Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Alerji Tetikleyiciler Nelerdir? Korunmak İçin Yapılabilecekler Nelerdir?

  • 24 Nisan 2021
  • Alerji Tetikleyiciler Nelerdir? Korunmak İçin Yapılabilecekler Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 286 kez görüntülendi.

Bağışıklık sistemi polen, arı zehri veya evcil hayvan tüyü gibi yabancı bir maddeye veya çoğu insanda tepkine neden olmayan bir gıdaya tepki verdiğinde alerjiler ortaya çıkar. Bahar aylarında polenlerden karideslere, yatak örtüsünde yaşayan ufak akarlara kadar bir hayli şey bedeninizi ihtar moduna sokabilir. Alerjenler başka bir deyişle alerjiye neden olan şeyler soluğu, cildi, sindirim sistemini ve hatta duyuları […]

Bağışıklık sistemi polen, arı zehri veya evcil hayvan tüyü gibi yabancı bir maddeye veya çoğu insanda tepkine neden olmayan bir gıdaya tepki verdiğinde alerjiler ortaya çıkar. Bahar aylarında polenlerden karideslere, yatak örtüsünde yaşayan ufak akarlara kadar bir hayli şey bedeninizi ihtar moduna sokabilir. Alerjenler başka bir deyişle alerjiye neden olan şeyler soluğu, cildi, sindirim sistemini ve hatta duyuları etkileyebilir. Bağışıklık sistemi antikor olarak öğrenilen maddeler üretir. Alerji olduğunda, bağışıklık sistemi belli bir alerjeni hasarlı olmasa dahi hasarlı olarak belirleyen antikorlar üretir. Alerjenle temas edildiğinde, bağışıklık sisteminin tepkini cildi, sinüsleri, hava yollarını, burun pasajlarını veya sindirim sistemini etkileyip iltihaplandırabilir. Alerji bulgular tetikleyiciye bağlı olacaktır. Alerjilerin şiddeti de bireyden bireye değişir. Alerjik tepkinler hafif ya da şiddetli olabilir. Bazı ciddi olaylarda anafilaksi olarak öğrenilen yaşamı tehdit eden bir tepkin tetiklenebilir. Çoğu alerji rehabilitasyon edilemese de rehabilitasyonlar alerji bulgularını rahatlatmaya dayanakçı olabilir.

Alerji Tetikleyiciler Nelerdir? Korunmak İçin Yapılabilecekler Nelerdir?Alerjileri Tetikleyenler Nelerdir?

Altta belirtilenler gibi bir hayli şey alerjileri tetikleyebilir:
Fazla Faal Bağışıklık Sistemi: Bir Hayli şey alerjik tepkini tetikleyebilir. Bedenin korunması genellikle polen, hayvan tüyü veya gıda gibi hasarsız bir şeye saldırdığında alerji alana kazanç. Tepkin hafif ve can sıkıcı, ani ve hayatı tehdit edici olabilir.
Polen: Alerjik rinit varsa, beden etrafındaki bir şeye fazla tepki verir. Buna saman nezlesi denir ve mevsimlerdeki farklılıklar neden olabilir. Ağaçlar, yabani otlar gibi nebatlardan gelen polenler mevsimsel alerjileri ya da saman nezlesini tetikleyebilir. Bazı insanlarda, Yakupotu veya kanarya otu güzde alerjileri tetikleyebilir. Aksırma, burun akıntısı veya tıkanıklık, kaşıntılı ve göz sulanması olabilir. Bunlar reçetesiz satılan mahsuller, reçeteli ilaçlar ve alerji aşıları ile rehabilitasyon edilebilir. Bulguları önlemeye dayanakçı olmak için polen rakamları yüksek olduğunda rüzgarlı günlerde içeride kalmak, pencereleri kapatmak ve klimayı çalıştırmak gerekir.
Toz Akarları: Çok senelik alerjik rinit varsa, tüm sene süresince semptomlar devam edebilir. Tetikleyiciler arasında toz akarları, hamamböceği, bir evcil hayvan kılı veya iç mekan küfü bulunur. Sigara dumanı ve parfüm de bu kategoriye girmektedir. Toz akarları denilen ufak böcekler yatak ekipleri, şilteler, döşeme, halı ve perdelerde yaşar, insanlardan ve evcil hayvanlardan gelen ölü ten hücreleri, polen, bakteri ve mantarlarla beslenir. Akarlar yüksek nemde büyürler. Meseleleri eksiltmek için hipoalerjenik yastıklar kullanılabilir, şilteler, bazalar ve yastıklar örtülmeli ya da kaplanmalı, çarşaflar haftalık olarak sıcak suda yıkanmalıdır. Konut, doldurulmuş hayvanlardan, perdelerden ve halı gibi toz toplayıcı maddelerden uzak yakalanmalıdır.
Küfler: Küfler gelişmek için neme lüzum dinler. Bodrum veya banyo gibi nemli yerlerde, çimlerin arasında bulunabilir. Küf sporlarını solumak alerjik bir tepkine neden olabileceği için, bahçede yere dökülen yaprakları tırmıkla toplamak gibi semptomları tetikleyebilecek etkinliklerden sakınılmalıdır. Konutun nemli bölgelerinde havanın hareket etmesi sağlanmalı, küfleri hakimiyet etmeye dayanakçı olması için bir nem giderici makine kullanılmalıdır.
Hayvan Tüyleri: Evcil hayvanı olan ancak alerji meseleyi bulunan bireyler hayvanların tükürüğündeki veya tenindeki yağ bezlerindeki proteinlere tepki vermektedir. Bunun başlaması 2 sene sürebilir. Neyse ki, bu alerjiyle yaşamak olasıdır. Yatak odası evcil hayvansız bir bölge haline getirilebilir, halı yerine tabanlar üryan kalabilir ve yıkanabilir kilimler seçim edilip kumpaslı olarak yıkanabilir. Bir HEPA yüksek faallikte partikül tutucu filtreli hava arınıcısı ve alerji aşısı da dayanakçı olabilir.
Böcek Sokmaları: Böcek sokmalarında böceklerin zehri alerjik bir tepkine neden olabilir. Böcek sokmaları bir hafta veya daha uzun sürebilen şişlik ve kızarıklığa, kurdeşene neden olabilir. Ağrı da görülebilir. Kızarıklık ve şişlik yalnızca acı bölgesinden daha geniş bir alanı etkiliyorsa veya bedenin öteki kısımları tepki verirse öksürük, hırıltılı solunum, soluk darlığı, göğüste sıkışma gibi vaziyet daha ciddidir, hemen hakimiyet edilmesi gerekir. Ender vaziyetlerde böcek ısırıkları, anafilaksi ismi verilen yaşamı tehdit edebilecek bir tepkini tetikler. Şiddetli alerjisi olan bireyler hemen epinefrin ismi verilen ilaca lüzum dinler. Hekimler tepkinleri önlemek için alerji aşıları önerebilir. Böcek sokması alerjisinin esas kabahatlileri ateş karıncaları, balarıları, eşekarıları ve yaban arılarıdır. Böceklerden uzak durulmalı, böcek sokmalarına karşı immünoterapinin alerji aşısı dayanakçı olup olmayacağı hekimden bilinmelidir. Semptomlar alana kazançsa şipşak epinefrin enjekte edilmeli ve ardından 112 aranmalıdır.
Yiyecekler: Süt, kabuklu deniz mahsulleri yengeç, ıstakoz, karides gibi, yumurta, kuruyemişler Alerji Tetikleyiciler Nelerdir? Korunmak İçin Yapılabilecekler Nelerdir?yer fıstığı, badem, ceviz gibi alerjiye neden olan en yaygın yiyecekler arasındadır. Öteki alerjik gıdalar arasında buğday, soya ve balık bulunur. Alerji yapan bir şey yedikten sonra, soluk almakta güçlük çekilebilir, kurdeşen, kusma, ishal, ağız çevresinde, dil ve boğazda şişlik olabilir. Bulgular yaşayan bireyler bir hekime müracaat etmelidir. Hekim acil olmayan semptomları idaremek için antihistaminikler veya bir cins steroid reçete edilebilir. En ciddi alerjik tepkin anaflaksidir. Bu gidişatta soluk almakta eforluk çekilebilir ve kan tazyiki süratle düşebilir. Tepki bu kadar şiddetli ise süratli bir biçimde 112 acil’i aramak ve daha evvelden reçete edildiyse epineferin kalemi otoenjektör kullanmak gerekir. Bu kalem kullanılsa dahi, daha fazla rehabilitasyon için kesinlikle 112 aranmalıdır. Besin alerjisini tetiklememesi için meselelere neden olan gıdalardan sakınılmalıdır.
Lateks: Bazı insanların natürel kauçuk lateksindeki proteinlere alerjisi vardır. Lateks kauçuk ağacın özünden kazanç. Balonlarda, biberonlarda, biberon başlıklarında, emziklerde, bazı tek kullanımlık eldivenlerde, kondomlarda, iç çamaşırlardaki esnek bantlarda, kauçuk oyuncaklarda, kateter, enjektör, hortum gibi tıbbi aygıtlarda, sargılarda bulunan lateks ciltte kaşıntı ve kızarıklıktan anafilaksiye kadar değişik tepkinleri tetikleyebilir. Tepkinler genellikle lateks bir maddeyle doğrudan temas halinde birkaç dakika içinde asıllaşır. Lateks eldivenlerdeki tozda bulunan proteinleri solumaktan da bir tepkin büyüyebilir. Ayrıca lateks lastik eldiven yapmak için kullanılan kimyevilere alerji olabilir ve bir döküntüye neden olabilir. Lateks alerjisi, lateks boya gibi sentetik kauçuklar için geçerli değildir. Semptomlar döküntü veya kurdeşen, göz tahrişi, burun akıntısı veya kaşıntılı burun, aksırma ve hırıltı kapsayabilir. Latekse maruz kalmaktan sakınılmalıdır. Bir Hayli sağlık kurumunda ve hekim bürosunda artık lateks olmayan eldivenler kullanılmaktadır. Alerjisi olanlar tıbbi bir ihtar bileziği takmalı ve reçete edilmişse bir epinefrin kiti taşımalı, kullanmak zorunda kalırsa ayrıca 112 acili aramalıdır.
İlaçlar: Antibiyotikler yaygın tetikleyicilerdir. Penisilin, aynı aileden öteki ilaçlar, sülfa ilaçları, aspirin, ibuprofen ve öteki NSAID’ler steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar, kemoterapi ilaçları, antikonvülsanlar gibi bazı ilaçlar kurdeşen, kaşıntılı gözler, tıkanıklık ve yüzde, ağızda ve boğazda ve yüzde şişmeye neden olabilir. Bulguları gevşetmek için antihistaminikler kullanılmalıdır. Hırıltı soluk ıslık sesi çıkarır zira hava yolları daralırve anaflaksi de görülebilir. Bir bulgu fark edilirse ve tepkiler şiddetliyse ilaçların alınması hemen vazgeçilmeli ve hekim ya da acil dayanak aranmalıdır. Hekimle gerekirse öteki ilaç alternatifleri veya rehabilitasyonları hakkında konuşulabilir.
Hamamböcekleri: Hamamböceklerinin dışkılarındaki bir protein tetikleyici olabilir. Özellikle sıcak bir abuhavada veya bir apartman binasında yaşanıyorsa hamamböceklerinden kurtulmak güç olabilir. Böcek öldürücüler kullanılarak ve mutfak pakliğine önemseyerek hamamböcekleri uzak yakalanabilir. Zemin, duvar ve pencerelerdeki çatlak ve delikler bu böceklerin konuttan uzak yakalanabilmesi için onarılmalıdır.

Alerjilere Karşı Alınabilecek İhtiyatlar

Paspas Kullanımı: Polen gibi bir hayli alerji tetikleyicisi kunduralarla konutlara taşınabilir. Kunduralar kapı önlerine yerleştirilen bir paspasa iyice silinmelidir. Arınması basit bir lastik paspas seçilmelidir. Daha da iyisi, konuta giren herkes pabuçlarını çıkararak kapıda vazgeçmelidir.
HEPA Filtreleri: Hepa filtreli hava arınıcılar ya da elektrik süpürgeleri alerjileri tetikleyen ufak parçacıkların % 99’unu tutabilir. Bu filtreler evcil hayvan tüyleri ve polenleri tutma mevzusunda en iyi neticeyi verir fakat toz akarları için iyi değildir. Haftada bir kere vakumlamak ya da elektrik süpürgesi kullanmak konutun alerjiye karşı korunmasına dayanakçı olabilir ancak standart makineler tozları ve alerji tetikleyicileri havaya karıştırabilir. Bunun yerine, değiştirilebilir HEPA filtreli veya çift torbalı bir vakum kullanılırsa bunlar tutulabilir.
Elektronik Hava Arınıcıları: Bu makineler filtre veya fan kullanmaz. Bunun yerine, pisleyici parçacıkların üzerindeki elektrik yükünü değiştirirler. Bu mahsullerden kimileri bazen alerjileri daha da makûslaştırabilecek ozonu hür vazgeçer. Elektronik hava arınıcıları odadan odaya taşınabilir veya tavana monte edilebilir.
Buğulu Arınma: Buğulu arınma halılardaki ve döşemeli mobilyalardaki toz akarlarından kurtulmaya dayanakçı olur. Bazı üreticiler alerji tetikleyicilerini hakimiyet etmek için özel olarak yapılmış paklik çözümleri sunar. Ölü akarlardan kurtulmak için buğulu arınma yapıldıktan sonra arınılan civar vakumlanmalıdır.
Islatıcılar ve Nem Gidericiler: Yataklarda, çekyatlarda ve halıda yaşayan toz akarları denilen ufak mahlukatlar alerjileri tetikleyebilir. Akarlar sıcak, nemli havada büyürler. İç mekân nemi düşük yakalanırsa onlarla savaşılabilir fakat çok kuru hava burnu tahriş edebilir ve semptomları daha da makûslaştırabilir. Konuttaki nem % 30 ila % 50 arasında yakalanarak bir denge kurulmalıdır. Nemölçer ismi verilen bir makineyle nem oranı izlenebilir.
Doğru Ürün Tercihi: Toz akarları yataklardan ve yastıklardan uzak yakalanırsa bazı alerji saldırıları önlenebilir. Akar arkadaşı tüyler yerine semptomları tetikleme ihtimali daha düşük, insan üretimi malzeme ile doldurulmuş yastıklar ve yorganlar seçilmelidir. Ayrıca yatak ekipleri haftada en az bir kere sıcak suyla yıkanmalıdır. Yastıklar, yataklar ve bazalar alerjen geçirmez örtülerle kaplanmalıdır.
Alerji Tetikleyiciler Nelerdir? Korunmak İçin Yapılabilecekler Nelerdir?Neti Pot Kullanımı: Burnun hava geçiş yolları arınılırsa alerji bulguları gevşetilebilir. Neti pot denilen ufak çaydanlık şekilli burun devireme kabı sterilize veya damıtılmış su veya soğuduktan sonra kaynamış musluk suyu ile hazırlanmış ılık tuzlu su ile doldurulur. Baş lavabonun üzerine eğilir, ardından kaptaki akışkan bir burun deliğine dökülür ve ötekisinden dışarı akmasına izin verilir. Ayrıca bir burun devireme şırıngayı veya durulama şişesi de kullanılabilir.
Reçetesiz Alerji İlaçları: Alerjiye karşı hap, göz damlası ve burun spreyi biçiminde reçetesiz mahsuller kullanılabilir. Antihistaminik haplar aksırma, göz sulanması ve burun akıntısından kurtulmayı sağlar. Dekonjestanlar tıkalı burunları açar. Gözler kaşıntılıysa antihistaminik damlalar sınanabilir. Alerjiyle alakalı burun spreyleri aksırma ve burun akıntısını önler. Dekonjestan burun spreyleri aynı şey değildir ve 3 günden fazla kullanılırsa tıkanıklık daha da makûslaşabilir.
Toz Bezlerinin Yenilenmesi: Toz alırken alerjiye neden olan parçacıkları harekete geçiren daha önceki toz bezleri mikrofiber bir bezle değiştirilmelidir. Mikrofiber bezler pamuklu bir havlu veya daha önceki bir tişörtün aksine, tozu sürükleyen ve tutan elektrostatik yüklü liflere sahiptir. Çamaşır cihazında yıkanabilirler. Erişilmesi güç veya alıngan mahsuller için mikrofiber eldivenler ve elektronikler için özel mendiller satın alınarak kullanılabilir.
Maske ve Eldiven Kullanımı: Konut işleri, bahçe işleri toz ve evcil hayvan tüylerinden polen ve yaprak küfüne kadar bir hayli alerji tetikleyicisini harekete geçirir. Ucuz bir güvenlik maskesi ile meseleler uzak yakalanabilir. Dışarıda çalışırken ya da konut arınıcıları ile çalışırken konutlarda eldiven kullanılabilir.
Sırçaların Kapalı Yakalanması: Polenlerin çok olduğu yarıyıllarda otomobilin ve konutun sırçaları kapalı yakalanmalıdır. Dışarıda bir beysbol şapkası takılmalı, dışarıdan içeri girildiği zaman eller ve surat yıkanmalıdır.
Küflerin Ortadan Kaldırılması: Küfler mutfak ve banyo gibi sıcak ve ıslak yerleri hoşlanır. Onlardan kurtulmak için arınmak, dezenfekte etmek ve kurutmak gerekir. Küflü yerler sabun, su ve sert bir fırça ile ovuşturmalıdır. Küflü civarlar % 5 klorlu ağartıcı ya da çamaşır suyu kapsayan bir küf öldürücü mahsulle dezenfekte edilmeli veya hidrojen peroksit ya da sirke kullanılmalıdır. Sızıntı olup olmadığını hakimiyet edilmeli ve yinelemesini önlemek için bir aspiratör kullanılmalıdır.
Evcil Hayvanlar İçin Yatak ve Şampuan Kullanımı: Evcil hayvan tüyü ile temas en aza Alerji Tetikleyiciler Nelerdir? Korunmak İçin Yapılabilecekler Nelerdir?indirilirse semptomlar eksiltilebilir. Evcil hayvanları sık sık yıkamak için hafif bir şampuan kullanılmalıdır. Kedi banyo yapmayı beğenmiyorsa, en azından kürkü nemli bir bezle silinmelidir. Evcil hayvanlar için silinebilen plastik yataklar kullanılmalı veya yataklar haftada en az bir kere sıcak suda yıkanmalıdır.
Oyuncakların Yıkanabilir Olması: İçi doldurulmuş oyuncaklar lekelerin yanı gizeme tüyleri ve toz akarlarını toplar. Oyuncaklar satın alınırken yıkamaya uygun olduğundan emin olmak için yaftaları hakimiyet edilmelidir. Doldurulmuş oyuncaklar her hafta çamaşır cihazında sıcak su ile yıkanmalı, yatakta yakalanmamalı, raflarda veya asılı bir ağda saklanmalıdır. Plastik veya ahşap oyuncaklar nemli bir bezle silinmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri