Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Ayahuasca Nedir?

  • 21 Nisan 2021
  • Ayahuasca Nedir? için yorumlar kapalı
  • 699 kez görüntülendi.

Ayahuasca kullanıcılar üzerinde bir hayli psikoaktif tesir yaratan, kimyevi olarak karışık bir bileşene sahip olan bir nebattır. Amazon millet tıbbı tarafından duyguları ve derin iç görüleri geliştirebileceği ve bedeni arınabileceği iddia edilmektedir. İddiaya göre, şamanlar koloni evveli zamanlardan beri zaman zaman manevi emeller için kullanmaktadırlar. Çağdaş bilim, bu nebatın bileşeninin zekasal sıhhat meseleleri olan şahıslara destekçi […]

Ayahuasca kullanıcılar üzerinde bir hayli psikoaktif tesir yaratan, kimyevi olarak karışık bir bileşene sahip olan bir nebattır. Amazon millet tıbbı tarafından duyguları ve derin iç görüleri geliştirebileceği ve bedeni arınabileceği iddia edilmektedir. İddiaya göre, şamanlar koloni evveli zamanlardan beri zaman zaman manevi emeller için kullanmaktadırlar. Çağdaş bilim, bu nebatın bileşeninin zekasal sıhhat meseleleri olan şahıslara destekçi olup olamayacağını bilmek için bu nebat üzerinde araştırma yapmak istemekte, ancak ayahuasca araştırmasının tertip edici manileri var olması ve muhtemel yan tesirler sebebiyle bu araştırmaların çok dikkatli bir biçimde yapılması gerekmektedir.
Bununla beraber, insan sıhhati üzerindeki tesiri hakkında çok az şey öğrenilmektedir ve şu anda muayenehane çalışmalar devam etmektedir. Kullanımı ile ilişkili fizyolojik ve psikolojik tehlikeler vardır. Uygun güvenlik ve faallik sınamaları yapılıncaya kadar, Ayahuasca mayaları potansiyel olarak riskli ve yasadışı olarak kalmaya devam edecektir. Bu sebeple alınması öneri edilmez.

Ayahuasca Nebatı

Ayahuasca Nedir?Ayahuasca nebatı Amazon yağmur ormanlarında, yemyeşil bir etrafta yüksek yerlerde gelişmektedir. Çay, asma ve la purga olarak da öğrenilen Ayahuasca, Psychotria viridis çalılarının yapraklarından Banisteriopsis caapi asma saplarıyla beraber yapılmış bir demlemedir , ancak öteki nebatlar ve malzemeler de ilave edilebilir. Bu meşrubat, daha önceki Amazon kabileleri tarafından manevi ve dini emeller için kullanılmıştır ve Brezilya ve Kuzey Amerika’daki Santo Daime de dahil olmak üzere bazı dini topluluklar tarafından hala mukaddes bir meşrubat olarak kullanılmaktadır. Banisteriopsis caapi asma onun tıbbi bileşiklerin ekstraksiyon geliştirmek için kaynatılmış evvel arınılır ve ezilir. Demleme şamanın alkışına düştüğünde, su çıkarılır ve nebat materyalinin arkasına vazgeçilir. Bu harekât, oldukça konsantre bir akışkan elde edilene kadar yinelenir. Soğuduktan sonra demleme safsızlıkları gidermek için süzülür.
Ruhun asması olarak da öğrenilen asma Banisteriopsis caapi, harmala alkaloidleri ismi verilen bir grup bileşik kapsar. Bu bileşikler MAO inhibitörleridir. Bedende monoamin oksidaz ismi verilen natürel olarak oluşan casusların etkinliğini önlerler. MAO’lar sanki beynin badigardları gibi vazife görürler. Psikoaktif bileşikler, özellikle eforlu vizyonu indükleyen casus DMT, beyne girmek ve kendilerini beynin reseptörlerine bağlamak istediklerinde, MAO badigardları bunun olmasını yasaklamaktadır. Ancak Banisteriopsis caapi’deki harmala alkaloidleri, bu gözeticilere molası verdirir ve işte o zaman DMT N, N Dimetil Triptamin bakımından zengin Psychotria viridis devreye girmektedir. DMT öğrenilen en eforlu görmeyi indükleyen casustur. Ve enteresan bir biçimde, DMT dünyadaki bir hayli nebatta bulunmaz, fakat aynı zamanda insan bedeninde üretilir. Ancak MAO’lar sayesinde, gün süresince DMT’ye gidilmez.
DMT oral olarak etkin değildir. Bir avuç DMT yenilebilir ve hiçbir şey olmaz, ancak bir MAO inhibitörü harcarsa, DMT hakikatinde oral olarak etkin olacaktır. Ayahuasca’nın sırrı, bir biçimde, bazı yollarla, uzun zaman evvel bazı yerli insanların harmala alkaloid zengini caapi asma ile DMT açısından zengin chakruna’yı birleştirmeyi düşündüğüdür. Ayahuasca, dış kabuğu çıkarmak ve asma ipi eşi lifleri yumuşatmak için asma Banisteriopsis caapi kısımlarını vurmakla yapılır. Büyük bir tencereye büyük ölçüde vurulmuş caapi asma yerleştirilir. Vurulmuş asma üzerine çok ölçüde Psychotria viridis chakruna yaprağı ilave edilir. Daha sonra bir başka vurulmuş asma katmanı, daha sonra başka bir yaprak katmanı ilave edilir. Tencere neredeyse üstüne dökülerek asma ve yapraklarla oldukça dolduğunda, su ilave edilir. Tencere yeterince büyükse, kırk litre su ilave edilebilir. Daha sonra karışım birkaç saat süresince ateşte pişirilir. Zamanla, tenceredeki akışkan buğulaşmaya başlar. Birkaç saat sonra, belki sekiz ya da daha fazla, ayahuasca bitti. Asma ve yaprak parçaları bir süzgeçten süzülür. Belki yalnızca bir litre viskoz akışkan kalır.

Tarihsel Kullanım

Ayahuasca Nedir?Ayahuasca veya hoasca, iki halüsinojenik nebattan Banisteriopsis caapi ve Psychotria viridis yapılmış psikoaktif bir demlemedir. Ananesel olarak, bu demlemek Güney Amerika yerlileri tarafından manevi ve kültürel pratiklerindeki halüsinojenik özellikleri için kullanılır. Demleme ananesel olarak iki nebatın Banisteriopsis caapi ve Psychotria viridis kabuğu ve gövdeleri kaynatılarak yapılır. Arkeolojik deliller, ayahuasca’nın en erken kullanımının dört bin seneden fazla olduğunu göstermektedir. 20. asırda ayahuasca’nın popülaritesi, globalleşme ve din turizmi sebebiyle dünyaya dağılmaya başlamıştır.

Manevi ve Kültürel Vaziyeti

Temel olarak, ayahuasca, psychedelic tesirlere neden olan halüsinojenik bir karışımdır. Yerli millet, beden dışı eşsiz tecrübeleri tetikleyebileceğini iddia etmektedir. Bunlar bazen kullanıcılara bir cins öneri sunan manevi yolculuklar olarak belirlenir ve böylece şamanizmle eforlu bir biçimde ilişkilidir. Ayahuasca kaynaklı zekâ gidişatının şamanların trans gidişatına girmesine ve sanrıya izin verdiği söylenmektedir. Ayahuasca’nın eforlu bir dini ve kültürel geçmişi vardır. Aynı zamanda alaka çekici bir terbiyeyi mevzu olmuştur.
McKenna kardeşler, Reel Sanrılar kitabında ayahuasca hakkında bilgiler yazmışlardır. Aldous Huxley, The Kapılar: Cennet ve Cehennem adlı esesrindede meskalin ve öteki halüsinojenik nebatlar bulunmaktadır. Ayrıca, çoğu insan Castaneda’nın yapıtlarında Don Juan’ın muhtemelen kurgusal psychedelic yolculuklarını dinlemiştir. Bununla beraber, bu şamanizmle alakalı iddiaların çoğu çoğunlukla bilim alanının dışında kalmaktadır.

Meşru Vaziyet

Kültürel ehemmiyete sahip olmasına karşın, ayahuasca’nın legalliği münakaşalı bir mevzudur. Ayahuasca nebatları ve müstahzarları Amerika Birleşik Devletleri‘de legal olmasına karşın, gidişatları meçhuldür. Özellikle, bu nebatlar yasadışı kimyeviler kapsamadıkları için legaldir. Bununla beraber, DMT bir Çizelge I ilacı olduğundan DMT kapsayan nebatlar kullanılarak yapılan demleme yasadışıdır. Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Duruşması, 1993 tarihli Dini Serbestlik Onarım Kanunu uyarınca ayahuasca kuruluşlarını dini emeller için kullanma lehine karar vermiştir. Ayahuasca da FDA’nın zehirli nebatlar bilgi tabanında bulunmaktadır.

Ayahuasca Ngerçek Çalışır?

Ayahuasca demeti, partiye bağlı olarak değişen konsantrasyonlarda psychedelic ilaçlar DMT ve MAO inhibe harmala alkaloidleri kapsar. Bu psychedelic ilaçlar beyin üzerinde tesirler uygulamak için beraber çalışıyor gibi görünmektedir. Hazırlık, değiştirilmiş bir ruh hali yaratır. Kullanıcıların vizyonlar, evvelki hatıraların andırılması ve canlı duygular gibi içgözlemsel özellikler yaşadıkları bildirilmektedir. Ayahuasca demeti bağırsakta MAO-A’yı Monoamin oksidaz-A inhibe ettiği görülen harmin ve harmalin kapsar. MAO-A, bazı kimyevileri ve nörotransmitterleri serotonin , DMT, dopamin bölen bir enzimdir.
DMT ve serotonin eş yapılara sahiptir. DMT N, N-Dimetiltriptamin bir hayli değişik nebat cinsinde bulunan eforlu bir kimyevidir. Serotonine eş bir moleküler yapıya sahiptir ve MAO-A ile de bozunabilir. Bilim adamları, MOA-A’nın inhibisyonunun, DMT’nin metabolize edilmemiş bağırsakta emilmesine izin verdiğini bulmuşlardır. Daha sonra DMT’nin kan-beyin bariyerini geçmek için geçtiği kan dolaşımına girmektedir.
Beyindeki DMT, serotonin reseptörlerine 5-HT1A , -2A ve -2C, yapıt aminle ilişkili reseptörlere TAAR6 ve sigma reseptörlerine Sig-1R bağlanır ve halüsinojenik tesirlere neden olur. Bilim adamları ayrıca bu eylemin antidepresif tesirleri olup olmadığını incelemektedirler. Ayahuasca uygulanan şahıslar fiziksel duyumlar, duygusal uyarılma ve öznel duygular vaziyeti frontal ve paralimbik beyin bölgeleri ile ilişkili bölgelerde çoğalan beyin etkinliği göstermiştir.

Kısa Vadeli Tesirler

Ayahuasca Nedir?Ayahuasca’nın tesirlerinin çoğu kullanıcı için öznel görünmesine karşın. Misalin, bazı insanlar ayahuasca’nın azıcık uyarıcı olduğunu söylerken, ötekileri fazla vizyonlara sahip olduğunu bildiriyor. Ne olacağını varsayım etkenin bir yolu yoktur. Alttaki kısa vadeli tesirler kullanıcılar tarafından tutku edilir olarak bildirilmiştir:
• Coşku hissi
• Düşünme oranında farklılık
• Düşünme niteliğinde farklılık
• Öfori
• Yeni görüşler
• Halüsinojenik vizyonlar
• Duygusal uyarılma
• Çoğalan iç gözlem
• Duygu vaziyet farklılıkları
Bazı insanlar yoğun evham, paranoya, fobi ve geçmiş travmaların yine yaşamasını yaşarlar. Tehlikesiz olmayan bir civar ve eğitimsiz basitleştiriciler ile birleştiğinde, bu çok riskli olabilir.

Ayahuasca İnziva ve Merasimi

Popülerlik sebebiyle, Güney Amerika’da ayahuasca çekilmeleri mevzusunda uzmanlaşmış kuruluşların rakamı giderek çoğalmaktadır ve bu çekilmelerin daha aşırısı Batılılara göre tertip edilmektedir. Genel olarak, bu inzivaların formatı bir ila iki gün dinlenerek gece süresince yapılan ayahuasca seanslarından, sanatsal etkinliklerden ve akademik sunumlardan oluşabilir. Sonraki ayahuasca seansları dinlenme yarıyıllarını takip etmektedir. İnsanlar, ruhsal ya da şahsi gelişim, duygusal iyileşme ya da şahsi farkındalık gelişimi için ayahuasca inzivalarına katıldıklarını söylemektedirler.
Ayahuasca inzivalarında genellikle turistlerin kastedilen psikolojik veya fiziksel tesire sübjektif ayahuasca çayı içtiği merasimler veya seanslar tertip eden Amazon şamanı vardır. Ancak, tüm Şamanların veya bu inzivaya sürükleyen basitleştiricilerin tecrübeleri ve etikleri öğrenilmemektedir. İnzivaya uğrayan insanlar tüm yaşamlarını Şamanın veya basitleştiricinin ellerine vazgeçiyorlar. Eğitimsiz şahıslar tarafından sunulan geri çekilme raporları mevcuttur . Demleme hazırlama, dozlama ve Ayahuasca’nın yan tesirlerini idareme ile alakalı mevzular, öteki tehlikelerin yanı gizeme katılımcıları ciddi riske atmaktadır.
Basitleştiriciler akıllı olsa dahi, ayahuasca hakkında yeterli muayenehane bilgi yoktur. Çalışmalar henüz tıbbi potansiyeli olup olmadığını tanımlamamıştır. Ek olarak, bunalım, anksiyete, bağımlılık ve TSSB gibi psikolojik bozuklukların yalnızca tıp uzmanları tarafından sunulması gerektiğini unutmayın . Ayahuasca merasimleri, hekiminizin önerdiği veya reçete ettiği şeylerin yerine yapılmalıdır.

Genler

Alttakiler, ayahuasca ile eş yollara bağlanabilir. Bu, bu genlerin ayahuasca’nın bedendeki tutum şeklini etkileyebileceği anlamına gelmez. Ayahuasca’nın bedendeki tesirlerini varsayım etkenin öğrenilen bir yolu yoktur, bu muayenehane araştırmalarda kullanmanın ana güçlüklerinden biridir. Bununla beraber, bu genleri araştırmak, bilim adamlarının bir yandan beynin işleyişini ve öteki yandan muhtelif maddelerin ufalanmasını daha iyi kavramalarına destekçi olabilir.
Alttaki genler incelenmiştir:
• CYP2D6 geni insan sitokrom P450 izoenzim 2D6
• MAO-A geni Monoamin oksidaz A
• 5-HT1A Serotonin reseptörü
• 5-HT2A Serotonin reseptörü
• 5-HT2C Serotonin reseptörü
• TAAR6 Yapıt amin ilişkili reseptör
• Sig-1R Sigma reseptörleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri