Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

CDP Kutun Sitikolin Nedir, Yararları ve Yan Tesirleri Nelerdir?

  • 24 Nisan 2021
  • CDP Kutun Sitikolin Nedir, Yararları ve Yan Tesirleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 4.357 kez görüntülendi.

Siticoline fosfatidilkolin gibi fosfolipidlerin imali için çok ehemmiyetli bir moleküldür. Bu moleküller bedende hücre çeperleri ve gözetici asap kaplamaları oluştururlar. Sitikolin olağan paketinden veya alfa-GPC’den dahi daha karışık bir moleküldür ve beynin natürel olarak ürettiği ile aynıdır. Bu moleküllerden bahsedilirken karmaşıklığı önlemek için, bilim adamları bir rehabilitasyon olarak verildiğinde sitikolin olarak adlandırırken bedende üretildiğinde CDP-kutun […]

Siticoline fosfatidilkolin gibi fosfolipidlerin imali için çok ehemmiyetli bir moleküldür. Bu moleküller bedende hücre çeperleri ve gözetici asap kaplamaları oluştururlar. Sitikolin olağan paketinden veya alfa-GPC’den dahi daha karışık bir moleküldür ve beynin natürel olarak ürettiği ile aynıdır. Bu moleküllerden bahsedilirken karmaşıklığı önlemek için, bilim adamları bir rehabilitasyon olarak verildiğinde sitikolin olarak adlandırırken bedende üretildiğinde CDP-kutun olarak adlandırmaktadırlar.
Vücud sitikolinin nasıl geri dönüştürüleceğini öğrenir ve ek olarak alındığında, sitidin ve kutun olarak iki bileşik salgılar. Kan-beyin bariyerini geçtikten sonra, beyindeki nöronlar onları tekerrür sitikolin yapmak için kullanırlar ve bazı faydalar sağlamaktadır. Kutun, asetilkolin ve asap sisteminin muntazam ve verimli bir biçimde çalışmasını sağlayan diğer nörotransmiterleri kuvvetlendirir. Ayrıca beden sitikolini başka bir hayli yararlı bileşiğe dönüştürür. Bu sebeple sitiklin, olağan kolinlerden daha eforlu bereketlere ve daha iyi bir yan tesir profiline sahiptir.

Görevi

Sitikolin, nörotransmiterlerin ve hücresel yapı taşlarının üretimini çoğaldırır. Asetilkolinin yanı gizeme beyindeki norepinefrin ve dopamini de arttırır. Beyin kan akışını artırabilir ve daha fazla enerji üretmek için mitokondriyi uyarabilir. Yeterli CDP-kutun seviyeleri, miyelin ismi verilen gözetici asap katmanını oluşturan fosfatidilkolin ve sfingomyelini gözetir. Sitikolin ayrıca enflamatuar enzim fosfolipaz A2’yi de inhibe eder ve master antioksidan glutatiyonu arttırır.

Perhiz Kaynakları

CDP Kolin Sitikolin Nedir, Yararları ve Yan Etkileri Nelerdir?Beden sitikolini sitidin ve paketinden üretir. Sitikoline seviyeleri besinlerle artırmanın en iyi yolu, her ikisini de sağlayan yeterli ölçüde gıda kaynağını harcamaktır. Kutun bakımından zengin besinler şunlardır:
• Sakatat karaciğer
• Yumurta
• Tavuk
• Balık
• Kepekli hububatlar
• Fasulyeler
Sitidin, bir Ribo Nükleik Asit olan nükleosit, et en yoğun olduğu Kolostrumda da bulunur. Sitikoline dayanakları saf kutun, alfa-GPC ve fosfatidilkolin lesitin ile beraber ehemmiyetli bir ek kutun kaynağıdır.

CDP, Kutun ve Alfa-GPC

CDP kutun ve alfa-GPC, kutun sağlamasına ve bir hayli sıhhat bereketini paylaşmasına karşın, bedende bozulup bunlar değişik biçimde kullanır. CDP-kutun, kutun, sitidin ve diğer metabolitleri özgür vazgeçer. Ayrıca, beynin asetilkolin yapmak veya hücre çeperleri oluşturmak için kullandığı fosfatidilkolin’e dönüştürülebilir. Alfa-GPC daha doğrudan asetilkolin imali için kutun sağlar. Buna karşılık, CDP-kutun daha geniş bir sıhhat verimi yelpazesine sahiptir, ancak alfa-GPC fiziksel ve zekâsal performansı artırmada bir avantaj sağlayabilir.

Sitikolin Sıhhat Verimleri

Sitikolinin bilimsel araştırmalarla ispatlanmış bir hayli verimi bulunmaktadır. Bu verimlerinden bazılrı şu biçimdedir:
Hafıza eforunu artırır: Birçok birey belleği belirginleştirmek, geliştirmek ve öğrenişsel düşüşü önlemek için sitikolin kullanmaktadır. 135 sıhhatli yetişkin üzerinde yapılan iki muayenehane çalışmada sitikolin 250-500 mg odak ve zekâsal duruluğu arttırmıştır. Kafein ve CDP-kutun kapsayan bir meşrubat 250 mg , 60 gönüllüde yapılan çalışma neticesinde öğrenişsel faydalılığı çoğaldırmış ve tepkin zamanını kısaltmıştır. 24 sıhhatli erişkinde, daha yüksek sitikolin dozları 500 veya 1000 mg harekât sürati, çalışma ve sözel hafıza, yürütme işlevi gibi muhtelif öğrenişsel göstergeçleri geliştirmiştir. CDP Kolin Sitikolin Nedir, Yararları ve Yan Etkileri Nelerdir?
Ayrıca bu çalışmada, yardım harekâtının orta performansı etkilemediği görülmüştür. Yüksek performans gösteren şahısların belleklerinde dahi zamanla hafifçe bozulmalar yaşanmaktadır. Mucizevi öğrenişsel maharetleri olan insanlar zati yeterli CDP-kolinine sahip olabilir ve daha aşırısını ilave etmenin bereketli olabilir. Ağır, kronik marihuana ilacı kullanımı öğrenişi bozmaktadır ve 19 kronik esrar içicisiyle yapılan bir çalışmada, sitikolin 8 hafta süresince günde 2000 mg alındığında güdüsel tepkinleri, gelişmiş öğrenişi ve beyin etkinliği kumpasını değiştirmiştir. Tüm katılımcılar bu esrarlı sigarayı vazgeçmek istemişler ve tahlilciler sitikoline’ın tesirinin onları bunu yapmalarına destekçi olabileceği tespit edilmiştir.
Yaşa bağlı öğrenişsel düşüş mevzusunda ise; beyin kan akışının eksilmesi veya diğer sebeplerden dolayı biliş, ihtiyarlama ile düşme meylindedir. 14 muayenehane araştırmanın gözden geçirilmesi, CDP-kutunun, beyin dolaşımını cılız olanlar da dahil olmak üzere, hafif-orta derecede öğrenişsel bozukluğu olan şahıslarda hafızayı ve tutumu geliştirebileceği neticesine varılmıştır. 2800’den fazla yaşlı hastanın bilgilerine göre, hafıza problemleri % 21 oranında kaybolur ve sitikolin alan olguların % 45’inde iyileştirmiştir. Sitikoline 9 ay süresince 1.000 mg , hafif öğrenişsel bozukluğu olan 350 yaşlı hasta üzerinde olduğu gibi yararlı tesirlere sahiptir. Bu tesirler şunlardır:
• Asap çeperlerinin kuvvetlendirilmesi
• Noradrenalin ve dopamin seviyelerini çoğaldırması
• Önlenmiş oksidatif zarar
Hafıza kaybı olan 120 hasta üzerinde yapılan çalışmalarda, CDP-kutun hafızayı ve tepkin süratini arttırmıştır. Daha yüksek sitikolin dozu 2.000 mg daha iyi neticeler vermiştir. Sitikoline, 237 yaşlı hasta ile alakalı başka bir çalışmada öğrenişsel düşüşü tersine çevirmiştir, ancak bu plasebo hakimiyetinden yoksun bir gidişattır.
Beyni gözetir: Oksidatif stres, otoimmün tepki ve etrafsal zehirli maddeler ciddi beyin hücre zararı verebilir. Sitikolin, hücrelerin miyelin çeperini gözeterek ve hayati nörotransmiterleri artırarak beyni ve omuriliği bu stresörlere karşı gözetebilir.CDP Kolin Sitikolin Nedir, Yararları ve Yan Etkileri Nelerdir?
Alzheimer hastalığı: 3 muayenehane çalışmada sitikolin 1-3 ay süresince günlük 1.000 mg Alzheimer hastalığını semptomlarına gevşetmiştir. Rahatlattığı semptomlar şunlardır:
• Zekâsal performansı çoğaldırmak
• Beyindeki kan akışını uyarmak
• Enflamatuar molekül seviyelerinin kesilmesi
Alzheimer hastalığı için genetik yatkınlığı olan hastalar daha büyük faydalar elde etmişlerdir. Ufak bir sınama olmasına karşın 30 birey, bu son derece ehemmiyetli bir belirtidir. APOE-e4 taşıyıcıları muhtelif müdahalelere değişik genellikle daha makûs yanıt vermektedir. Sitikoline, Alzheimer hastalığı ilaç rehabilitasyonunun tesirlerini artırarak, 2 gözlem çalışmasında 600’den fazla hasta ilerlemeyi yavaşlatmıştır. Sınama asetilkolin dağılınmasını önleyen asetilkolinesteraz inhibitörleri kullanmışlardır. Birçok natürel nootropik madde eş bir tesir mekanizmasına sahiptir ve sitikolin onlarla sinerjize olabilir. Alzheimer hastalığına sahip olan farelerde sitikolin, asapları protein değişinimlerine ve kan akışını eksiltmeye karşı gözetmiştir. Netice olarak, farelerde daha az öğrenişsel bozulma yaşanmış ve bellekleri düzelmiştir.
Parkinson hastalığı: Parkinson hastalığında dopamin nöronlarının yıkımı adale sertliğine, titremeye ve diğer semptomlara neden olmaktadır. Parkinson hastalığına sahip farelerde sitikolin, beyindeki dopamin seviyesini yükselterek adale sertliğini hafifletmiştir. Ayrıca standart rehabilitasyonun tesirlerini arttırmıştır. Uzun süreli antipsikotik rehabilitasyon görenlerde antipsikotik ilaçların yan tesirleri Parkinson hastalığına benzeyen bir hareket bozukluğuna neden olabilir. Antipsikotikler dopamini bloke edebilir, diğer nörotransmiterleri balanssız hale getirebilir ve kutun yetersizliğine neden olabilir. Bu, sitikolinin neden destekçi olabileceğini açıklamaktadır. Günde 500 – 1.200 mg, 1 ay CDP-kutun bu bozukluğu 10 hasta ile 80’li senelerin bir çalışmasında iyileştirmiştir. Ancak aynı bozukluğu olan 5 hasta üzerinde tesiri olmamıştır.
Çoklu skleroz: Dış asap katmanının enflamatuar yıkımı, miyelin, ciddi fiziksel ve öğrenişsel bozuklukları olan multipl sklerozu tetikleyebilir. Multipl sklerozlu hayvanlarda sitikolin, miyelin iyileşmesini ve hareket koordinasyonunu arttırmıştır.
Zekâsal bozukluklara ve uyuşturucu bağımlılığına neden olabilir: Bunalımda bir antidepresan ilaca sitikolin ilave edilmesi, 50 hasta ile yapılan bir çalışmada bunalım semptomlarını ve iyileşmesini iyileştirmiştir. Farelerde, CDP-kutun, noradrenalin, dopamin ve serotonin seviyelerini yükselterek, hafıza, duygular ve hareket için beyin merkezinde tesirli olmuştur. Bu nörotransmiterlerin optimal seviyeleri bunalım ve diğer zekâsal bozuklukları uzak yakalayabilir. Met ve kokain bağımlılığı olanlarda sitikoline, 60 metamfetamin met bağımlığında bunalımı hafifletmiştir, ancak ilaç kullanımını etkilememiştir. 31 metrik bağımlı üzerinde yapılan başka bir çalışmada sitikolin beyni gözetmiş ve ilaç kullanımını eksiltmiştir. Bipolar bozukluğu olan 130 birey kokain bağımlısı üzerinde sitikolin 3 ay süresince 500 – 2.000 mg ilaç kullanımını eksiltmiştir. Bununla beraber, sitikolin, 20 ağır kokain kullanıcısı ile yapılan bir sınamada hiçbir tesir yaratmamıştır.
Sitikoline, şizofreni tanılı 66 hastada standart rehabilitasyonun tesirlerini artırmıştır. İrtibat bozukluğu, sosyal ve öğrenişsel meseleler gibi güya olumsuz bulguları geliştirilmiş böyle körelmiştir. Bunları ananesel ilaçlarla rehabilitasyon etmek özellikle güçtür. 24 sıhhatli yetişkinde, CDP-kutun, şizofrenide sıklıkla tesirli olmayan bazı nikotinik asetilkolin reseptörlerini uyararak öğrenişi kuvvetlendirmiştir.
İnme rehabilitasyonunda destekçi olabilir: Belirli bir beyin bölgesine kan beslemesini kesmek nöronları öldürebilir ve ağır beyin zararı verebilir. Sitikolin, asap çeperlerini kuvvetlendirerek ve özgür radikal yapımını bloke ederek inmeyi önleyebilir veya iyileşmeyi artırabilir. 4 muayenehane sınamanın meta tahliline göre, inmeden sonraki ilk 24 saat içinde 2.000 mg sitikolin, % 38 oranında bütün iyileşme kaderini arttırmıştır. 4K’dan fazla inme sonrası sağ kalanlardan elde edilen bilgiler sitikolinin neticeleri iyileştirdiğini ve derlenmeye destekçi olurken, daha yüksek dozlar daha tesirli olmuşlardır. Bu çalışmada plasebo hakimiyetinin olmayışı kesin neticelere izin vermemektedir.
Bununla beraber, 3K’nın üzerinde hasta üzerinde yapılan 2 çalışmada CDP-kutunun akut inme için ehemmiyetli bir verimi bulunamamıştır. Kan pıhtılarını çözen ilaçlar akut inme için ilk alternatif olmaya devam etmektedir. İki kapsamlı derleme, sitikolinin ek faydalar sağlayabileceği veya ilk seçim edilen rehabilitasyonu alamayan hastalara destekçi olabileceği neticesine varmıştır. Sitikoline ayrıca kronik kan talebi noksanlığı veya cılız kan dolaşımı kaynaklı beyin zararını da tersine çevirebilir. Bu meseleyi yaşayan 2800’den fazla yaşlı hastada baş dönmesi, bitkinlik, uykusuzluk ve uyku meselelerini sitikolin iyileştirmiştir. CDP Kolin Sitikolin Nedir, Yararları ve Yan Etkileri Nelerdir?
Görme eforunu geliştirir: Tıpkı beyin ve omurilikteki asapları gözettiği gibi sitikolin de optik asap üzerinde aynı bereketli tesirlere sahiptir. Ağ Tabakadaki nöronların hasarlarını tersine çevirebilir ve göz bozukluklarına destekçi olabilir:
Glakom: Çoğalmış göz tazyiki ve diğer etmenler optik asaba hasar verebilir ve bazen tamamen âmâlığa neden olan glokoma neden olabilir. 80 glokom hastası ile yapılan 2 muayenehane çalışmada sitikolin ile uzun süreli rehabilitasyon asap zararını onardı, görme maharetini düzenlemiş ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmıştır. Sitikolinli göz damlaları başka bir 2 muayenehane çalışmada da 68 hasta aynı neticeleri göstermiştir.
Ambliyopi: Ambliyopi veya göz üşengeçliği, göz ve beyin iyi irtibat kurmadığında alana kazanç. Tek gözde flu görme ile sonuçlanır. Sitikolin, 190 çocukla yapılan 3 muayenehane çalışmada standart göz teması rehabilitasyonunu göz yaması iyileştirmiştir. CDP-kutun günde 1.000 mg ile yapılan enjeksiyonlar, ambliyopi ile 10 yetişkinde optik asabı iyileştirmiş ve fikri arttırmıştır. Bu çalışma ufak bir misale sahiptir ve plasebo hakimiyetinden yoksundur. Bunun yanında elde edilen sitikolin neticeleri denetlenebilir hale getirmiştir.
Optik nöropati: Optik nöropati, görme duyunuzu yasaklayabilecek başka bir optik asap zararı biçimidir. Optik nöropatisi olan 26 hastada sitikolin 2 ay vakit ile 1.600 mg/gün asap zararını düzenleyerek görmeyi aşikarlaştırmıştır.
Miyop: Miyop, dünyanın en çok yaşanan görme kaybı sebebidir. Uzaktaki nesneler flu gözüküyorsa genellikle nedeni miyoptur. Gine domuzlarında sitikolin, ağ tabakadaki dopamin seviyesini artırarak miyopiyi tersine çevirmiştir.
Diyabetik retinopati: Şeker hastalığında yüksek glukoz ve oksidatif stres ağ tabaka asaplarına ve kan damarlarına hasar verebilir ve görme kaybına neden olabilir. Bu problem olan farelerde, sitikolin; B ve TNF-a gibi iki enflamatuar problemi eksiltmiştir: Netice olarak, ağ tabaka asaplarının vefatını önledi ve görme maharetini geliştirmiştir. Sitikolin ve homotaurinin bir kombinasyonu, ağ tabakayı test tüplerinde toksik glutamat ve şeker seviyelerine karşı gözetmiştir.
İştahı eksiltebilir: Daha yüksek dozlarda CDP-kutun 16 sıhhatli gönüllüde yüksek kalorili gıdalar için istek dinlemeyi ve iştahı eksiltmiştir. İştah ve kilo hakimiyeti için sitikolinin tehlikesiz ve tesirli olduğunu düşünmek için bu mevzuda daha fazla araştırmaya gereksinim vardır.

Yan Tesirler ve Güvenlik

Sitikolin ile yapılan bir hayli muayenehane çalışma güvenliğinin müthiş olduğunu doğrular yapıdadır. Ender gidişatlarda, hafif sindirim ve asap meselelerine neden olabilir. Fareler üzerinde yapılan bir güvenlik çalışmasında sitikolin, sıradandan çok daha yüksek dozlarda dahi ehemmiyetli yan tesirlere neden olmamıştır. Uzun süreli yüksek doz kullanımı, muhtemelen fosfor içeriğinden dolayı kreatinin seviyelerini ve böbrek mineralizasyonunu yükseltir. Fareler üzerinde yapılan bir başka çalışmada, sitikolin ACTH’nin kan seviyelerini çoğaldırmıştır, bu da stres hormonu kortizol yapımını uyarmaktadır. Bununla beraber tahlilciler sitikolini doğrudan beyin akışkanına enjekte etmişlerdir ve oral tüketimin bu tesire sahip olup olmayacağı sarih değildir. Çocuklar, hamile bayanlar ve emziren bayanlar, bu alıngan gruplardaki güvenliği hakkında daha fazla bilgi edinene kadar sitikolinden sakınmalıdır. Rastgele bir kutun kapsayan yardım alerjik tepkin fark edilirse, sitikolinden sakınmak gerekir.

Dozaj ve Dayanaklar

Alttaki sitikolin dozu, muayenehane çalışmalarda bereketli tesirler yaratmıştır:
• Biliş ve belleği artırmak: 250 – 1.000 mg/gün
• Yaşa bağlı öğrenişsel gerileme: 1.000 – 2.000 mg/gün, 4+ hafta
• Alzheimer hastalığı: 1,000 mg/gün, 1-3 ay, 6+ hafta süresince günlük 2.000-2.500 mg yüksek dozlar tesirlidir.
• Bunalım, uyuşturucu bağımlılığı, şizofreni, inme ihtiyata, iştah eksilmesi, 6 hafta süresince 2.000 mg/gün doz
• Göz hastalıklarının çoğu 800-1.600 mg sitikoline cevap vermiş ve rehabilitasyonlar 2-4 ay sürmüştür. Glokom için, 4 ay süresince günde 3 göz damlası da tesirli olmuştur
Piyasadaki çoğu mahsul 250 – 500 mg sitikolin CDP-kutun kapsayan haplar kapsamaktadır. Potansiyelleri kritik etmen olabilir, zira bir hayli şart günlük 2,000 mg veya daha fazla günlük sitikolin dozu gerektirir. Vegan arkadaşı sitikoline destekleri de mevcuttur.
Sitikolin CDP-choline, membranlarını kuvvetlendirerek ve hayati nörotransmiterlerin seviyesini yükselterek asapları gözetir. Eforlu bir biliş, odaklanma ve hafıza kuvvetlendiricidir. Sitikolin ayrıca zekâsal bozukluklarla ve glokom gibi göz hastalıklarıyla da savaşabilir. Yapı taşları kutun olan besinlerden, özellikle daha fazla sakatat yiyerek alınabilir. Bununla beraber, muayenehane sınamalarda 1000-2000 mg/gün kullanılan dozlara erişmek için yardım alma düşünülebilir. Sitikolin tehlikesizdir, iyi tolere edilir. Sindirim meseleleri ve baş sızıları gibi hafif yan tesirler olasıdır. Çocuklar, hamile bayanlar ve kutun kapsayan desteklere alerjisi olan bireyler sitikolinden uzak durmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri