Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

112 Ne Zaman Aranmalıdır?

  • 18 Mart 2021
  • 112 Ne Zaman Aranmalıdır? için yorumlar kapalı
  • 441 kez görüntülendi.

Acil vaziyetler hiç beklenmedik anlarda olur, süratli düşünmeye ve hareket etmeye gereksinim dinlenir. 112 acil servis çağrı merkezi, birisinin bir yaralanma veya acil bir risk sebebiyle hemen dayanağa lüzumu olması gidişatında aranır. Misalin, şayet birisi bayıldıysa, birisi aniden çok hasta görünüyor, konuşmada ve soluk almada güçlük yaşıyorsa veya rengi maviye dönerse, biri boğuluyorsa, ciddi bir […]

Acil vaziyetler hiç beklenmedik anlarda olur, süratli düşünmeye ve hareket etmeye gereksinim dinlenir. 112 acil servis çağrı merkezi, birisinin bir yaralanma veya acil bir risk sebebiyle hemen dayanağa lüzumu olması gidişatında aranır. Misalin, şayet birisi bayıldıysa, birisi aniden çok hasta görünüyor, konuşmada ve soluk almada güçlük yaşıyorsa veya rengi maviye dönerse, biri boğuluyorsa, ciddi bir araba kazası reelleşmişse 112 acil servis aranabilir. Acil gidişat cerrahı arayan bireye alttakilere benzeyen “ne, nerede ve kim? gibi sualleri yöneltebilir:
—Acil olan mesele nedir?
—Neredesiniz veya nerede yaşıyorsunuz?
—Dayanağa kimin lüzumu var, yanında biri var mı?
112’yi araması gereken birey gergin ya da korkmuş olabilir. Bu bir mesele değildir. Telefona yanıt veren acil gidişat cerrahları gergin veya evhamlı olan erişkinler de dâhil olmak üzere bir hayli 112 Ne Zaman Aranmalıdır?insanla konuşurlar ayrıca çocuklarla da konuşmaya aşinadırlar. Yalnızca muhtemel olduğunca soğukkanlı olunmalıdır. Çok süratli konuşursanız, cerrah sualin ne olduğunu ve ne cins bir dayanağa gereksinim dinlendiğini kavramakta güçlük sürükleyebilir. Cerraha acil vaziyetin ne olduğu ve nasıl olduğu hakkında muhtemel olan tüm bilgiler verilmelidir.

112 Hakkında Öğrenilmesi Gereken Değişik Şeyler

Acil gidişat olmadan, şaka olarak veya yalnızca ne olabileceğini görmek için 112 aranmamalıdır. Acil gidişat cerrahı, reel bir acil vaziyeti olmayan bireylerle konuşmak için zaman ayırmak zorunda kaldığında arayan ve hemen dayanağa gereksinim dinleyen değişik şahıslar beklemek zorunda kalabilir. Bu surattan 112’yi eşek şakası yapmak için aramak bir hayli yerde kabahattir.
Acil gidişatlara hazır olmaya takviyeci olabilecek, 112 acilin ne zaman aranması gerektiği hakkında bilinmesi, öğrenilmesi bereketli olan vaziyetler şunlardır:

Sezgilerinize Güvenin

En eforlu taşıtlarınızdan biri kendi gözleminizdir. Bir Haylimiz bir vaziyetin riskli olduğu zamanlar hakkında bir fikrimiz vardır. İçgüdünüz veya sezginiz size ciddi olduğunu söylüyorsa, 112’yi arayın veya en yakın acil servise gidin. Sıhhatiniz mevzusunda önlemli davranmak her zaman iyidir.

Göğüs Sızısı

Birkaç dakikadan uzun süren göğüs sızınız veya baskınız varsa veya geri kazançsa, 112’yi aramanın zamanı gelmiştir. Bu bulgular varken sağlık kurumuna erişmek için vasıta kullanmaya çalışılmamalıdır. Ambulans, özel donanımlara ve hastaya daha süratli takviyeci olabilecek eğitimli insanlara sahiptir.

Soluk Darlığı

Soluk alamıyorsanız ya da birisi soluk almaya çalışırken belirgin bir kasvet gösteriyorsa destek çağırma zamanı gelmiştir. Aniden büyürse, şiddetli ise, bulantı veya göğüs sızınız varsa ve sizi günlük etkinliklerden uzak yakalıyorsa, birisi sizi acil servise götürmelidir. Kalp krizi veya pulmoner emboli akciğerde kan pıhtısı geçiriyor olabilirsiniz. Birisi soluk almakta ehemmiyetli bir güçlük yaşıyorsa, özellikle maviye dönüşme, şiddetli hırıltılı solunum veya ‘stridor’ denilen 112 Ne Zaman Aranmalıdır?şiddetli semptomlar, yüksek perdeli, tiz soluk sesleri varsa 112’yi arayın. Bu ehemmiyetli bulgular eşliğinde kendi imkânlarıyla sağlık kurumuna erişmeye çalışan hastalar makûslaşabilir, gelen ambulansta geldiğinde hastaya hemen sunulabilecek ilaç ve rehabilitasyon imkânları vardır.

Görme Problemleri

Aniden flu görme, çift görme veya görme kaybınız varsa 112’yi arayın. Bunlar inme veya değişik ciddi hastalıkların bir işareti olabilir. Gözlerinizde şiddetli sızı veya kaşıntı varsa, görme eforluğu sürüklüyorsanız ve baş sızınız, bulantı veya kusma, anlaşma, halsizlik, baş dönmesi, karmaşıklık veya konuşma eforluğu sürüklüyorsanız muhtemel olan en kısa müddette 112’yi arayın ve acil destek alın.

Yanıklar

Yangın, yanıkların tek sebebi değildir. Sıcak akışkan, sıcak tavalar, aletler, elektrik akımları ve kimyevilerin tümü ufak veya ciddi yanıklara neden olabilir. Bu yanıkların çoğu konutta tehlikesiz bir biçimde rehabilitasyon edilebilir.
*Konutta birinci derece ufak bir yanığın cildin dış katmanında kızarıklık, şişme ve sızı muntazam bir biçimde rehabilitasyon edilmesi mevzusunda kılavuzluk için acil olmayan bir hattı veya hekiminizin bürosunu arayın.
*Şayet yanık ellerinizin büyük bir kısmında, ayaklarınızda, suratınızda, kalçanızda, kasıklarınızda, dizleriniz veya dirsekleriniz gibi büyük eklemlerinizden birinde ise acil servise gidin.
*Şayet birey bir yangın sırasında dumanı solursa, ateşte yanmışsa, kabarcıklarınız, kirli cildiniz ikinci derece yanık veya avuç içinden daha büyük, kömürleşmiş ya da beyazlaşmış üçüncü derece yanığınız varsa 112’yi arayın. Aynı şey kimyevilerin veya elektriğin neden olduğu rastgele bir yanık için de geçerlidir, bu şahıslar bir tıp uzmanının rehabilitasyonuna gereksinim dinleyebilirler; ayrıca acil müdahale uzmanları ek yaralanmaları ve hasarları önlemek için yanık kaynağını güvence altına alabilirler.

Kusma

Kusmukta kan varsa veya şiddetli baş sızısı, karın sızısı, konfüzyon, süratli solunum ya da nabız gibi başka semptomlarınız varsa acil servise gitmelisiniz. Kusma birkaç saatten fazla sürerse veya rastgele bir dehidrasyon bulgusu varsa, 6 yaşından ufak bir çocuk hemen bir hekim tarafından görülmelidir. 6 yaşın üzerindeki çocuklar ve erişkinler, kusma bir günden daha uzun sürerse veya yüksek ateşi varsa erişkinler için 38,5 santigrat C ve çocuklar için 39 santigrat dereceden fazla ise bir hekimden destek istenmelidir.

Kafa Travması

Kafayı çarpmış olmak beyin sarsıntısı olabileceğini düşündürse dahi, otomatik olarak 112’nin aranması gerektiği anlamına gelmez. Çoğu insan yakından izlendiği sürece konutta kalabilir ve ertesi gün takip bakımı için hekimlerine bilgi verebilir. Yakınınızdaki bir birey başını yüksek bir süratle misalin bir düşme veya araba kazası sırasında bir yere vurursa, baş veya yüzde kanamaya başlarsa, ayakta duramazsa, bayılırsa, nöbet geçirirse, kusmaya başlar veya şuurunu kaybederse hemen 112’yi arayın. Bunlar ciddi kafa travması bulgularıdır, ciddi olabilir acil tıbbi bakıma gereksinim dinlenebilir. Eş biçimde, daha evvel kafa travması geçirmiş bir birey baş 112 Ne Zaman Aranmalıdır?sızısından şikâyet etmeye başlarsa, konuşma bozukluğu, kafası karmaşıklığı, halsizlik, üşengeçlik gibi bulguları gösterirse, kusmaya başlarsa veya şuurunu kaybederse, acil tıbbi destek isteyin.
Düşme ve yaralanma gidişatlarında da bireyi düştükten sonra hareket ettirmek faydadan çok hasar verebilir. Omurga yaralanmalarını, uzuvlardaki zararı ve yaralı bir bireyin hareket ettirildiğinde daha da makûslaşabilecek değişik meseleleri tespit etmek imkânsızdır. Boyun ve omurgalarında mümkün bir yaralanması olan hastaları kendi başınıza sağlık kurumuna taşımamalı, hemen 112’yi aramalısınız. Acil müdahale takımları riskli iç yaralanmaları ekarte etmek için röntgen ile görüntüleninceye kadar yaralı bireyi tehlikesiz bir biçimde hareket ettirebilir.

Derin Kesikler

Hafif kesikler ve yırtıklar için hemen telefona uzanıp 112’yi aramayın ama cildin üst katmanının altında sarı yağ dokusu görebiliyorsanız acil servise gitmelisiniz. Hafif kesiklerde yarayı sarıp hastayı bir muayenehaneye veya acile götürebilirsiniz fakat derin olan, kanaması durdurulamayan veya çok büyük olan yaralar varsa hasta hareket ettirilmeden evvel acil servis misyonluları tarafından güvence altına alınmalıdır. Kesik kapanmazsa veya suratınızda, boynunuzda, cinsel uzuvlarınızda ya da bir eklemde ise hızla ilgilenilmesi gerekir. Muntazam sargılanmadığı takdirde kan kaybı süratlenebilir ve yaşamı tehdit edici hale gelebilir. Bu ciddi yaralanmalar için 112’yi arayın. Ayrıca, bir birey veya hayvan tarafından ısırıldıysanız, lekeli veya paslı bir nesne ile kesildiyseniz veya makûs bir kanamanız ya da kesilen yere sıkışmış yabancı bir nesne varsa da acile gitmelisiniz.

Karın Sızısı

Karın sızınız 30 dakikadan fazla sürerse, özellikle ani ve yoğunsa acil tıbbi bakım almalısınız. Geçmeyen sızı veya kusma varsa cerahatli bir apandisit gibi ciddi bir mesele olabilir ve çok süratli bir biçimde anlaşılıp rehabilitasyon edilmesi gerekebilir.

Testis Sızısı veya Şişmesi

Bu meseleler bir yaralanma veya enfeksiyondan kaynaklanabilir ama karnınızdaki ciddi meselelerin bir işareti de olabilir. Şayet sızı çok şiddetliyse veya süratli bir biçimde ortaya çıkarsa, bulantı, kusma, ateş varsa, testis torbası veya skrotum içinde bir yumru seziyorsanız acilen rehabilitasyon alın. Aynı şey, yaralanmadan bir saat sonra hala sızınız varsa veya skrotumunuz kırmızı veya şişmişse de geçerlidir.

Yüksek Ateş

Bir ebeveyn için çocuğunun ateşinin yükseldiğini görmek korkutucu olabilir fakat ateş, 37,8 santigrat derecenin üzerinde dahi olsa, acil bir gidişat değildir. Ateşi nemli, serin bir bez ile veya ibuprofen ve asetaminofen vererek hakimiyet altına almayı deneyin. 3 aylıktan ufak bir bebeğin beden sıcaklığı 38 santigratın üzerindeyse bir çocuk hekiminin hemen görmesi gerekir. 112’lik acil bir gidişat olmasa da bir doktorun çocuğu gözden geçirmesi gerekir. Bu aynı zamanda 3 aylıktan 3 yaşına kadar 39 C ° ateşi olan bir çocuk ve 40 C ° veya daha yüksek ateşi olan bir erişkin için de geçerlidir. Sıcaklık 40 santigratın üzerine çıkarsa, çocuğu bir sağlık kurumunun acil kısmına götürün. Sıcaklık bu kadar yükselirse ve çocuğunuz uykulu hale kazançsa, nöbet geçirirse veya boyun tutukluğundan şikâyet ediyorsa 112’yi arayın. Uzun müddet yüksek kalan beden sıcaklıkları çocuğunuzun beynine ve gelişimine hasar verebilir.

Karmaşıklık veya Konuşma Eforluğü

112 Ne Zaman Aranmalıdır?Bunlar inmenin felç en yaygın semptomlarından ikisidir. Tehlikeye girmeyin ve hemen 112’yi arayın. Rehabilitasyonunuz ve iyileşmeniz büyük miktarda tıbbi bakım almanıza bağlıdır. Değişik inme bulguları ani yürüme veya dengele problemleri, yoğun baş sızısı, suratınızın bir tarafında sarkma ve bedeninizin bir tarafında anlaşma veya halsizlik olabilir.
Kırılmış Kemikler
Kırık bir kemiğiniz olduğunu düşünüyorsanız muhtemel olan en kısa zamanda bir hekime görünün. Bir kemik teninizi delip dışarı çıkmışsa veya yaralı beden kısmı deforme olmuş, anlaşmış veya mavimsi görünüyorsa bu acil bir gidişattır. Bu gidişat aynı zamanda boynunuzdaki, başınızdaki veya sırtınızdaki bir kemik için ya da ağır kanama olduğunda da geçerlidir.

Nöbet Geçirme

Konutunuzdaki biri size cevap vermediğinde, ne olduğunu öğrenmenin bir yolu yoktur, 112 aranmalı ve sağlık görevlilerinden destek istenmelidir. Daha evvel hiç yaşamadıysanız, hamileyseniz veya diyabetiniz varsa geçirilen nöbet acil tıbbi bakım gerektirir. Nöbetlere neden olan bir gidişatınız olduğunu öğreniyorsanız, hekiminizin yönergelerini izleyin ama daha fazla nöbet geçirmeye başlarsanız veya onlarla beraber başka bulgular yaşarsanız hekiminizi arayın. Hastayı stabilize etmek için 112 hattındaki cerrah arayan bireye beklerken kalp masajı yapılıp yapılmayacağı gibi takip etmesi gereken ehemmiyetli yönergeler verebilir.

Gebelik Sırasında Vajinal Kanama

Gebelik sırasında görülen kanamalar, özellikle de ilk üç aylık yarıyılda kirletilme veya hafif kanama her zaman ciddi bir şeyin işareti değildir fakat bulgular anekdot etmeli ve hekim aranmalıdır. Ağır kanama varsa, kramp, baş dönmesi veya karın ya da pelviste sızı varsa hemen tıbbi destek alınmalıdır.

Ciddi Bir Alerjik Tepkin

Rastgele bir birey şiddetli alerjik tepkin bulguları çoğalmış kalp sürati, soluk almada güçlük, dil şişmesi gibi göstermeye başlarsa hemen 112’yi arayın. Şiddetli alerjik tepkinler bir saatten kısa müddette süratli bir biçimde vefata yol açabilir, bu sebeple acil servise gitmek için yeterli zamanınız olmayabilir. Acil müdahale takımları epinefrin ile şipşak rehabilitasyon edebilir. 112’yi ararken dikkat edilmesi gereken etmenler, en yakın acil servise olan mesafeyi, trafiği, hava şartlarını ve ailenin erişim imkânlarını kapsar. Hafif alerjik tepkin yaşayanlar bir aile abonesi tarafından bir hekime ya da acil servise götürülebilir ancak solunum semptomları, ağızda şişme, salya çoğalışı veya soluk darlığı ortaya çıktığında 112’yi aramanın zamanı gelmiş demektir.

Özel Gidişat: Kan İnceltici İlaçlar

Kan inceltici kullanıyorsanız ufak bir yaralanma dahi ciddi olabilir. Bir yaralanmanız varsa, 112 Ne Zaman Aranmalıdır?

kalp atış süratiniz veya solunumunuz süratlenirse, soluk almada mesele yaşıyorsanız, baş sızınız varsa, uykulu, eforsuz, sersemlemiş seziyorsanız hemen 112’yi arayın. Ayrıca, büyük veya sızılı olan morluklar iç kanamanın bir işareti olabilir ve acil bakım almanız gerektiği anlamına kazanç.

Acil Bir Gidişat Var ve Yalnızsanız

Tek başınaysanız standartlar değişir. Tıbbi bir acil gidişat yaşıyorsanız, 112’yi arayın; vaziyetinizin ne kadar ciddi olduğunu görmek için çok uzun müddet beklemek aramayı yapabileceğiniz noktayı geride vazgeçebilir. Göğüs sızısı, soluk darlığı, görme veya konuşma eforluğu sürüklüyorsanız ve yalnızsanız 112’yi arayın. Sağlık Kurumuna kendiniz vasıta kullanarak gitmeye çalışmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri