Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bayanlarda Göz Arkasını Edilmemesi Gereken MS Belirtileri

  • 07 Nisan 2021
  • Bayanlarda Göz Arkasını Edilmemesi Gereken MS Belirtileri için yorumlar kapalı
  • 329 kez görüntülendi.
Bayanlarda Göz Arkasını Edilmemesi Gereken MS Belirtileri

Milli Multipl Skleroz Derneği’ne göre ne yazık ki, multipl skleroz için tek bir test olmadığından dolayı, teşhis gözden kaçabilir, gecikebilir ve hatta yanlış olabilir. Ancak bilgi efordur ve iyi kullanıldığı takdirde çok erken yarıyılda bu hastalığın teşhis edilmesini sağlayabilir. Bayanlarda multipl skleroz bulgularını öğrenmek, bir şeyin yolunda gitmediğini fark ederek harekete geçmeye ve hazırlıklı olmaya […]

Milli Multipl Skleroz Derneği’ne göre ne yazık ki, multipl skleroz için tek bir test olmadığından dolayı, teşhis gözden kaçabilir, gecikebilir ve hatta yanlış olabilir. Ancak bilgi efordur ve iyi kullanıldığı takdirde çok erken yarıyılda bu hastalığın teşhis edilmesini sağlayabilir. Bayanlarda multipl skleroz bulgularını öğrenmek, bir şeyin yolunda gitmediğini fark ederek harekete geçmeye ve hazırlıklı olmaya destekçi olabilir.

Multipl Skleroz Nedir?

Kadınlarda Göz Ardı Edilmemesi Gereken MS BelirtileriMultipl skleroz MS, beyni ve omuriliği etkileyen bir merkezi asap sistemi hastalığıdır. Milli Sağlık Enstitüleri’ne göre, MS esas olarak beyin ve beden arasında akan iletileri bloke ederek, genellikle görme meseleleri, adale eforsuzluğu, koordinasyon meseleleri, anlaşma ve düşünme veya hafıza meselelerine neden olur. Milli MS Derneği’ne göre, dünya çapında MS hastası olan 2,3 milyon şahıs vardır. Hastalığın rehabilitasyonu yoktur, ancak rehabilitasyonlar ve hastalığı değiştirici rehabilitasyonlar semptomların ilerlemesini yavaşlatabilir veya geciktirebilir.
15 sene teşhis edilmemek için uzun bir zaman gibi görünse de, bu tamamen muhtemeldir, zira MS semptomlarının tespit etilmesi güç olabilir. NYU Langone’nin Çoklu Skleroz Kapsamlı Bakım Merkezi’nde nörologlara göre semptomların çoğu spesifik değildir, bu vaziyet bir hayli semptomun sadece MS hastalarında görülmediği anlamına geliyor. Ancak başka hastalıklarla da ortak olabilen semptomlardan bir ya da birkaçı görülüyorsa erken yarıyılda bir uzmana görünmek gerekir. Bu yazıda bayanlarda başka hastalıklarla ortak görülen Ms hastalığı ile semtomları hakkında bilgiler bulunmaktadır.

MS Semptomları

Ms hastalığının teşhisinde başka hastalıklarla ortak olabilecek, ancak Ms için erken teşhise destekçi olacak bazı bulgular vardır. Bu bulgular şu biçimde sıralanabilir;
Karıncalanma
Olağanda, yalnızca bacağa çok uzun zaman baskı uyguladığında ve kan akışını geçici olarak kesildiğinde iğne batıyormuş gibi karıncalanma hissini yaşanır. Ancak kolların, bacakların, ellerin veya ayakların anlaştığı, yanma hissinin yaşandığı veya rastgele bir yerde karıncalanma fark edilirse bu Ms bulgusu olabilir.
Kronik bitkinlik: Adet yarıyılına denk gelmeyen günlerde de bazı nedenlerden bitkinlik yaşanabilir. Ancak, haftalarca süren ve günlük bazda olağan çalışma marifetini bozan ani şiddetli bitkinlik nöbetleri, MS’in omurgadaki asapları ve lifleri yıkım ettiğinin bir göstergesi olabilir.
Bitkinlik: MS hastalarında bitkinliklerini üst seviyededir ve bu da kolay misyonları dahi güçleştiren bir gidişattır. Genellikle görülen yorgunluk hali aktiviterle orantısızdır, uyku ile hafiflemez ve fazla haraket edildiğinde ise daha da makûslaşır.
Kadınlarda Göz Ardı Edilmemesi Gereken MS BelirtileriAdet kumpassızlığı ve kesilmesi: Multipl skleroz dahil olmak üzere bağışıklık sistemini etkileyen bir hastalık, amenore veya kaybına neden olabilir. Arada bir adet yarıyılını kaçırmak ehemmiyetli değildir zira bu stresten seyahate ve gribe kadar her şey faize sistemini geçici olarak etkileyebilir. Fakat adetler arkası arda üç aydan fazla bir zaman geçerse veya adet döngüsü kumpassız hale kazançsa bir uzmana danışmak gerekir.
Yutkunma ve konuşma güçlüğü: Milli MS Derneği’ne göre konuşma ve yutma ile alakalı meseleler tipik olarak beraber görülür. tıbbi adları reelinde disfaji ve dizartridir. Konuşmaya gelince, beynin zararlı alanları konuşma kalıplarını etkileyebilir ve sesinizin kısılmasına veya daha fazla burun sesine neden olabilir. Beyin de büyük miktarda yutmayı hakimiyet eder tbh, beyin hemen hemen her şeyi hakimiyet eder ve muntazam bir biçimde yutamamak netlikle Ms hastalığına dair bir işaret olabilir.
Denge kaybı: Bazı yarıyıllarda denge kaybı, sakarlık olması basmakalıptır. Ancak Ms İnsanlar genellikle balanslarının makûs olduğunu düşünürler. Ancak uzuvlarınızdan birinde veya her ikisinde cılızlık olması motor asaplarında bir mesele olduğuna dair bir işaret olabilir Bu gidişatta denge kaybı, yalpalama, veya nedensiz yere sık sık düşme yaşanıyorsa bu bir Ms bulgusu olabilir ve bir uzmana görünmek gerekir.
Ruh hali farklılıkları: Milli Multipl Skleroz Derneği’ne göre MS teşhisi konanların takribî yüzde 60’ı veya daha aşırısı bir cins öğrenişsel veya duygusal kasvet yaşamaktadır. MS hastaları, anımsama bozukluğu, bunalımda güçlük, asaplılık, ani ruh hali metamorfozları ve hakimiyet edilemeyen ağlama veya kahkaha nöbetlerinden mustarip olabilir.
Duyusal meseleler: Duyusal meseleler, esrarengiz ama yaygın bir multipl skleroz bulgusudur. Hastalar sıklıkla bedenlerinin duyusal seviyede, bir kısımdan ötekisine farklı sezdiğini belirtmektedir. Misalin, gömleklerini giydiklerinde, göğsünün üzerinde kayma, midelerinin üzerinden geçmesinden farklı bir biçimde seziyorlar. MS teşhisi konan bireylerin yarısında, genellikle istemsiz spazmlar, açıklanamayan eforsuzluk veya adalelerde sertlik ile beraber görülen kronik sızı vardır. Genellikle ağırlık olarak belirlenir veya uzuv aşınmış gibi sezilir. Bacaklar genellikle adale sızılarının yükünü taşıyan ilk ekstremite olmakla beraber, sırt da tipik bir mesele bölgesidir.
Renkleri ayırt etmede eforluk: Daha evvel renkleri ayırt etme mevzusunda iyi bir gözü olan, şahıslar bu yetilerinde eksilme görüyolarsa bu bir Ms bulgusu olabilir. Buna optik nörit denir ve beyindeki optik asapların çevresindeki izolasyonun kaybı sebebiyle olur; bu multipl sklerozun ilk semptomlarından biridir
Âmâlık: MS aynı zamanda yalnızca bir gözde kısmi âmâlık, renk âmâlığı, âmâ noktalar veya âmâlık olarak da ortaya çıkabilir. Bazı insanlar bunu kirli bir kontakt lense bakmak veya bir ekrandan veya sudan bakmak olarak belirlemektedir. Göz hareketi sırasında sızı veya sürükleme hissi ile de ilişkili olabilir. MS ile ilişkili görme problemlerinin başlangıcı genellikle yavaştır, zira gözlerdeki bozulma zamanla hakikatleşir. Optik nörit, bir enfeksiyon, bir vitamin yetersizliği veya değişik otoimmün hastalıkların bir neticeyi olarak, multipl skleroz ile ilintili olması gerekmeksizin kendi başına da ortaya çıkabilir.
Unutkanlık: En yakın beğendiğinin veya dostunun doğum gününü unutma, anahtarları bir haftada beş kere kaybetme ve aynı pak çamaşırları iki kere yine devireme gibi unutkanlık emareleri varsa, erken başlayan Alzheimer hastalığından şüphelenilebilir. Ancak Alzheimer genç bayanlarda oldukça ender görülmektedir. Bunun yanında kısa süreli hafıza veya değişik öğrenişsel meseleler bayanlarda MS semptomları olabilir.
Fazla idrara çıkma: İdrara çıkmanın farklı sebepleri olabilir. Ancak değişik sebebler dışlandıktan sonra özellikle yeniden de çok sık idrara çıkılıyorsa, bu bir multipl sklerozun ayırt edici özelliği olabilir. Bununla beraber, idrar sıklığındaki rastgele bir büyük farklılık bayanlarda bir MS semptomu olabilir ve çoğu zaman insanların teşhis edilme biçimidir, Bazen bütün tersi de olabilir. Hatta bazen gece idrara çıkma güdüsüyle uyanma dahi görülebilir. İşlevsiz banyo alışkanlıkları ve bağırsak meseleleri MS’li bireylerin takribî yüzde 80’inde görülür ve idrarı yakalayamama genellikle kabızlık, ishal ve hakimiyet edilemeyen bağırsak hareketleri ile beraber görülür.
Baş dönmesi ve mide bulantısı: Kadınlarda Göz Ardı Edilmemesi Gereken MS BelirtileriBayanlarda en erken MS semptomlarından biri, motor, duyu ve koordinasyon sistemlerine hasar veren asap zararının neden olduğu fazla baş dönmesi veya baş dönmesidir. Bu şahsı afallamış, tereddüt, baş dönmesi ve hatta midesinin bulanmasına neden olabilir.
İnce motor marifetlerini kaybetme: MS hastalarında sıklıkla gözlemlenen ilk şeylerden biri, ileti yazamama, cep telefonu veya tablet kullanma veya ince motor hakimiyeti gerektiren başka hareketleri yapamamalarıdır. Multipl skleroz ilerledikçe, asap sisteminde lezyonlara veya zarar alanlarının oluşmasına neden olabilir. Beynin arka bölgesinde bir lezyon olursa, el yeteneğinize hasar verebilir.
Cinsel uyarılmada eforluk: Cinsel uyarılma merkezi asap sisteminde başlar, bu sebeple beyin, cinsel uzvu uyarmak ve canlandırmak için iletiler yollamalıdır. Ancak MS’te, beyin-beden irtibatı muntazam çalışmadığından, Milli MS Derneği’ne göre bedenin harekete geçmeye hazır olduğu iletisini alamayabilir. Cinsel meseleler reelinde MS’li bayanlar arasında oldukça yaygındır, bayan hastaların yüzde 72’si vajinal kuruluk ile beraber vajinal veya klitoral bölgede eksilmiş duyu veya sızılı bir biçimde çoğalan duyumlar dahil olmak üzere cinsel meselelerden etkilenir.
Sıcak-soğuk farkını ayırt edememe: Değildiği zaman sıcaklık farklılıklarını idrak edememenin, MS kaynaklı asap zararının bir başka semptomu olduğunu belirtilmektedir. Sıklıkla bu vaziyeti yaşayanların bir uzmana görünmesinde fayda vardır.
Multipl skleroz, lupus ile beraber ‘büyük maskeli hastalıklardan” biri olarak kabul edilir, zira semptomları çok basit başka sebeplere veya hastalıklara karıştırılabilir. Semptomlar tamamen hangi asapların etkilendiğine bağlı olduğundan, iki hasta aynı bulguları göstermeyebilir. Pek çok bayan için bu, MS’in doğru teşhisini ancak hekimleri değişik her şeyi yalanladıktan sonra aldıkları anlamına kazanç. Neyse ki, bir MRI taraması hastalığın sarih “lezyonlarını” tespit edebilir, bu surattan bunun için test yaptırmaktan çekinmemek gerekir.

Bibliyografi:
https://www.womenshealthmag.com/health/a19996617/7-early-signs-of-ms-to-know-about/
https://www.healthgrades.com/right-care/womens-health/7-symptoms-women-should-never-ignore

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri