Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bedende Su Yakalanmasını Eksiltmenin Kolay Yolları

  • 22 Mart 2021
  • Bedende Su Yakalanmasını Eksiltmenin Kolay Yolları için yorumlar kapalı
  • 256 kez görüntülendi.

İnsan bedeninin takribî % 60’ı sudan oluşur. Su, bedenin muntazam çalışmasına dayanakçı olmak için hayati ehemmiyet taşır ve yiyecek maddelerinin çözülmesinden ve atıkların uzaklaştırılmasından büyük miktarda mesuldür. Beden fazla suyu uzaklaştıramazsa su meblağ. Bu vaziyet akışkan yakalanması veya ödem olarak da öğrenilir. Su yakalama dolaşım sisteminde, dokular ve boşluklar içinde asıllaşır, ellerde, ayaklarda, ayak bileklerinde […]

İnsan bedeninin takribî % 60’ı sudan oluşur. Su, bedenin muntazam çalışmasına dayanakçı olmak için hayati ehemmiyet taşır ve yiyecek maddelerinin çözülmesinden ve atıkların uzaklaştırılmasından büyük miktarda mesuldür. Beden fazla suyu uzaklaştıramazsa su meblağ. Bu vaziyet akışkan yakalanması veya ödem olarak da öğrenilir. Su yakalama dolaşım sisteminde, dokular ve boşluklar içinde asıllaşır, ellerde, ayaklarda, ayak bileklerinde ve bacaklarda şişmeye neden olur. Su yakalama genellikle geçicidir ve basitçe rehabilitasyon edilebilir, ancak bazen ciddi bir tıbbi gidişatın göstergesi olabilir. Bir haftadan fazla süren su yakalanması yaşanıyorsa ödemin sebebini tanımlamak ve mümkün sıhhat meselelerini düzenlemek için hekime danışmak ehemmiyetlidir. Su yakalanması ciddi bir tıbbi gidişatın neticeyi değilse ödem süratli ve basit bir biçimde rahatlatılabilir. Akışkan tutulumu genellikle damarlardaki kan tazyikinin çoğalmasından kaynaklanır ve bu da kılcal damarlar üzerindeki tazyike katkıda bulunur.

Bedenin Su Yakalama Bulguları

Bedende su yakalandığı genellikle ekstremitelerin şişmesi ile fark edilir. Gayretlere karşın kilo Vücutta Su Tutulmasını Azaltmanın Basit Yollarıvermekte eforluk çekilmesi de su yakalanmasının başka bir bulgusudur ancak fiziksel işaretler daha aşikardır. Su yakalamanın fiziksel bulguları arasında şişmiş ayak bilekleri ve kısa bir zaman içinde açıklanamayan kilo alımı yer alır, ayrıca, yüzükler artık parmağa sığmayabilir ve mide şişebilir. Başparmakla ayak, ayak bileği veya baldıra yavaş, statik bir tazyikle hafifçe basmak ödemi kavramanın bir yoludur. Ödem varsa, tende bir çukur oluşur. Bu biçimde anlaşılsa da bacak şişmesinin sebebini tanımlamak için profesyonel bir değerlendirme lüzumludur. Beden süresince hücreleri çevreleyen akışkan içinde 5 kiloya kadar su depolanabilir. Fazla kilolu insanlar daha fazla kalori harcadıkları için daha fazla su yakalama ve netice olarak daha fazla ölçüde sodyum harcama meylindedir, bu da su yakalanmasına büyük katkıda bulunur. Bazı ödem cinsleri, fazla akışkan birikiminin alana geldiği bölgede orta derecede rahatsızlığa neden olabilir. Karpal tünel belirtiyi, sabah sertliği ve baş sızısı şişliğe eşlik edebilir. Su yakalama ayrıca adet evveli belirti ile karıştırılabilir veya mevcut adet evveli belirtiyi daha da makûslaştırabilir.

Su Yakalama Cinsleri

İki çeşit akışkan yakalanması vardır. Birincisi, bedenin her yerinde şişlikler ile karakterize olan genelleşmiş ödemdir. Ötekiyi, bedenin muhakkak kısımlarını etkileyen bölgesel ödemdir. Bu vaziyet en çok bacaklarda ve ayaklarda görülür ve ayrıca surat, el ve kol bölgelerini de etkileyebilir. Lenfödem ismi verilen spesifik bir lokalize ödem cinsi, lenfatik sistemdeki bedenin ikinci dolaşım sistemi bir tıkanıklık sebebiyle akışkanların bir bacak veya kolda birikmesidir. Bu vaziyet kalıtsal olabilir veya lenfatik damarlardaki bir yaralanmanın neticeyi olabilir. Bu tip akışkan yakalanması bulguları arasında şiddetli bitkinlik, cildin renginin değişmesi, ağır şişmiş uzuv ve etkilenen bölgenin son deformitesi bulunur.

Su Yakalama Sebepleri

Ödemin birkaç sebebi vardır ve çoğu ciddi değildir. Değişen hormon seviyeleri sebebiyle bayanlarda akışkan yakalanma tehlikeyi daha yüksektir. Adet yarıyılı evveli bayanlarda yaşanan hormonal farklılıklar akışkan yakalanmasına neden olur ve meme hassasiyeti gibi bulgular görülür. Bedeni su yakalayan bayanların fazla kilolu olma ihtimali daha yüksektir. Bazı bayanlar gebelik sırasında da akışkan yakalanması yaşar.
Düşük kalorili bir perhize başlandığı zaman da ödem oluşabilir. Kalori bakımından düşük bir Vücutta Su Tutulmasını Azaltmanın Basit Yollarıperhiz ödemin eksilmesine dayanak etmez, bütün tersine makûslaştırır. Düşük kalorili bir perhizde tipik olarak yeterli protein yoktur ve protein, dokulardaki anormal farklılıkların düzenlenmesi için ehemmiyetlidir.
Uzun zaman ayakta kalmak, akışkanların bacaklarda bir araya gelmesine neden olur, böylece su tutulmasını çoğaldırır. Sıcak hava da akışkan yakalanmasına neden olabilir, zira beden akışkanı uzaklaştırmada daha az faydalıdır.
Bazı ilaçlar, özellikle yüksek tansiyon ilaçları ve steroid ilaçlar su yakalanmasına neden olabilir. Su yakalama, böbrek hastalığı veya kalp yetmezliği gibi ciddi bir tıbbi gidişatın bulgusu da olabilir. Ani veya şiddetli akışkan yakalanması yaşayan birisi hemen tıbbi dayanak istemelidir.

Ödemi Eksiltmenin Yolları

Bedendeki şişliğin hafif olduğu ve altta uyuyan bir sıhhat meseleyi olmadığı gidişatlarda, birkaç kolay şikeyle su yakalanması ya da ödem eksiltilebilir. Altta bedende su yakalanma oranını eksilten yollardan bahsedilmiştir:

Daha Az Tuz Harcamak

Yemeklerde kullanılan tuz, sodyum ve klorürden oluşur. Sodyum bedendeki suya bağlanır ve hücrelerin içindeki ve dışındaki akışkanların balansını gözetmeye dayanakçı olur. İşlenmiş gıdalar gibi tuz bakımından yüksek yiyecekler bedende su yakalayabilir. Bu sebeple abur cubur yememek, pizza, hazır çorba ve hububatlar ya da saklı tuz içeriğine sahip olabilecek rastgele bir gıdayı kesmek gerekir. Su yakalanmasını eksiltmek için en yaygın öneri sodyum alımını eksiltmektir ama bunun arttaki deliller karmaşıktır. Muhtelif çalışmalar, çoğalan sodyum alımının akışkanların bedende daha fazla yakalanmasına yol açtığını bulmuştur. Öte yandan, sıhhatli erkeklerde yapılan bir çalışma aynı tesiri bulamamıştır, bu sebeple neticeler ferde bağlı olabilir.

Magnezyum Alımını Artırmak

Magnezyum çok ehemmiyetli bir mineraldir. Reelinde, bedende 300’den fazla enzimatik tepkinde yer alır. Ayrıca, magnezyum alımını çoğaldırmak su yakalanmasını eksiltmeye dayanakçı olabilir. Bir çalışma, adet evveli semptomları olan bayanlarda günde 200 mg magnezyumun su tutulumunu eksilttiğini bulmuştur. Adet evvelinde gerginlik belirtiyi PMS bulunan bayanlarda yapılan öteki çalışmalar da eş neticeler bildirmiştir. İyi magnezyum kaynakları arasında fındık, kepekli hububatlar, bitter çikolata ve yapraklı, yeşil sebzeler bulunur. Ayrıca magnezyum dayanakları da mevcuttur. Magnezyum yardımları eczanelerden veya çevrimiçi mağazalardan satın alınabilir.

B6 Vitamini Alımını Artırmak

B6 vitamini piridoksin kırmızı kan hücrelerinin yaradılışı için ehemmiyetlidir ve bedendeki öteki bir hayli işleve hizmet eder. B6 vitaminin premenstrüel belirtili adet evveli belirtiyi bayanlarda su yakalanmasını eksilttiği gösterilmiştir. B6 vitamini açısından zengin gıdalar arasında muz, patates, ceviz ve et bulunur. Bazı yiyeceklerle beraber bedene alınan B6 biçiminde de alınabilir.

Potasyum Bakımından Zengin Gıdalar Yemek

Su yakalanmasını eksiltmenin bir yolu, sebze ve meyveler gibi sıhhatli yiyecekler yiyerek potasyum alımını çoğaldırmaktır. Potasyum, birkaç ehemmiyetli işleve hizmet eden bir mineraldir. Misalin, Vücutta Su Tutulmasını Azaltmanın Basit Yollarıbedenin çalışmasını sağlayan elektrik sinyallerinin sevk edilmesine dayanakçı olur. Ayrıca kalp sıhhati için de bereketlidir. Potasyum, su tutulumunu sodyum seviyelerini eksilterek ve idrar yapımını artırarak eksiltir. Muz, avokado ve domates potasyum bakımından zengin besinlere misaldir.

Karahindiba Almayı Sınamak

Karahindiba Taraxacum officinale, ulus doktorluğunda uzun zaman natürel bir diüretik olarak kullanılan bir nebattır. Bir çalışmada, 17 gönüllüye, 24 saatlik bir zaman süresince üç doz karahindiba yaprağı özütü verilmiştir. Takip eden günlerde akışkan alımı ve çıkışı izlenmiş, üretilen idrar ölçüsünde ehemmiyetli bir çoğalış olduğu görülmüştür. Bu, hakimiyet grubu olmayan minik bir çalışma olmasına karşın, neticeler karahindiba özütünün tesirli bir diüretik olabileceğini göstermektedir. Dahası, çalışmalar karahindibanın bir hayli başka potansiyel bereketleri olabileceğini düşündürmektedir. Karahindiba özü çevrimiçi bulunabilir.

Arıtılmış Karbonhidratlardan Sakınmak

Arıtılmış karbonhidrat yemek kan şekeri ve insülin seviyelerinde süratli çoğalışlara yol açar. Yüksek insülin seviyeleri, böbreklerden sodyumun yine geri emilmesini artırır ve bedende daha çok su birikmesine neden olur. Bu, bedendeki akışkan hacmini artırır. Arıtılmış karbonhidrat misalleri arasında sofra şekeri gibi işlenmiş şekerler ve beyaz un gibi hububatlar bulunur. Ödem meselesini eksiltmek isteyenler günlük perhize kepekli karbonhidratlar ilave etmeli, kumpaslı aralıklarla az ölçüde yemek yemelidir.

Su Yakalanmasını Eksiltmenin Öteki Yolları

Su yakalanma oranının eksiltilmesi fazla incelenmemiştir ancak su yakalanmasını eksiltmek için potansiyel olarak tesirli birkaç yol daha vardır.
Hareket etmek: Yalnızca yürümek ve azıcık gezmek ya da bisiklete binmek alt ekstremite ayak, bacak gibi bazı bölgelerdeki akışkan birikimini eksiltmede tesirli olabilir. Fiziksel egzersiz reelinde kan damarlarının genişlemesine dayanakçı olur. Uzun süren uçak yolculuklarında, sağlık kurumunda uzun zaman uyuyanlarda ve tekerlekli sandalye kullanan bireylerde de beden su yakalayabilir, zira kumpaslı beden hareketleri yoktur, bu sebeple doku aralarındaki fazla akışkan boşaltılamaz. Masa başı işleri olan şahıslar büroda gezmek için mola vermelidir. Ayakları yükseltmek de ödemin eksiltilmesine dayanakçı olabilir.
Daha fazla su içmek: Paradokslu görünmektedir ancak daha fazla su içmek reelinde su yakalanmasını eksiltir. Su içmek tek başına ödem ile gayrete dayanakçı olmaz ancak eksiltilmesine büyük miktarda dayanakçı olur. Günde 8–12 kadeh akışkan su, meyve suları, süt içilmelidir.
Atkuyruğu: Bir çalışmada atkuyruğu nebatının diüretik tesirleri olduğunu bulunmuştur.
Maydanoz: Bu nebat, ulus doktorluğunda bir diüretik olarak şöhretlidir.
Hibiskus: Bir ebegümeci cinsi olan Roselle, ulus tıbbında diüretik olarak kullanılmıştır. Yakın tarihli bir çalışma da bunu desteklemektedir.Vücutta Su Tutulmasını Azaltmanın Basit Yolları
Sarımsak: Soğuk algınlığı üzerindeki tesiri ile tanınan sarımsak, tarihsel olarak idrar söktürücü olarak kullanılmıştır.
Rezene: Bu nebatın da diüretik tesirleri olabilir.
Mısır püskülü: Mısır püskülü ananesel olarak dünyanın bazı bölgelerinde ödem rehabilitasyonunda kullanılır.
Isırgan otu: Su yakalanmasını eksiltmek için kullanılan başka bir ulus ilacıdır.
Limon suyu: İçme suyuna limon suyu ilave etmek daha sık idrara çıkılmasını sağlar ve ödemi eksiltir. C vitamini bakımından zengin olan besinlerin çoğu natürel diüretik özelliklere sahiptir.
Kızılcık suyu: Kızılcık suyu başka bir natürel diüretiktir. Su yakalama oranını eksiltmek için her gün bir kadeh su yerine bir kadeh kızılcık suyu içilebilir.
Kahve: Kafeinin de ödemi eksilttiği öğrenilir ancak çok fazla kafein dehidrasyona fazla su kaybına neden olduğu için hasarlı olabilir.

Ödem Rehabilitasyonu

Ödem rehabilitasyonu özellikle sebebine bağlıdır. Bazı kolay perhiz farklılıkları su yakalanmasını eksiltmeye dayanakçı olabilir. Yeni başlayanlar misalin işlenmiş yiyecekleri keserek daha az tuz Vücutta Su Tutulmasını Azaltmanın Basit Yollarıalmayı sınayabilir. Alınan tedbirlere karşın bedenin su yakalaması devam ederse veya bireyin hayatında çok fazla meseleye neden olursa bir hekime görünmek gerekir. Ödem rehabilitasyon edilmezse, cildin gerilmesine neden olur ve daha büyük meseleler oluşturabilir. Hekimler, akışkanın uzaklaştırılmasına dayanakçı olmak için fazla idrar çıkaran bir reçete önerebilir. Bu cins ilaçlara diüretikler denir. Diüretikler bedenin su ve sodyumdan kurtulmasına dayanakçı olur. Genel olarak, mümkün yan tesirleri sebebiyle diüretiklerin kullanımında dikkatli olunmalıdır. Yan tesirleri arasında baş dönmesi, dehidrasyon, halsizlik ve çoğalan idrara çıkma bulunabilir.
Anekdot: Bu bilgiler hekim önerisi yerine geçemez. Beslenmede veya ilaçlarda rastgele bir farklılık yapmadan evvel hekime danışılması uygun olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri