Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

B-12 Vitamini Yetersizliğinin Belirtileri

  • 30 Mart 2021
  • B-12 Vitamini Yetersizliğinin Belirtileri için yorumlar kapalı
  • 831 kez görüntülendi.

B-12 Vitamini bedenin muntazam çalışmasını sağlayan esas bir gıdadır ve bu vitamin yetersizliğinin bulguları bitkinlik, düşük ruh hali ve asap problemleridir. Beden B-12 vitamini oluşturmamaktadır, bu surattan şahıslar bu yiyecekleri perhizlerinden almalıdırlar. Deoksirübo Nükleik Asit ve kırmızı kan hücreleri üretmek için çok ehemmiyetlidir ve asap sistemini desteklemeye dayanakçı olmaktadır. B-12 Vitamini, kan hücrelerinin yapımında hayati rol oynamaktadır. […]

B-12 Vitamini bedenin muntazam çalışmasını sağlayan esas bir gıdadır ve bu vitamin yetersizliğinin bulguları bitkinlik, düşük ruh hali ve asap problemleridir. Beden B-12 vitamini oluşturmamaktadır, bu surattan şahıslar bu yiyecekleri perhizlerinden almalıdırlar. Deoksirübo Nükleik Asit ve kırmızı kan hücreleri üretmek için çok ehemmiyetlidir ve asap sistemini desteklemeye dayanakçı olmaktadır. B-12 Vitamini, kan hücrelerinin yapımında hayati rol oynamaktadır. B-12 vitamin noksanlığı bulgularının bir hayliyi, sıhhatli kan hücrelerinin bulunmamasına neden olduğu için ortaya çıkmaktadır. Bedenin çevresinden oksijen alması ve uzuvları sıhhatli yakalaması için bol ölçüde bu hücreye lüzum dinlemektedir. Bununla beraber B-12 vitamini noksanlığı hem fiziksel hem de psikolojik meselelere neden olmaktadır.
B-12 Vitamini noksanlığı, şahısların yüzde 1,5 ila 15,0’ını etkilemektedir. Bu beceriksizlik, bireyin zekasal ve fiziksel sıhhatini etkileyen çok muhtelif bulgulara neden olmaktadır. Beden, B-12 vitaminini depolayamaz, bu sebeple kumpaslı olarak kapsayan besinleri harcamak ehemmiyetlidir. Erişkinler günde 2,4 mikrogram mcg B-12 vitaminine lüzum dinlemektedir. B-12 Vitamini, suda çözünebilir ve hayvansal besinlerde bulunan bir vitamindir. Hayvansal yiyeceklere misaller alttaki gibidir:
• Kırmızı et
• Kümes hayvanları
• Yumurta
• Mandıra
• Balık
Şayet şahıs hayvansal mahsuller yemezse, perhizlerine vejeteryan ve vegan B-12 vitamini kaynakları ilave etmeleri gerekmektedir. Bunlara müstahkem hububatlar, nebat sütleri, ekmek ve beslenme mayası dâhildir. B-12 vitamini noksanlığı, değişik beslenme yetersizlikleri ve sıhhat şartları ile bir hayli semptomu paylaştığı için, şahısların bunu fark edememesi veya tanı koyamaması olasıdır. Ayrıca tüm işaretlerin farkında olmak, şahısların noksanlığı belirlemesine ve rehabilitasyon aramasına dayanakçı olmaktadır. B-12 vitamini yetersizliğinin başlıca sebepleri alttaki gibidir:

Ellerde veya Ayaklarda Karıncalanma

B-12 Vitamini Eksikliğinin BelirtileriB-12 Vitamini noksanlığı, ellerde veya ayaklarda karıncalanmaya neden olmaktadır. Bu bulgu, vitaminin asap sisteminde çok ehemmiyetli bir rol oynaması sebebiyle oluşmaktadır ve yokluğu şahısların asap mesajımı problemleri veya asap zararı geliştirmelerine neden olmaktadır. Asap sisteminde, B-12 vitamini, miyelin ismi verilen bir madde üretmeye dayanakçı olmaktadır. Miyelin, asapları gözeten ve duyularını iletmelerine dayanakçı olan gözetici bir kaplamadır. B-12 vitamini noksanlığı olan şahıslar asaplarını kaplayacak kadar miyelin üretemezler ve bu kaplama olmadan, asaplar hasar görmektedir. Periferik asap denilen el ve ayaklardaki asaplarda problemler daha yaygındır. Periferik asap zararı, bedenin bu kısımlarında karıncalanmaya neden olmaktadır.

Yürüme Meseleyi

Zamanla, B-12 vitamin yetersizliğinden kaynaklanan periferik asap zararı hareket meselelerine neden olmaktadır. Ayak ve uzuvlardaki tembellik, bireyin yardımsız olarak yürümesini güçleştirmektedir. Ayrıca adale cılızlığı ve eksilen refleksler de yaşanmaktadır.

Soluk Cilt

Sarılık olarak adlandırılan soluk veya sarı cilt, B-12 vitamini yetersizliğinin bulgusu olmaktadır. Sarılık, bireyin bedeni yeterince kırmızı kan hücresi üretemediğinde büyümektedir. Tenin altında gezen kırmızı kan hücreleri bayağı rengini sağlar. Bu hücrelerin yeterince olmamasından dolayı, cilt soluk görünmektedir. Zira B-12 Vitamini kırmızı kan hücrelerinin üretiminde rol oynar. Bu vitaminin noksanlığı, sarılık ile ilişkisi olan kırmızı kan hücrelerinin veya megaloblastik kansızlığın yetersizliğine neden olmaktadır. Ayrıca bu tip kansızlık bedenin daha ivedi dağılındığı kırmızı kan hücrelerini de zayıflatmaktadır ve karaciğer kırmızı kan hücrelerini ufaladığında bilirubini hür vazgeçer. Bilirubin, cildin sarılık özelliği olan sarımsı tonunu veren kahverengimsi bir maddedir.

Bitkinlik

B-12 vitamin yetersizliğine bağlı megaloblastik kansızlık, bireyin bitkin sezmesine neden olmaktadır. Şahıs bedenin çevresinde oksijen taşımak için yeterli kırmızı kan hücresi olmadığından dolayı kendini fazla bitkin sezebilmektedir.

Süratli Kalp Atış Sürati

Süratli kalp atış sürati B-12 vitamini yetersizliğinin bir bulgusudur. Bedendeki eksilmiş kırmızı kan hücrelerinin rakamının çoğalması için kalp daha süratli atmaktadır. Kansızlık, bedene daha yüksek ölçüde kan akıtmak ve daha süratli üretmek için kalbe baskı uygular. Bu tepki, bedenin yeterli ölçüde oksijenin tüm beden sistemlerinde gezmesini ve tüm uzuvlara erişmesini sağlamaya çalışmanın yoludur.

Soluk Darlığı

B-12 vitamin yetersizliğinden kaynaklanan kansızlık, bireyin soluk darlığı sezmesine neden olmaktadır. Bunu kırmızı kan hücrelerinin noksanlığı ve süratli bir kalp atışı ile ilişkilendirmek olasıdır. Soluk almakta eforluk sürükleyen herkes şipşak hekime görünmelidir.

Ağız Sızısı

B-12 Vitamini ağız sıhhatini etkilemektedir. Netice olarak, B-12 vitamini noksanlığı, ağız meselelerine neden olmaktadır. Bu meseleler alttaki gibidir:
• Şişmiş, pürüzsüz, kırmızı bir dile neden olan glossitis
• Ağız ülseri
• Ağızda yanma hissi
Ayrıca bu semptomlar, B-12 vitamin yetersizliğinin, kırmızı kan hücresi yapımında eksilmeye neden olması ve böylece dile daha az oksijene erişmesiyle sonuçlanmaktadır.

Düşünme ya da Us Yürütme Meseleleri

B-12 Vitamini Eksikliğinin BelirtileriB-12 Vitamini noksanlığı, hekimlerin öğrenişsel bozulma olarak adlandırdığı düşünce problemlerine neden olmaktadır. Bu meseleler arasında düşünme güçlüğü veya idrak ve hafıza kaybı sayılmaktadır. Yapılan bir çalışmaya göre, düşük B-12 seviyeleri Alzheimer hastalığı, vasküler demans ve Parkinson hastalığı tehlikesinde çoğalışla ilişkilendirilmiştir. Beyne erişen oksijen ölçüsünün eksilmesi, düşünme ve us yürütme meselelerini ortaya çıkarmaktadır.

Asaplılık

B-12 vitaminin noksan olması, bireyin ruh halini tesirler, potansiyel olarak asaplılık veya bunalıma neden olmaktadır. B-12 vitamini ve ruh sıhhati arasındaki iletişim mevzusunda daha fazla araştırmaya lüzum dinlenmektedir. Bir kurama göre, B-12 vitamininin homosistein denilen bir beyin kimyasının ufalanmasına dayanakçı olduğudur. Beyinde çok fazla homosistein bulunması zekasal sıhhat meselelerine neden olmaktadır.

Bulantı, Kusma ve İshal

B-12 Vitamini noksanlığı sindirim sistemini etkilemektedir. Kırmızı kan hücrelerinin olmaması, yeterli oksijenin bağırsağa erişmediği anlamına gelmektedir. Buradaki beceriksiz oksijen, bireyin hem bulantı sezmesine hem de hastalanmasına ve aynı zamanda ishale de neden olmaktadır.

İştah Eksilmesi ve Kilo Kaybı

Bulantı gibi sindirim meselelerinin neticeyi olarak, B-12 vitamin noksanlığı olan şahıslar iştahlarını kaybedebilirler. İştahta eksilme, uzun vadede kilo kaybına neden olmaktadır.

Sebepleri

Şahıs perhizinde yeteri kadar B-12 vitamini alsa dahi, bazı altta uyuyan sıhhat şartları bağırsakta B-12 vitamininin emilimini etkilemektedir. Bu sıhhat şartları alttaki gibidir:
• Crohn hastalığı
• Çölyak hastalığı
• Atrofik gastrit
• Pernisiyöz kansızlık
Bazı etkenler, bireyin B-12 vitamini noksanlığı hayata ihtimalini çoğaldırmaktadır. Bu etkenler alttaki gibidir:
• İhtiyarlama, zira şahıs ihtiyarladıkça B-12’yi daha az absorbe etmektedir
• Vejeteryan ya da vegan perhizi yemek
• Uzun zaman süresince anti-asit ilacı kullanmak
• Kilo vermek için operasyon veya sindirim sisteminin B-12 vitaminini emilimini etkileyen değişik mide operasyonları

Rehabilitasyon ve Korunma

B-12 Vitamini Eksikliğinin BelirtileriÇoğu şahıs yeterli ölçüde B-12 vitaminini perhiz kaynaklarından almaktadır. Alamayanlar için, hekimler B-12 dayanakları reçete etmekte veya önermektedirler. Ayrıca şahıslar eczanelerden veya çevrimiçi markalar arasında B-12 yardımı tercih yapabilirler. Çoğu multivitamin B-12 vitaminini kapsamaktadır. Şahıslar B-12 yardımlarını oral tabletler, dilaltında çözünen dilaltı tabletler veya enjeksiyonlar biçiminde alma olanakları bulunmaktadır. Hekim bu vitaminin doğru dozu mevzusunda öneri verebilmektedir. B-12 vitaminini emmede eforluk sürükleyen şahıslar, yetersizliklerini gidermek için vitamin çekimlerine lüzum dinlemektedir. Hekim, bireylere perhiz tercihlerine ve sıhhatlerine bağlı olarak B-12 vitamin yetersizliğini önlemenin en iyi yolunu önerebilmektedir.
Bedenin, B-12 vitaminine, kırmızı kan hücreleri yapmayı da kapsayan muhtelif beden işlevleri için gereksinimi dinlemektedir. B-12 vitamini noksanlığı, asap problemleri, bitkinlik ve güçlükle düşünme gibi fiziksel ve psikolojik semptomlara neden olmaktadır. Çoğu kırmızı kan hücrelerinin noksanlığı sebebiyle B-12 vitamin noksanlığı semptomları oluşmaktadır, bu da bedenin yeterli oksijen alamadığı anlamına gelmektedir. Bedenin oksijen kaynağı, sıhhatin bir hayli istikameti için çok ehemmiyetlidir. Değişik yiyeceklerde olduğu gibi, çoğu şahıs için B-12 vitaminini almanın en iyi yolu perhizdedir. Şahıs bayağı perhizinden yeterince alamazsa, dayanak edilmiş yiyecekler ve değişik gıda dayanakları bireye dayanakçı olabilmektedir. Çoğu gidişatta, hekimler B-12 vitamin yetersizliğini rehabilitasyon edebilmektedir. Bununla beraber, uzun süreli noksanlığı olan şahısların asap zararı gibi uzun süreli tesirleri olmaktadır. B-12 vitamini yetersizliğinin bulgularını erkenden tespit etmek ve doğru rehabilitasyonu görmek bireyin bakış açısını iyileştirmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri