Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bakalit: Tanımı, Tarihi, Özellikleri, Kullanım Alanları ve Riskleri

  • 24 Nisan 2021
  • Bakalit: Tanımı, Tarihi, Özellikleri, Kullanım Alanları ve Riskleri için yorumlar kapalı
  • 630 kez görüntülendi.

Bilezikleri ve satranç taşlarını yapmak için plastik bakalit’in neden kullanıldığını hiç merak ettiniz mi? Bunun nedeni sahip olduğu eşsiz özelliklerden kaynaklanmaktadır. Bu yazıda, bakalit’in tanımı, özellikleri, tarihi, kullanım alanları ve riskleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Bakalit Nedir? İlk üretilen ve sentetik plastiklerden biri olan Bakalit, geçirgen olmaması ve ısıya mukavemetli özellikleri sebebiyle oldukça arz edilen […]

Bilezikleri ve satranç taşlarını yapmak için plastik bakalit’in neden kullanıldığını hiç merak ettiniz mi? Bunun nedeni sahip olduğu eşsiz özelliklerden kaynaklanmaktadır. Bu yazıda, bakalit’in tanımı, özellikleri, tarihi, kullanım alanları ve riskleri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Bakalit Nedir?

İlk üretilen ve sentetik plastiklerden biri olan Bakalit, geçirgen olmaması ve ısıya mukavemetli özellikleri sebebiyle oldukça arz edilen bir plastik cinsidir. Yapımın doruğunda, Bakalite çok istikametliliği ve ilk suni plastik olarak methiye almıştır. Ayrıca, çok rakamda endüstriyel ve ticari uygulamaya sahip olan değişik bakalit seviyeleri ve çeşitleri bulunmaktadır. Bakalitin yaradılışı kâğıt veya sırça bez tabakaları sentetik reçine ile emprenye edilmektedir. Ayrıca kumaş selüloz kâğıt, sentetik iplik, pamuk, sırça kumaşlar veya değmemiş kumaşlardan yapılmaktadır ve ardından ısı ve tazyik uygulanmaktadır. Bu sebeple ısıyla sertleşen bir plastiğe dönüşmektedir.

Bakalit Plastik Özellikleri

• Bakalit, fenol formaldehit reçinesinin ticari ismidir.
• Kimyevi ismi polioksibenzil metilen glikol anhidrittir.
• Isıyla sertleşen bir plastiktir. Isıyla sertleşen bir plastik, ısıtıldığında akışkanlaşan ve hırpalanabilen bir plastiktir. Daha sonra soğutulduğunda kalıcı olarak sertleşmektedir ve böylece muhtelif eşyalar yapmak için kullanılabilmektedir.
• Elektrik iletmemektedir.
• Isıya dayanıklıdır, yanmamaktadır.
• Aynı zamanda kimyevi tesire dayanıklıdır.
• Plastik Çağında yönteme edilen ilk sentetik plastiktir. Leo Baekeland, onu 1907 senesinde New York’ta geliştiren kimyacıdır.
• Fenolün formaldehit ile eliminasyon tepkininin bir mahsulüdür. Bir reçinedir belli nebatlardan eksüdasyon olarak elde edilen veya kolay moleküllerin polimerizasyonu ile hazırlanan katı veya yarı katı viskoz maddeler sınıfına ait bir madde.
• Bakalitin dielektrik statiği 4,4 ile 5,4 arasında değişmektedir.
Amerikan Kimya Topluluğu bakaliti, 1993 senesinde dünyada şimdiye kadar yönteme edilmiş ilk sentetik plastik olarak ehemmiyetli bir yere sahip olduğu için, Milli Tarihsel Kimyevi Dönüm Noktası olarak bülten etmiştir. Bakalit, telefonlardan, elektrikli aletlere, mücevherlerden tencere saplarına kadar bir hayli mahsulün üretiminde kullanılan bir plastiktir. Uygun bir biçimde Bin Kullanım Malzemesi olarak adlandırılmıştır. Bakalitin ticari marka hakkı, Bakelite AG isimli bir Alman şirketi tarafından alınmıştır. Bakalit’in muhtelif özellikleri ve kullanım alanları bulunmaktadır.
Asrın başlarında, çok doğrultulu ve ucuz malzemeye olan arz çoğalırken plastik yapımı patlamıştır. En daha önceki ve en uyarlanabilir plastik formlarından biri, fenol ve formaldehit kapsayan bileşenlerle yapılan bakalittir. On senelerdir insan yaşamının neredeyse her alanına sızan Bakalit yapımı; mücevher, oyuncak, elektrik ve izolasyon mahsullerini kapsamaktadır. Tabandan tavan karolarına kadar istenen bir hayli koleksiyonda kullanılan bakalit, senelerce konutlarda kullanılmıştır. Antika meraklıları bakaliti, yalnızca koleksiyonlarının bedelli bir parçası olarak kullanmakla kalmamış, , yemekleri ve mücevherleri de zenginleştirmek için kullanmışlardır. Hoş planlanmış el imali olan bu mahsuller, koleksiyoncu pazarında mantıklı bir maliyete satılmaktadır.

Bakalit Tarihi

Bakalit: Tanımı, Tarihi, Özellikleri, Kullanım Alanları ve TehlikeleriBakalit insanlık tarihinin büyük bir kısmında, günlük aletler ve mahsullerde çoğunlukla hayvan tenleri, kemik, fildişi, ahşap, metaller, nebat lifleri, hayvan kılları ve eşlerinden yapılmıştır. Nebatlardan kauçuk lateks ve lak böceğinin salgılarından elde edilen gomalak gibi natürel plastik maddelerin yaygın kullanımı ciddi bir biçimde takribî üç asır evvel başlamıştır, ancak kimileri çok uzun bir müddettir kullanılmaktadır. Misalin, Orta Amerika uygarlıkları takribî 3.600 yıldır lastik toplarla oyunlar oynamaktadır. Mesele, bu natürel plastiklerin elde edilmesinin güç ve pahalı olmasıdır. Sanayi devrimi malzemeler için büyük bir arz yaratırken, kimyacılar ciddi biçimde yeni malzeme kaynakları ve yeni malzemeler aramaya başlamışlardır.
1800’lerde birkaç kısmen sentetik plastik buluş edilmiştir. Öncelikle nebat selülozu ve kâfurdan yapılan selüloit 1850’lerde üretilmiş ve hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Öncelikle süt proteini ve formaldehitten yapılan Galalith, 1890’larda buluş edilmiştir ve kostüm takılarında muazzam bir sihrime sağlamıştır ancak sonunda öteki plastikler tarafından gölgede kalmıştır. Daha sonra 1909’da, Leo Baekeland isimli Belçikalı bir kimyacı tamamen sentetik ilk plastiği üretmiştir ve bu, bir hayli tüketim mülkünün üretilme şeklinde devrim yaratmıştır. Baekeland plastiğine Bakalit ismini vermiştir. Özellikleri, onu seleflerinden çok daha muhtelif emellere uygun hale getirmiştir. Misalin, ısıya mukavemetlidir ve elektriği iletmemektedir, bu surattan gerçekten iyi bir izole eticidir. Bu da onu 1900’lerin başında ortaya çıkan otomotiv ve elektrik sanayilerinde özellikle bereketli kılmıştır.
Pek çok çağdaş plastik gibi, Bakalit de hafif, dayanıklı ve neredeyse ebedî biçimlerde kalıplanabilir olmasıdır, bu sebeple üreticiler potansiyelini fark ettikçe kullanımı süratle genişlemiştir. Harcayıcılar öncelikle estetik kalitelerinden etkilenmişlerdir, ehemmiyetli, üst seviye bir hisle beraber şık bir görünüm elde etmek muhtemeldir. Bakalit mücevher paketleri, lambalar, masa ekipleri, saatler, radyolar, telefonlar, mutfak gereçleri, sofra ekipler, satranç ekipleri, bilardo topları ve poker makbuzları gibi muhtelif reyin parçalarını satın almışlardır. Bakalite, geniş bir harcayıcı kitlesinin daha evvel ulaşılamayan mahsullerden faydalanmasını muhtemel kılan yeni bir çekici, uygun maliyetli, kullanışlı tüketim mülkleri çağını başlatmıştır.
Bakalit, moda dünyasına belki de en büyük damgasını vurmuştur. Bakalit mücevherler 1920’lerde öteki malzemeler için uygun maliyetli ve çekici bir seçenek olarak son derece popüler hale gelmiştir. 1950’lerde yarı transparan ve mermer tonları da dahil olmak üzere muhtelif renklerde üretilmiştir. Bu yarıyılın bakalit takıları genellikle puantiyeli ve köşeli çift parantezler gibi sansasyonel desenlere sahiptir ve karışık biçimlere oyulabilmektedir. Bakalit ve ondan evvel Galalith plastikleri moda dünyasına tanıtmış ve naylon, polyester, spandeks ve daha aşırısı takip etmiştir. Bu plastikler, moda tasarımcılarına daha az malzeme, daha az ağırlık, daha az buruşukluk ve daha az giderle beraber daha fazla kumaş tercihi, daha fazla yaratıcılık ve daha fazla dayanıklılık mevzusunda esin vermiştir. Konut aletlerinden mücevherlere kadar antika Bakalit eşyalar bugün müzelerde sergilenmekte ve yüksek ölçülerde satılmaktadır.
Modern koleksiyoncular için bu maddeyi çekici kılan, bakalitin kendine has görünümünde ve belli bir yarıyılı temsil etme şekillerinde uyuyor olabilmesidir. Giderek daha fazla harcayıcının daha evvel erişilemeyen modalardan ve tüketim mülklerinden faydalanabildiği bir zamandır. 1950’lerden sonra, piyasada çok muhtelif plastikler ortaya çıkmıştır ve birkaç uzmanlık çoğunlukla elektrik kullanımında Bakaliti geride vazgeçmiştir. Ama bakalit, insanların hoşluğu, çok istikametliliği ve dayanıklılığı sebebiyle değer katılan ilk reel çağdaş plastik olarak plastik tarihinde her zaman özel bir yere sahiptir. Artık yaşamları iyileştirmek için pek çok biçimde her gün kullanılan plastiklerin süratle gelişmektedir. Hayat kurtarmaya dayanakçı olan tıbbi makineler, azami performansı sağlayan sportif teçhizatlar, gıdaların daha tehlikesiz ve daha taze yakalamaya dayanakçı olan ambalajlar ve soğuk ya da sıcaktan gözeten kıyafet yapımında plastikler üretilmektedir.

Bakalit Ne İçin Kullanılır?

Bakalit: Tanımı, Tarihi, Özellikleri, Kullanım Alanları ve TehlikeleriDaha evvel de belirtildiği gibi, bakalit araba ve elektrik alanlarından muhtelif sanayilerde kullanılmıştır. Endüstriyel Bakalit mahsulleri arasında radyolar, elektrik, araba dağıtıcı kapakları ve kablo izolasyonu bulunmaktadır. Daha sonra Bakalitin çok istikametliliği incelendikçe muhtelif mahsuller üretilmiştir. Müzik aletleri, kamera parçaları ve bir noktada bakalit, Amerika Birleşik Devleri Darphanesi tarafından madeni paraların yerini almıştır. 1960’ların başlarında, oldukça tutku edilen bir mahsul haline gelmiştir. Konut aletlerinde santraç taşları, kolyeler, bilezikler, tabaklar ve mutfak kaplarında kullanılşmıştır. Günümüzde bakalit eşyalarının koleksiyon olmasının sebebin bir kısmı, hoş zanaatkârlık suratındandır. Piyasa bedeli, retro hissi ve belli mahsullerin hudutlu ölçüleri sebebiyle son derece yüksektir. Misalin, bakalit mücevherler, tabaklar veya tencere setlerinden daha ender kullanılmaktadır.

Bakalitin Kullanım Alanları

Bakalit mahsullerinin yapımı çok fazla maliyetlidir ve süreç karışıktır. Bunun yerine ikameler bulunmuştur, ancak daha evvel, muhtelif mahsullerin üretiminde kullanılmıştır. Bu mahsuller alttaki gibidir:
• Saksafon ağızlıkları
• Düdükler
• Kameralar
• Elektrikli gitarlar
• Telefon ahizeleri
• Aygıt muhafazaları
• Boru sapları
• Düğmeler
Bakalit ısıya, elektriğe ve kimyevi tesire karşı mukavemeti sebebiyle günümüzde bazı alanlarda kullanılmaktadır. Ve bu alanlar alttaki gibidir:
• Ampuller için taban ve prizler
• Vakum tüpleri
• Elektrikli bileşenler
• Araba dağıtıcı kapakları ve öteki yalıtkanlar
• Tellerin, fren balatalarının ve bazı elit araba parçaları
• Takılar
• Saatler
• Radyolar
• Satranç, poker, bilardo, domino, mahjong karoları, dama, vb. kullanılan oyuncaklar ve reyin parçaları.
• Teneke paketler, tencere sapları vb. gibi mutfak gereçleri.
Bununla beraber seneler geçtikçe bakalit kullanımı eksilmiş olsa da, yeniden de muhtelif harekâtlar, maddeler için bereketli ve ehemmiyetli bir malzeme olduğunu ispatlamaktadır.

Bakalit Riskli midir?

Bakalit: Tanımı, Tarihi, Özellikleri, Kullanım Alanları ve TehlikeleriBakalitin riskli doğası değişik kaynaklardandır, bunlar yapım, toplama ve tahrip etmedir. Bakalit, fantastik ölçülerde formaldehit, asbest ve öteki fazla derecede toksik polimerler kapsayan üretilmiş, sentetik bir plastik olduğundan, bu istenen mahsulleri üreten bireyler kendilerini tehlikeye atmaktadırlar. Üretildiği yarıyıllarda güvenlik ve sıhhat temkinleri gerekli değildir. Bu çalışan erkekler ve bayanlar, maruziyet yoluyla kendilerini zehirli maddelere maruz vazgeçmişlerdir. Ayrıca, iyi mizaçlı bir cümbüş gibi görünse de, bakalit mahsullerini toplamak da bir sıhhat tehdidi oluşturmaktadır. Eğer bir bakalit mahsulü kırılırsa, sentetik materyaller havaya karışmaktadır ve soluma, yutma veya doğrudan ciltle temasa neden olabilmektedir. Bakalit koleksiyonları hoş ama ölümcül olabilmektedir.
Öteki plastik bazlı mahsuller gibi, bakaliti atmak etraf için son derece risklidir. Daha Önceki konut tadilatlarının doruğa çıkmasıyla, bir hayli birey istemeden tavan veya yer karolarının değiştirmiş ve bakalite maruz kalmıştır. Dahası, koleksiyoncular, özellikle bir tabak veya bilezik kırılırsa maruz kalmaya da duyarlıdır. Bu mahsullerin uygun olmayan biçimde tahrip edilmesine müteveccih etrafa müteveccih apaçık riskin yanı gizeme, ehemmiyetli ve kalıcı bir sıhhat tehlikeyi vardır. Bu mahsuller yalnızca formaldehit kapsamamaktadır, bakalit de öğrenilen ve riskli bir zehirli madde olan asbestte kapsamaktadır. Bakalit tozuna maruz kalma akciğer enfeksiyonlarına, mezotelyoma ve öteki solunum karmaşıklıklarına neden olabilmektedir. Mezotelyoma rehabilitasyonları da dâhil olmak üzere bu rahatsızlıklar için tıbbi bakım atılımlar yoluyla iyileşiyor olsa da, hala devam eden bir tehlike vardır; yalnızca bu mahsulleri üretim edenler için değil, aynı zamanda onlara sahip olanlar için de geçerlidir.
Bu malzemelerin tehlikesiz bir biçimde tahrip edilmesi çok ehemmiyetlidir. Pek çok kuruluş, bakalit mahsullerini insan veya etraf sıhhatine hasarlı olmayacak biçimde dikkatlice tahrip etmektedir. Böylece bu hasarlı plastikleri arınmak ve dolayısıyla etrafı daha iyi bir yer haline getirmek için herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Günlük rutinden hasarlı plastikleri değiştirmenin yollarını bulunmalıdır. Ancak bunları kullanmak gerekiyorsa, tehlikesiz ve pak bir biçimde atılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri