Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Apple Iphone 5

Apple Iphone 5

Bugüne kadar hakkında bir hayli kuram öne sürülmüş ve bir çok konsept modeli hazırlanmış olan ve en çok merak edilen telefon modellerinden biri olan Apple Iphone 5, artık ülkemizde de satışa sunulmuş bulunuyor.

3036_builtinapps_image

Bugüne kadar hakkında bir hayli kuram öne sürülmüş ve bir çok konsept modeli hazırlanmış olan ve en çok merak edilen telefon modellerinden biri olan Apple Iphone 5, artık ülkemizde de satışa sunulmuş bulunuyor.

Tertemiz özellik ve teçhizatlarıyla birlikte gelen yeni Iphone 5’in buna karşın dezavantajları da bulunmuyor değil. Bundan dolayı yeni Iphone 5 çoğu teknoloji etraflarından temenniyi karşılayamadığı istikametinde tenkitler de almış bulunuyor. Yeni Iphone 5 çoğu teknoloji yazarı ve harcayıcıları tarafından, “Yeni Ama Heyecan Verici Değil” diye belirlenmekte. Ancak Apple yazılım açısından dersine iyi çalışmış.Yeni Iphone 5 de teçhizat özelliklerinin yanında yazılım özelliklerine de yoğunlaşılmış. İsterseniz şimdi Apple markasının bu yeni fenomeni, Iphone 5’te teçhizat ve yazılım olarak ne gibi yenilikler ve farklılıklar yapıldığına yakından bakalım.

Tasarım

“Klasik ve Radikalliğin Buluştuğu Kasa”

Yeni Iphone 5 tasarımı itibariyle bütün bir ‘evrim’ geçirmiş değil. Bu bakımdan Apple Iphone ailesinin tasarım kavrayışıyla, en yakın rakiplerinden Samsung Galaxy S ailesinin tasarım kavrayışının birbirinden oldukça farklı olduğu rahatlıkla görülebilir. Çünkü Samsung markasının Galaxy S ailesinde uygulamakta olduğu tasarım kavrayışı oldukça faklı. Samsung uslu telefonlarında ‘evrim’ den yana bir davranış takınırken Apple markası ise klasik tasarım biçimini yeni modellerinde de sürdürmeye devam ediyor. Nitekim yeni Iphone 5′ te uygulanan kasa biçimi bir evvelki Iphone modellerinin bir kopyası kalitesinde. Yeni Iphone 5′ e bakınca evvelki model olan Iphone 4S’ in basınç altında kalıp pestili çıkarılmış bir formu gibi olduğu benzetmesini yapmak elde değil açıkçası.

3036_konsept_2

Yeni Iphone 5 hepsi değilse dahi çoğu kullanıcı tarafından “hayal kırıklığı” olarak nitelendirildi. Çünkü çok uzun süredir tabir yerindeyse “Propagandası” yapılmış olan Iphone 5′ in farklı bir tasarım formu ile geleceği bekleniyordu. Hatta bazı bireyler tarafından bazı konsept Iphone 5 tasarımları da yapıldı.Ancak buna karşın Apple klasikten yana bir davranış takındı ve değişik Iphone modelleriyle hemen hemen aynı bir tasarımla kullanıcı karşısına çıktı. Böylece Apple bir hayli teknoloji tutkununu hüsrana uğratmış oldu. Tertemiz bir Iphone tecrübeyi yaşamak beklentisinde olan kullanıcılar maalesef bu tecrübeyi pek yaşayamadılar.

Tasarım olarak pek bir farklılığa gidilmeyip klasik Iphone tasarımı uygulanmış olsa da, Yeni Iphone 5 aslında çağdaş bir klasik. Çünkü yeni Iphone 5′ te, dediğimiz gibi evrimsel olmasa da bazı farklılıklara gidilmiş. Bunlardan şüphesiz ki en apaçık olanı yeni Iphone 5’in daha uzun olarak tasarlanmış olması gösterilebilir. Yeni Iphone 5’in uzunluğu 123.8 mm ve selefi olan Iphone modellerine göre oldukça uzun. Ancak yeni Iphone 5’in en yakın rakibi -hatta tek rakibi de diyebiliriz- Samsung Galaxy SIIIhttps://www.bilgiusbütün.com/samsung-galaxy-siii-ve-ozellikleri/’den daha minik kaldığını da anımsatalım. Bundan dolayıdır ki Iphone 5’i tek elle kullanmak çokta zorlayıcı değil. Yeni Iphone 5’e boy attırılmış olsa da genişlik konusunda bir farklılığa gidilmemiş. Tek elle ve sadece sağ veya sol elin başparmağıyla telefonun tam ekranın kullanabilmesi sayesinde Iphone 5 için elverişli demek yanlış olmaz. 58,6 mm olarak tanımlanan eniyle beraber Iphone 5, evvelki Iphone 4 modellerinden farksız.

Yeni Iphone 5’in kasasında da evvelki versiyonlarda olduğu gibi yeniden alüminyum seçim edilmiş. Alüminyum uslu telefonda metalik bir his uyandırmasının yanı sıra sağlamlık konusunda da oldukça zaferli bir madde. Muhtelif sektörlerde de kullanılan alüminyum özellikle otomotiv sektöründe oldukça yoğun kullanılmakta. Çok sağlam ve de oldukça da hafif olması sayesinde alüminyum, hem çok hafif hem de tehlikesiz vasıtalar tasarlamayı muhtemel hale getiriyor. İşte bundan dolayıdır ki Apple da Iphone modellerinde alüminyumu faal bir biçimde kullanıyor. Yeni Iphone 5′ te ultra hafif olmayı aslında bu maddeyle sağlamış bulunuyor. Alüminyumun hem güçlü hem de hafif olması sayesinde hem darbelere karşı iyi bir savunma sağlanmış oluyor hem de ultra hafif bir telefon kasası elde edilebiliyor.

3036_konsept_1

Yeni Iphone 5′ in ağırlık ve kalınlık oranları da oldukça alaka çekici. Bu güzergahtan Iphone 5 için ultra hafif ve ince tanımını yapmak haksızlık olmaz. Güçlü rakiplerine kıyasla daha minik bir ebada sahip olmasına karşın ağırlık ve kalınlık oranlarıyla Iphone 5 rakiplerine oldukça büyük bir fark atıyor. Yeni Iphone 5’in ağırlığı sadece 112 gram3,95 ons. Piyasada bu ağırlık değerine sahip uslu aygıt bulmak oldukça güç. Bu değere yakın olanlar ise çoğunlukla giriş seviyesi uslu telefonlar oluyor. Ayrıca bu değerle beraber Iphone 5, en hafif Iphone modeli olma özelliğine de sahip.

Değişik yandan Iphone 5 kalınlık değeriyle de oldukça iyi bir performans sergiliyor. Aygıt sadece 7,6 mm’ lik bir kalınlığa sahip ve bu kalınlık değeriyle beraber Iphone 5, rakipleriyle arasına oldukça büyük bir fark açıyor.

Bu çok iyi değerlerle beraber Iphone 5 radikal tertip etmelere sahip bir klasik konumunda bulunuyor. Fakat yeni Iphone 5 için her şey pozitif değil. Yeni makinenin bazı özellikleri bazen sadece kuram da kalıyor. Evet; Iphone 5′ in bir hayli iyi değerlerine karşın yeniden de pürüzleri bulunuyor. Aslında buna sorunlar yerine sorun diyebilirdik ama yeni Iphone 5′ in yamulma soruna birliktesi bir hayli sorunu da getirebiliyor. Evet! yanlış okumadınız yeni Iphone 5 yamuluyor. Yapılan muhtelif testler sonucu yeni Iphone 5′ in değişik uslu aygıtlara göre daha acele yamulduğu tanımlandı. Böylece bu yen makinesinde de görünmeyen bir pürüz yapmış oldu.

“Madalyonun İki Suratı”

Yeni Iphone 5 yeni bir çehreye bürünmüş olarak gelmedi fakat yeniden de Iphone hayranları bu yeni makineyi bağırlarına basmakta bir kararsız görmediler. Tüm dezavantajlarına karşın yeni aygıt her şeye karşın piyasada çok iyi tutunabildi. Taahhüt ettiği teçhizatsal yapısıyla beraber Iphone 5, çoğu telefonun önüne geçebiliyor. Hatta tozunu yutturuyor demek yanlış olmaz. Fakat yeni Iphone 5′ in ortaya çıkarılmış olan yamulma sorunu yeniden de kullanıcıları oldukça sıkıntılı edebilmekte.

Apple markası iyi satış sayılarına karşın taahhüt ettiklerini gerçekleştirememesinden dolayı popülerliğinin her geçen yitiriyor. Buna yeni Iphone 5′ in yamulma sorunu da ilave edilince iş oldukça ciddiye binmekte. Apple markasının alüminyum kasa kullanması ve böylece hem güvenlik hemde hafiflik sağlama taahhüdü maalesef yeni model Iphone 5′ te yakalamamış gözüküyor. Bunun sebebi ise yanlış ‘maya’ nın kullanılmış olması. Çünkü evvelki Iphone modellerinde de alüminyum kasa kullanılmış ve oldukça iyi sonuçlar alınmıştı. Fakat yeni Iphone 5’in kasası alüminyumdan değil alüminyum alaşımdan üretilmiş ve bu da yeni makinenin kolayca yamulmasına neden oluyor. Daha hafif, daha ince, daha minik yapıda bir Iphone olmasına karşın Iphone 5 kasa ekipmanı olarak apaçık biçimde makûs. Alttaki videodan da izleyebileceğiniz gibi yeni Iphone 5′ te de maalesef Apple taahhüt ettiklerini pek yerine getirememiş.

Yeni Iphone 5 iddialı bir kasa biçimine ve oldukça iyi değerlerine karşın kasa ekipmanı konusunda çok zaferli değil. Şayet 10 üzerinden bir değerlendirme yaparsak, yeni Iphone 5 ancak 7 puan alabilir. Iphone gibi bir makineye böyle düşük bir puanlamayı yapmamızı en çok etkileyen neden, Apple markasının yeni materyalleri kullanırken -alüminyum alaşım gibi- dikkatsiz davranmış olmasıdır.

Yeni Iphone 5 maalesef kasa ekipmanı konusunda çok iyi bir performans gösteremiyor. Ancak buna karşın ağırlık ve kalınlık değerleri konusunda Iphone 5′ in eline su dökülemez.

Evet, yeni Iphone 5’in kasa gidişatı genel olarak böyle; isterseniz şimdi Apple markasının alamet-i farikalarından biri olan ve yeni Iphone 5’te de sunulan ekranın özelliklerine bir bakalım.

3036_iphone-5

“Muhteşem Bir Görüntü Kalitesi: Ağ Tabaka Ekran”
Ağ Tabaka ekran teknolojisi Apple markasının Iphone modelleri dışında Ipad, İpod Touch ve değişik bazı mahsullerinde kullandığı muhteşem bir özelliktir. Harikuladelik cümlesi nesnel olmaktan uzak olsa da ağ tabaka ekranın özellikleri bilimsel olarak da ispatlanmış. Nasıl mı dersiniz, yazımızı okumaya devam edin.

Apple markasının geliştirmiş olduğu ağ tabaka teknolojisi sayesinde uslu aygıtların görüntü kalitesi çok net ve 1080 piksel başka bir deyişle başka bir deyişle HD High Definition seviyesine erişiyor. Peki bu nasıl oluyor? Ağ Tabaka ekran bulunan bir makinenin ekranı değişik ekranlardan ayıran özellik nedir? peki değişik uslu aygıt üreticilerinin de böyle teknolojileri bulunuyor mu? Dilerseniz hepsini tek tek yanıtlayalım.

Öncelikle Ağ Tabaka Ekran teknolojisini kısaca anlatalım: Ağ Tabaka Ekranın kalitesini bir misalle anlatmaya çalışalım. 2000’li senelere damgasını vuran bir telefon vardır; Nokia 3310. Nokia 3310 bir zamanlar çok fenomendi ancak şimdi ki telefonlarla karşılaştırıldığında basit bir hesap makinesi gibi muamele görüyor. Şimdi Nokia 3310′ un ekranını gözünüzün önüne getirin. Ekrana gözünüzü fazla yanaştırmaya gerek dahi kalmadan ekranın piksellerini görebilirsiniz. Şimdi de gözünüzün önüne öyle bir şey getirin ki üryan gözle göremeyeceğiniz sadece mikroskopla piksellerini göreöğreneceğiniz bir ekran getirin. İşte o ekran Ağ Tabaka ekran’dır. Ağ Tabaka ekranın ‘dillere destan’ özelliği işte burada uyumakta. Ağ Tabaka ekran insan gözünün idrak edemeyeceği kadar yoğun bir piksel sayısına sahip.

Yapılan araştırmalar sonucunda üryan insan gözünün 300 piksel yoğunluktan fazlasını idrak edemediği ortaya çıkmış. Apple Ağ Tabaka ekran teknolojisi ise 326 piksel sayısına sahip. Başka Bir Deyişle insan gözünün göreöğreneceğinden daha fazla bir yoğunluk söz konusu. Hal böyle olunca Apple markalı mahsullerin kıskanılacak miktarda yüksek çözünürlükte olması ve yüksek satış sayıları elde etmesi de kaçınılmaz oluyor. İkinci sorumuzun yanıtı ise evet.

Değişik uslu aygıt üreticileri de kendilerine has ekran teknolojileri üzerinde çalışmaktalar. Bunlardan ikisini misal vermek gerekirse; Samsung ve HTC. Samsung markası çoğu uslu makinesinde Super AMOLED ismi verilen özel bir ekran kullanıyor. Bu ekran da tıpkı Ağ Tabaka ekran gibi yüksek çözünürlük sunmakta. Değişik üretici HTC markasını misal vermemizin sebebi dünyanın ilk 1280-1024 piksel kalitesinde görüntü verebilen ilk makineyi üretmiş olması. Bu uslu makinenin ismi ise HTC Butterfly.

Ağ Tabaka ekran konusunda yeterli bilgiyi verdiğimizi umar ve son bir ihtar da bulunmak isteriz. Aşinayı üzere yüksek standartlar yüksek değerler gerektirir. Ağ Tabaka ekran veya değişik misallerini verdiğimiz ekran teknolojileri gibi yüksek çözünürlük sunan ekranlar daha fazla enerji harcamaktalar. Şayet bir film veya video izlemiyorsanız aygıtınızın zorunlu ayarlar kısmından ekran aydınlatmasını düşük seviyeye indirmenizi tavsiye ederiz. Böylece aygıtınızın pil ömrünü çoğaldırmış olursunuz.

Ayrıca yeni Iphone 5’te kullanılan özel bir kaplama sayesinde ekran yağ yakalamıyor. Bazı vaziyetlerde can sıkıcı olabilen bu vaziyet de parmağınızı ekran üzerinde uzun süre yakaladığınız zaman hakikatleşiyor ve bir bezle silmeniz gerekebiliyor. Bu sorunu yaşatmaması yeni Iphone 5 için artı bir değer oluyor.

İsterseniz artık makinemizin yazılım konusunda ne cins artı veya eksileri bulunduğuna da bir bakalım. Ayrıca makinenin kamerası ile alakalı bilgileri de bu kısımda vereceğiz.

3036_maps_image 1

“İki Kat Sürat: A6 Yonga”
Apple Iphone 5’te kullanılan A6 ismi verilen yonga çok tatmin edici gözükmeyen fakat yeniden de yapılan testler sonucu bir hayli rakibini geride vazgeçen 1Ghz süratinde çalışıyor. Çoğu rakibi 1,2Ghz süratin üzerinde yongalar kullanmayı uygun görse de Apple, A6 yonga ile iddialı bir duruşa sahip. Fakat yapılan yonga testleri sonucu Apple mühendislerinin iyi iş çıkardıkları ve yeni yonganın görece düşük süratine karşın zeki mimarisinden dolayı süratli olduğu keşfedilmiş. Yeni A6 yongayı A5 çipine göre de iki kat daha süratli harekât yapabilme yeteneğine sahip. Apple markası hem kendisini geliştirmeyi hem de rakiplerine karşı fire vermemeyi iyi biçimde becerebiliyor. Yeni A6 yongayı süratli olmasının yanında düşük efor tüketimiyle geliyor. iOS işletim sistemiyle entegre olarak çalışması sağlanan yonganın böylece daha az enerjiye gereksinim duyması sağlanmış. Yeni Iphone 5’in RAM kapasitesi de oldukça yeterli. Iphone 5, 1 GB 1066 Mhz oranına sahip bir RAM kapasitesiyle birlikte gelmekte. Bu da daha süratli bir biçimde uygulama ve oyunlar oynanabilmesine imkân sağlayan bir değişik unsur. Yeni Iphone 5’te de iOS 6 işletim sistemi kullanılmakta.

Genel olarak tatmin edici olan değerlerine karşın dozajı aşmanız halinde işletim sistemi pil konusunda sürpriz yaşatabilir. Bu surattan fazla sürat meraklısı olmamaya dikkat etmekte fayda bulunuyor. Öte yandan çok daha fonksiyonel hale getirilmiş olan iOS 6 sayesinde Iphone 5’te harekât yapmak daha zevkli ve de daha yararlı hale geliyor.

Gelişmiş Bluetooth 4.0 gibi teknolojilerle de gelen yeni Iphone 5 iletişim konusunda oldukça zengin. HSPA, HSPA+ ve DC-HSDPA, 802.11n kablosuz bağlantı gibi iletişimlere imkân sağlayan yeni Iphone 5’in en dikkat çekici özelliklerinden biri de 150 Mbps sürate erişebilen Wi-Fi iletişimsı. Wi-Fi iletişimsının oldukça süratli olmasının yanında şunu da unutmamak gerekir ki, altyapı gereği ülkemizde böyle bir sürate erişmek pekte kolay olmayacaktır. Bunun yanında ülkemizde henüz bütün olarak büyümemiş bir teknoloji olan 4G iletişimsı da yeni Iphone 5’te standart olarak sunulmakta.

3036_camera_hero

“8 MP iSight Kamera”
Yeni Iphone 5’te evvelki modellerde olduğu 8 Mp görüntü kalitesinde bir iSight kamera kullanılmış. Surat tanıma, panorama ve kızılötesi filtre gibi iddialı özellikleri bulunan iSight kamera her ne kadar özellik bakımından aynı kalmış olsa da selefine oranla daha süratli çekim yapabilme becerisine sahip. Bu bakımdan Iphone 5’in iSight kamerası evvelki Iphone kameralarına binaen bir adım önde bulunuyor. Ancak, Iphone 4’te 1/2.8 diyafram oranı sunulmuş olmasına karşın Iphone 5’in diyafram oranı 2,4 olarak tanımlanmış. Bunun sebebi de pil ömrünü uzatmak veya hafıza kapasitesini tasarruflu kullanmak da olabilir. Çünkü diyafram oranı ne kadar artarsa o kadar fazla alan derin olarak çekilebilmekte. Ayrı olarak Iphone 5’in ön tarafında 720 piksel HD video sürükleyebilme özelliğine sahip bir kamera da bulunuyor. 1,2 MP görüntü özelliğine sahip bu kamera sayesinde FaceTime Görüntülü Arama daha net olarak hakikatleştirilebiliyor.

iSight kamera konusunda değineceğimiz son nokta ise gelişmiş video stabilizasyonu. Bazı uslu aygıtlarda da kullanılan bu özellik sayesinde video çekimi esnasında olaşabilecek rastgele bir sarsıntı yasaklanıyor. Bu sayede rastgele bir resim veya bir video çekildiğinde el titremesi ve etraf unsurlarının etkisi de en aza indirgenmiş oluyor.

“3 Ebatlı Harita”
Yeni Iphone 5’te kullanılan harita sadece klasik yol görüntüsü sunan haritalardan oldukça faklı. Yol göstergeleri de oldukça net kolayca okunabilen harita 3 Ebatlı gezinim olanağı sunmakta. Bu 3 Ebat olanağı sayesinde o bölgede bulunan bina ve muhtelif eş unsurlara bakabilmek muhtemel. Başka Bir Deyişle bu da demek oluyor ki Apple haritası sayesinde kaybolmak neredeyse ihtimalsız. Çünkü harita yollarını nasıl okuması gerektiğini öğrenmeyenler dahi bu 3 Ebatlı harita sayesinde sadece görsel olarak dahi yollarını bulabilecekler.

3036_iphone5_main1_large_verge_super_wide

Pil
Uslu aygıtlarda en ehemmiyetli noktalardan biri olan pil şüphesiz günümüz mobil makineleri için en zorlu kulvar. Hafiflik sunup az kullanım süresi sunmaması, uzun süre kullanmaya ihtimal verip ağır olmaması için uslu aygıt üreticileri çok titiz bir terazi dengesi sağlamaktalar. Yeni Iphone 5’te bu balansta çok iyi olamasa dahi fena sayılmayacak kullanım süresi sunmakta. Iphone 5’in bekleme süresi 225 saat bu da takribî 9 gün ediyor. Buna binaen Iphone 5, 10 saate kadar video oynatabilme süresine sahip. Başka Bir Deyişle ikişer saatlik olmak üzere 5 film seyredilebilir. İnternet kullanımında ise aygıt 8 saatlik bir 3G, Wi-Fi üzerinden ise gayet tatmin edici bir sayı olan 10 saatlik kullanım sunuyor. Gayet tatmin edici kullanım süreleri sunan yeni Iphone 5’le ayrıca 40 saate kadar da müzik dinleyebilme olanağı bulunmakta.

Yeni Iphone 5’in kutu açılışı ve yamulma sorunu ile alakalı videolar ve Iphone Türkçe Skocaman tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri