Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bedenin Değişik Bölgelerindeki Üşengeçlik ve Karıncalanma Neden Olur?

  • 18 Nisan 2021
  • Bedenin Değişik Bölgelerindeki Üşengeçlik ve Karıncalanma Neden Olur? için yorumlar kapalı
  • 238 kez görüntülendi.

Geçici anlaşma ve karıncalanma, ayak ayak üstüne atıp otururken ya da kolun üzerine uyuma biçiminde bir posizyonda uzun zaman zaman geçirdikten sonra ortaya çıkabilir. Ancak uzun süreli, şiddetli veya sakat üşengeçlik ve karıncalanma genellikle nörolojik şartların veya asap zararının bir işaretidir. Altta, multipl skleroz MS dahil olmak üzere anlaşma ve karıncalanma için ortak sebeplere ve […]

Geçici anlaşma ve karıncalanma, ayak ayak üstüne atıp otururken ya da kolun üzerine uyuma biçiminde bir posizyonda uzun zaman zaman geçirdikten sonra ortaya çıkabilir. Ancak uzun süreli, şiddetli veya sakat üşengeçlik ve karıncalanma genellikle nörolojik şartların veya asap zararının bir işaretidir. Altta, multipl skleroz MS dahil olmak üzere anlaşma ve karıncalanma için ortak sebeplere ve rehabilitasyonlara dair bilgiler bulunmaktadır.

Nedenler

Üşengeçlik kayıp, eksilmiş veya değişmiş hissi ve karıncalanma esrarengiz bir karıncalanma hissi geçici parestezi tipleridir. Bu duygular genellikle muhakkak bir pozisyonda oturduktan veya durduktan sonra veya hatta çok uzun zaman sıkı giysiler giydikten sonra ortaya çıkar. Bu, asapları ve kan damarlarını baskı yaparak hissi eksiltir. Semptomlar genellikle asap tazyiki eksildikten veya gevşetildikten hemen sonra kaybolur.
Çoklu skleroz: Anlaşma ve karıncalanma hissi, MS’in en sık görülen ve erken semptomlarından ikisidir. MS genellikle alttakiler de dahil olmak üzere ciltte veya Vücudun Farklı Bölgelerindeki Uyuşukluk ve Karıncalanma Neden Olur?bedenin bazı kısımlarında hafif derecede şiddetli miskinliğe ve karıncalanmaya neden olur:
• Kollar ve eller
• Bacaklar ve ayaklar
• Surat
Beden, genellikle bir grupta bedende bazen MS sarılması olarak belirlenir. MS’in tembelliği ve karıncalanma semptomları seyrek devre dışı veya kalıcıdır. Ancak şiddetli üşengeçlik, bir bireyin günlük etkinliklere müdahale edebilecek anlaşmış beden kısmını kullanmasını güçleştirebilir.
Misalin, anlaşmış eller bir şeyleri yakalamayı, yazmayı veya öz bakımı güç veya olanaksız hale getirebilir. Birisi anlaşmış ayak veya bacaklara sahipse, yürümek ve araba kullanmak riskli olabilir. Suratlarında üşengeçlik ve karıncalanma olan insanlar da yanlışlıkla dillerini veya iç ağızlarını ısırırlar. Şiddetli üşengeçlik, işlerin çok sıcak veya soğuk olduğu yerlerde yanmayı ve donma tehlikesini çoğaldırmayı güçleştirebilir.

Öteki Vaziyetler

Merkez asap sistemini etkileyen, üşengeçlik ve karıncalanmaya neden olabilecek öteki vaziyetler şunlardır:
İnme: Kol, bacak veya yüzdeki ani üşengeçlik, özellikle bedenin bir tarafında, inmenin erken bir bulgusudur.
Mini vuruş: Geçici iskemik hamleler veya mini vuruşlar, suratın bir tarafının anlaşmasına ve sarkmasına neden olabilir.
Ensefalit: Ağır hadiselerde, beyindeki irin ve omurilik bedenin bazı bölgelerinde duyu kaybına veya kollarda veya bacaklarda kısmi felce neden olabilir.
Transvers miyelit: Omurilikte iltihaplanma gövde süresince bant eşi bir duyuma, ayrıca bacaklarda ve bazen kollarda cılızlığa neden olabilir.
Urlar: Urlar omurilik ve beynin kısımları üzerinde baskı yapabilir ve bu da üşengeçlik ve karıncalanma ile sonuçlanabilir. Beyin korteksindeki urlar beynin dış bölgesi bedenin bir tarafında miskinliğe neden olma meylindedir. Kranial asaplara yakın ve yakın urlar, surat anlaşması ve halsizliğe neden olma meylindedir. Omuriliği etkileyen urlar, genellikle hem kollarda hem de bacaklarda miskinliğe neden olabilir.
Sırt ve boyun zararı: Sırt ve boyun yaralanmalarında asap zararı veya kompresyon alana gelebilir, bu da üşengeçlik ve karıncalanma ile sonuçlanabilir.
Magnezyum yetersizliği: Magnezyum, uygun asap işlevi de dahil olmak üzere bedendeki bir hayli sistemi tertip etmeye takviyeci olur. Şiddetli magnezyum yetersizlikleri veya hipomagnezemi miskinliğe ve karıncalanmaya neden olabilir.
Bedenin muhakkak kısımlarını amaç alan bazı öteki vaziyetler miskinliğe ve karıncalanmaya neden olabilir. Bedenin parçaları şunlardır:

Ayak ve Bacaklar

Diyabetli insanlar bir cins asap zararı olan diyabetik nöropati yaşayabilirler. Kan dolaşımındaki diyabetin metabolik tesirleri asaplar olarak zamanla oluşabilir. Diyabet hastalarının üçte bir ila yarısı periferik nöropatiye sahiptir; tipik olarak ayak ve bacaklarda veya ellerinizde ve kolda daha az yaygın olarak üşengeçlik ve sızıya neden olan bir formdur.

Eller ve Ayaklar

B12 Vitamini yetersizliği veya hasarlı kansızlık, düşük kırmızı kan hücresi seviyeleri ve düşük oksijen sirkülasyonu sebebiyle asap zararına neden olabilir. Bu periferik nöropatiye neden olabilir. Alkolik karaciğer zararı, elleri ve ayakları etkileyen periferik nöropatiye neden olabilir. Bir dizi ilaç ayrıca periferik nöropatiye neden olabilir. Bu ilaçlardan kimileri şunlardır;
• Tansiyon veya kalp ilaçları
• Kemoterapi ve kanser ilaçları
• HIV ve AIDS ilaçları
• İçki karşıtı ilaçlar
• Antikonvulzanlar
• Cilt ilaçları
• Enfeksiyonla gayret ilaçları

Parmaklar

Vücudun Farklı Bölgelerindeki Uyuşukluk ve Karıncalanma Neden Olur?Kalsiyum uygun asap işlevi ve kan akışı için hayati ehemmiyete sahiptir. Hipokalsemi veya kalsiyum yetersizliği parmaklarda anlaşma ve karıncalanmalara neden olabilir. Karpal tünel belirtiyi ayrıca ellerde ve parmaklarda anlaşma, karıncalanma ve sızıya da neden olabilir. Koldaki ana asap olan median asap, bilekten geçtiği alanda sıkışırsa oluşur.

Eller

Panik hamleler veya reel bir risk olmadan ani ezici fobi ve kaygı yarıyılları, ellerde anlaşma veya karıncalanma gibi muhtelif semptomlara neden olabilir.

Surat

Diş sızıları ve enfeksiyonlar surat asaplarını sıkıştırarak surat ve ağızda miskinliğe neden olabilir.

Teşhis

Anlaşma ve karıncalanma sebebini teşhis etmek için, hekim bireyin tıbbi geçmişini gözden geçirecek, fizik tetkik yapacak ve bulgular hakkında sualler soracaktır. Ardından, mümkün sebepleri onaylamak veya dışlamak için kan testleri gibi laboratuvar testlerini isteyebilirler. Bazı gidişatlarda, hekimler MRI veya öteki görüntüleme testleri gibi ileri testler arz edebilir. Elektromiyografi ve asap mesajım çalışmaları, özellikle nöropati karıncalanmaya neden olduğunda asap zararının kapsamını ve cinsini değerlendirmede takviyeci olabilir.

Rehabilitasyon

Anlaşma ve karıncalanma rehabilitasyonu nedenine bağlıdır. Rehabilitasyon biçimleri alttaki gibidir:

MS

Vücudun Farklı Bölgelerindeki Uyuşukluk ve Karıncalanma Neden Olur?MS ile ilişkili üşengeçlik genellikle oranla hasarsız ve sızısızdır. B kompleks bir vitamini olan Niasin, iltihaplanma ve buna bağlı tembelliğin eksiltilmesine takviyeci olabilir. Şiddetli veya sızılı üşengeçlik vaziyetinde, rehabilitasyon, irini eksilterek iyileşmeyi süratlendiren kısa bir tur kortikosteroid kapsayabilir. Değişik şartları rehabilitasyon etmek için planlanan birkaç ilaç ayrıca MS ile ilişkili anlaşma ve karıncalanmaların eksiltilmesine de takviyeci olabilir. Bu ilaçlardan kimileri şu biçimdedir;
• Gabapentin
• Pregabalin
• Karbamazepin
• Fenitoin
• Amitriptilin, imipramin ve nortriptilin

Öteki Vaziyetler

Birkaç değişik rehabilitasyon tasarıyı, MS ile alakalı olmayan üşengeçlik ve karıncalanmaların eksiltilmesine veya idarenmesine takviyeci olabilir, misalin:
İnme: İskemik inme için pıhtıları rehabilitasyon etmek için kullanılan ilaçlar ilk bulgulardan sonraki 3 saat içinde ise ve hemorajik inme için cerrahi veya endovasküler prosedürlerdir.
Transvers miyelit: Ağrı ilaçları, antiviraller, intravenöz immünoglobülin veya plazma metamorfoz rehabilitasyonudur.
Menenjit: Antibiyotikler, antikonvülsanlar ve kortikosteroidlerdir.
Urlar: Cerrahi, ışınım rehabilitasyonu, kemoterapi ve öteki ilaç rehabilitasyonlarıdır
Diyabetik nöropati: Fiziksel etkinlik, sıhhatli beslenme, diyabet rehabilitasyon tasarılarını takip etme, farklılık için günlük ayakları hakimiyet etme ve kumpaslı ayak tetkikleri yapmalıdır.
Karpal tünel: Bileklikler, reçetesiz satılan ilaçlar, asap kayma egzersizleri veya cerrahi. Tetikleyici faaliyetlerden sakınmak gerekir.
Pernisiyöz kansızlık: B12 Vitamini enjeksiyonları, hapları veya burun jelleri veya spreyleri
Hipokalsemi ve hipomagnezemi: İnfüzyonlar veya dayanaklar, perhiz farklılıkları, tetikleyicilerden uzak durma, altta uyuyan sebepleri rehabilitasyon etme.

İhtiyata

Tembelliği ve karıncalanmayı önlemenin en iyi yolu, sebebe bağlıdır. Bununla beraber, muhtelif hayat stili alışkanlıkları, MS ile ilişkili üşengeçlik ve karıncalanmayı önlemeye veya eksiltmeye takviyeci olabilir, misalin:
• Düşük yağlı, yüksek lifli perhiz
• Yeterli D vitamini ve biotin almak B vitamini
• Kumpaslı ılımlı egzersiz yapmak
• Sıcak ve soğukla başa çıkmada bilme taktikleri
• Kumpaslı bir uyku takvimi olması
• İçki ve sigarayı sınırlama veya ihtiyata
• Stresi idaremek ve eksiltmek
MS dışındaki vaziyetler için miskinliğe ve karıncalanmaya neden olabilecek ihtiyata taktikleri şunları kapsar:
• Meyve ve sebzeler doğrultusundan zengin, az yağlı, yüksek lifli perhiz
• Sınırlayıcı tuz sodyum alımı
• Sıhhatli bir beden ağırlığını ve beden kitle indeksini BMI gözetmek
• Haftada 2,5 saat orta şiddette aerobik etkinlik
• İçki alımını sınırlamak ve sigarayı vazgeçmek
• Kumpaslı olarak sabun ve su ile el devireme
• Gıdaları ya da öteki nesneleri bulaşıcı şartlara maruz kalabilecek insanlarla paylaşmaktan sakınmak
• Aşılarla aktüel kalmak
• Işınıma maruz kalmaktan sakınmak
• Yineleyen el veya bilek hareketlerini sınırlama
• B12 vitamini, D vitamini, kalsiyum ve magnezyum doğrultusundan zengin gıdaları harcamak veya dayanaklar almak
• Sırt sızısını erken rehabilitasyon etmek ve sızıyı daha da makûslaştıran faaliyetleri sınırlamak
• Psikoterapi almak
• Stresle başa çıkma
Ne Zaman Hekime Görünmelidir?
Anlaşma veya karıncalanma kalıcıysa veya keskin bir neden olmadan ortaya çıkarsa veya alttaki bulgulardan rastgele birine eşlik ediyorsa hekime müracaat etilmelidir:
• Bitkinlik
• Görme problemleri
• Adale cılızlığı ve krampları
• Mesane ve barsak problemleri
• Ağrı
• Yoğun endişe
• Sırt veya boyun sızısı
• İştah eksilmesi
Vücudun Farklı Bölgelerindeki Uyuşukluk ve Karıncalanma Neden Olur?Anlaşma ve karıncalanma ile emin semptomlar yaşayan insanlar acil tıbbi takviye gerekebilir. Bu semptomlar şunları kapsar:
• Bedenin bir tarafında bulgular
• Karışıklık, konuşma meseleyi veya konuşma bozukluğu
• Göğüs sızısı
• Şiddetli baş sızısı
• Ani ateş
• Kasılmalar
• Mide bulantısı ve kusma
• Breyin Yakalanması
• Işık duyarlılığı
• Soluk veya sararmış cilt
• Kumpassız kalp atışı
MS dahil bir hayli gidişat miskinliğe ve karıncalanmaya neden olabilir. Genellikle, semptomların şiddeti, sıklığı ve yeri, sebebe bağlıdır. Bazı sebeplerin rehabilitasyonu olmamasına karşın, bir haylisinin geçici, sızısız veya konutta bakımda cevap veren semptomları vardır. Muhtelif hayat stili alışkanlıkları, ilaçları ve terapi cinsleri semptomları eksiltmeye veya önlemeye takviyeci olabilir. Açıklanamayan üşengeçlik ve karıncalanma olan bireyler olası olduğu kadar erken bir hekimle konuşmalıdır. Üşengeçlik ve karıncalanma ile alakalı çoğu şart için görünüm erken rehabilitasyon ile düzelir. Misalin, MS’i erken rehabilitasyon etmek, özellikle sakatlık olmak üzere ciddi karmaşıklık tehlikesini eksiltmeye takviyeci olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri