Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Candida Albicans’ın Neden Olduğu Hastalıklar

  • 22 Nisan 2021
  • Candida Albicans’ın Neden Olduğu Hastalıklar için yorumlar kapalı
  • 329 kez görüntülendi.

Candida albicans, bedenimizdeki natürel mikrofloranın bir parçasıdır. Sindirim kanalında, ağızda ve vajinada bulunabilir. Bu mikroorganizma çoğu zaman mesele çıkarmaz, fakat fazla derecede çoğalması ve enfeksiyonlara neden olması olasıdır. Candida albicans, insanlarda mantar enfeksiyonlarının en yaygın sebebidir. Cins ismi olan “ albicans” Latincede “beyaz” demektiir. Maya laboratuvarda kültüre alındığında beyaz renkte görünür. Pamukçuk gibi bazı enfeksiyonlarda […]

Candida albicans, bedenimizdeki natürel mikrofloranın bir parçasıdır. Sindirim kanalında, ağızda ve vajinada bulunabilir. Bu mikroorganizma çoğu zaman mesele çıkarmaz, fakat fazla derecede çoğalması ve enfeksiyonlara neden olması olasıdır. Candida albicans, insanlarda mantar Candida Albicans'ın Sebep Olduğu Hastalıklarenfeksiyonlarının en yaygın sebebidir. Cins ismi olan “ albicans” Latincede “beyaz” demektiir. Maya laboratuvarda kültüre alındığında beyaz renkte görünür. Pamukçuk gibi bazı enfeksiyonlarda beyaz kirler oluşturur.

Candida albicans’ın neden olduğu enfeksiyon cinslerine ve nasıl rehabilitasyon edildiklerine daha yakından bakalım.

Candida Albicans Enfeksiyonlarının Çeşitleri

Altta en sık görülen Candida enfeksiyonlarının dört tanesinin sebeplerini, bulgularını ve rehabilitasyonlarını araştıracağız. Yazının devamında Candida albicansın neden olabileceği daha az yaygın olan enfeksiyonlar üzerinde duracağız.

1-Üriner Mantar Enfeksiyonu: Candida cinsleri üriner sistem ya da idrar yolu enfeksiyonlarından İYE biri olan mantarın en sık sebebidir. Candida idrar yolunun alt kısmına yerleşebilir veya bazı vaziyetlerde böbreklere kadar ilerleyebilir.
Alttakiler idrar yollarında Candida enfeksiyonu büyüme tehlikesini artırabilir:
*Antibiyotik rehabilitasyonu almış olmak
*İdrar sondası gibi tıbbi bir makinenin takılı olması
*Şeker hastalığı
*Cılız bir bağışıklık sistemi

Üriner Mantar Enfeksiyonu Belirtileri: Cemiyette bir hayli birey üriner mantar enfeksiyonu idrar yolu enfeksiyonu yaşasa da bulgu göstermezler. Bazı bireylerde ise alttaki bulgular ortaya çıkabilir:
*İdrar yapma gereksiniminin çoğalması
*İdrar yaparken sızı veya yanma hissi
*Karın veya pelvik bölgede sızı
*İdrarda kan

Üriner Mantar Enfeksiyonlarının Rehabilitasyonu: Rehabilitasyon yalnızca semptomları rahatlatmak için önerilir. Antifungal ilaç çeşitleri kullanılır. Hastada kateter takılıysa çıkarılmalıdır.

2-Genital Mantar Enfeksiyonu: Candida albicans genital mantar enfeksiyonlarının da en yaygın nedenidir.
Candida Albicans'ın Sebep Olduğu HastalıklarBanalde lactobacillus ismi verilen bir bakteri cinsi genital bölgedeki candida ölçüsünü hakimiyet altında meblağ. Bununla beraber lactobacillus seviyeleri bir biçimde değiştiğinde candida fazla çoğalış gösterebilir ve bir enfeksiyona neden olabilir.
Belli cinsel etkinliklerde, özellikle de oral-genital temas kapsayanlarda genital candida enfeksiyonu büyüyebilir. Sıhhatli fertler genital candida enfeksiyonlarını tutulabilir ancak alttaki gruplar daha yüksek tehlike altındadır:
*Son zamanlarda antibiyotik almış bireyler
*Diyabeti hakimiyet altında olmayan bireyler
*Bağışıklık sistemi baskılanmış fertler
*Hamile bayanlar
*Oral kontraseptif alan veya hormon rehabilitasyonu görenler

Genital Mantar Enfeksiyonu Belirtileri: Genital Candida ya da mantar enfeksiyonlarının bulguları arasında şunlar olabilir:
*Seks yaparken veya idrar yaparken yanma hissi
*Vajina içinde veya etrafında kaşıntı veya sızı hissi
*Kızarıklık, tahriş veya vajina etrafında şişlik
*Sulu veya kalın ve beyaz olabilen anormal vajinal akıntı
*Vajina çevresinde döküntü
*Peniste döküntü
Bir bayan vajinal candida enfeksiyonu geçiriyorsa sıklıkla eşinin cinsel uzuvları da candida ile enfekte olabilir. Enfeksiyon asemptomatik olabilir, ancak penis başı etrafında kaşıntılı veya yanmaya neden olan döküntüler ortaya çıkabilir.

Genital Candida Enfeksiyonu Rehabilitasyonu: Hafif veya orta şiddette olan genital Candida enfeksiyonları reçetesiz satılan veya reçeteli antifungal krem, hap veya fitillerle rehabilitasyon edilebilir. Ayrıca hastaya flukonazol gibi tek dozluk bir oral antifungal ilaç verilebilir. Daha karışık enfeksiyonlar için krem, hap veya merhemleri kapsayan daha uzun listeli bir ilaç reçetesi verilebilir.

3-Oral Ağızda Pamukçuk: Ağzımızın mikroflorasının banal bir parçası olmasına karşın candida albicansın fazla ölçüde artması Candida Albicans'ın Sebep Olduğu Hastalıklarenfeksiyonlara neden olabilir. Enfeksiyon yalnızca ağızla hudutlu olmayabilir. Bademciklere ve boğazın arda, şiddetli enfeksiyonlar yemek borusuna dağılabilir. Oral pamukçuk gelişimi için yüksek tehlike altında olan bireyler şunlardır:
*Antibiyotik veya kortikosteroid ilaçlar kullananlar
*Tanısı konmamış veya hakimiyetsiz diyabeti olanlar
*Bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar
*Takma dişi özellikle üstte olanlar

Oral Pamukçuk Belirtileri: Oral pamukçukta sık görülen semptomlardan kimileri şunlardır:
*Ağızda pıhtılaşmış süt ya da çökelek görünümünde beyaz kirler ve değildiğinde kanama olması
*Ağızda yanma veya sızı hissi
*Ağzın içinde veya köşelerinde kızarıklık
*Yemek yeme veya yutma güçlüğü
*Tat kaybı
*Ağzın içinde pamuk eşi bir görüntü
Oral pamukçuk enfeksiyonu rehabilitasyon edilmezse özellikle cılız bir bağışıklık sistemi olan bireylerde sistemik bir candida enfeksiyonuna yol açabilir.

Oral Pamukçuğun Rehabilitasyonu: Oral pamukçuk bir hap, akışkan veya pastil biçimindeki antifungal ilaçlarla rehabilitasyon edilir. Kullanılan ilaçların içinde nystatin veya clotrimazole bulunur. Daha ciddi olaylar için oral flukonazol kürü verilebilir.

4-Mukokütanöz Kandidiyazis: Candida cinsleri cilde, mukoza çeperlerine ve tırnaklara bulaşabilir. Cilt mantar enfeksiyonlarının en sık sebebi candida albicanstır ancak öbür Candida’nın suşları da buna neden olabilir. Sıcak, Candida Albicans'ın Sebep Olduğu Hastalıklarnemli veya terli alanlar, mantarın büyümesi için iyi civarlar sağlar. Bu cins bölgelere misal olarak koltukaltı, kasık, el ve ayak parmaklarının araları, ağzın köşeleri ve göğüs altındaki alanlardır. Candida cilt enfeksiyonuna taban hazırlayan öbür tehlike etmenleri şunlardır:
*Sıkı veya sentetik iç çamaşırı giyilmesi
*İç çamaşırların hijyenik olmaması ya da seyrek değiştirilmesi
*Bebek bezlerinin seyrek değiştirilmesi
*Antibiyotik veya kortikosteroid ilaç kullanılması
*Şeker hastalığı
*Zayıflamış bir bağışıklık sistemi

Mukokütanöz Kandidiyazis Belirtileri: Candida cilt enfeksiyonunun en sık bulgusu etkilenen bölgede oluşan kırmızı döküntülerdir. Bazı vaziyetlerde içi su toplayan şişkin lezyonlar oluşabilir. Ayrıca cilt kalınlaşabilir veya lor çökelek eşi görünüme sahip olan beyaz bir madde üretebilir.

Mukokütanöz Kandidiyazis Rehabilitasyonu: Antifungal kremler genellikle cilt enfeksiyonunu arınmak için verilir. Antifungal ilaçlar klotrimazol, mikonazol ve ekonazol gibi faktör maddeler kapsayabilirler. Rastgele bir kaşıntı veya şişliği gevşetmeye dayanakçı olması için bir steroid krem de verilebilir. İyileşme sırasında cilt kuru yakalanmalıdır. Enfeksiyonun yaygın olduğu vaziyetlerde oral flukonazol hapları reçete edilebilir.

Candida Enfeksiyonları Nasıl Teşhis Edilir?

Kandidiyazis tanısı koymak için hekiminiz evvel tıbbi geçmişinizi alacak ve bulgularınız hakkında sualler soracaktır. Ayrıca bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilecek rastgele bir şart veya ilacınız olup olmadığını veya son zamanlarda antibiyotik rehabilitasyonu almış olup olmadığınızı sorabilir. Birçok yaygın kandidiyazis olayı genellikle fizik tetkik ile teşhis edilebilir.
Hekiminiz bulguların candida enfeksiyonuna bağlı olup olmadığından emin değilse etkilenen bölgeden bir misal alınabilir. Bu misal daha sonra organizmayı kültüre almak ve hangi cinsten olduğunu belirlemek için kullanılır. Misalin, kandidemi kuşkusu varsa test için bir kan misali alınabilir.
Enfeksiyona neden olan candida cinslerini tanımlamak verimlidir zira hekiminiz muhakkak cinslerin rehabilitasyonunda tesirli olacak bir antifungal ilaç reçete edecektir.

Öbür Candida Enfeksiyonları

Candida albicans kan dolaşımına girerse, yalnızca kanınızda değil öbür Candida Albicans'ın Sebep Olduğu Hastalıklaruzuvlarda da ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Bu enfeksiyonlar kanda, kalpte, gözde, ciltte, beyin ve omurilikte, karın içi çeperlerde, kemik ve eklemlerde büyüyebilir.

Nötropeni Ehemmiyetli Bir Tehlike Etkenidir

Nötropeni candidanın dağılması için ehemmiyetli bir tehlike etkenidir. Nötropeni, nötrofil isimli kan hücrelerinin sıradandan daha düşük seviyede olmasıdır. Bu vaziyet bireyi enfeksiyonlara daha yatkın hale getirebilir. Nötropeniden sıkça etkilenen bireyler arasında kanser için kemoterapi veya ışınım rehabilitasyonu görenler ve lösemili veya öbür kemik iliği hastaları bulunur. Nötropeni ve istilacı bir Candida enfeksiyonu olan fertler için değişik rehabilitasyon teklifleri vardır.

Kandidemi

Kandidemi, candida cinsleriyle oluşan kan enfeksiyonudur. Sağlık Kurumunda uzun vakit vefat oranlarında çoğalışa neden olabilir.
Kandidemi için tehlike etmenleri şunlardır:
*Baskılanmış bağışıklık
*Geniş spektrumlu antibiyotik kullanımı
*Büyük operasyonlar
*Besleme tüpü veya kateter gibi tıbbi bir makinenin yerleştirilmesi

Kandidemi Belirtileri

Belirtiler bakteriyel sepsise benzeyebilir ve şunları kapsayabilir:
*Ateş
*Böbrek yetmezliği
*Şok

Teşhis ve Rehabilitasyonu

Maya mantarı bir kan misalinden izole edildiğinde Kandidemi teşhis edilebilir. Rehabilitasyon enfeksiyona neden olan candida cinsine bağlıdır. Kateterler çıkarılmalıdır.

Endokardit

Endokardit, kalp odacıklarını ve kapakçıkları kaplayan kalbin iç çeperinin bir enfeksiyonudur. Fungal endokardit vefat oranı yüksek olan çok ciddi bir vaziyettir. Candida albicans tüm mantar kaynaklı endokardit olaylarının yüzde 24 ila 46’sından mesuldür. Endokardit yaradılışında tehlike etmenleri şunlardır:
*Zayıflamış bağışıklık
*Kalp anormalileri veya yanılgıları
*Uzun süreli antibiyotik kullanımı
*Kalp damar cerrahisi
*Besleme borusu, kateter veya takma kalp kapakçığı

Endokardit Belirtileri

Fungal endokarditin bulguları şunlardır:
*Ateş
*Öksürük
*Soluk darlığı
*Yaygın beden sızısı sızı bazen alt ekstremitelerdedir.

Endokarditin Teşhis ve Rehabilitasyonu

Candida Albicans'ın Sebep Olduğu HastalıklarEndokardit teşhisi güç olabilir zira semptomlar genellikle bakterilerin neden olduğu endokardit ile eşlik gösterir. Rehabilitasyon intravenöz yoldan damar yoluyla flukonazol veya amfoterisin B verilmesini, enfekte olmuş tıbbi makine varsa çıkarılmasını ve mantarın dokudan cerrahi olarak çıkarılmasını kapsar.

Endoftalmit

Endoftalmi mantardan kaynaklanabilen bir göz irinidir. Görme kaybına neden olabilir. Candida tropicalis cinsinin de enfeksiyona neden olmasına karşın hastalık yapan en yaygın cins candida albicanstır.
Endoftalmi İçin Tehlike Etmenleri Alttadır:
*Yakın bir zamanda sağlık kurumuna uyumuş olmak
*Yakın bir zamanda operasyon olmak
*Cılız bir bağışıklık sistemi
*Takılan bir kateter olması

Endoftalmi Belirtileri

Enfeksiyon bir veya iki gözü etkileyebilir. Başlıca bulgu gözdeki cerahattir ancak bazı vaziyetlerde göz dokularında cerahat bulunabilir.

Endoftalmi Teşhisi ve Rehabilitasyonu

Endoftalmi ağ tabaka tetkiki ile gözden bir akışkan misali alınıp tahlil edilmesiyle teşhis edilebilir. Rehabilitasyonunda flusitozinli amfoterisin B veya flukonazol kullanılabilir.

Menenjit

Menenjit, beyin ve omuriliğini çevreleyen dokuların irinidir. Mantar kan yoluyla omuriliğe eriştiğinde menenjit ortaya çıkabilir. Candida’nın neden olduğu fungal menenjit genellikle bir sağlık kurumundan bulaşır. Bu menenjit cinsi için şahısları tehlikeye atabilecek etkenler şunlar olabilir:
*İmmünosupresyon
*Antibiyotikler, immünosupresanlar veya kortikosteroidler gibi bazı ilaçlar
*Yakın zamanda geçirilen bir cerrahi harekât

Fungal Menenjit Belirtileri

Fungal mantar nedenli menenjitinin bulguları şunlardır:
*Baş sızısı
*Breyin yakalanması
*Ateş
*Mide bulantısı ve kusma
*Işığa duyarlılık
*Zeka karmaşıklığı

Fungal Menenjit Teşhisi ve Rehabilitasyonu

Menenjite neden olan bir mantardan kuşku ediliyorsa beyin omurilik akışkanı BOS misali alınır ve kültürü yapılır. Candida cinslerinin neden olduğu menenjit için önerilen rehabilitasyon flusitozinli amfoterisin B’dir.

Karın İçi Kandidiyazis

Karın içi kandidiyazis, Candida peritonit olarak da adlandırılabilir. Mantar enfeksiyonunun neden olduğu karnın iç çeperinin irinidir. Bu vaziyete en çok Candida albicans neden olur, ancak öbür Candida cinsleri de buna Candida Albicans'ın Sebep Olduğu Hastalıklarneden olabilir. Karın içi kandidiyazis büyüme tehlikesini artıran etmenleri şunlardır:
*Yakın zamanda yapılmış olan bir karın operasyonu
*Periton diyalizi geçirmek
*Antibiyotik rehabilitasyonu görmek
*Diyabet gibi vaziyetler

Karın İçin Kandidiyazis Belirtileri

Karın içi kandidiyazis bulguları bakteriyel peritonitten ayırt edilemeyecek kadar eştir. Belirtiler şunlardır:
*Karında sızı veya kabarıklık
*Ateş
*Mide bulantısı ve kusma
*Bitkin veya yorgun sezmek
*İshal
*İştah eksilmesi
Vaziyeti teşhis etmek için hekiminiz bir karın akışkanı periton akışkanı misali alacaktır. Enfeksiyon sebebi Candida ise, numunede kollanacaktır.

Karın İçi Kandidiyazis Rehabilitasyonu Nasıl Yapılır?

Karın içi kandidiyazis rehabilitasyonu alttaki gibi antifungal ilaçlarla yapılır:
*Flukonazol
*Amfoterisin B
*Kaspofungin
*Mikafunginin
Ayrıca hastada kateterler varsa çıkarılmalıdır.

Osteomiyelit ve Fungal Artrit

Osteomiyelit bir kemik enfeksiyonu iken fungal artrit septik artrit olarak da öğrenilir bir eklemin mantar enfeksiyonudur. Bu ender olsa da, Candida cinsleri her ikisine de neden olabilir. Bakteriyel enfeksiyonlar daha yaygındır. Alttaki etkenler hastalık tehlikesini artırabilir:
*Zayıflamış immün sistem
*Yakın zamanda oluşan bir kemik zararı veya ortopedik cerrahi
*Takılı kateterler
*Diyabet gibi hastalıklar

Osteomiyelit ve Fungal Artrit Belirtileri

Bu rahatsızlıkların bulguları, etkilenen bölgede ateş veya titreme ile beraber olabilen sızı veya şişliktir. Mantar artritli bireyler etkilenen eklemi kullanırken büyük güçlük sürükleyebilir. Bir mantar enfeksiyonunun osteomiyelite neden olup olmadığını tanımlamak için kemik biyopsisine lüzum dinlenebilir. Eklem akışkanının tahlili ise artritin bir mantar enfeksiyonundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını tanımlayabilir. Her iki gidişata da bir kan enfeksiyonu neden olmuşsa kanda Candida tespit edilir.

Osteomiyelit ve Fungal Artrit Rehabilitasyonları

Fungal artrit ve osteomiyelit rehabilitasyonunda genellikle amfoterisin B ve flukonazol gibi antifungal ilaçlar kullanılır.

Candida Albicans ve Siz

Candida cinsleri sindirim kanalının, cildin ve vajinanın natürel Candida Albicans'ın Sebep Olduğu Hastalıklarmikroflorasının bir parçasıdır ve hastalığa neden olmaz. Uzun süreli antibiyotik kullanmak veya cılız bir bağışıklık sistemine sahip olmak gibi bazı vaziyetler candida enfeksiyonu büyüme tehlikesini artırabilir. Vajinal enfeksiyonlar ve cilt enfeksiyonları gibi en sık görülen Candida enfeksiyonları lokalizedir ve antifungal ilaçlarla rehabilitasyon edilebilir. Rehabilitasyon edilmeyen candida enfeksiyonu öbür uzuvların dahil olabileceği sistemik enfeksiyon tehlikesini artırabilir.
Candida enfeksiyonuna ait olabilecek bulgular fark edilirse doğru tanı ve rehabilitasyonu almak için hekime danışılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri