Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Astım Hastalığına İyi Gelen Yağlar

  • 22 Nisan 2021
  • Astım Hastalığına İyi Gelen Yağlar için yorumlar kapalı
  • 655 kez görüntülendi.

Astım için hiç esansiyel yağ kullanmayı sınadınız mı? Astım, akciğerlere erişen hava yollarının olağan işlevini bozan bir rahatsızlıktır. Astımla çaba eden şahıslar, bu şikâyetlerini idaremek ve kendini iyi sezmek için natürel seçenekler yollar ararlar. İşte nebatsal yağlar bu seçeneklerin arasında düşünebilir. Amerika Astım ve Alerji Vakfı’na göre, astım genç erkeklerde genç kızlardan daha yaygındır, ancak […]

Astım için hiç esansiyel yağ kullanmayı sınadınız mı? Astım, akciğerlere erişen hava yollarının olağan işlevini bozan bir rahatsızlıktır. Astımla çaba eden şahıslar, bu şikâyetlerini idaremek ve kendini iyi sezmek için natürel seçenekler yollar ararlar. İşte nebatsal yağlar bu seçeneklerin arasında düşünebilir. Amerika Astım ve Alerji Vakfı’na göre, astım genç erkeklerde genç kızlardan daha yaygındır, ancak erişkin bayanlarda erişkin erkeklerden daha fazla görülür. Uygun biçimde kullanıldığında, uçucu yağlar astım için natürel bir rehabilitasyon tasarısının gerçekten tesirli bir parçası olabilir.
Nane yağı antienflamatuar, antispazmodik, balgam söktürücü ve anti-konjestif özellikleri göz önüne alındığında, asırlardır ananesel rehabilitasyonlar içinde soluk alma güçlüklerini gidermek için kullanılmaktadır. Ve günümüzde son araştırmalar nane yağının astım şikâyetlerini idareme de destekçi olabilecek tek esansiyel yağ olmadığını göstermektedir. Bu yazıda astım hastalarının şikayetlerini eksiltmek için kullanabilecekleri en iyi nebatsal yağlar hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Astım Şikayetlerini Eksilten Uçucu Yağlar

Astım ve alerjiler, özellikle alerji semptomlarını tetikleyen aynı maddelere maruz kalındığında tetiklenir. Bu sebeple alerjiler için kullanılan uçucu yağlar ile astım için kullanılan uçucu yağlar arasında büyük bir değişiklik yoktur. İşte astım için kullanılabilecek yağlar:

Okaliptüs Yağı

Astımlı bronşit, astım ve bronşitin aynı anda ortaya çıktığı zamandır. Astımlı bronşit için uçucu yağlar kullanılmak isteniyorsa, okaliptüs yağı harikulade bir tercihtir. Okaliptüs yağı, solunum yollarının açılmasına ve bronşiyal kısıtlamayı iyileştirmeye destekçi olduğu öğrenilmektedir. Okaliptüs, analjezik ve antienflamatuar tesirlere sahip faal bileşen olan sitronellal kapsar. Hırıltı, şişlik, mukus ve adalelerin sıkılaştırılmasının hava yollarının daralmasına neden olabileceği bir astım bulgusu olabilir. Okaliptüs yağı bu şikâyetlerin giderilmesinde netlikle sınamaya kıymet bir yağdır. 2014 senesinde yayınlanan bilimsel bir derleme, solunum yolundaki spazmları eksiltme ve mukusu inceltme, daha az kalın, yapışık ve meseleli hale getirme hüneri ile öğrenilen, okaliptol olarak öğrenilen okaliptüs yağının faydalı bir bileşenini vurgulamaktadır.
1,8-sineol olarak da öğrenilen okaliptol, astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı KOAH dahil olmak üzere enflamatuar hava yolu hastalıklarında terapötik yararlara sahip olduğunu göstermiştir. Genel olarak, derleme okaliptol ile yapılan son muayenehane çalışmalarda gösterilen anti-oksidatif ve anti-enflamatuar özelliklere sabrederek, astım hakimiyetini iyileştirmek için uzun süreli rehabilitasyon olarak kullanıldığına dair deliller olduğu neticesine varmaktadır. Araştırmalar, okaliptüs yağının solunmasının, hava akışını iyileştirmeye destekçi olan burunda soğuk bir his ürettiğini de göstermiştir.

Nane Yağı

Astım Hastalığına İyi Gelen YağlarNane yağı, solunum eforluğu için netlikle diğer bir uçucu yağ tercihidir. Temizletici ve canlandırıcı kokusuyla, nane yağı genellikle akciğerleri arınmak ve bronşiyal pasajları açmak için kullanılır. Avrupa Tıbbi Araştırmalar Mecmuası’nde yayınlanan bir çalışmada, nane yağı ve faal bileşeni L-mentolün bronşiyal astım gibi kronik inflamatuar bozukluklara fayda sağlayabilecek etkileyici anti-inflamatuar tesirlere sahip olduğunu düşündürmektedir. 2010 senesinde yayınlanan bir başka hayvan çalışması, nane yağının, hırıltılı solunum ve öksürük gibi yaygın astım semptomlarına özellikle destekçi olabilecek bir nitelik olan hafifletici bir antispazmodik olarak hareket etme kabiliyetini göstermektedir. Ayrıca nane yağı öksürük için en iyi esansiyel yağlardan biri olarak kabul edilmektedir.

Kekik Yağı

Kekik, daha sıhhatli solunum işlevi için akciğerlere arınabilen eforlu antiseptik özelliklere sahiptir. Astımı olan, bronşit sebebiyle ek bir solunum güçlüğü katmanıyla çaba ediyorsanız, kekik yağı gerçekten işe yarayabilir. Bronşit için en hoşlandığım esansiyel yağlardan biri zira solunum sistemini istila edebilecekler de dahil olmak üzere her türlü bakteriyi öldürmede çok zaferli olduğu öğrenilmektedir. Kekik yağının antibiyotiğe mukavemetli bakterilerle savaştığı dahi gösterilmiştir.

Zencefil Yağı

Zencefil asırlardır solunum yolu hastalıklarını rehabilitasyon etmek için kullanılmaktadır. Zencefil esansiyel yağı, astım, soğuk algınlığı, öksürük ve bronşit için natürel bir ilaç olarak kullanılır. Araştırmalar, zencefil ekstraktının daha basit soluk almayı sağlayabilecek hava yolu kasılmasını yasakladığını göstermiştir. Hava yolu fazla duyarlılığı ve inflamasyonu astımın iki ortak özelliğidir. Amerikan Solunum Hücresi ve Moleküler Biyoloji Mecmuası’nde yayınlanan bir çalışmada, zencefil ve faal bileşenlerinin izole edilmiş insan hava yolu düz adalesinde ehemmiyetli ve süratli bir rahatlamaya neden olduğu bulunmuştur. Analistler, gingerol dahil olmak üzere zencefil yağının faal bileşenlerinin, sadece astım gibi solunum hastalıkları olan şahıslar için veya kabul edilen diğer rehabilitasyon şekilleriyle beraber terapötik bir alternatif sağlayabileceği neticesine varmışlardır.

Lavanta Yağı

Astım Hastalığına İyi Gelen YağlarAstım, bir şahıs stres veya evham yaşadığında makûslaştığı öğrenilir. Derin soluk alma ile beraber lavanta gibi serinkanlılaştırıcı bir uçucu yağ kullanmak azıcık hafifleme sağlayabilir. Lavanta yağı, hafifletici, karminatif ve yatıştırıcı tesirleri ile oldukça iyi öğrenilir, bu surattan astım şikayetlerini hafifletmekte da bereketli olabilir. Bronşiyal astım, hava yolu yine modellenmesi ile bronşiyal alerjik inflamasyonu kapsar. 2014 senesinde yayınlanan bir hayvan çalışması, lavanta esansiyel yağının solunmasının alerjik inflamasyonu nasıl önleyebileceğini ve mukoza yapımını nasıl eksiltebileceğini göstermektedir. Genel olarak, analistler lavanta yağının bronşiyal astım için seçenek bir ilaç olarak faydalı olabileceği neticesine varmaktadırlar.

Astım için Nebatsal Yağlar Nasıl Kullanılır?

Nebatsal yağları kullanımı birkaç biçimde yapılabilir ve bu yollar şu biçimdedir:

Aromaterapi

Aromaterapi, nebatlardan çiçekler, otlar veya ağaçlar elde edilen uçucu yağların fiziksel, duygusal ve ruhsal refahı iyileştirmek için terapötik kullanımıdır. Astım için okaliptüs yağının kullanılması mevzubahisi olduğunda, havaya yaymak şahane bir alternatiftir. Az evvel bahsettiğim tüm yağlar bir difüzörde kullanılabilir, böylece uçucu yağla zenginleştirilmiş hava solunabilir. Kullanmadan evvel bir uzmana danışmak nasihat edilmektedir ve bir hayli uzman yağ difüzörlerinin dikkatle kullanılabileceğini kabul etmektedir. Öncelikle birkaç damla yağ ile başlanmalı, tesirine bakılmalı ve sonrasında diğer yağlarla kendi özel karışım yapılabilir. Aromaterapi yoluyla astım için uçucu yağları kullanmanın diğer yolları şunlardır:
• Burun deliklerinden yağları doğrudan bir bezden veya şişeden solumak.
• Yağ damlatılan küvete girmek
• Yağları doğrudan cilde sürün.
• Temel yağların kullanımını kapsayan masaj terapisi almak.

Dahili Olarak Kullanımı

Dahili olarak astım için uçucu yağları kullanmadan evvel, bir yağın dahili kullanım için uygun olduğundan emin olmak için yaftaları dikkatle okumak gerekir. Ağız yoluyla alınabilen bir hayli uçucu yağ vardır; Bununla beraber, kullanılan yağların yüzde 100 saf, terapötik sınıf ve sertifikalı USDA organik olduğundan emin olmak ehemmiyetlidir. Bugün piyasada bulunan bir hayli yağ, yutulması için tehlikesiz olmayan sentetiklerle seyreltilir veya karıştırılır. Genel olarak, dahili olarak astım için çok az ölçüde uçucu yağ kullanılmalıdır. Günde bir ila takribî iki damla ve günde en fazla iki ila üç defa kullanmak yeterli olmaktadır. Ağız veya boğaz tahrişi yaşanırsa; yutmadan evvel yağı akışkan veya şekersiz ham elma püresi gibi besinlerle seyreltilmelidir. Ayrıca, aç karnına değil de uçucu yağları besinlerle beraber almak en iyisidir. Diğer oral uygulama alternatifleri arasında kapsüller, meşrubata bir iki damla ilave etmek, çay demlemek ve uçucu yağlarla yemek pişirmek biçiminde olabilir. Tüm bu yollarla yalnızca bir veya iki damla kullanılmalıdır.

Aktüel Uygulamalar

Astım Hastalığına İyi Gelen YağlarAstım için uçucu yağları topikal olarak cilde uygulamak için de kullanabilir. Nane yağı ve lavanta yağı topikal olarak göğse, boynun arda, şakaklara ve ayak tabanlarına uygulanabilir. Duyarlı cilde sahip insanlar için, topikal uygulamadan evvel uçucu yağları hindistancevizi veya jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağla seyreltmek en doğrusudur. Aynı zamanda diğer uçucu yağları topikal olarak seyreltebilir ve uygulanabilir. En hoşlandığım topikal astım ilaçlarımdan biri okaliptüs, nane, kekik ve zencefil yağının iki damlasını bir çay kaşığı hindistancevizi yağı ile karıştırmak ve göğsüne sürmek biçiminde kullanımıdır. Sonra derin, diyafragmatik soluklar alınmalıdır.

Astım Şikâyetlerinde Yağ Kullanımın Muhtemel Yan Tesirleri

İnsanlar astım için spesifik uçucu yağlara ve genel olarak uçucu yağlara değişik tepki verirler. Şahıs astım veya devam eden başka bir sıhhat meseleyi rehabilitasyonu görüyorsa veya rastgele bir ilaç kullanıyorsa, yağları kullanmadan evvel hekimine danışmalıdır. Astım saldırısını tetikleyebilecek uçucu bir yağa alerjik olmak olasıdır. Alerji olduğunu öğrenilen rastgele bir uçucu yağ kullanılmamalıdır. Eforlu kokular astım krizine neden olabilir, bu sebeple uçucu yağlar çok az ölçüde kullanılmalı ve uygun biçimde seyreltilmelidir. Faydalarını tecrübelemek için yalnızca bir iki damla yeterlidir. Ayrıca esansiyel yağları ayak tabanlarına sürmek, kokunun muhtemel verimlerini test etkenin iyi bir yolu olabilir.
Esansiyel bir yağı sınadıktan sonra astım bulgular makûslaştığı fark edilisrse, şipşak kullanıma son verilmelidir. Esansiyel yağ kullanımı sebebiyle astım krizine maruz kalındığı düşünüyorsa şipşak tıbbi dayanak alınmalıdır. Astım saldırıları ölümcül olabilir, bu sebeple tedbirli olmak her zaman en iyisidir. Şiddetli astım hamlesinin bulguları arasında soluk bir cilt, terleme, mavi dudaklar, çok süratli kalp atışı ve soluk verememe bulunur.
Astımlı bir çocukla rastgele bir biçimde uçucu yağ kullanmadan evvel her zaman çocuk hekime danışılmalıdır. Nane gibi bazı uçucu yağlar, altı yaşın altındaki çocuklarla hiçbir biçimde kullanılmamalıdır. Şahıs astımı olduğundan şüpheleniyorsa öncelikle uzman hekime danışmalıdır. Yaygın astım bulguları arasında öksürük, hırıltılı solunum, göğüs sıkışması, soluk darlığı ve göğüste sızı veya tazyik bulunur.
Astım, hem çocukları hem de erişkinleri etkileyen kronik bir akciğer hastalığıdır. Yaygın astım bulguları arasında öksürük, hırıltılı solunum, göğüste sıkışma, soluk darlığı ve göğüste sızı veya tazyik bulunur. Perhiz ve egzersiz dahil astım semptomlarını ve astım için uçucu yağları artırabilecek bir hayli şahane natürel ilaç vardır. Astım için uçucu yağları kullanmadan evvel hekiminize danışılmalı, Hangi uçucu yağlar astım gibi solunum problemleri için iyi olduğu evvel minik bir ölçüde sınanmalı sonra kullanıma devam edilmelidir. Astım için yalnızca yüzde 100 saf, terapötik sınıf ve sertifikalı USDA organik olan uçucu yağları kullanılmalıdır. Bu, yağların hem güvenliğini hem de faalliğini sağlamak için anahtardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri