Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

20 Mucizevi Çöl Bitkisi ve Yetiştiği Yerler

  • 16 Ekim 2021
  • 20 Mucizevi Çöl Bitkisi ve Yetiştiği Yerler için yorumlar kapalı
  • 316 kez görüntülendi.

Dünyanın kara yüzeyinin üçte bkocaman çöllerle kaplıdır ve en kurak olan yerlerden bazıları, dünyanın en ilgi çekici bitkilerinde konut sahipliği yapmaktadır. İklim farklılığı, Dünya tarihinde altıncı büyük yok oluş neden olurken, bu çöllerde yaşamda kalan canlılar dayanıklılık ve uyarlama modelleridir, fakat bu bitkilerin bile bir hudutları vardır. Bu yazıda 20 dayanıklı çöl bitkisi ve görüldüğü yerler hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Ağaç Uru Welwitschia mirabilis

Namib Çölü, dünyanın en belirgin bitkilerinden biltihaba konut sahipliği yapacak cinsten ve botanik ismi Welwitschia ile bilinen, dünyadaki en kurak yerlerinden bkocamandır. Welwitschia türü içindeki tek cinstir ve dolayısıyla başka hiçbir bitki onun kadar dayanıklı olamamıştır. Bu çöl bitkisi az büyüyen gymnospermdir, 26 feet’e kadar uzayan ve genellikle Namib Çölü, Namibya ve Angola bölgelerinde bulunur.
1000 yaşın üzerindeki bazı Welwitschia ağaçlarda, yavaş büyüyen bitkinin ömrü boyunca zeminde büyümeye devam eden yalnızca iki yaprak üretir. Welwitschia, senede 4 inçten daha az yağmur üreten bir ülkede, derin bir köke sahip değildir, yağmur suyu ve uzun yapraklarından köklerine kadar akan sis üzerinde yaşar.

Bal Mesquite Ağacı Prosopis chilensis

Mesquite Prosopis spp., birçok Amerikan çölünde bşehrindik bir bitkidir ve uzun, derin kökleri, az yağış alan veya hiç yağış almayan bölgelerde yeraltı sularına erişmesini sağlar. Bitkinin boyutu 46 fit uzunluğa ve gövdesi 3 fit çapına kadar genişlemektedir. Kuzey Şili’nin Atacama Çölü’nde, yaygın olarak bal mesquite olarak bilinen Prosopis chilensis bitkisi, insanlar tarafından yakacak odun olarak kullanılacak kadar kalın bir bitkidir. Aynı zamanda hayvanlar için gölge ve yem sağlayabilen minik, dikenli bir çalı veya ağaçtır.

Joshua Ağacı Yucca brevifolia

Botanik isminden de anlaşılacağı gibi Joshua ağacı bir ağaç değil, büyük bir avize görünümünde bir bitkidir ve 36 fite kadar uzayabilir. Amerika Birleşik Devletleri ve Mojave Çölü’nün en belirgin bitkilerinden bkocamandır. Kaba kum ve silt içinde senede takribî 3 inç büyüyen bu bitki, günümüzde iklim farklılığından orman yangınları tehdide kadar fazla yok olma tehditti altındadır. Ağustos 2020 senesindeki Kubbe Yangını, Mojave Milli Koruma Alanı’ndaki tüm Joshua ağacı ormanının yok olmasına neden olmuştur.

Tuz Sediri Ağacı Tamarix aphylla

20 İnanılmaz Çöl Bitkisi ve Yetiştiği YerlerTuz Sediri veya Athel Çamı olarak bilinen Tamarix aphylla 60 fit uzunluğa kadar uzayabilen yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Genellikle Negev, Suriye ve Arap çöllerinin yanı gizeme Kuzey Afrika ve Batı ve Güney Asya’nın kurak bölgelerinde bulunur. Asırlardır gölge, cenaze merasimleri ve rüzgâr siperleri için kullanılmıştır. Ateşe dayanıklıdır, yer üstünde büyüyen kısmı yandıktan sonra kök taçtan yine büyür. Zirai ormancılık için kullanılabilir, yayılan hayvanlara gölge sağlar, ancak yerli olmadığı bölgelerde istilacı olabilir.

Çöl Söğüt Ağacı Chilopsis linearis

Kuzey Meksika’dan güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar uzanan Chihuahuan ve Sonoran Çölleri, Kuzey Amerika’daki en büyük çöldür. Kaktüsleri ile tanınır, ancak öteki birçok bitki bu sert iklime geçim sağlamıştır. Çöl söğütleri, özellikle ırmaklarda ve nehir kenarlarında sık görülen bir manzaradır ve genellikle mordan pembeye kadar olan çiçekleri için yetiştirilir. Ayrıca yaprak döken ağaç veya çalı olarak bilinir ve 4 ila 24 fit breylerindedir.

Saxaul Ağacı Haloxylon ammodendron

Büyük çalı veya minik ağaç olan Saxaul ağacı Moğolistan’daki Gobi Çölü’ne özgü tek ağaçtır ve Orta Asya’daki öteki kurak bölgelerde de yetişir. Dar yaprakları, güçlü çöl rüzgarlarına sabretmesine izin verir. Kumullarda yetişebilme özelliğinden dolayı kökleri 15 metreye kadar kum tepelerine uzandığı ve iki kat daha geniş dağıldığı için çölleşmeye karşı ehemmiyetli bir bitkidir ve 8 fit uzunluğa kadar büyüyebilir. Bu yalnızca kum tepelerini stabilize etmekle kalmaz, aynı zamanda öteki çöl bitkileri için bir yaşam alanı yaratır.

Hayalet Sakız Ağacı Corymbia aparrerinja

Avustralya‘nın kırmızı merkezi, Avustralya Outback’in en kurak kısmı olan bir dizi tuzla ve kumlu ovadır. Karanlıkta parlıyormuş gibi görünen pürüzsüz, neredeyse beyaz kabuğundan dolayı bu adla anılan Ghost sakızının yetişme alanıdır. 66 fit uzunluğa kadar büyüyen Corymbia aparrerinja, besin ve su depolamak, onu ateşten ve kuraklıktan gözetmek için kullanılan ağacın tabanında bir şişlik olan kendine özgü bir lignotubere sahiptir.

Semizotu Kayası Calandrinia spectabilis

Dünyanın en kurak çölü olan Şili Atacama Çölü’nden kuraklığa dayanıklı bir etli olan kaya semizotu, köklendikten sonra neredeyse hiç suya lüzumu olmaz. Özellikle kıyı sisi alan kuru peyzajlı bahçeler için müthiş olan Calandrinia spectabilis, havadaki nemi emebilen mavimsi gri yapraklara sahiptir ve öteki semizotu gibi, portulaca ailesinin bir azasıdır. Bitki, dört fit genişliğe kadar kalın bir höyük haline gelebildiği için müthiş bir zemin örtüsü oluşturur. 8 inç boyuna ulaşabilen, eflatun renkli gelinciklere benzeyen çiçekleri ile aynı zamanda tozlayıcı arkadaşı bir bitkidir.

Sadak Ağacı Aloidendron dichotomum

Sadak ağaçları, 26 fit uzunluğa kadar uzayabilen, Namib Çölü’nde çapa bitkileri olarak hayati bir rol oynayan dev alolardır. Kuşlara ve babunlara nektar sağlarlar ve dünyadaki en daha önceki kültürler arasında olan Güney Afrika‘nın San uluslarının okları için ehemmiyetlidir. Zira San ulusu, besin depolamak için sadak ağacının oyulmuş gövdelerini de kullanır. IUCN kırmızı listesinden seçilmiş veya kısa vadeli iklim şartlarından kaynaklanan daha yüksek vefat oranları sebebiyle rakamının düşüşte olduğu bülten edilmiştir. Öteki aloes gibi yumuşak liflerinde su depolarlar, ancak kuraklıklarda su kaybını önlemek için dallarını kapatabilirler.

Hierba Negra Mulinum spinosum

Çoğu insan çölleri hayal ettiğinde, genellikle vasati sıcaklığın donma noktasının biraz üzerinde olduğu buzullar olan Patagonya’yı düşünmez. Ancak And Dağları tarafından Pasifik Ummanı’nun neminden korunan Patagonya, çok az yağmur alır. İspanyolca’da Hierba negra kara çimen veya İngilizce’de Neneo çiçekleri olarak bilinen Mulinum spinosum, sert rüzgârlardan gözetmek için düşük büyüyen bir hasır oluşturan ve sarıçiçekler üreten bir yastık bitkisidir. Bu minik çalı genellikle 40 inç boyundadır.

Çöl Gülü Adenium obesum

Çöl Açelyası veya Şişe Ağacı olarak da bilinen Adenium obesum, bonsai ananesinde yetiştirilen popüler bir çiçekli bitkidir. Çok az yapraklı sulu gri-yeşil sapları vardır ve plumeria görünümlü kırmızı veya pembe çiçekler üretir. Ayrıca Afrika’nın bazı bölgelerinde avcılık ve balıkçılıkta kullanılan özsuyunda zehir taşır. 3-9 fit boyunda, 3-5 fit genişliğinde olan bu etli çalı, Afrika kıtasının tamamında ve güney Arap yarımadasında Sahra’nın güneyindeki kurak bölgelerde yaşar.

Fırat Kavağı Populus euphratica

Çin’in İç Moğolistan eyaletindeki Badain Jaran Çölü’nde, devasa kum tepeleri rüzgarda savrulurken, kum tepeleri arasındaki düzinelerce baharla beslenen göl hayvanları, bitkileri ve ziyaretçi turistleri ağırlar. Bununla birlikte Taklamakan Çölleri, Çin, ayrıca Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın kurak bölgelerinde de bulunur. İlgi çekici yerler arasında sonbaharda altın rengine dönen Populus euphratica ağacının yaprakları yer alır. Yaprak döken bir ağaç olan ve 50 fit uzunluğa kadar büyüyen Fırat Kavağı, ayrıca zirai ormancılıkta ve ağaçlandırma çalışmalarında gölge bitkisi olarak kullanılır.

Sotol Dasylirion Wheeleri

Çiçekli yaprak dökmeyen çalı cinsidir ve 4-5 fit boyunda, 16 fit yüksekliğe kadar çiçekli gövdeye sahiptir, ayrıca Chihuahuan ve Sonoran Çölleri, Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika’ da bulunur. Çöl kaşığı olarak da bilinen Dasylirion Wheeleri, genellikle, sepet imalinde, çit imalinde, insanlar ve çiftlik hayvanları için gıdalarda kullanılır. Aynı isimli içkili meşrubatın sotol hazırlanmasında artan kullanımı, hasadın sürdürülebilirliği mevzusunda kaygılara yol açmıştır. Sotol kuraklığa ve yangına dayanıklı olsa da, iklim farklılığı onu daha yüksek yükseltilere iterek habitatını kısıtlamıştır.

Tef Eragrostis tef

20 İnanılmaz Çöl Bitkisi ve Yetiştiği YerlerWilliams lovegrass olarak da bilinen Teff, Sahra ve Sahra altı’da yetişen bir dizi Eragrotis cinsinden bkocamandır ve 3 metreye kadar boyundadır. Buğdaya mukayeseyle düşük bereketine karşın evcilleştirilen ilk mahsullerden bkocamandır. Kuraklığa hoşgörüyü,köklerinin su depolama ve toprak aşınmasını ihtiyata hüneri, tohumlarını Etiyopya ve Eritre’de binlerce yıldır temel yiyecek haline getirmiştir. Teff, çoğu bitki cinsinden daha yüksek karbon absorpsiyon oranına sahip bir C4 bitkisi olduğundan, karbon yakalama çabalarında ehemmiyetli bir varlık olarak görülmektedir.

California Fan Palmiye Ağacı Washingtonia filifera

Kaliforniya ve Güneybatı’nın tüm palmiye ağaçları arasında, California Fan Palmiyesi tek yerlidir. Yaylalar ve dereler boyunca bulunan California Fan Palm, hakikatinde bir ağaç değil, ağaçlarda ortak olan senelik ağaç halkaları olmadan uzun odunsu bir sürgün yollayan monokot bir bitkidir. 60 fit uzunluğa kadar büyüyebilen bu ağaç, Mojave, Colorado ve Sonoran çölleri, Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika’ da bulunur. Ancak kuşlar, yarasalar, böcekler ve öteki cinsler tarafından seçim edilmemektedir. Ağaçlar, kavurucu çöl sıcaklığında güzel bir barınaktır, Death Valley Milli Parkı’ndaki tek yeşil bitki örtüsünden bazılarıdır.

Yareta Azorella compacta

And Dağları’nın Altiplano’su yüksek plato, kuzeyde hem nemli bölgelere hem de güneyde tuz düzlüklerine konut sahipliği yapmaktadır. Bitkiler ve hayvanlar, düşük oksijen seviyelerine ve yüksek UV ışınımına geçim sağlamalıdır. Yareta, boyundan ziyade geniştir ve çapı 20 feet’e kadar çıkan bir höyük oluşturur. Kalın yaprak örtüsü su kaybını eksiltir ve bu aynı zamanda Azorella compacta’yı öteki bitki cinslerine de konut sahipliği yaparak böylesine zorlu bir civarda onların kıymetini arttırabilir.
Bitkiler senede kabaca yarım inç büyür, ancak uzun ömürlüdürler ve en büyüğü 3.000 yaşındadır. Güney Altiplano, Şili, Bolivya, Arjantin ve Peru bölgelerinde bulunurken, bir çoğu Güney Amerika hükümeti tarafından koruma altındadır, ancak hasat olarak yavaş büyüme sürati sebebiyle sürdürülebilir değildir.

Çöl Kabağı Citrullus colocynthis

Çöl kabağı, acı elma, sodom asması ve handhal olarak da bilinen Citrullus colocynthis , Sahra ve Arap çöllerinin kum tepelerinde yetişen sürünen çok senelik bitkidir. 9 fit uzunluğa kadar büyür ve karpuz görünümüne sahiptir ancak içi çok acıdır, tohumları ve çiçekleri yenilebilir, ayrıca saptan emilebilen suyu, güzel bir çöl meşrubatı sağlar.

Taman Panicum turgidum

Panicum turgidum, Afrika, Arabistan ve Pakistan’ın Sahra ve Ogaden çölleri, Etiyopya, Somali ve Arap yarımadası kurak bölgelerinde yetişen bir salkım otudur. 3 fit boyunda, 3-5 fit genişliğinde olan ve yoğun salkımları, akasya ağaçlarının fideleri için onları yayılan hayvanlardan gözeten natürel bir fidanlık vazifeyi gördüğünden, Sahra altı bölgesinin yine ağaçlandırılması için bir vasıta olarak kullanılmıştır. Kök sistemi 6 fit derinliğe kadar büyüyerek yeraltı suyuna erişmesini sağlar. İklim farklılığı ve su kıtlığı dünyanın birçok yerinde ananesel olarak yetiştirilen mahsulleri tehdit ettiğinden, tuza ve kuraklığa dayanıklı Panicum turgidum, evcil hayvanlar için yem bitkisi olan darıya daha sürdürülebilir bir seçenek olarak incelenmektedir.

Saguaro Carnegiea devi

Saguaro, Meksika ve Güneybatı Amerika’nın örtüşen kültürlerinde ortak olan, 40 fit uzunluğa kadar uzayabilen belki de dünyadaki en ikonik çöl bitkisidir. Bu kaktüs her iki ülkeyi de içeren Sonoran Çölü’nün bir yerlisidir. İklim farklılığı sebebiyle artan kuraklık yarıyılları ve bölgedeki artan beşeri büyüme, saguaro ve öteki kaktüs cinslerini tehdit etmektedir.

Deve Dikeni Alhagi Sparsifolia

Orta Doğu, Batı Asya ve Afrika Çölleri olarak yerli bölgelerinde bulunur, ancak Kuzeybatı Çin’deki Taklamakan Çölü, bitki örtüsünün sadece yeraltı suyunun erişilebilir olduğu kum tepeleri arasındaki çöküntülerde yetiştiği, dünyanın en büyük kum çöllerinden bkocamandır. Alhagi Sparsifolia, birçok ipek yolu kervansarayının karşılama yemi olan deve dikenleri olarak bilinen bir dizi alhagi cinsinden bkocamandır ve alhagi, arapçada hacı anlamına kazanç. Orantılı olarak, rastgele bir bitkinin en derin köklerine sahiptir, 2 fit boyunda ve yer üstü sürgünlerinden 5 kat daha derindir. Ayrıca bu yaprak döken ağaç çölleşmeye karşı da kullanılmıştır.
20 İnanılmaz Çöl Bitkisi ve Yetiştiği YerlerFarsçada Boşluk Ovası olarak bilinen Lut Çölü, Mayıs 2021 senesinde 177,4 derece F sıcaklığı ile dünya rekoru kırmıştır. Ayrıca on sene evvel sıcaklığıyla dünya rekoruna sahip olan Vefat Vadisine karşı, Lut Çölü 159 derece F ile dünyanın en sıcak yerlerinden bkocaman olarak rakip gösterilmiştir. Lut Çölü 2016 senesinde UNESCO’nun Dünya Serveti Listesi’ne alınmış olsa da, dağınık vahalar dışında burada hiçbir bitki yetişmemektedir. Zorlu yaşam koşullarına sahip bu topraklarda, çölde yaşayan böcekler, sürüngenler ve tilkiler, muhacir kuşların gölgeleri ile yaşamda kalmaya çalışırlar. Lut Ovası, iklim farklılığının körüklediği fazla civarların giderek çoğaldığı bir çağda, çölden sağ kurtulan canlıların en zorlularının bile hudutlarının olduğunu çok net bir biçimde ortaya koymaktadır.

Bibliyografi:
jstor.org/stable/24906111
doi:10.1126/science.abj5470
nps.gov/im/chdn/ecoregion.htm
doi.org/10.1657/1523-0430%282007%2939%5b229:MMOCPA%5d2.0.CO;2

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri