Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Adet Kanının Koyu Olmasının Temel Sebepleri

  • 28 Mart 2021
  • Adet Kanının Koyu Olmasının Temel Sebepleri için yorumlar kapalı
  • 404 kez görüntülendi.

Özellikle âdetin başlangıç ve sonunda düşük kan hacmine sahip olmak olağandır ve bu rastgele bir sıhhat probleminin göstergesi değildir. Bununla beraber, bu cins menstruasyon yinelendiğinde, misalin hormonal farklılıkların, uterus problemlerinin, stresin veya cinsel yolla bulaşan hastalıkların bir işareti olabilmektedir. Bu, bayanlar doğum hakimiyet hapını ilk kere kullanmaya başladığında, hapı değiştirdiğinde veya ertesi gün hapı kullandığında […]

Özellikle âdetin başlangıç ve sonunda düşük kan hacmine sahip olmak olağandır ve bu rastgele bir sıhhat probleminin göstergesi değildir. Bununla beraber, bu cins menstruasyon yinelendiğinde, misalin hormonal farklılıkların, uterus problemlerinin, stresin veya cinsel yolla bulaşan hastalıkların bir işareti olabilmektedir. Bu, bayanlar doğum hakimiyet hapını ilk kere kullanmaya başladığında, hapı değiştirdiğinde veya ertesi gün hapı kullandığında da olabilmektedir. Bu vaziyetlerde, adet döngüsü daha koyu hale gelebilmekte veya kahve telleri rengine sahip olabilmektedir, ayrıca bir sonraki döngüde sıradana dönmektedir. Siyah, kahverengi veya kahve telvesi eşi menstrüasyon sebepleri olmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:

Gebelik

Cenin rahim duvarlarına yapıştığı için az ölçüde pembemsi, kahverengimsi veya koyu kırmızımsı kanama yaygındır. Bununla beraber, bu kanama gebeliğin daha sonraki bir safhasında ortaya çıktığında veya karın sızısı, omuz sızısı, baş dönmesi ya da fazla bitkinlik gibi öbür semptomlar eşlik ettiğinde, ektopik gebelik veya düşük yapma gelişimini göstermektedir. Bu sebeple rastgele bir mesele olup olmadığını doğrulamak için bayan doğum uzmanına gidilmesi gerekmektedir.

Duygusal FarklılıklarAdet Kanının Koyu Olmasının Temel Nedenleri

Bir kadının duygusal gidişatında fazla stres veya bunalım gibi bazı farklılıklar, duvarlarının kalınlığını eksilterek uterusun yapısını etkileyebilmektedir. Bu farklılık, hücrelerin ceddilmesini geciktirmektedir ve bu sebeple, kanın oksidasyonunu basitleştirmekte ve periyot kanamasını koyulaştırmaktadır.

Hormonsal Farklılıklar ve Menopoz

Tiroit problemleri ve hatta menopoz sebebiyle hormonsal farklılıklar genellikle bu zamandaki kanın koyu olmasına ve minik ölçülerde gelmesine neden olmaktadır. Bu farklılık, doğum hakimiyet haplarını değiştirirken veya bayan çok sık emzirmediğinde, emzirme hapının kanamayı önlemek için yeterli olmadığında da çok yaygındır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Misalin gonore veya klamidya gibi bakterilerin yol açtığı cinsel yolla bulaşan hastalıklar, adet kanının daha süratli bir biçimde bozulmasına neden olarak daha koyu hale getirmektedir. Ek olarak, bu tip yarıyıla genellikle makûs bir koku, menstruasyondan evvel veya sonra kahverengi akıntı, pelvik sızı ve 38 ° C’nin üzerinde bir ateş eşlik etmektedir.

Endometriozis ve Öbür Vaziyetler

Endometriozis, uterus dışındaki endometriyal dokunun gelişmesidir. Bu cins bir mesele ve adenomyoz gibi öbür vaziyetler, menstruasyon sırasında ve arasında ortaya çıkabilecek, kahve telvesinin rengine eş biçimde pelvik bölgede ve koyu kirlerde şiddetli sızıya neden olabilmektedir. Bu vaziyetlerde koyu kanın yanı gizeme, zaman 7 güne kadar sürebilmektedir. Kuşku gidişatında, bir tetkik, incelemeler ve antibiyotikler için teklifler veya operasyon gibi başka bir rehabilitasyon biçimi için jinekoloğa gidilmelidir.

Doğum Sonrası

Regl yarıyılı kanının koyu olmasının klasik olduğu başka bir gidişat doğum sonrası düzeydir, zira uterus klasik ebadına dönmesi takribî 45 gün devam ettir ve bu yarıyılda kanama olmaktadır. Bu safhada, bu kanama bütün olarak adet kanaması değildir, ancak rengi koyudur ve bir hayli bayan bunu karıştırabilmektedir. Ayrıca, bu klasik ve beklenen bir vaziyettir.

Ne Zaman Hekime Gidilmelidir?

Menstrüel kanamadaki farklılıklar genellikle olağandır ve bir mesele olduğunu göstermemektedir, ancak başka semptomlar veya bulgular da ortaya çıktığında jinekoloğa gidilmesi öneri edilmektedir. Bu semptom ve bulgular alttaki gibidir:

7 günden fazla zaman süren kanama 3 aydan fazla zaman regl olunmadığında Yarıyıllar arasında vajinal kanama Vajinada sızı 38 ° C’nin üzerindeki ateş Baş dönmesi Genel olarak veya tırnakların altında bölgede soluk cilt

Kuşkulu gebelik gidişatlarında, koyu renk kanamanın, pıhtılarla veya büyük ölçülerde ortaya çıkmasının da hekime görünmenin bir sebebi olduğunu anımsamak ehemmiyetlidir, zira düşük olabilmektedir ve rahmi arınmak için kürtaj lüzumludur. Bayanların çoğunluğu için regller, altta uyuyan rastgele bir sıhhat meseleyi olmadığı zannedilerek 12 ve 13 yaşları arasında başlamaktadır. Menstrüasyon, mukoza dokusunun ve kanın iç uterin astardan vajinaya aylık olarak boşalmasıdır. Rengi, dokusu ve süresi faize sıhhatinin hayati göstergelerini sunmaktadır. Adet kan akışının renkleri parlak kırmızıdan turuncu, kahverengi veya siyaha kadar değişebilmektedir. Bu varyasyonlar genellikle klasik olmakla beraber, siyah adet kanının ortaya çıkması bazen tıbbi müdahaleyi gerektirmektedir.

Adet Kanının Koyu Olmasının Temel NedenleriSiyah Adet Kanı ve Akıntı Sebepleri

Siyah adet kanı, uterusdan ufalamak için ekstra zaman alan ve yol süresince bir yerde okside olan aldat. Netice olarak, kahve telvesi ile azıcık eşlik gösteren koyu kahverengi veya siyahımsı bir renk tonuna dönüşmektedir.  Azıcık korkutucu görünse de, siyah adet kanı ve vajinal akıntı her zaman evham kaynağı değildir. Genellikle döngünün değişik saatlerinde, özellikle yarıyılın başlangıcına doğru olmaktadır. Siyah adet kanının arttaki muhtemel açıklamalar, bayan faize sisteminin kendisi kadar karışık ve muhtelif olabilmektedir. Bu gözlemlendiğinde göz önünde bulundurulması gereken potansiyel etkenler vardır ve bunlar alttaki gibidir:

Regl Yarıyılın Başlangıcı veya Sonu

Akış, aylık aybaşı seanslarının başında ve sonunda azıcık daha yavaş olma meylindedir. Belirtildiği gibi, bu kanın bedeni terk etmesi ne kadar uzun sürerse, oksitlenme ve siyah adet kanına dönüşme ihtimali o kadar yüksektir.

Vajinaya Bir Cismin Sıkışması

İster inanın ister inanmayın, siyah adet kanı bazen vajinada yabancı bir cismin varlığına işaret etmektedir. Belki de yanlışlıkla ikinci bir tampon takıldığında, bir tamponla seks yapıldığında veya son adet kanamasından sonra tampon çıkarılmayı unutulduğunda olabilmektedir. Vajinaya yerleştirilebilecek öbür nesneler arasında kondom, seks oyuncakları ve süngerler, diyaframlar, ulusalar veya servikal kapaklar gibi kontraseptif makineler bulunmaktadır. Zamanla, bunlar vajinal astarını tahriş etmektedir ve enfeksiyonu tetiklemektedir. Siyah adet kanının yanı gizeme, bazı ihtar işaretlerine dikkat edilmelidir ve bu ihtar işaretleri alttaki gibidir:

Makûs kokulu vajinal akıntı Vajinada ve etrafında rahatsızlık veya kaşıntı Genital bölgede döküntü veya şişme Ateş İdrar yapmada güçlük Pelvik veya karın sızısı

Kara yarıyıl kanı ve yukarıyadaki semptomlardan rastgele biri fark edildiğinde ve içinde bir şey sıkıştığı şüphelenildiğinde, şipşak takviye alınmalıdır. Ender vaziyetlerde, toksik şok belirtiyi olarak öğrenilen yaşamı tehdit eden enfeksiyona yol açabilmektedir.

Adet Kanının Akmaması

Yakalanan adet veya hematokolpos, adet kanının vajinal kanalı terk edemediği ve vajinayı doldurduğu zaman usulca koyulaşmaktadır. Kan rahmi doldurduğunda buna hematometra denmektedir. Buna vajinal septum veya kızlık çeperinin konjenital hastalıkları sıklıkla neden olmaktadır. Ender vaziyetlerde, mesele bir serviksin başka bir deyişle servikal agenezin yokluğuna bağlanmaktadır. Veya, bir cins cerrahi karmaşıklık olan servikal atrezi neticeyi olabilmektedir. En sık konjenital anormalliklerden kaynaklandığından, hematokolpos ve hematometra öncelikle ergenlik yarıyılında teşhis edilmektedir. Tıkanıklık şiddetli olduğunda, bütün bir adet akışkanı veya amenore noksanlığı yaşamak muhtemeldir. Hematokolpos ile iletişimli öbür bulgular arasında alt karın bölgesinde görülen kramp sızısı, adezyonlar  ve endometriozis bulunmaktadır.

Rahim Ağzı Kanseri

Çok ender vaziyetlerde siyah adet kanı, özellikle cinsel ilişkiden sonra veya yarıyıllar arasında kumpassız kanama ile beraber serviks kanserinin bir ihtar işareti olabilmektedir. En erken düzeylerinde, vajinal akıntı genellikle duru veya beyaz, makûs kokulu ve sulu, sonunda koyu kahverengi veya siyah adet kanına dönüşmektedir. Rahim ağzı kanserinin ileri safhalarındaki bulguları bulunmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:

Bitkinlik Daha uzun veya daha ağır yarıyıllar İlişki sırasında sızı Seks sırasında veya sonrasında kanama Kilo kaybı Pelvik sızısı İdrar yapmada güçlük Bağırsak hareketlerini geçmede güçlük Bacaklarda şişme

Doğum Sonrası Lochia Geliştirme

Doğumdan 4 ila 6 hafta sonra ortaya çıkan vajinal kanamalara lochia denmektedir. Kırmızımsı renkli ve minik kan pıhtıları kapsayan ağır bir akış olarak başlamakta ve birkaç gün sonra bu yavaşlamaktadır. Bu iki hafta süresince, bu kan kahverengiden koyu kahverengiye ve siyaha doğru giderek daha koyulaşmaktadır. Kısa bir zaman sonra, akış tamamen durmadan evvel renk yavaş yavaş sarı veya kremsi hale gelmektedir. Lochia parlak kırmızı ise, erik büyüklüğünde pıhtılar kapsıyorsa veya doğumdan sonraki haftalarda makûs kokulu akıntı gözlemlenirse tıbbi takviye alınmalıdır.

Düşük

Siyah adet kanı ve kirletilme de, gebeliğin 12. haftasından evvel asıllaşan düşük için bir bulgudur. Bununla beraber, uzmanlar gebeliklerin yalnızca % 15 ila 20’sinin düşükle sonuçlanacağını varsayım etmektedir. Siyah adet kanını fark faktörün yanı gizeme, ağır kanama veya sızı gibi düşük yapma bulguları görülmeyebilmektedir. Bazı bayanlar, kaçırılmış bir düşük olarak öğrenilen bir olgu olan klasik gebelik bulgularını yaşamaya devam etmektedirler. Yalnızca ultrasonla tespit edilebilmektedir, cenin büyümeyi durdurduğunda ancak beden tarafından atılmadığında ortaya çıkmaktadır.

İmplantasyon Kanama

Koyu kahverengi veya siyah adet kanı erken hamile kalma veya gebeliği temsil etmektedir. İmplantasyon kanaması bazen döllenmiş bir yumurtanın uterus astarına yerleşmesinden 6 ila 12 gün sonra ortaya çıkmaktadır. Akış yalnızca birkaç gün devam ettir ve genellikle hafiftir, ancak vajinayı çok yavaş vazgeçerse siyah olabilmektedir. Pislenmenin yanı gizeme, erken gebelik ve implantasyonun öbür bulguları arasında şişmiş ve duyarlı göğüsler, bitkinlik vb bulgular yer almaktadır. Herkesin başına gelmese de, reelinde şahıs hamileyse ve implantasyon kanaması varsa, sıhhat sağlayıcını ziyaret ettiğinden emin olmalıdır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar STD

Siyah adet kanı, klamidya veya gonore gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilişkilendirilmiştir. Koyu kahverengi veya siyah akıntıya bazen öbür STD semptomları eşlik etmektedir. Bu semptomlar alttaki gibidir:

Makûs kokulu akıntı İdrar yaparken yanma İlişki sırasında sızı Seks sırasında veya sonrasında kanama Pelvik tazyik veya sızı Vajinal kaşıntı Yarıyıllar arasında tespit

Rehabilitasyon edilmediği takdirde, cinsel yolla bulaşan hastalıklar dağılabilmektedir, ayrıca serviks, uterus ve öbür faize uzuvlarını enfekte eden pelvik inflamatuar hastalık PID ile sonuçlanabilmektedir. PID karmaşıklıkları arasında kronik pelvik sızı ve infertilite bulunmaktadır. Son olarak, koyu kahverengi veya siyah adet kanı, endometriozis, rahim fibroidleri, endometriyal polipler veya ektopik hamilelik gibi altta uyuyan öbür sıhhat meselelerini de göstermektedir.

Adet Kanının Koyu Olmasının Temel NedenleriSiyah Adet Kanı Rehabilitasyon Alternatifleri

Siyah adet kanı rastgele bir rutin sebepten kaynaklanmıyorsa, takviye almak çok ehemmiyetlidir. Rehabilitasyon alternatifleri, adet kanının kesin sebebine bağlı olarak büyük miktarda değişmektedir. Bu nedenler alttaki gibidir:

Vajinaya yabancı bir nesnenin sıkışması, ateş, acı ve siyah akıntı olduğunda nesne hemen çıkarılması gerekmektedir. Öte yandan, PID ve STD enfeksiyonları hadiseleri tipik olarak antibiyotiklerle ele alınmaktadır. Verilen tüm yönergeleri izlenmelidir. Düşükler kendi başlarına çözülebilse de, çoğu hasta acil tıbbi takviyeye lüzum dinlemektedir. Çözümler arasında reçeteli ilaçlar veya kalan dokuları uterustan çıkarmak için bir dilatasyon ve küretaj D&C prosedürü bulunmaktadır. Yakalanan adetlerde, başlangıçta tıkanıklığa neden olan gidişatlarla başa çıkmak için operasyon gerekmektedir. Rahim ağzı kanseri, her hastaya has cerrahi, kemoterapi ve ışınım kombinasyonu ile rehabilitasyon edilmektedir.

Ne Zaman Hekime Gitmeli?

Klasik adet kanaması iki ila yedi gün devam ettir ve takribî 21 ila 35 günde bir gelmektedir. Bununla beraber, bunun dışındaki siyah adet kanı oldukça kumpassızdır ve bir sıhhat uzmanı ile görüşülmelidir. Gebelik sırasında, doğumdan sonra veya menopoza girerken siyah akıntı tespit edildiğinde, bu altta uyuyan ciddi bir meseleye işaret etmektedir. Bazı semptomlardan rastgele biriyle ilişkili siyah adet kanı da tıbbi müdahaleyi gerektirmektedir ve bunlar alttaki gibidir:

Ağır deşarj Makûs kokulu akıntı Vajinal kaşıntı Kramp, sızı veya ateş

Siyah adet kanı, aylık yaygın bir hadise veya daha büyük bir sualin bulgusu olabilmektedir. Yukarıyada belirtilen şartlardan rastgele birine sahip olunduğundan şüphelenildiğinde, sıhhat sağlayıcısından buluşma alınmalıdır. Ayrıca siyah adet kanının rehabilitasyonu öncelikle neden olan nedenlere direnmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri