Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Altın Kök Rhodiola Rosea Bitkisinin Kullanım Alanları ve Verimleri

  • 28 Kasım 2022
  • Altın Kök Rhodiola Rosea Bitkisinin Kullanım Alanları ve Verimleri için yorumlar kapalı
  • 71 kez görüntülendi.
Altın Kök Rhodiola Rosea Bitkisinin Kullanım Alanları ve Verimleri

Rhodiola rosea; Asya, Avrupa ve Alaska’nın kutup bölgelerine özgü bir bitkidir. Bazı kişiler bitki için genel olarak “kutup kökü” ya da “arktik kök” terimini kullanmaktadır, ancak kutup kökü gerçeğinde ekstraktın ticari marka ismidir. “Kuzey kutbu kökü, altın kök, orman gülü, kral tacı, gül kök, sibirya altın kökü” gibi adlarla da öğrenilen Rhodiola rosea Çin’de geleneksel […]

Rhodiola rosea; Asya, Avrupa ve Alaska’nın kutup bölgelerine özgü bir bitkidir. Bazı kişiler bitki için genel olarak “kutup kökü” ya da “arktik kök” terimini kullanmaktadır, ancak kutup kökü gerçeğinde ekstraktın ticari marka ismidir. “Kuzey kutbu kökü, altın kök, orman gülü, kral tacı, gül kök, sibirya altın kökü” gibi adlarla da öğrenilen Rhodiola rosea Çin’de geleneksel tıp alanında çok uzun zamandan beri kullanılmakta ve “hong jing tian” olarak adlandırılmaktadır.
Crassulaceae familyasına ait olan bitkinin cins ismi rhodiola roseadır. Rhodiola türünün yaklaşık olarak 200 cinsi bulunmaktadır. Bitkinin çiçekleri genellikle açık sarı, yeşil-sarı, uç kısımları kırmızıdır. Yaklaşık 45–Altın Kök Rhodiola Rosea Bitkisinin Kullanım Alanları ve Faydaları50 cm uzayabilen altın kök ya da orman gülnamın kökleri senede yalnızca bir kere hasat edilmektedir. Altın kök ya tohumla ya da köklerinin bölmesiyle üretilir. Gelişen bitkinin köklerin hasatı ya 2 ya da 3. güzde yapılır. Bir bitkiden 4 ya da 5 sene yararlanılabilmektedir. Bitkinin yaprakları kalın ve etlidir. Bu bakımdan “dam koruğu” bitkisine eş. Rhodiola rosea’nın kökleri de etli yapıdadır ve iç kısmı altın sarısı renkte olup kesilirse gül gibi kokmaktadır.
Bitki Çin’den başka Japonya, Moğolistan, Kore, Kazakistan, Rusya, İskandinavya, İzlanda, Fransa, İsveç, Yunanistan ve öteki bazı yerlerde de geleneksel tıpta şifa vermek emeliyle çok evvelden beri kullanılmaktadır. Kuzey Amerika’da Kanada doğusunda, Vermont, Maine, Pennsylvania, New York, Kuzey Karolina ve Alaska’nın yüksek dağlarında bulunmaktadır. İlaç olarak kullanılan kısmı köküdür. Rhodiola sağlık, efor, dayanıklılık ve fiziksel ve akılsal performansı teşvik etmek için kullanılır.
Rhodiola anavatanında yaygındır ama son zamanlarda arz çoğaldığı için 50 ayrı ülkede satışı yapılmaktadır. Son 15 sene içinde yabani altın köknamın hasatı çok çoğalmıştır. Rusya’da altın kök Rhodiola rosea nesli çok fazla bir araya geldiğinden dolayı tükenme tehlikesine girmiştir. Aynı tehlike Çek Cumhuriyeti, Sihirk Britanya, Bulgaristan, Slovakya ve Bosna-Hersek’te yetişen Rhodiola rosea’lar için de geçerlidir. Altın kökün ticari imali Çin, Rusya, İsveç, Finlandiya ve öteki ülkelerde giderek artmaktadır.

Geleneksel Tıpta Kullanımı

Sibirya’da altın kök orman gülü bitkisinin hoş kokan kökleriyle hazırlanan çaylar grip ve soğuk algınlığının rehabilitasyonu için asırlar süresince kullanılmıştır. Bu kökler, onlar için her zaman çok kıymetli olmuş ve iyi korunmuştur. Çin imparatorları Sibirya’dan kendileri kullanmak için orman gülü Rhodiola rosea kökleri getirtmiştir. Sibirya’nın bazı köylerinde orman gülü kökleri doğurganlığın artırılması, doğacak olanAltın Kök Rhodiola Rosea Bitkisinin Kullanım Alanları ve Faydaları çocukların korunması ve uğur getirmesi için yeni evlenenlere hediye olarak verilmektedir. Avrupa’da pek çok ülkede 1700’lü senelerde dahi tıbbi emelle kullanılmış olan Rhodiola ile alakalı araştırmalar henüz yenidir. 1960’lı senelerden beri altın kökün donakaltıcı ve umutlandırıcı özellikleri incelenmekte, araştırmalara konu olmaktadır. 1970’li senelerin ortalarından sonra Rus hekimlerin altın kök ekstrelerini bitkinlikla gayrette, dayanıklılığın ve dikkatin artırılmasında, belleğin kuvvetlendirilmesinde kullandığı bilinmektedir. Rhodiola rosea’nın köklerinden elde edilen ekstraktlarda adaptojenik özelliklere sahip ehemmiyetli bileşenler bulunmuştur. Bitkinin kökünden elde edilen özlerdeki aktif bileşikleri arasında en ehemmiyetlileri rosavin ile salidrozittir. Bu bileşiklerin kalitesi elde edildiği bitkinin yetiştiği yere göre değişir. Sibirya’da yetişen altın kök bitkisinin kalitesi yüksektir. ABD’de de şifalı bitki olarak görülen “altın kök” bitki uzmanlarınca stres nedenli bitkinliklerle gayret etmek ve dikkati artırmak için önerilmektedir.

Ruh Sıhhati Üzerindeki Etkileri

Çalışmalar, rhodiola roseanın bir ferdin genel fiziksel ve akılsal sıhhati Altın Kök Rhodiola Rosea Bitkisinin Kullanım Alanları ve Faydalarıüzerindeki etkisini belgelemektedir. Rhodiola, stresi eksiltmek, bitkinlikla gayret etmek, akılsal performansı artırmak ve fiziksel ve akılsal enerjikliği ve dayanıklılığı artırmak için kullanılabilir. Rhodiolanın asap sistemine ait etkileri nörotransmiterler, serotonin, noradrenalin, asetilkolin, dopamin üzerinde etkili olmasına bağlıdır. Etki sebebiyle bellekte ve konsantrasyonda çoğalış, az yorulma ve performans çoğalışı görülmektedir. Yaşları 17 ile 55 arasında olan 128 kişiyle yapılmış olan bir araştırmada Rhodiola kullanılmış, katılımcıların yüzde 64’şöhrette halsizlik, bitkinlik, tedirginlik ve konsantrasyon kaybı eksilmiş, baş sızısı rahatlamıştır. İmtihandan 3 hafta evvel Rhodiola verilen talebelerin dikkati ve konsantrasyonu yükselmiş, bilmeleri kvakalaşmış, bitkinlik oranı düşmüş, imtihan neticeleri daha iyi olmuştur.

Stres, Nöroproteksiyon, Hafif ve Orta Şiddetli Bunalım

Stres, dünyadaki yaşamın başlangıcından beri var olan bir gerçektir. Bazı kaynaklar rhodiola roseanın stres, nöroproteksiyon, hafif ve orta şiddette bunalıma iyi geldiğini belirtmektedir. Ön araştırmalar bunalımlı kişilerde orman gülü ekstraktı almanın 6 hafta rehabilitasyondan sonra semptomları iyileştirebildiğini göstermektedir. Bu iddialar dayanılmaz ve umut vericidir ancak henüz kabidelenmemiştir. Kahvaltı ve öğle yemeğinden evvel altın kök orman gülü ekstraktı almanın, yaşam stresi olan kişilerde stres semptomlarını iyileştirebileceğini gösteren çalışmalar da vardır. Rhodiola stres altındaki bedende artan kortizolün seviyesini eksiltir, klasiğe getirir. Hayvanlarla yapılan araştırmalar neticesinde rhodiola roseanın beyinden salgılanan serotonin miktarını artırdığı tespit etilmiştir. Ayrıca dopamin yapımına da katkıda bulunur. Böylece aritmiye karşı etkili olur, sızıyı eksiltir ve bunalıma takviyeci olur. Kan basıncı da tertip edilir.

Bipolar Bozukluk

Bazı kaynaklar, bipolar bozukluğu olan kişilerde rhodiola kullanımına karşı kullanıcıları ya da meraklıları uyarmaktadır. Ancak bazı uzmanlar klinik Altın Kök Rhodiola Rosea Bitkisinin Kullanım Alanları ve Faydalarıtecrübelere dayanarak, orta dereceli Rhodiola dozlarının duygu-vaziyet dengeleyicileri alan ve genellikle hafif hipomanik semptomlara sahip depresif olan bipolar bozukluğu olan kişilere takviyeci olabileceğine inanmaktadır. Bitki kullanılmadan evvel bir doktora danışılmalıdır.
Birleşik rehabilitasyon
Rhodiola, trisiklik antidepresanlarla kombine edildiğinde, bunalım bulgularında iyileşme sağlamanın yanı gizeme özellikle sedasyon bitkinliği ve cinsel işlev bozukluğu, antidepresan yan etkilerini eksiltilmek gibi etkiler göstermektedir. Bazı analistler Rhodiola’yı akılsal ve fiziksel enerjiyi, ruh halini ve stres hoşgörüsünü çoğaldırması sebebiyle bunalımda takviyeci bir rehabilitasyon olarak kullanmaktadır.

Anksiyete Kaygı

Rhodiola’nın anksiyete rehabilitasyonunda da bereketli olabileceği ve son zamanlarda bu konuda yapılan bazı çalışmalar tarafından desteklendiği bilinmektedir.
Kronik bitkinlik belirtiyi, fibromiyalji ve dikkat eksikliği
Klinik tecrübelerin kimileri Rhodiola’nın kronik bitkinlik belirtiyi ve fibromiyalji belirtisinde bereketli olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda Altın Kök Rhodiola Rosea Bitkisinin Kullanım Alanları ve Faydalarıdikkat eksikliği bozukluğunda da bereketli, takviyeci bir rehabilitasyondur çünkü uyanıklığı ve dikkati geliştirme meylindedir.
Bitkinlik, eksilmiş motivasyon, gündüz yatklaması, eksilmiş libido, uyku bozuklukları ve öğrenişsel şikayetler
Rhodiola rosea, tükenme, eksilmiş motivasyon, gündüz yatklama, eksilmiş libido, uyku bozuklukları, konsantrasyon eksikliği, unutkanlık, eksilmiş hafıza, strese yatkınlık ve asaplık gibi öğrenişsel şikayetlerin rehabilitasyonunda etkili olmaktadır. Bazı araştırmalar akılsal olarak çalışan bitkin fertlerde akılsal performansı iyileştirdiğini göstermektedir. Özel bir orman gülü Rhodiola rosea veya altın kök ekstraktının gece çalışan ve uykusuz kalan askeri talebelerde bitkinliği eksilttiği ve iyi sezdirdiği görülmüştür.
Psikotropik ilaçların yan etkilerinin eksiltilmesi
Küçük bir çalışmaya direnen bazı analistler Rhodiola rosea’nın şizofreni rehabilitasyonunda kullanılan psikotrop ilaçların yan etkilerini gevşetebileceğini ileri sürmektedir.

Öteki Kullanım Alanları

Atletik performansın çoğaldırılması için: Rhodiola’nın fiziksel eforu çoğaldırdığı, fiziksel iş ve sporcuların iyileşme vaktini kısalttığı gösterilmiştir. Bu Altın Kök Rhodiola Rosea Bitkisinin Kullanım Alanları ve Faydalarıgerçek, Rhodiola’nın kaslardaki protein miktarının yanı gizeme, adenosin trifosfat ATP ve iskelet ve kalp kası içindeki asap hücrelerinde kreatin fosfatın enerji kaynağını çoğaldırmasıyla açıklanmaktadır. Aynı zamanda bedendeki yağ ve şeker metabolizmasını artırır.

Mesane kanseri için: Yapılan araştırmalar, Rhodiola rosea’nın mesane kanserinin rehabilitasyonu bakımından bazı faydalar sağlayabileceğini göstermektedir. Ancak Rhodiola, nüks riskini eksiltmez.
Epirubisin isimli ilacın neden olduğu kalp zararı için: Bu konuda yapılan bazı araştırmalar orman gülşöhrette altın kök’te bulunan salidrosid isimli bir bileşiğin kemoterapi ilacı epirubisinin neden olduğu kalp zararını eksilttiğini göstermektedir.
Hormonal tertip etme için: Rhodiolin tiroid, adrenal bezi ve overin kadınlardaki yumurtalıkların tertip edilmesine takviyeci olmaktadır. Yumurtalık fonksiyonunun tertip edilmesinin, evvelden kısırlığı rehabilitasyon edilmiş kadınlarda gebelikle sonuçlandığına dair bilimsel kabideler vardır.
Güçlü antioksidan olarak: Güçlü bir bitkisel antioksidan olan Rhodiolin, bedendeki hür radikallerin hareketini önler, böylece hem asap hem de kardiyo pulmoner sistemi etkilediği için hücrelerin ve tüm organizmanın ihtiyarlamasını geciktirir.

İlaç Etkileşimleri

*Rhodiola rosea ya da altın kök psikotrop ilaçlarla kullanılacaksa öğrenilmelidir ki saptanmış ve belgelenmiş etkileşimler yoktur ve kesinlikle bir hekime danışılmalıdır.
*Rhodiola, kafeinin uyarıcı etkilerini, anti-anksiyete, antibiyotik ve antidepresan ilaçlarının etkisini artırabilir.
*Rhodiola yüksek dozda alınırsa trombosit kan pulcukları agregasyonunu kümelenmesini etkileyebilir.
*Rhodiola, doğum kontrol haplarının etkisini bozabilir.
*Rhodiola, diyabetik ilaçlarla etkileşime girip kan şekerini düşürebilir.
*Rhodilola tiroid ilaçları ile etkileşime girebilir.

Piyasada Bulunma ve Kullanım Şekli

Altın kök piyasada kapsül, toz ve tentür şeklinde bulunmakta ve gıda takviyesi kapsamında satılmaktadır. Kurutulmuş 1 çay kaşığı Rhodiola kökü 1 bardak kaynatılmış su içinde 5 dk demlenerek tüketilebilir. Tentürü günde iki kere, 3 ya da 5 ml, kapsülü ise günlük doz olarak 100 ya da 500 mg kadar alınmaktadır. Doktor teklifi olmadan almamakta verim vardır.

Altın Kök Rhodiola Rosea Bitkisinin Kullanım Alanları ve Faydaları

Nasihat edilen günlük alım miktarı aşılmamalıdır. Yiyecek takviyeleri balanslı beslenme ve bütün olarak rehabilitasyon yerine geçemez. Küçük çocukların ulaşımından uzak yakalanmalıdır.

Altın Kökün Yan Etkileri

Yan etkileri genellikle ender ve hafiftir. Alerji, asaplık, baş dönmesi, uykusuzluk, ağız kuruluğu, fazla tükürük üretilmesi, kan tazyikinin çoğalması ve göğüs sızısı gibi yan etkileri görülebilir. Uzun süreli kullanımın eminliği bilinmemektedir. En sık görülen yan etkileri hareketlilik, ajitasyon, uykusuzluk, evham ve ara gizeme baş sızısıdır.
Rhodiola rosea ya da altın kök gebelik veya emzirme yarıyılında kullanılmamalıdır, çünkü bu koşullarda hiçbir bilimsel araştırma yapılmamıştır. Aynı şekilde, çocuklar için eminliği ve dozajları da kabidelenmemiştir. Küçük dozlarda kullanıldığında Rhodiola’nın 10 yaşından küçük çocuklar için negatif etkileri bulunmamaktadır. Ancak 8–12 yaş arası çocuklar için fazla uyarılmayı temkinek için dozajlar çok küçük Altın Kök Rhodiola Rosea Bitkisinin Kullanım Alanları ve Faydalarıolmalıdır.
Netice olarak Rhodiola rosea, stres, hafif ve orta şiddette bunalım için, nöroprotektan olarak ve öteki bazı ruh sıhhati gidişatları için çok umut vericidir. İlaç etkileşimleri ve yan etki gösterme riski azdır, kullanılacaksa kulaktan dolma bilgilere güvenmek yerine mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Dünyada, özellikle Amerika’da bazı uzmanlar arasında giderek popülerleşmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri