu kaffe’dir demeniz yeterlidir. Espresso shot kadehi denilen küçük bir kadehte getirilir ve içinde ancak birkaç yudumluk kahve bulunur. Espresso süratli hazırlanan, süratli içilip tamamlanan anlamına gelmekte olduğundan bu gayet klasik bir vaziyettir.
Güne kahveyle başlayan İtalyanlar günün her anında espresso içebilecek kadar kafein tutkunudur ve İtalya’da çok değişik kahve çeşitleri bulunur. İtalya için espresso kadar yaygın bir başka kahve çeşidi affogato’dur. Kelime anlamı “boğulmuş ” olan affogato dondurma ile kahvenin bir karışımıdır başka bir deyişle bir anlamda dondurma kahveyle boğulmuştur. Orijinal bir İtalyan affogatosu espresso ve vanilyalı dondurma kullanılarak hazırlanır. Tatlı kaplarına koyulan dondurmalar 5 dakika kadar buzluğa atılır ve çıkarılınca üzerine yeni pişirilmiş 1 shot kadehi espresso dökülür. Son değiş olarak fındık ve esmer şeker serpilerek servise hazır hale getirilir. Sunum likörle de değişik hale getirilebilmektedir.

6- Finlandiya‘nın Kaffeost’u

Beyaz zambaklar ülkesi olarak da öğrenilen Finlandiya popülasyonu az ama hayat standartları bakımından yüksek bir ülkedir. Dünyaca namlı olan kahvelerden biri de buraya aittir. Kahveye süt koyulabilir, dondurma da kulağa güzel gelebilir hatta baharat dahi kabul edilebilir ama peynir deyince işler değişmektedir. Kaffeost denilen bu kahvenin hazırlanması için peynirler küp şeklinde kesilip kadehin dibine koyulmakta, üzerine kahve dökülmekte ve şeker kullanılmamaktadır. Kahveyi içmek ve dipteki peynir parçalarını da bir kaşık desteğiyle yemek gerekmektedir. Finlandiya’nın bu ilginç kahvesini hazırlamak için konut üretimi peynirler kullanılmaktadır.

10 Ülkenin 10 Değişik Kahve Kültürü7-Almanya‘nın Pharisaer’i

İşte yeniden içki kapsayan bir başka kahve çeşidi. Danimarkalıların kullandığı dilde farisi anlamına gelen Pharisaer Almanya’da son derece popüler. Filtre kahve, çırpılmış krema kremşanti veya süt de kullanılıyor ve rom ile hazırlanan bu kahve çeşidinde krema en üste koyuluyor. Pharisaer’in saklı bir biçimde içki içmeye müteveccih olarak ortaya çıktığı söylenmektedir. Pharisaer İtalya’da yapılan affogatoda olduğu gibi vanilyalı dondurmayla da yapılabilmekte, bu gidişatta eiskaffee başka bir deyişle buzlu kahve olarak adlandırılmaktadır.

8-Meksika’nın Cafe de Olla’sı

Bu ananesel kahve de bir Meksika şekeri olan piloncillo ve tarçın kapsamaktadır. Piloncillo koni veya külah şekli verilerek preslenmiş bir çeşit harekât görmemiş esmer şekerdir. Cafe de Olla otantik toprak kil kaplar içinde hazırlanmakta ve soğuk abuhavalı yüksek bölgelerde harcanmakta, sunumu da toprak kaplarla yapılmaktadır. Hazırlanması için bir sos tenceresine toz halinde kahve, şeker, su, portakal kabuğu ve tarçın ilave edilip kaynatılır. Şeker eridikten sonra ocaktan alınıp 5 dakika dinlendirilir ve süzgeç kullanılarak kilden yapılmış kupalara dökülür, içlerine çubuk tarçın daldırılarak sunulur. Cafe de olla’nın içine anason tohumları koyulduğu da olmaktadır. Yoğun portakal tadı seçim edenler ya içine azıcık portakal likörü ilave etmekte ya da ayrıca portakal likörü ile beraber servis etmektedir. Bizlerin kahveyi ufak lokumlarla sunduğu gibi Meksika’lılar da kendi kahvelerini Pilancillo ile sunmaktadır. Bir gün dünya çapında en büyük kahve üreticisi olan Meksika’ya yolu düşen ve baharatlı karışımlardan beğenenler olursa cafe de olla’yı çekinmeden sınayabilir.

10 Ülkenin 10 Değişik Kahve Kültürü9- Vietnam’ın Ca Phe Trung’u

Kahvaltılarda, yemeklerde, çorbalarda kullanmaya aşina olduğumuz yumurta Vietnam, İsveç, Norveç, Macaristan gibi bazı ülkelerde kahve hazırlanırken kullanılmaktadır. En orijinal yumurtalı kahve Vietnam’da yapılmaktadır. Vietnam aynı zamanda bir kahve üreticisidir. Ca Phe Trung denilen yumurta kahvesi yumurta sarısı, toz şeker ve Vietnam’ın namlı robusta kahvesi ile yapılmaktadır. Yumurta sarısına karıştırılıp çırpılan şeker kahvenin üzerine dökülür. Seçime göre süt de kullanılabilen ve sıcak harcanan kahve enerji ve protein kaynağıdır. Soğuk olarak da harcanabilen ca phe trung köpüklü ve yoğun bir kıvamda, sanki bir tatlı gibi olduğu hatta dondurmalı kahveye benzediği için kaşıkla harcanmaktadır. Vietnamlı kahveseverlerin çok sevdiği bir lezzettir. İçmeye aşina olanlar ve yeni sınayanlar tiramisuya benzediğini belirtmektedir.

10 Ülkenin 10 Değişik Kahve Kültürü10-Etiyopya’nın Buna’sı

Kahvenin anavatanlarından olan Etiyopya en nitelikli kahveleri yetiştirmektedir. Etiyopya’da “buna” veya “bun” sözcüğü kahve anlamına gelmektedir. Etiyopya’ya has buna hazırlamak için evvel kahve çekirdekleri bir havanda iyice hırpalanır ve ibrik biçiminde bir testiye koyularak kömür ateşi üzerinde 2 saat kaynatılır. Hazırlık, sunum ve içim bakımından bir ritüele dönüşmüş olan buna kahvesi küçük fincanlar içine dökülerek ikram edilir. Ananesel Buna kahvesinin servisi yağ ve tuzla yapılır. Belki bir yabancıya tek fincan yetse de bir Etiyopya yerlisine asla bir fincan yetmeyecektir.
Burada ismi geçenlerden başka bir hayli ülkenin değişik alışkanlıkları, damak zevkleri ve değişik kahve hazırlama usulleri bulunmaktadır. Alışkanlıklar birbirine benzemese de değişik tecrübeler yaşatan kahve kültürleri yaşamı sevince dönüştürmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri