Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Adli Tıp Tarafından Çözülen 10 Ünlü Hadise

  • 22 Nisan 2021
  • Adli Tıp Tarafından Çözülen 10 Ünlü Hadise için yorumlar kapalı
  • 173 kez görüntülendi.
Adli Tıp Tarafından Çözülen 10 Ünlü Hadise

Seri Katil Ted Bundy Seri katil Ted Bundy, varsayımı 30’dan fazla cinayetten mesul bir katildir. 1975 senesinde hapsedildiğinde kabahatli olmasına karşın çok az fiziksel deliller bulunmuştur. Bundan iki sene sonra, yalnızca insan kaçırma kabahatinden karar giymiştir ve Florida’ya gittiğinde Colorado’da cinayet için suçlanmış fakat buradan kaçmıştır. Orada, 1978’li senelerin başlarında üç şahsı daha öldürmüş ve […]

Seri Katil Ted Bundy

Seri katil Ted Bundy, varsayımı 30’dan fazla cinayetten mesul bir katildir. 1975 senesinde hapsedildiğinde kabahatli olmasına karşın çok az fiziksel deliller bulunmuştur. Bundan iki sene sonra, yalnızca insan kaçırma kabahatinden karar giymiştir ve Florida’ya gittiğinde Colorado’da cinayet için suçlanmış fakat buradan kaçmıştır. Orada, 1978’li senelerin başlarında üç şahsı daha öldürmüş ve o senenin Şubat ayında tutulduğu zaman, bu davalardaki fiziksel deliller mahkum olmsı içim yeterli olmuştur. En ehemmiyetlisi, kalça üzerindeki bir ısırık izinin eşleşmesidir kurbanı Lisa Levy’nin Bundy’nin kendine özgü, eğri ve yontulmuş diş izlerine tesadüfülmüştür. Ayrıca minibüsünde kızın elbiseleriyle eşleşen liflere dayanan 12 yaşındaki Kimberly Leach cinayetinden de kabahatli bulunmuştur. Bununla beraber Bundy 1989 senesinde öldürülmüştür.

Lindbergh Kaçırma

1 Mart 1932 senesinde ünlü havacının 20 aylık oğlu Charles Lindbergh Jr. kaçırılmış ve 50.000 dolarlık bir fidye ödenmesine karşın çocuk asla geri dönmemiştir. Cesedi Mayıs ayında evinden yalnızca birkaç mil uzakta bulunmuştur. Fidye ödemesinde kullanılan faturaların dolaşımını takip eden yetkililer, garajında 14.000 dolardan fazla parayla bulunan Bruno Hauptmann’u kabahatli olarak tutmuşlardır. Hauptmann paranın bir dostuna ait olduğunu iddia ederken, el yazısı analistlerinden gelen ehemmiyetli şahitlikler fidye anekdotlarındaki yazımıyla eşleşmiştir. Ek adli araştırmalar, Hauptmann’ın çatı katındaki ahşap parçayı, kaçıranların çocuğun yatak odası penceresine tırmanmak için inşa ettikleri merdiven ile karşılaştırdıklarında aynı malzeme olduğunu tespit etmişlerdir. Bununla beraber Hauptmann 1936 senesinde mahkum edilerek idam edilmiştir.

Atlanta Çocuk Cinayetleri

Adli Tıp Tarafından Çözülen 10 Ünlü Vaka1979 ve 1981 seneleri arasındaki iki senelik bir yarıyılda 29 çocuk, neredeyse tüm çocuklar bir seri katil tarafından boğularak öldürülmüştür. Polisler, birkaç gün sonra bir cesedin bulunduğu bölgeden uzaklaşırken, değişik cesetlerin atıldığı ve Wayne Williams’ı hapsettiği yerel bir nehri tanımlamıştır. Polisler cesedi oraya vazgeçtiğine dair deliller tanıklar bulamamıştır fakat davaları büyük miktarda kurbanlarda bulunan liflerden bir araya gelen adli ispatlara dayanmıştır. Toplamda, Williams’ın evinden, taşıtlarından ve hatta köpeğinden gelen takribî 30 çeşit lif bulunmuştur. Atlanta polisi Williams’ın çocuk cinayetlerinden en az 22’sinden mesul olduğunu açıklamasına karşın, 1982 senesinde iki erişkin kurbanı öldürmekten kabahatli bulunmuş ve ömür boyu mapus cezasına çarptırılmıştır.

Howard Hughes Hoax

1970 senesinde yazarlar Clifford Irving ve Richard Suskind, makûs namlı ve münzevi milyarder Howard Hughes’un otobiyografisini oluşturmak için bir tasarı hazırlamışlardır. Hughes’un kitabı ayıplamak için saklanmaktan asla çıkmayacağını varsayarsak, tasarılarının hatasız olduğunu hissetmişlerdir. Irving, Hughes’un yaşam hikayesini yazmak için kendisine yanaştığını ve yalnızca yazarla yazışmak istediğini iddia ederek yayıncı McGraw-Hill’e gitmiştir. Kanıt olarak Irving, Hughes’dan geldiğini iddia ettiği sahte mektuplar yazmıştır. McGraw-Hill kabul etmiş ve kitabı yayınlama hakkı için 765.000 dolar ödemiştir.
Bununla beraber, kitabın lafı kamuoyuna duyurulduğunda, Hughes gazetecileriyle yanlış olarak ayıplamak için temasa geçmiştir. Kamuya görünmek istemeyen milyarder, gazetecilere yalnızca telefonla konuşmuştur. Böylece, konuşmacının gerçekten Howard Hughes olup olmadığını tanımlamak için ton, ses perdesi ve ses seviyesini ölçen spektografik seslendirme incelemeyi yapılmıştır. Bir el yazısı uzmanı daha evvel Irving’in taklit ettiği anekdotlara aldatılmış olsa da, ses analisti konuşmacıyı Hughes olarak doğru bir biçimde belirlenmiştir. Irving, kitap yayınlanmadan evvel ortaya çıkmış ve itiraf etmiştir. 17 ay mapus ve Suskind ise beş ay mapus uyumuştur. Irving daha sonra, 2008 senesinde ehemmiyetli bir sinema filmi haline gelen The Hoax şeması hakkında bir kitap yazmıştır.

Gece Avcısı

Haziran 1984 ve Ağustos 1985 seneleri arasında, Güney Kaliforniya Gece Avcısı olarak adlandırılan seri katil kurbanların konutlarına gece yatarken girmiş ve 13 şahsı öldürmüştür. Yurttaşların yüksek alarma geçmesiyle, gözlemci bir genç 24 Ağustos 1985 seneyi gecesi semtinde araba sürdüğü kuşkulu bir vasıtayı fark etmiştir. Plakasını yazmış ve polise haber vermiştir. O kadar ki Gece Stalker’ın son hamlesi o gece o bölgede hakikatleşmiştir ve bu surattan polis arabayı takip etmiştir. Terk edilen vasıtada polis içinde ehemmiyetli birkanıt bulunmuştur, bu ispat bir parmak izidir. Yeni bilgisayar sistemi kullanan analistler, baskıyı süratle 25 yaşındaki Richard Ramirez ile eşleştirmişlerdir ve medyada yaymışlardır. Bir hafta içinde Ramirez yerel yurttaşlar tarafından tanınmış ve tutulmuştur. Bununla beraber vefat cezasına çarptırılmıştır.

Cihazlı Tüfek Kelly

George Cihazlı Tüfek Kelly, Yasak yarıyılında kaçırma ve silahlı soygunda yer alan makûs namlı bir kabahatlidir. 22 Temmuz 1933 senesinde, o ve başka bir adam, zengin Oklahoma Şehri petrol adamı Charles Urschel’i kaçırmıştır. Bir dizi fidye anekdotu ve bağlantıdan sonra, bugüne kadar bir kaçırma olayında ödenen en büyük ölçü olan 200.000 dolarlık bir fidye ödenmiştir. Urschel dokuz gün sonra hasar görmeden hür vazgeçilmiştir. Petrolcü, esirlik sırasında her ayrıntıya dikkat etmiş ve hepsini polisle ilişkilendirebilmiştir. Gözü kapalı olmasına karşın, gece gündüz anlatabilmiş ve günün saatlerini uçakların yukarıyada uçtuğunu dinlediğini hipotez edebilmiştir. Ayrıca bir kasırganın tarihini, saatini ve çiftlik konutu olduğu varsayımında dinlediği hayvan cinslerini de anlatmıştır. Hatıralarını kullanarak, Kelly ve çetesini kaçırma olayına gerçekten bağlayan şey, Urschel’in parmak izleri olmuştur, bu da konutta olabildiğince çok eşya olmasıdır. Kelly, 1954 senesinde ömür boyu mapus cezasına çarptırılmıştır.

Green River Killer

Green River Killer, 80’lerde ve 90’larda Washington eyaletindeki Green River süresince en az 48 ama muhtemelen 90’a yakın bir cinayetten mesul yakalanmıştır. Kırımların çoğu 1982-83 senelerinde alana gelmiş ve kurbanların neredeyse hepsi hayat bayanıymış. Polisin 1983 seneyi gibi erken bir tarihte belirlediği kuşkululardan biri, hayat bayanları sık sık ve makûsa kullanma hikayesi olan Gary Ridgway’di. Bununla beraber, 1987 senesinde Ridgway’den Deoksirübo Nükleik Asit misalleri toplasalar da, mevcut teknoloji kurbanların öldürdüğüne dair ispatlanamamıştır. Yeni Deoksirübo Nükleik Asit tekniklerinin 2001yılına kadar Ridgway’i suçlayan ispatların yine araştırılmasını teşvik etmemiştir. Hapsedilmiş ve daha sonra itiraf etmiştir. Ridgway, vefat cezasından kurtulmuş olması karşılığında 48 cinayet yargılanmış, daha sonra teyit edilmeyen daha da fazla itirafta bulunmuştur. Koşullu tahliye olanağı olmaksızın ömür boyu mapus cezasına çarptırılmıştır.

BTK Katili

BTK Bağlama, Eziyet, Öldürme Katil, 1974-1991 seneleri arasında Wichita, Kansas bölgesini terörize eden ve bu yarıyıl süresince 10 şahsı öldüren bir seri katildir. Katil medyanın dikkatini sürüklemiş ve analistlerle alay ederek yerel gazetelere ve TV istasyonlarına mektup yollamıştır. 2004 senesinde bir dizi bağlantı ile yine ortaya çıktığında, Wichita Eagle’a bir bilgisayar disketi yollamayı seçmiştir. Adli analistler, diskteki silinen bilgileri Wichita’daki Christ Lutheran Kilisesi’nde Dennis isminde bir adama kadar takip etmişlerdir. Polisin bulduğu kanıtlar neticesinde itiraf etmiş ve ömür boyu mapusa mahkum edilen Dennis Rader’i hapsetmesi uzun sürmemiştir.

Jeffrey MacDonald

Adli Tıp Tarafından Çözülen 10 Ünlü Vaka17 Şubat 1970 seneyi sabahının erken saatlerinde Ordu hekimi ailesine Jeffrey MacDonald atağa uğramıştır, hekimin hamile eşi ve iki genç kızı çoklu bıçak yaralarına can vermiştir. MacDonald, dört kuşkulu olduğunu iddia ettiği şeyden dolayı yaralanmıştır, ancak yalnızca ufak yaralarla hayatta kalmıştır. Kuşku, katil olduğunu öneren sahnedeki fiziksel ispatlara dayanarak şipşak hekimin hikayesine atılmıştır. Ancak Ordu, soruşturma tekniklerinin niteliğinin düşük olması sebebiyle davayı düşürmüştür. Birkaç sene sonra, MacDonald bir sivil duruşmada suçlanmıştır. Katillerden kurtulmak için kullandığını iddia eden hekimin pijama üstünün 48 pürüzsüz, pak deliğe sahip olduğunu doğrulayan adli bir bilim adamı tarafından ehemmiyetli deliller sağlanmıştır, böyle bir uçucu hücum için çok pürüzsüz delillerdir. Dahası bilim adamı, MacDonald’ın karısının 48tam olarak bıçaklanması 21 itme ile kolayca oluşturulabileceğini belirtmiştir. Delikler dahi yaralarının deseniyle eşleşmiş, bu da pijama üstünün bıçaklama sırasında daha evvel üzerine yatırıldığını ve hekim tarafından kendini korunmada kullanılmadığını düşündürmüştür. Bu olay mahallinin yine inşası MacDonald’ın 1979’daki mahkumiyetinde çok ehemmiyetli ispatlardır. Üç cinayetten ömür boyu mapusa mahkum edilmiştir.

John Joubert

1983 senesinde iki talebe cinayeti Omaha, Nebraska bölgesini sallamıştır. Çocuklardan birinin cesedinin, müfettişlerin tespit edemediği bir cins iple bağlı olduğu bulunmuştur. Bir mektebi keşfeden ilginç bir adamın liderliğini takip ederken, kuşkulunun plakasını yerel Hava Güçleri üssünde bir radar teknisyeni olan John Joubert’e kadar takip etmişlerdir. Eşyalarında cinayette kullanılan gizeme dışı olana Korece olduğu ortaya çıkan bir ip bulunmuştur. Deoksirübo Nükleik Asit inceleme teknolojisi henüz bir alternatif olmasa da, ipin fazla ender olması Joubert’in itirafına yol açmak için yeterli olmuştur. Ayrıca, mağdurlardan birinin saçları Joubert’in otomobilinde bulunmuştur. Çocuk katil, Maine’de, dişlerinin 1982 senesinde öldürülen bir çocukta ısırık izleriyle eşleştiği tespit edildiğinde üçüncü bir cinayetle irtibatlı olduğu ispatlanmıştır. Joubert, üç cinayetten de kabahatli bulunmuş ve 1996 senesinde elektrikli sandalyede öldürülmüştür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri