Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bakteriler Hakkında Meçhul Eksantrik Hakikatler

  • 28 Nisan 2021
  • Bakteriler Hakkında Meçhul Eksantrik Hakikatler için yorumlar kapalı
  • 81 kez görüntülendi.
Bakteriler Hakkında Meçhul Eksantrik Hakikatler

Bakteriler, seyyaredeki rakamı en çok olan yaşam formudur. Çok muhtelif biçim ve ebatlarda bulunmakta ve en zorlu civarlarda dahi yaşayabilmektedirler. Bedende, ciltte ve her gün kullanılan nesnelerde bulunabilen bakteriler çeşitlerine göre yararlıları ve hasarlıları olarak ikiye dağılmaktadırlar. Bu yazıda bakteriler hakkında tespit edilmiş fakat çoğu şahıs tarafından meçhul eksantrik bilgiler bulunmaktadır. İnsan Kanında Yaşayan Bakteriler: […]

Bakteriler, seyyaredeki rakamı en çok olan yaşam formudur. Çok muhtelif biçim ve ebatlarda bulunmakta ve en zorlu civarlarda dahi yaşayabilmektedirler. Bedende, ciltte ve her gün kullanılan nesnelerde bulunabilen bakteriler çeşitlerine göre yararlıları ve hasarlıları olarak ikiye dağılmaktadırlar. Bu yazıda bakteriler hakkında tespit edilmiş fakat çoğu şahıs tarafından meçhul eksantrik bilgiler bulunmaktadır.

İnsan Kanında Yaşayan Bakteriler: Staph Bakterisi

Staphylococcus aureus bakterisi, tüm insanların takribî yüzde 30’unu enfekte eden yaygın bir bakteri cinsidir. Bazı şahıslarda bedende yaşayan sıradan bakteri grubunun bir parçasıdır ve cilt ve burun boşlukları gibi bölgelerde buluna öğrenmektedir. Bazı cinsler hasarsız olsa da, MRSA gibi değişikleri cilt enfeksiyonları, kalp hastalığı, menenjit ve besin kaynaklı hastalıklar gibi ciddi sağlık meseleleri oluşmasına neden olmaktadır. Bakteriler Hakkında Bilinmeyen İlginç Gerçekler
Vanderbilt Üniversitesi tahlilcileri, staph bakterilerinin hayvan kanına göre insan kanını seçim ettiğini keşfetmişlerdir. Bu bakteriler, kırmızı kan hücrelerinde bulunan oksijen taşıyan protein hemoglobinin içinde bulunan demiri desteklemektedirler. Staphylococcus aureus bakterileri, hücrelerdeki demiri elde etmek için sarih kan hücrelerini parçalar. Hemoglobindeki genetik varyasyonların, bazı insan hemoglobinlerinin, staph bakterileri için ötekilerinden daha cazip hale getirebileceğine inanılmaktadır.

Yağmur Yapan Bakteriler: Pseudomonas Bakterileri

Tahlilciler, atmosferdeki bakterilerin yağmur ve öteki yağış cinslerinin yapımında rol oynayabileceğini keşfetmişlerdir. Bu süreç, nebatlardaki bakterilerin rüzgarla atmosfere karışmasıyla başlamaktadır. Yükseldikçe çevrelerinde buz oluşur ve gelişmeye başlarlar. Donmuş bakteri belli bir eşiğe eriştiğinde, buz erimeye başlar ve yağmur olarak yere dönerler. Psuedomonas syringae cinsinin bakterileri, büyük dolu taşlarının ortasında dahi bulunmuştur. Bu bakteriler, hücre çeperlerinde, buz kristali yaradılışını teşvik etmeye takviyeci olan eşsiz bir biçimde suyu bağlamalarına izin veren özel bir protein üretir.

İltihaplı Sivilce ile Çaba Eden Bakteriler: Propionibacterium Acnes

Propionibacterium acnes bakterileri, genellikle hiçbir meseleye neden olmadıkları saç köklerinde ve tenin gözeneklerinde bulunur. Bununla beraber, fazla yağ yapımı varsa, bunlar gelişir ve cilde hasar veren ve sivilceye neden olan enzimler üretir. Tahlilciler, bazı iltihaplı sivilce bakteri cinslerinin hakikatinde sivilceyi önlemeye takviyeci olabileceğini keşfetmişlerdir. Bu bakteriler bir bağışıklık tepkisi uyandırdığında, alan şişer ve sivilceler üretir. Bununla beraber, iltihaplı sivilce bakterisinin bazı cinslerinin sivilceye neden olma ihtimalinin daha düşük olduğu bulunmuştur. Bu suşlar, sağlıklı cilde sahip şahısların seyrek sivilceye tutulmasının sebebi olabilir. Araştırılması sırasında genleri arasında P.acnes’e sağlıklı bir cilt ile iltihaplı sivilce olan şahısların ve insanlardan bir araya gelen suşları, tahlilciler iltihaplı sivilce varlığında net ten ve ender olanlarda ortak bir zorlanma tespit edilmiştir. Gelecekteki çalışmalar, sadece iltihaplı sivilce üreten P. acnes suşlarını öldüren bir ilaç geliştirme girişimini kapsayacaktır .

Kalp Hastalığına Bağlı Bakteriler: Sakız Bakterileri

Dişlerinizi fırçalamanın kalp hastalığını önlemeye gerçekten takviyeci olabileceğini kim düşünebilir ki? Çalışmalar, diş eti hastalığı ile kalp hastalığı arasında bir iletişim olduğunu göstermiştir. Şimdi tahlilciler, proteinler çevresinde merkezlenen ikisi arasında belli bir iletişim tespit etmişlerdir. Görünüşe göre hem bakteriler hem de insanlar ısı şoku veya stres proteinleri ismi verilen belli tipte proteinler üretirler. Bu proteinler, hücreler muhtelif stresli şartlar yaşadığında üretilir. Bireyde diş eti enfeksiyonu olduğunda, bağışıklık sistemi hücreleri bakterilere saldırarak işe başlar. Bakteriler atak altında oldukları zaman stres proteinleri üretmekte ve beyaz kan hücreleri bu stres proteinlerine saldırmaktadır. Mesele, beyaz kan hücrelerinin bakteriler tarafından üretilen stres proteinleri ile beden tarafından üretilenler arasında ayrım yapamaması aslında uyumaktadır. Netice olarak, bağışıklık sistemi hücreleri beden tarafından üretilen stres proteinlerine de saldırır. Ateroskleroza yol açan atardamarlarda beyaz kan hücrelerinin birikmesine neden olan bu hücumdur. Ateroskleroz, kalp hastalığına ve makûs kalp-damar sıhhatine ehemmiyetli bir katkıda bulunur.

Bilmeye Takviyeci Olan Bakteriler: Mycobacterium Vaccae

Bakteriler Hakkında Bilinmeyen İlginç GerçeklerBahçede geçirilen tüm zamanın hakikatinde bilmeye takviyeci olabileceğini kim öğrenebilir ki? Yapılan araştırmalar, toprak bakterisi olan Mycobacterium vaccae’un memelilerde bilme kalibiyetini yükseltebileceği tanımlanmıştır. Analist Dorothy Matthews, bu bakterilerin dışarıda müddet geçirildiğinde muhtemelen yutulduğunu veya solunduğunu belirtmektedir. Mycobacterium vaccae’nin beyin nöron gelişmesini uyararak bilmeyi artırdığı ve bunun neticesinde serotonin seviyelerinin çoğalmasına ve evham eksilmesine neden olduğu düşünülmektedir. Yapılan çalışma, canlı M.vaccae bakterileri ile beslenen fareler kullanılarak hakikatleştirilmiştir. Neticeler, farelerle beslenen bakterilerin, bakterilerle beslenmeyen farelere göre çok daha süratli ve daha az endişeyle bir labirentte dolaşabildiğini göstermiştir. Çalışma, M. vaccae’nin yeni görevlerin daha iyi bilinmesinde ve evham seviyelerinin eksilmesinde rol oynadığını öne devam ettir.

Kolay Aygıtlarda Efor Sağlayan Bakteriler: Bacillus Subtilis

Bacillus Subtilis, organizmanın fazla etrafsal şartları tolere etmesine izin veren sert, gözetici bir endosporu olan, toprakta yaygın olarak bulunan, Gram pozitif, katalaz pozitif bir bakteridir. Argonne Milli Laboratuvarı’ndan tahlilciler, Bacillus subtilis bakterilerinin çok ufak vitesleri çevirme kabiliyetine sahip olduğunu keşfetmişlerdir. Bu bakteriler aerobik canlılardır, bu demek oluyor ki gelişmesi ve büyümesi için oksijene lüzum dinlemektedirler. Bakteriler mikro dişlilerle bir çözelti içine yerleştirildiğinde dişlilerin parmaklıklarına yüzerek belli bir doğrultuya dönmelerine neden olur. Dişlileri döndürmek için beraber çalışan birkaç surat bakteri gerekir. Bakteriler Hakkında Bilinmeyen İlginç Gerçekler
Bakterilerin, bir saatin dişlilerine eş biçimde, parmaklıklara bağlı dişlileri çevirebildiği de keşfedilmiştir. Yapılan araştırmalara göre, çözeltide bulunan oksijen seviyesi ayarlanarak bakterilerin dişlileri döndürme süratleri sorgulanabilir. Oksijen ölçüsünün eksilmesi bakterilerin yavaşlamasına ve oksijenin uzaklaştırılması, hareketlerini tamamen durdurmalarına neden olmuştur.

Bakterilerde Bilgi Saklanabilir

Bakteriler bir bilgisayarın sabit diskinden daha fazla bilgi depolayabilir. Bilgileri ve alıngan bilgileri bakterilerde saklayabileceğini öğreniyor musunuz? Bu mikroskobik organizmaların en çok hastalığa neden olduğu öğreniliyor, ancak bilim adamları şifrelenmiş bilgileri depolayabilen bakterileri genetik olarak planlamayı muvaffak oldular. Bilgiler bakteri Deoksirübo Nükleik Asit’sında saklanır. Metin, fotoğraf, müzik ve hatta video gibi bilgiler sıkıştırılabilir ve değişik bakteri hücreleri arasında dağıtılabilir. Bakteriyel Deoksirübo Nükleik Asit’yı haritalandırarak, bilim adamları bilgiyi basitçe bulabilir ve geri alabilir. Bir gram bakteri, her biri 2.000 gigabaytlık depolama alanına sahip 450 sabit diskte depolanabilenle aynı ölçüde bilgiyi depolayabilir.

Bilgiler Neden Bakterilerde Saklanmalı?

Bakteriler biyo-depolama için iyi adaylardır zira süratli bir biçimde artarlar, büyük hacimlerde bilgi gizleme kapasiteleri vardır ve mukavemetlidirler. Bakteriler afallatıcı bir süratte artar ve çoğu ikili ufalanma ile artar. Optimal şartlar altında, tek bir bakteri hücresi sadece bir saat içinde surat milyona kadar bakteri üretebilir. Bu düşünüldüğünde bakterilerde depolanan bilgiler milyonlarca kere kopyalanarak bilginin korunması sağlanabilir. Bakteriler çok ufak oldukları için, fazla yer kaplamadan büyük ölçülerde bilgiyi gizleme potansiyeline sahiptirler. 1 gram bakteri takribî olarak 10 milyon hücre bulundurduğu düşünülmektedir. Bakteriler ayrıca mukavemetli organizmalardır. Bunlar yaşama tutunabilir ya da değişen etraf koşullarına geçim sağlayabilmektedirler. Bakteriler fazla şartlarda yaşamda kalabilir, oysa sabit diskler ve öteki bilgisayar depolama makineleri bunu yapamaz.

Bakteriler Parmak İzi Gibi Şahsa Özeldir

Bakteri kolonileri, agar jeli üzerindeki bir insan eli baskısında gelişmektedirler. Boulder Colorado Üniversitesi tahlilcileri, ciltteki bazı bakterilerin kişiileri belirlemeye bereketli olabilceğini tespit etmişlerdir. Elde bulunan bakteriler size özeldir. Hatta tek yumurta ikizlerinin dahi cilt bakteriri birbirine benzememektedir. Bir şeye değildiğinde madde üzerinde cilt bakterileri vazgeçilir. Bakteriyel Deoksirübo Nükleik Asit tahlili ile yüzeylerdeki belli bakteriler geldikleri şahsın elleriyle eşleştirilebilir. Bakteriler eşsiz oldukları ve birkaç hafta süresince değişmeden kaldıkları için, bir cins parmak izi olarak kullanılabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri