Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bağışıklık Sistemini Baskılayan ya da Zayıflatan Etkenler

  • 20 Nisan 2021
  • Bağışıklık Sistemini Baskılayan ya da Zayıflatan Etkenler için yorumlar kapalı
  • 325 kez görüntülendi.

Elleri sık sık yıkamak, aşı olmak, yeterince yatmak ve sıhhatli beslenmek virüslere ve değişik mikroplara karşı korunmanın tesirli yollarıdır. İnsanların yaşamındaki değişik etkenler bedenin bağışıklığını ve koruma hünerini riske atabilir. Boş zamanların geçirilme biçimi, stres seviyesi, ne sıklıkla alkol alındığı, fiziksel olarak ne kadar etkinlik yapıldığı ve hatta solunan hava dahi bağışıklığı negatif etkileyebilir. Uykusuzluk […]

Elleri sık sık yıkamak, aşı olmak, yeterince yatmak ve sıhhatli beslenmek virüslere ve değişik mikroplara karşı korunmanın tesirli yollarıdır. İnsanların yaşamındaki değişik etkenler bedenin bağışıklığını ve koruma hünerini riske atabilir. Boş zamanların geçirilme biçimi, stres seviyesi, ne sıklıkla alkol alındığı, fiziksel olarak ne kadar etkinlik yapıldığı ve hatta solunan hava dahi bağışıklığı negatif etkileyebilir.

UykusuzlukBağışıklık Sistemini Baskılayan ya da Zayıflatan Faktörler

Uyku beceriksizliğinden dolayı bedende korunmada rol oynayan antikorlar yeterince yapılamaz. Yeterince yatmamak, virüs veya mikrop kapma ihtimalini artırabilir, hastalıkların iyileşmesini geciktirebilir. Bağışıklığa dayanakçı olan sitokin denilen kimyeviler yalnızca yatarken salgılanır.

Efkâr

Ani veya üzgün bir hadise bedenin bağışıklık tepkisini zayıflatabilir. Yeisin veya efkârın uzun sürmesi bedenin bağışıklığını bozabilmektedir. Hoşlanılan birini vefat ya da ayrılık gibi bir sebeple kaybetmek grip gibi enfeksiyonların sıklığını ve şiddetli viral enfeksiyon tehlikesini yükselten kimyevilerin ve hormonların üretilip salgılanmasını artırabilir. Çoğalmış kortizol tepkisi ve bağışıklık balanssızlığı yas yakalamakla ilişkilidir. Grip aşısı da dâhil olmak üzere bazı aşılar, ciddi kayıplarla başa çıkanlarda daha az tesirli olabilir. Yeis çok derinse ya da rahatlamazsa bağışıklığa karşı negatif tesiri 6 aydan daha fazla devam edebilir. Travmatik hadiseler ya da büyük kayıplar yaşandığında takviyeye gerek dinlenebilir. Böyle vaziyetlerde bir ruh sıhhati uzmanıyla konuşulmalıdır.

Yalnızlık

Yapılan araştırmalara göre yalnız sezmek bağışıklık sistemini bozabilir. Fareler üzerinde yapılan araştırma, yalnızlıkla ilişkili çoğalan anksiyetenin evhamın bağışıklık sisteminin daha fazla baskılanmasına ve daha fazla oksidatif strese veya özgür radikallerin neden olduğu zarara yol açtığını bulmuştur. Bir başka çalışma, birisine sarılmanın stres önleyebileceği ve hastalıklara yatkınlığı eksiltebileceğini ortaya çıkarılmıştır.

Evham ve Stres

Evhamlı olmak bağışıklık tepkisinde kısa bir zaman içinde zayıflatıcı tesir yapar. Uzmanlar stresin beynin enfeksiyonla savaşan T hücrelerinin işlevini bozan kortizol hormonu imalini artırdığını açıklamaktadır. Stresin kesintisizliği zayıflatıcı tesiri daha da artırır, uçuk ve grip virüsü gibi virüslerden korunmayı güçleştirir. Dostlardan yardım almak, öncelikleri tanımlamak, kumpaslı egzersiz yapmak ve yoga gibi gevşeme teknikleri uygulamak stresi eksiltmeye dayanakçı olabilir. Bireyler stres ve kaygıdan kurtulamazsa ya da kaygılar yaşamın banal akışını manilerse bir hekimle görüşmelidir.

Bazı İlaçlar

Alerji, artrit, lupus, IBS İrritabl Bağırsak Belirtiyi ve uzuv nakli rehabilitasyonunda kullanılan ilaçlar, kortokosteroidler, iltihaplanmaya karşı kullanılanTNF inhibitörleri ve kanser için kullanılan kemoterapi ilaçları bağışıklığı baskılayabilir. Rastgele bir reçeteli ilaç almadan evvel hekimle konuşulmalıdır.

Sebze ve Meyve Tüketiminin Az OlmasıBağışıklık Sistemini Baskılayan ya da Zayıflatan Faktörler

Bu cins besinler bedende enfeksiyonlarla savaşan beyaz kan hücrelerinin üretimini artırır. Taze yiyecekler, tohumlar ve kuru yemişler beta karoten, çinko, E,C ve A vitaminleri bakımından zengindir. Bitkisel yiyecekler bedendeki yağ yüzdesinin düşmesine dayanakçı olan lif posa kapsar, böylece bağışıklık tepkisini kuvvetlendirebilir.

Yüksek Yağlı Beslenme

Bir tahlile göre, doymuş yağ oranı yüksek olan bir perhiz bağışıklık sistemini bozar. Tuz ve şekerin de negatif tesirleri olabilir. Yağlar, bedene giren mikroplarla gayret eden lökositleri beyaz kan hücrelerini engelleyebilir. Bir başka tahlile göre obezite, enfeksiyonla savaşmak için gereken beyaz kan hücrelerinin rakamını ve işlevini eksilterek bağışıklık sistemini tesirler, zatürre ve grip gibi enfeksiyonlara tutulmayı basitleştirir. Yüksek yağ oranına sahip beslenmeye devam edilirse bağırsaklardaki bağışıklığa dayanakçı bakterilerin balansı değişebilir. Yağ alımının eksiltilmesi için balık, tavuk, hindi gibi beyaz etler ve proteinler, şeker kapsamayan, yağı eksiltilmiş süt mahsulleri veya yağsız dana eti harcanmalıdır.

D Vitamini Düşüklüğü

Kemiklerin sağlamlığı için D vitamini gerektiği öğrenilir. Bu vitamin ayrıca bedenin bağışıklığını kuvvetlendirici özelliktedir. Yumurta, yağlı süt ve yağlı balıklardan, darı gevrekleri kahvaltılık gevrekler gibi kuvvetlendirilmiş besinlerden elde edilebilir. Değişik ehemmiyetli kaynağı güneştir. Yaz ayları süresince haftada iki ya da üç defa ellerin, suratın ve kolların 5 ila 15 dakika güneş ışını alması yeterlidir. Kış aylarında daha çoğuna gereksinim dinlenir. Güneş ışığı, bağışıklıkta tesirli olan T hücrelerine enerji verebilmektedir. Sarih havada olmanın başka yararları da vardır. Ormanlardaki nebatların çoğu bağışıklığı kuvvetlendiren fitokidler denilen natürel bakterisitler ve solunan değişik bazı maddeler üretir.

Morötesi Ultraviyole Işınım

Bazı hava pisleyicilerinin çoğalması ozon katmanına hasar vererek güneşten dağılan ve yeryüzüne erişen hasarlı morötesi UV: Ultraviyole ışınımın seviyesini artırmaktadır. Bu, daha yüksek cilt kanseri, katarakt ve zayıflamış bağışıklık sistemi oranlarına yol açabilir. Dünya Sağlık Teşkilatı, etrafsal UV ışınlarına maruz kalmanın bağışıklık tepkilerini tetiklemekten, enfeksiyon tehlikesini çoğaldırmaktan ve muhtemelen cilt kanserine karşı korunmayı eksiltmekten mesul hücreleri de etkileyebileceğine dikkat toplamaktadır. ABD Etraf Koruma Ajansı EPA, güneş gözlüğü, gözetici elbise ve SPF 30 veya daha yüksek koruma etmenine sahip olan güneş kremi kullanmanın dayanakçı olabileceğini bildirmekte ve önermektedir.

Sigara İçmekBağışıklık Sistemini Baskılayan ya da Zayıflatan Faktörler

Sigaradan, çiğneme tütününden veya başka bir kaynaktan alınan nikotin, bedenin mikroplara karşı savaşma hünerini eksiltebilir. Elektronik sigara için de aynı şey geçerlidir. Hekimler nikotinin kortizol seviyelerini artırırken, B hücresi antikor yaradılışını ve T hücrelerinin antijenlere tepkisini eksilttiğini açıklamaktadır. Fareler üzerinde yapılan bir araştırmanın neticelerine göre, e-sigaralardan çıkan buğu akciğerlere hasar verebilir ve enfeksiyona daha duyarlı hale getirebilir.

Esrar

Esrardan çıkan duman ciğerleri iltihaplandırabilir. Sigara nikotininden kaynaklanan balgam çıkarmak, akciğer enfeksiyonlarına tutulmak gibi solunum yolu problemleri esrar kullananlarda da yaşanabilir.

İçki

Fazla içki alımı yalnız bir defa dahi olsa bağışıklık sisteminin istilacı patojenlere tepkisini eksiltebilir, bedenin korunma mekanizmalarını 24 saat süresince yavaşlatabilir. İçkinin ana metaboliti olan asetaldehit muhtemelen akciğerlerdeki siliyer işlevi bozarak onları bakteriyel ve viral istilaya daha yatkın hale getirmektedir. İçki, bakteri ve virüslere saldırıp onları dağılma sürecini bozmakta ve kullananları enfeksiyon için daha yüksek tehlike altına sokmaktadır. Aralıksız içki alımı gidişatında bedendeki onarım hünerinde körelme olur. Bazı bireylerin zatürre, karaciğer hastalıkları, bazı kanserler ve verem gibi bazı hastalıklara tutulma ihtimali bu sebeple yüksek olabilir. İçki kullanıyorsa bayanlar günde bir, erkekler iki bardak ile hudutlu yakalamaya çalışmalıdır.

Sedanter Hayat StiliBağışıklık Sistemini Baskılayan ya da Zayıflatan Faktörler

Araştırmalar çok fazla oturmanın ve egzersizden sakınmanın zamanla bedenin enfeksiyonla savaşma hünerini etkileyebildiğini göstermektedir. Yaş, cinsiyet, sigara içmek ve alkol almak gibi değişik hasarlı alışkanlıklardan bağımsız olarak hareketsiz bir hayat stili, erken vefat tehlikesinin çoğalmasıyla iletişimlidir. Neticede, hareketsizlik bağışıklık sisteminin bozulmasına, iltihaplanmaya ve değişik kronik hastalıklara yol açabilir. Bağışıklığın kuvvetlenmesine dayanakçı olabileceği için günlük rutine 30 dakikalık kumpaslı egzersiz ilave edilmesi önerilmektedir.

Az Seks Yapmak

Haftada bir yapılan cinsel ilişki daha az sıklıkta olanlara mukayeseyle bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye dayanakçı oluyor gibi görünmektedir. Cinsel ilişki, İmmünoglobulin A veya kısaca IgA ismi verilen, mikropla savaşan bir maddenin seviyelerini yükseltmektedir ancak daha aşırısı her zaman daha iyi olmayabilir. Haftada ikiden fazla seks yapan çiftlerin, hiç seks yapmayanlara göre daha düşük IgA seviyelerine sahip oldukları görülmüştür.

Egzersiz Azlığı

Kumpaslı yapılan egzersizler, bakteri ya da virüs girdiğinde bedenin korunmasını basitleştirir. Egzersiz sebebiyle kan bedende faydalı bir biçimde gezer, bağışıklık ve korunmayla alakalı maddeler zorunlu yerlere daha basit erişir. Bilim insanları hali hazırda egzersizin bağışıklığı kuvvetlendirmeye nasıl dayanakçı olduğunu kavramaya çalışmaktadır.

Çok Fazla EgzersizBağışıklık Sistemini Baskılayan ya da Zayıflatan Faktörler

Bilgisayar başında saatlerce kalarak, telefonla zaman geçirmek ya da çekyatta miskin miskin uzanıp televizyon izlemek bağışıklık sistemini bozar fakat bunun tersi de hasar verebilir. Bir tahlile göre, fazla egzersiz belirtiyi ismi verilen çok fazla yorucu egzersiz beden için zayıflatıcı olabilir ve onu enfeksiyona karşı daha korunmasız hale getirebilir. 2014 senesinde yapılan bir çalışma, kumpaslı, orta seviyede fiziksel etkinliğin şahsı virüslere karşı daha az duyarlı hale getirebileceğini öne devam ettir

Bibliyografi:
https://www.webmd.com/cold-and-bulanık/ss/slideshow-how-you-suppress-immune-system
https://www.everydayhealth.com/news/9-surprising-ways-youre-weakening-your-immune-system/

Yazar: Müşerref Özdaş

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri