Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Adet Döngüsü, Hormon Dalgalanmaları ve Haritalama

  • 31 Mart 2021
  • Adet Döngüsü, Hormon Dalgalanmaları ve Haritalama için yorumlar kapalı
  • 322 kez görüntülendi.

Adet döngüsü sırasında hormonların nasıl dalgalandığını kavramak, bayanların bu yarıyılda genel sıhhatlerini iyileştirmelerine destekçi olacak bir dizi bilgiler sağlar. Her bayan, adet döngüsü süresince bayan hormonlarında 480’e kadar aylık dalgalanma yaşamayı bekleyebilir. Öyleyse bayanlar, bu dalgalanan hormonların sıhhatleri ve hayatları süresince sıhhatleri üzerindeki tesirleri veya hormonlarının olması gerektiği gibi dalgalanıp dalgalanmadığı mevzusunda nasıl fikir edinebilirler? […]

Adet döngüsü sırasında hormonların nasıl dalgalandığını kavramak, bayanların bu yarıyılda genel sıhhatlerini iyileştirmelerine destekçi olacak bir dizi bilgiler sağlar. Her bayan, adet döngüsü süresince bayan hormonlarında 480’e kadar aylık dalgalanma yaşamayı bekleyebilir. Öyleyse bayanlar, bu dalgalanan hormonların sıhhatleri ve hayatları süresince sıhhatleri üzerindeki tesirleri veya hormonlarının olması gerektiği gibi dalgalanıp dalgalanmadığı mevzusunda nasıl fikir edinebilirler?
Bu yazıda, adet döngüsü sırasında hormon varyasyonlarının bayanların refahı üzerindeki tesirleri hakkında bilgiler bulunmaktadır. Ayrıca hormonlarına geçim sağlamak isteyen bayanlar için bazı çözüm teklifleri bulunmaktadır. Bu teklifler genel sıhhat ve egzersiz performansını iyileştirmek ve optimize etmek, perimenopozda dolaşmak veya doğurganlık meseleleri, PCOS veya PMS gibi bayan hormonlarına bağlı vaziyetlerin idarenmesine destekçi olmak üzerinedir.

Adet DöngüsüAdet Döngüsü, Hormon Dalgalanmaları ve Haritalama

Çoğu bayan, yaşamlarının en az 30 seneyi süresince adet döngüsü yaşamaktadır. Her adet döngüsü sırasında, yumurtalıklardan yumurtanın salınmasını tertip eden karışık bir iç geribildirim mekanizmaları ağında bayanlık hormonu seviyeleri ehemmiyetli miktarda yükselir ve düşer. Menstruasyon yarıyıllar, her adet döngüsünün başlangıcını işaret etmektedir ve bayanlarda erken ergenlik yarıyılından menopoza kadar, adet yarıyıllarının durduğu zamana kadar bu devam etmektedir. İlk adet yarıyılının menarş olarak da öğrenilir vasati yaşı takribî 12’dir. Menarş, vasati yaştan birkaç sene evvel veya sonra ortaya çıkabilir, ancak genellikle 16 yaşından sonra olamaz.
Gebelik dışında bayanlar, perimenopoz olarak öğrenilen menopozun erken yarıyıllarına girene kadar erişkin hayatları süresince kumpaslı adet görmeye devam edeceklerdir. Perimenopoz sırasında, yumurtalıklar daha az duyarlı hale geldikçe banal hormon dalgalanmaları değişmeye başlar ve perimenopoz, bir kadının 12 aydan uzun müddettir adet görmediği menopozla sona erer. Menopozun vasati yaşı 51’dir, ancak menopoz genellikle kırk beş yaşından evvel asıllaşmasa da, bunun her iki tarafında da birkaç senelik değişiklikler olabilir.

Adet Döngüsü Ne kadardır, Ne kadar Sürer?

Sarih vasati bir adet döngüsü 28 gün sürer, ancak uzunluğu aralığı bayan takvim senede en az 9 adet yarıyılı sahip, 24 ila 35 gün kadar olma meylindedir. Ve adet döngüsü, bayanlarda değişen hormonların kumpaslı döngüsüdür ve foliküler faz ve luteal faz olmak üzere 2 düzeyden oluşur. Bir adet döngüsünün başlangıcı, 1. gün, adet kanamasının ilk günüdür. 1. günden itibaren yumurtlamaya kadar barbarca döngünün 14. gününde alana gelen foliküler faz olarak adlandırılır.
Adet döngüsünün bu ilk evresinde, yumurtalıktaki bir folikül, yumurtlamada yumurtalıktan bir yumurta çıkarmak için büyümeye başlar. Bu, adet döngüsünün foliküler fazında baskın hormon olan östrojeni en faal formu östradiol üretir. Yumurtlamadan sonraki adet yarıyılının başlangıcına kadar geçen zaman luteal fazdır. Adet döngüsünün bu ikinci evresinde, yumurtanın özgür vazgeçildiği folikül viraneleri yumurtalıktaki korpus luteumu oluşturur. Korpus luteum, adet döngüsünün luteal fazında baskın hormon olan progesteronu üretir.

Adet Döngüsü Hormonları

Adet döngüsüne dahil olan ana dört hormon vardır. Bu hormonlar ;
• Yumurtalık tepki hormonları,
• Östrojen ve progesteron ile beraber iki hakimiyet hormonu,
• Folikül uyarıcı hormon FSH
• Luteinize edici hormon LH
Beyin, adet döngülerinin giderekmesi için hakimiyet merkezidir ve hipotalamus ve hipofiz bezlerini kapsar. Bunlar, hakimiyet hormonları FSH ve LH’yi adet döngüsü süresince dikkatli bir biçimde giderekilmiş bir biçimde salgılar. Bu hakimiyet hormonları, östrojen ve progesteronun esas yumurtalık tepkisi hormonlarının salgılanmasını sağlamak için yumurtalık üzerinde tesir eder.

Adet Döngüsü Sırasında Hormon Dalgalanlamaları

Tüm hormonlar dinç bir vaziyette iken, bir adet döngüsü süresince bayan hormonlarının dalgalanmaları, tüm hormon ağlarının en karışık ve karışık olanıdır. Her adet döngüsü sırasında, bayan hormonları, alttaki adet döngüsü grafiğinde gösterilen karakteristik bir modelde değişiklik gösterir.

Bayan Hormonları Sıhhatini Nasıl Tesirler?

Her kadının bir adet döngüsü sırasında şahsi ve fertsel hormon dalgalanmaları, fiziksel ve zekâsal sıhhat açısından kendi eşsiz tecrübesini şekillendirir. Misalin, ruh halindeki farklılıklar, uyku kumpasları, çoğalan bitkinlik, açlık güdüsü veya adet döngüsü ile ilişkili öteki semptomlar gibi. Bunun sebebi, beyinde ve bedenin öteki kısımlarında bu hormonal varyasyonlardan etkilenen ve bir kadının hayat niteliğini etkileyebilecek bir dizi fiziksel ve zekâsal farklılığa neden olan reseptörler olmasıdır.Adet Döngüsü, Hormon Dalgalanmaları ve Haritalama
Bu özellikle yumurtalıklar tarafından üretilen tepki hormonları, östrojen ve progesteron için geçerlidir. Bu hormonların bayan faize sistemi, asap sistemi, adale-iskelet sistemi, sindirim sistemi, kardiyovasküler sistem, bağışıklık sistemi ve metabolizma üzerinde geniş kapsamlı tesirleri vardır. Adet döngüsünün her safhası, bir kadının fiziksel ve zekâsal sıhhati üzerinde tesirli olacak baskın bir hormona sahiptir. Misalin östrojen, adet döngüsünün foliküler fazında baskın yumurtalık tepki hormonudur, oysa progesteron luteal aşamada baskın yumurtalık tepki hormonudur. Bu evrede daha yüksek progesteron seviyeleri metabolizmada bir çoğalışa neden olur, bu sebeple açlık güdülerinde bir çoğalış yaşamak banal değildir.
Böylesine karışık bir sistemde, döngülerin uzunluğu, yumurtlamanın giderekmesi ve her bir hormonun kesin seviyeleri bir bayandan öbürüne değişir. Ve işleri daha karışık hale getirmek için, bir bayan bir döngüden öbürüne tüm bu değişkenlerde farklılıklar yaşamayı bekleyebilir.

Hormon Haritası: Hormonlarda Benzersiz Şahıslaştırma

Bayanlık hormonlarını ölçmenin mevcut uygulaması, genellikle hormonların en az faal olduğu menstrüel siklusun üçüncü gününde tek bir kan misali almaktır. Bu yaklaşım, bir kadının hormonlarının sadece tek bir günlük görüntüsünü verir ve bu, bir döngü süresince yüksek seviyede değişkenlik göz önüne alındığında, rastgele bir kesin netice çıkarmayı çok güçleştirebilir.
Hormonların bayanların hayatları üzerinde böylesine büyük bir tesiri olduğu düşünüldüğünde, üzerinde daha çok yapılması gerekenler olduğu biçiminde bir kanı uyanır. Genel popülasyon ortalamaları üzerinde çalışmak ve tek bir anlık görüntü, bayanlara adet döngüleri ve hormon sıhhati hakkında anlamlı bilgiler vermez. Çok daha bilgilendirici olan şey, bir kadının bütün bir adet döngüsü süresince kendi eşsiz hormon varyasyonunu öğrenmesidir. Bu bilgiyi o döngü sırasında nasıl sezdiğinle ilişkilendirmek, bayanlara gereksinim dinledikleri yanıtları vererek eforlu iç görüler sağlayacaktır.
Kan incelemeyi, suni zihin ve muayenehane uzmanlığın bir kombinasyonunu kullanarak, Bayan Hormonu Haritalama yaptığı bütün olarak budur, bayanlar için çığır açan bir mahsuldür. Bir şahsın adet döngüsünün 14. ve 21. gününde yapılan yalnızca 2 parmak delme kan testine sabrederek, adet döngüsünün her günü için dört anahtar bayan hormonunun her biri için kendi şahsi hormon profilini matematiksel olarak modelleyebilir.
Makine öğrenimi sayesinde, şahsileştirilmiş çarpık bilgilere göre ayarlanır, ne kadar çok bilgi girilirse neticeler o kadar doğru olur. Bu bireye değişik hayat safhaları süresince hormonlarını takip etmesi için bir taşıttır. Ve neticeler sanki adet döngüsünün her günü kan testi yaptırmış gibi bilgiler sağlar.

Bayan Sıhhatinin İyileştirilmesi

Bir endokrinolog şahsın adet döngüsü sırasında hormon varyasyonları ile o sırada gördüğü semptomlar arasında kurduğu irtibatlara sabrederek, hormonlarla alakalı şahsın genel sıhhatini ve refahını nasıl iyileştireceği hakkında nasihatlerde bulunur. Mevzusunda pratik, yaşama geçirilebilecek ve şahsileştirilmiş nasihatler sunar. Bu nasihat, şahsın hayat stili ve maksatları bağlamında yer alan beslenme ve egzersiz gibi hakimiyet altındaki etmenlere odaklanan ve ispata dayalıdır.
Ayrıca bireye genel yumurtalık tepkisi için bir puan verir. Bu puana, adet döngüsündeki iki ehemmiyetli zaman noktasında alınan hakimiyet FSH ve LH ve cevap östrojen ve progesteron hormonlarının balansını hesaplayan ‘Dördüncü Yumurtalık Duyarlı Metrik’ FORM skoru ismini verilir. Şartların iyileştirilmesi için ise destekçi olacak bilgiler sağlayabilir. Kumpassız yarıyıllar, adet evveli belirti, doğurganlık güçlükleri, PCOS ve endometrioz gibi vaziyetler bayan hormonları ile ilişkilidir. Bayan Hormon Haritalama beceriksiz luteal fazları ve anovulatuar döngüleri belirlemeye destekçi olabilir.
Perimenopoz, yumurtalıklar daha az cevap verdiğinde menopoza geçiş düzeyini belirlemek için kullanılan terimdir. Bu, eksilen östrojen ve progesteron seviyelerini ve FSH ve LH hakimiyet hormonlarının çoğalan seviyelerini üretir. Bu farklılıklar, bayanların yaşadığı kumpassız yarıyıllar, sıcak basmaları, gece terlemeleri ve ruh hali farklılıkları gibi bir hayli bulguya neden olur. Şahsın FORM puanı birbirini takip eden döngüler üzerinden karşılaştırmak, yumurtalık duyarlılığındaki rastgele bir farklılığı gösterebilir. Bu özellikle perimenopoza girip girmediklerini merak eden bayanlar için geçerlidir. Perimenopoz dinç bir vaziyet olduğundan, FORM puanı üç ayda bir izlemek, menopoz yaklaşımı ile meblağlı olarak yumurtalık tepkisindeki rastgele bir eksilmeyi izlemeye imkân tanır.Adet Döngüsü, Hormon Dalgalanmaları ve Haritalama
Bayan hormonları bayan sıhhatinde büyük rol oynar. Bir kan testi, bir zamanda tek bir noktada, özellikle de bu hormonlar en az faalken adet döngüsünün 3. gününde alınan 4 anahtar bayan hormonunun tümünü ölçmek için altın standart iken, şahsın hormon sıhhati yeterli bilgi veya içgörü sağlamaz. Zira her kadının adet döngüsü, hormon dalgalanmaları ve nasıl sezdiği ona hastır. Bu sebeple adet döngüsünde emin bir gün için tek bir kan testi, neler olup bittiğine dair asıl bir fikir vermez.
Çığır açan Bayan Hormonu Haritalama’nın emeli, bayanların şahsi iç hormon varyasyonları ile bunun sıhhatleri ve sezdikleri üzerindeki tesiri arasındaki iletişimi kavramalarına destekçi olmaktır. Hormonların beklendiği gibi ay süresince dalgalanıp dalgalanmadığını ve yaşadığı rastgele bir sualin hormon seviyelerindeki farklılıklarla ilişkili olup olmadığını gösterir.
Bayan Hormon Haritalama tüm bayanların adet hayatları süresince şahsi olarak en iyi biçimde sezmelerine destekçi olmayı hedeflemektedir. Perimenopoz çevresinde ortaya çıkan meçhullükle karşı karşıya olan bayanlar için, Bayan Hormon Haritalama hayatın bu evresinde alana gelen ehemmiyetli farklılıkların daha iyi anlaşılmasını sağlar. FORM puanı, bayanlar tarafından zaman içinde yumurtalık tepkisini izlemek için kullanılabilecek ehemmiyetli bir taşıttır. Doğurganlık meseleleri veya PCOS gibi bayan hormonuyla alakalı meseleleri olan bayanlar için, Bayan Hormon Haritalama bereketli olabilir.
Adet döngüsü süresince ve hayatın değişik düzeylerinde şahsi hormon seviyelerindeki metamorfozları daha derinlemesine kavramanın avantajları aşikârdır. Bu bayanları döngülerinin neresinde ve hangi evrede olurlarsa olsunlar, ileriye dönük tasarılama ve kendi şahsi gayelerine erişmek için taktikler planlama mevzusunda kuvvetlendireceği umut edilmektedir.

Bibliyografi:
https://www.zrtlab.com/test-specialties/menstrual-cycle-mapping/
https://www.focusboosterapp.com/blog/menstrual-cycle-mapping-how-women-can-improve-their-

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri