Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bunalımı Natürel Yollarla Nasıl Yenebiliriz?

  • 21 Nisan 2021
  • Bunalımı Natürel Yollarla Nasıl Yenebiliriz? için yorumlar kapalı
  • 314 kez görüntülendi.

Bunalım günümüzde büyüyen teknolojilerin insan yaşamını son derece basitleştirmesine bağlı olarak yaşanılan doyumsuzluk, şehir yaşamının stresi, bireyler arası irtibatsızlık gibi sebeplerle ortaya çıkan ve gitgide daha fazla şahısta görülen bir duygu gidişat bozukluğudur. Bunalımın kitleler arası dağılma tesiri gösterdiği ve özellikle uslu teknolojilerin büyümesi ile insan ilişkilerinde yaşanan kopukluk sebebiyle daha fazla şahısta görülmeye başlandığı […]

Depresyonu Doğal Yollarla Nasıl Yenebiliriz?Bunalım günümüzde büyüyen teknolojilerin insan yaşamını son derece basitleştirmesine bağlı olarak yaşanılan doyumsuzluk, şehir yaşamının stresi, bireyler arası irtibatsızlık gibi sebeplerle ortaya çıkan ve gitgide daha fazla şahısta görülen bir duygu gidişat bozukluğudur. Bunalımın kitleler arası dağılma tesiri gösterdiği ve özellikle uslu teknolojilerin büyümesi ile insan ilişkilerinde yaşanan kopukluk sebebiyle daha fazla şahısta görülmeye başlandığı belirtilmektedir. Şahısların büyüyen teknoloji ile yarışır bir halde ellerindeki telefonlardan, otomobillerden, giysilerden daha iyisine sahip olma isteği, her zaman zaferli olunması gerektiği şuurunun insanlara minik yaştan itibaren dayatılmaya başlanması, herkesin zengin olması gerektiği gibi yanlış bir kanının insanlar arasında gitgide daha fazla dağılmaya başlaması şahısların mutsuz olmasına yol açmaktadır. Yaşanan kuşak çatışmaları, aileleri ile birlikte yaşayan şahısların kısıtlandığı hissine kapılması da bunalım nedenleri arasında sayılmaktadır.

Bunalım, şahısların negatif bir tavır ya da vaziyete uzun zaman maruz kalması ile ortaya çıkan ruhsal çöküntü olarak ifade edilse de bazen şahıslarda sarsıntı yaratacak psikoloji üzerinde büyük zarara yol kalemtıraş vakalar da derin bunalım vaziyetlerine yol açmaktadır. Bir çocuğun ailesinde devamlı fiziksel ya da sözel şiddete maruz kalması, taciz ya da tecavüz gibi şahsiyet haklarını hiçe sayan ve şahısta geri dönüşü olmayacak yaralar açan vaziyetler de ağır bunalım hadiselerinin nedenleri arasında bulunmaktadır. Bunalımın her zaman bu kadar ağır sebepleri olmasa da gitgide çoğalan bir gidişat olması nedeni ile riskli bir ebada vardığı ifade edilmekte, önüne geçilemeyecek kadar büyük bunalım olaylarında intihara yeltenme gidişatlarının görüldüğü, bazı intihar hadiselerinin de vefatla sonuçlandığı öğrenilmektedir.
Şahısların hekime gitmeye yaklaşmaması ya da ilaç kullanmak istememesi vaziyetinde müracaat etilebilecek natürel usuller bulunmaktadır. Bunun görülen rehabilitasyonlardan bir yanıt alınamaması, insanların psikolojileri üzerinde derin izler vazgeçen hadiseleri anlatmaya çekinmesi gibi sebeplerle hekim hakimiyetinde bir rehabilitasyonu yalanlayan birey rakamı da hayli fazla bulunmaktadır. Tıbbi olarak bunalım rehabilitasyonundan fayda göremeyen ya da ilaç kullanmak istemeyen bireyler için natürel bunalım rehabilitasyonları olduğu da söylenmekte ancak bu rehabilitasyonların ilaç rehabilitasyonu kadar tesirli olduğu kesin olarak belirtilmemektedir. Muhtelif nebatların çaylarını içerek, muhtelif nebat yağlarını bedenin muhakkak bölgelerine sürerek ya da koklayarak, muhtelif gıdaların harcanması yoluyla bunalıma çözüm teklifleri bulunmaktadır.

1Depresyonu Doğal Yollarla Nasıl Yenebiliriz?.Bunalım Rehabilitasyonunda Beslenme Tesiri: Bunalımın oluşmasını önlemede ya da hafif bunalım bulgularının görülmesi vaziyetinde bazı gıdaların harcanmasının fayda sağlamakta olduğu bildirilmektedir. Misalin balık, bunalıma iyi gelen bir yiyecek olarak bildirilmekte, özellikle omega 3 bakımından zengin olan somon, uskumru, ton balığı gibi cinslerin bunalım tesirlerini eksilttiği vurgulanmaktadır. Bu balık cinslerinin harcandığı ülkelerde bunalım hadiselerinin diğer ülkelere göre daha az görüldüğü belirtilmektedir. Balık dışında omega 3 alınabilecek yiyecekler arasında yer alan ceviz, keten tohumu, kabak çekirdeği de bunalım rehabilitasyonunda destekçi özellik göstermektedir.

Hekim nasihati ile kullanılabilecek balık yağı hapının da bunalım rehabilitasyonunda tesirli olduğu korunulmaktadır.

Balık dışında tavuk harcamanın da bunalım için natürel bir rehabilitasyon usulü olduğu ifade edilmekte, tavuğun haşlanarak ya da fırında pişirilerek yenmesi öneri edilmektedir. Kızartılması pek öneri edilmemekte, ayrıca tavuğun teninin de kolesterol yükselten bir tesiri bulunması nedeni ile harcanmaması gerektiği belirtilmektedir. Haşlanmış tavuğun çorbalara katılarak harcanması da bir diğer natürel rehabilitasyon usulü olarak belirtilmektedir.

B6 vitamini açısından zengin gıdaların harcanması bunalım rehabilitasyonunda değişik bir natürel usul olarak ifade edilmektedir. B6 vitamini doğrultusundan zengin olan yiyecekler muz, patates, ay çekirdeği, fıstık ezmesi, tavuk, biftek, alabalık, nohut da bunalımın gevşeticileri olarak vurgulanmaktadır.

Folik asit doğrultusundan zengin olan yiyecekler, natürel rehabilitasyon sürecinde destekçi olmaktadır. Bunların arasında sığır eti, ıspanak, fasulye, kuşkonmaz, brokoli, pirinç, bezelye yer almaktadır. Ispanak ve brokoli aynı zamanda E vitamini açısından zengin bir yiyecek olarak öğrenilmekte bu özelliği ile de bir anti-depresan tesiri göstermektedir. E vitamini açısından zengin olan diğer yiyecekler ise buğday tohumu yağı, badem ay çekirdeği, fıstık ezmesi, yer fıstığı, aspir yağı ve ayçiçeği yağı olarak ifade edilmektedir.

Depresyonu Doğal Yollarla Nasıl Yenebiliriz?Vitamin, mineral, antioksidan ve natürel lif açısından zengin meyvelerin ve sebzelerin de anti-depresan özelliği taşıdığı belirtilmekte muz, çilek, domates, kavun, yeşil yapraklı sebzelerin bu sınıfta yer aldığı vurgulanmaktadır. Ayrıca anti-depresan özelliği gösteren meyvelerden biri olan elmanın kapsadığı yararlı bileşiklerin bunalımın rehabilitasyonu için tesirli oldu söylenmektedir. B vitamini, potasyum ve fosfor doğrultusundan zengin içeriğe sahip olan elmanın beyinde hasara uğramış hücreleri onardığı, böylece bunalımdan kurtulmaya fayda sağladığı ifade edilmektedir. Günde bir elma yenmesi ya da katı meyve sıkacağı takviyesiyle suyunun çıkarılarak içilmesi suretiyle harcanmasının bunalımdan kurtulmada tesirli olduğu uzman görüşleri arasındadır.

Eskimiş asapları tamir eden ve içinde bulunan natürel şeker sayesinde bunalımla savaşım içinde olan balın her gün sabah akşam bir tatlı kaşığı yenmesi belirtilen diğer görüşler arasındadır. C vitamini doğrultusundan zengin olduğu öğrenilen kajunun günde bir avuç harcanmasının ya da bu ölçüde kajunun ezilerek toz halinde bir bardan sütün üstüne konularak harcanmasının bunalımı rehabilitasyon etmede tesirli olduğu vurgulanmaktadır. Asap sistemine pozitif sinyaller yollayan kaju; magnezyum, triptofan ve vitamin B6 gibi bunalımla savaşan verimli içerikler ihtiva etmektedir.

2.Bunalım Rehabilitasyonunda Bitki ve Bitki Çaylarının Tesiri: Bunalımın natürel yolla yenilmesinde tesirli nebatlardan biri olarak safran gösterilmektedir. Bu nebatın B vitamini doğrultusundan zengin olmasının mutluluk hormonu salgılanmasını sağladığı ifade edilmektedir. Ayrıca ilaçların kimyevi hasarlarını barındırmaması güzergahıyla sınanmasının bir mahzuru bulunmamaktadır.

ODepresyonu Doğal Yollarla Nasıl Yenebiliriz?rta ve hafif şiddetli bunalımda tesirli olduğu vurgulanan sarı kantaron nebatının çay biçimde harcanmasının bu hastalıktan mustarip bireyleri rehabilitasyon edici özellikte olduğu vurgulanmaktadır. Anti-depresan gibi tesir gösterdiği belirtilen bu nebatın, hiperisin ve hiperforin kimyevi bileşikleri kapsadığı ve bu bileşiklerin şahısların mutluluk hormonu olan seratonin salgılamasını sağladığı belirtilen görüşler arasında bulunmaktadır. Çay biçiminde harcamanın bunalımdan mustarip olan şahısların ruh hallerinde bariz bir düzelme sağladığı söylenmektedir. Geçici olarak değil, uzun süreli ya da tam yaşamı süresince bunalımdan mustarip olan bireyler olduğu da öğrenilmektedir. Bu şahısların bunalımın yoğun tesirlerinden kurtulabilmeleri için 500 gram kaynamış su içine, 5 gram kuru sarı kantaron atarak 10 dakika demlemesi ardından harcaması gerekmektedir. Bu harekâtın, her gün sabah ve akşam olmak üzere iki kere yinelenmesinin bunalımı büyük miktarda atlatmaya çözüm olduğu ifade edilmektedir.

Meyan kökü de şahısların serinkanlılaşmasında tesirli bir nebat olarak belirtilmekte, ancak ilaçlarla basit etkileşim gösterdiğinden dikkatli kullanılması gerektiği söylenmektedir. Uyku bozukluğu, stres ve endişe bozukluğu gibi vaziyetlere fayda sağladığı belirtilen papatya, çay biçiminde demlenerek harcanabilmektedir. Bunalım üzerinde kesin bir tesiri tespit etilemeyen papatyanın gerginliği eksiltme, adale hafifletme gibi merkezi asap sistemi üzerinde yaptığı bu pozitif tesirler, bunalımın eksilmesine yararlı olmaktadır. Ancak papatya alerjisi olan şahısların harcamaması gerektiği belirtilmektedir.

Kedi otu kökü, bunalım savaşçılarından bir başkasıdır. Uykuya geçmede bireylere destekçi olduğu öğrenilen bu nebatın içki ve anti-depresan ilaçlarla birlikte kullanılmaması gerektiği ifade edilmektedir. Ayrıca rastgele bir hastalıktan dolayı operasyon olacak şahısların operasyon olmadan 2 hafta evvelinde nebatı kullanmayı vazgeçmeleri gerektiği bildirilmektedir.
Melisa otu, Japon Eriği, Sibirya Ginsengi de bunalımla gayrette tesirli oldukları öğrenilen nebatlardır. Bu üç nebatın da stres ve endişe bozukluğu gibi vaziyetlere iyi geldiği belirilmektedir. Ancak Sibirya Ginsengi için tansiyon rakımcı olduğu ve narkolepsi hastalığına negatif tesir ettiği belirtildiği için yüksek tansiyon hastalarının yanı gizeme narkolepsi hastalığı bulunan şahısların da kullanması gerekmemektedir. Ayrıca ifade etmek gerekir ki melisanın çay formunda harcanabilmesi dışında koku formunda harcanmasının da ruh sıhhatine iyi gelen bir tesiri bulunmaktadır.

Bunalım için çok muhtelif çay tarifleri bulunurken bunalıma verimi gelen lavanta, limon, nane, gülsuyu, lavanta, paçuli, kımızı pul biber çay olarak harcanmasındansa koklandığı takdirde tesir ettiği öğrenilen natürel çözümler arasında yer almaktadır. Az ölçüde nane ve gül yaprağının 1-2 tutam lavanta ile beraber demlenmesi ve çay olarak harcanması da bunalım için natürel bir çözüm olmaktadır.
3.Bunalım Rehabilitasyonunda Kokuların Tesiri: Bunalım rehabilitasyonunda natürel bir çözüm olarak lavanta çoklukla seçim edilen bir nebattır. Lavantanın kaynamış suda demlenerek çay olarak harcanmasındansa koklanmasının daha tesirli bir çözüm vereceği vurgulanmaktadır. Lavanta yağının avuç içine ya da bedenin muhtelif bölgelerine sürülerek kullanılabileceği gibi kuru lavanta kokusunun da bunalımla gayrete pozitif bir tesiri bulunmaktadır. Lavanta dışında kokusundan yararlanılabilecek nebatlar arasında filika ağacı, şerbetçi otu, nane, limon, sardunya, gülsuyu, fesleğen, portakal, rezene, melisa yer almaktadır.

Bergamut yağı, bunalıma tesirli çözüm için kullanılan bir başka usuldür. Kan dolaşımı çoğaldırıcı özelliği ile enerji vermekte olan bergamut yağı, şahısların rahatlamasına ve dingin bir ruh haline bürünmesine tesir etmektedir. Avuç içine sürülerek koklanmasının dışında bacaklara ve göbek bölgesine sürülmesinin de gevşetici tesir sağladığı belirtilmektedir.

Hiddet, kıskançlık, kendine güvensizlik gibi duyguların ortadan kaldırılmasında tesirli bir biçimde fayda sağlayan ylang ylang yağı, bunalım rehabilitasyonunda pozitif tesirleri olduğu öğrenilen bir başka nebat içeriğidir. Koklanmasının ve bedenin muhtelif bölgelerine masaj yolu ile uygulanmasının ruh sıhhati açısından pozitif tesirleri öğrenilmektedir.

Ehemmiyetli Anekdot: Bunalım rehabilitasyonunda en tesirli çözüm, bu tasadan mustarip olan şahısların bir hekim ile görüşmesidir. Bunun dışında natürel bir rehabilitasyon sınanmak isteniyorsa kesinlikle bir uzman düşüncesi alınmalı, kullanılan ilaçlar varsa bunlarla rastgele bir etkileşim yaşanıp yaşanmayacağı netlikle sorulmalıdır. Bitkiler natürel içerikler olsa da bazı ilaçlarla birlikte kullanılmalarının beklenenden bütün tersi bir tesir yaptığı belirtilmekte, bu nedenle rastgele bir tehlike oluşmaması emeliyle uzman görüşüne müracaat etilmesi gerektiğinin çok ehemmiyetli olduğunun altı çizilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri