Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Cinsel Yolla Berişen Hastalıklar CYBH Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • 23 Nisan 2021
  • Cinsel Yolla Berişen Hastalıklar CYBH Hakkında Bilinmesi Gerekenler için yorumlar kapalı
  • 274 kez görüntülendi.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar CYBH bireyden şahsa cinsel ilişki yoluyla aktarılır. Bu hastalıklara zührevi hastalıklar da denir. Cinsel yolla bulaşan bir hastalığı olan biriyle korunmasız vajinal, anal veya oral seks yapan bir şahıs bu hastalıklara tutulabilir. Bu hastalıkların bulaşmasının tek yolu cinsel ilişki değildir. Enfeksiyonlar, iğnelerin paylaşımı ve emzirme yoluyla da bulaşabilir. Erkeklerde Cinsel Yolla […]

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar CYBH bireyden şahsa cinsel ilişki yoluyla aktarılır. Bu hastalıklara zührevi hastalıklar da denir. Cinsel yolla bulaşan bir hastalığı olan biriyle korunmasız vajinal, anal veya oral seks yapan bir şahıs bu hastalıklara tutulabilir. Bu hastalıkların bulaşmasının tek yolu cinsel ilişki değildir. Enfeksiyonlar, iğnelerin paylaşımı ve emzirme yoluyla da bulaşabilir.

Erkeklerde Cinsel Yolla Berişen Hastalık Belirtileri

Semptom geliştirmeden cinsel yolla bulaşan bir hastalığa tutulmak muhtemeldir ancak bazı Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar CYBH Hakkında Bilinmesi Gerekenlercinsel yolla bulaşan hastalıklar bariz semptomlara neden olur. Semptomlar hastalığın cinsine göre değişebilir. Erkeklerde yaygın semptomlar şunlar olabilir:
*Cinsel ilişki sırasında ya da idrar çıkarılırken rahatsızlık veya sızı sezilmesi
*Penis, testis, makat, kalça, uyluk veya ağızda ya da etrafında yaralar, şişlikler veya döküntüler
*Penisten normal dışı akıntı veya kanama
*Sızılı veya şişmiş testisler

Bayanlarda Cinsel Yolla Berişen Hastalık Belirtileri

Çoğu gidişatta cinsel yolla bulaşan hastalıklar bariz semptomlara neden olmaz. Bayanlarda görülen genel semptomlar hastalığın çeşidine göre değişebilir arasında şunlar bulunabilir:
*Cinsel birleşmede ya da idrar yapma sırasındaki rahatsızlıklar, sızılar
*Vajina, makat, kalça, uyluk veya ağız üzerinde veya etrafında yaralar, çıkıntılar, kızarıklık, kaşıntı veya döküntüler
*Vajinadan normal dışı akıntı veya kanama
*Vajinada veya etrafında kaşıntı

Cinsel Yolla Berişen Hastalık Cinsleri

Birçok farklı enfeksiyon cinsi cinsel yolla bulaşabilir. En yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıklar altta açıklanmaktadır.
Klamidya: Klamidyaya emin bir bakteri cinsi neden olur. Klamidyası olan bir hayli insanda bariz bir semptom yoktur. Semptomlar büyüdüğünde, genellikle şunlar görülür:
*Cinsel ilişki sırasında veya idrar yapılırken yaşanan sızı veya rahatsızlık
*Penis veya vajinadan gelen yeşil veya sarı akıntı
*Alt karın bölgesinde sızı
Rehabilitasyon edilmezse, klamidya şunlara yol açabilir:
*Üretra, prostat bezi veya testis enfeksiyonları
*Pelvik inflamatuar hastalık
*Kısırlık
Hamile bir bayanda rehabilitasyon edilmemiş klamidya varsa doğum sırasında bebeğe geçirebilir ve bebekte şunlar büyüyebilir:
*Zatürre
*Göz enfeksiyonları
*Âmâlık
Antibiyotikler klamidyayı basitçe rehabilitasyon edebilir.
HPV insan papilloma virüsü: İnsan papilloma virüsü HPV, ciltten cilde veya cinsel temas yoluyla bir bireyden ötekisine geçebilen bir virüstür. Virüsün bir hayli farklı suşları vardır.. HPV’nin en yaygın semptomu cinsel uzuvlar, ağız veya boğazdaki siğillerdir. HPV enfeksiyonunun bazı cinsleri, altta belirtilen kanser çeşitlerine yol açabilir:
*Ağız kanseri
*Rahim ağzı kanseri
*Vulvar kanseri
*Penis kanseri
*Rektal kanser
HPV hadiselerinin çoğu kanserli hale gelmezken, virüsün bazı suşlarının kansere neden olma ihtimali değişiklerine göre daha yüksektir. Milli Kanser Enstitüsüne göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki HPV ile ilişkili kanser hadiselerinin çoğu HPV 16 ve HPV 18’den kaynaklanmaktadır. HPV’nin bu iki cinsi tüm rahim ağzı kanseri hadiselerinin yüzde 70’inin nedenidir. HPV için rastgele bir rehabilitasyon yoktur. Bununla beraber, HPV enfeksiyonları genellikle kendiliğindene geçer. HPV 16 ve HPV 18 dahil en riskli cinslerden kimilerine karşı korunmak için bir aşı da mevcuttur. HPV’den kuşku dinlenen gidişatlarda uygun testler ve taramalar hekimin karmaşıklık tehlikesini değerlendirmesine ve idaremesine takviyeci olabilir. Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar CYBH Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Frengi: Bir başka bakteriyel enfeksiyon frengidir. Genellikle erken safhalarında fark edilmez. Ortaya çıkan ilk semptom, kısmet olarak öğrenilen ufak yuvarlak bir yaradır. Cinsel uzuvlarda, makatta veya ağızda büyüyebilir. Sızısızdır ama çok bulaşıcıdır. Daha sonra ortaya çıkan sifiliz ya da frenginin bulguları şunlar olabilir:
*Döküntü
*Bitkinlik
*Ateş
*Baş sızıları
*Eklem sızısı
*Kilo kaybı
*Saç dökülmesi
Rehabilitasyon edilmezse, frengi geç safhada alttakilere yol açabilir:
*Görme kaybı
*Duyma kaybı
*Hafıza kaybı
*zekasal hastalıklar
*Beyin veya omurilik enfeksiyonları
*Kalp hastalığı
*Vefat
Neyse ki, frengi yeterince erken fark edilirse antibiyotiklerle basitçe rehabilitasyon edilir. Frengi ne kadar erken teşhis ve rehabilitasyon edilirse o kadar az zarar verir. Bununla beraber, yenidoğanlarda frengi enfeksiyonu ölümcül olabilir. Bu sebeple tüm hamile bayanların frengi bakımından taranması ehemmiyetlidir.
HIV: HIV, bağışıklık sistemine hasar verebilir ve değişik virüslere veya bakterilere ve bazı kanserlere tutulma tehlikesini artırabilir. Rehabilitasyon edilmezse, AIDS olarak öğrenilen aşama 3 HIV’e yol açabilir. Ancak bugünün rehabilitasyonu ile HIV ile yaşayan bir hayli insanda AIDS büyümez.
Erken veya akut düzeylerde, HIV semptomları grip semptomlarıyla karıştırılabilir. Misalin, erken bulgular şunlardır:
*Ateş
*Titreme
*Sızı ve sancılar
*Şişmiş lenf düğümleri
*Boğaz sızısı
*Baş sızısı
*Mide bulantısı
*Döküntüler
Bu başlangıç semptomları tipik olarak bir ay içinde netleşir. Bu noktadan itibaren, bir şahıs senelerce ciddi veya kalıcı semptomlar geliştirmeden HIV taşıyabilir. Değişik insanlar alttaki gibi spesifik olmayan semptomlar geliştirebilir:
*Yineleyen bitkinlik
*Ateş
*Baş sızıları
*Mide meseleleri
Henüz HIV için bir rehabilitasyon yoktur ancak onu idaremek için rehabilitasyon alternatifleri mevcuttur. Doğru rehabilitasyon HIV’i cinsel partnere aktarma kısmetini de eksiltebilir. Reelinde, rehabilitasyon potansiyel olarak bedendeki HIV ölçüsünü tespit edilemeyen seviyelere kadar düşürebilir. Tespit Etilemeyen seviyelerde, HIV değişik insanlara bulaşamaz. Rutin testlerle ortaya çıkmadan evvel HIV’li bir hayli şahıs buna sahip olduklarının farkında dahi değildir. Erken tanı ve rehabilitasyonu desteklemek için 13 ila 64 yaş arasındaki herkesin en az bir defa test edilmesi önerilir. HIV bakımından yüksek tehlike taşıyan şahıslar rastgele bir bulgu olmasa da her sene bir kez test yaptırmalıdır. Testlerde ve rehabilitasyon alternatiflerindeki büyümeler HIV’le beraber sıhhatli ve uzun bir ömür sürülmesine imkân vermektedir.
Belsoğukluğu Gonore: Gonore ya da belsoğukluğu bakterilerle dağılan başka bir hastalık çeşididir. Belsoğukluğu olan bir hayli şahısta hiçbir semptom büyümez ancak mevcut olduğunda şu semptomlar görülebilir:
*Penis veya vajinadan beyaz, sarı, bej veya yeşil renkli bir akıntı
*Seks veya idrara çıkma sırasında rahatsızlık veya sızı
*Klasikten daha sık idrara çıkma
*Cinsel uzuvların çevresinde kaşıntı
*Boğaz sızısı
Rehabilitasyon edilmezse belsoğukluğu şunlara yol açabilir:
*Üretra, prostat bezi veya testis enfeksiyonları
*Pelvik inflamatuar hastalık
*Kısırlık
Bir annenin doğum sırasında belsoğukluğunu yenidoğana geçirmesi muhtemeldir. Bu olduğunda Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar CYBH Hakkında Bilinmesi Gerekenlerbelsoğukluğu bebekte ciddi sıhhat meselelerine neden olabilir. Bu sebeple bir hayli hekim hamile bayanları cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test edilmeye ve rehabilitasyon görmeye teşvik etmektedir. Belsoğukluğu genellikle antibiyotiklerle rehabilitasyon edilebilir.
Kasık biti: Kasık bitleri kasık bölgesindeki kıllarda ikamet edebilen ufak böceklerdir. Beden bitleri ve baş bitleri gibi bu bitler de insan kanını emerek beslenir. Kasık bitlerinin yaygın bulguları şunlardır:
*Cinsel uzuvlar veya makat çevresinde kaşıntı
*Cinsel uzuvların veya makatın etrafında ufak pembe veya kırmızı şişlikler
*Düşük ateş
*Enerji noksanlığı
*Asaplılık
Ayrıca kasık kıllarının kökleri çevresinde bitleri veya ufak beyaz yumurtalarını da görmek olası olabilir. Bir büyüteç onların tespit edilmesine takviyeci olabilir. Rehabilitasyon edilmezse, kasık bitleri ciltten cilde temas veya paylaşılan giysiler, yatak ekipleri veya havlularla değişik insanlara dağılabilir. Kaşınan ısırıklar enfekte olabilir. Kasık biti istilalarını şipşak rehabilitasyon etmek en iyisidir. Kasık biti varsa, reçetesiz topikal rehabilitasyonlarla ortadan kaldırılabilir ve bedenden uzaklaştırmak için cımbız kullanılabilir. Elbiseler, yatak ekipleri, havlular ve konut iyi arınılmalıdır.
Trikomonas: Trikomonasın sebebi, bir bireyden ötekisine cinsel temas yoluyla geçebilen ufak bir protozoondur. Trikomonasa tutulan şahısların üçte birinden azında bulgular görülür. Bu bulgular şunlar olabilir:
*Vajina veya penisten akıntı
*Vajina veya penis etrafında yanma veya kaşıntı
*İdrara çıkma veya seks sırasında sızı veya rahatsızlık
*Sık idrara çıkma
Bayanlarda trikomonas ile alakalı genellikle balık kokusuna eş güzel olmayan bir akıntı görülür.
Rehabilitasyon edilmezse üretra enfeksiyonlarına, pelvik inflamatuar hastalığa ve kısırlığa yol açabilir. Trichomonas antibiyotiklerle rehabilitasyon edilebilir.
Uçuk Herpes: Herpes, herpes simpleks virüsünün HSV kısaltılmış ismidir ve sık görülen bir hastalıktır. Virüsün iki ana cinsi vardır. Bunlar HSV–1 ve HSV–2’dir. Her ikisi de cinsel yolla bulaşabilir HSV – 1 Öncelikle uçuklardan mesul olan oral herpes’e neden olur. HSV–1, oral seks sırasında bir şahsın ağzından başka bir şahsın cinsel uzuvlarına da geçebilir ve genital herpes’in ortaya çıkmasına neden olabilir. HSV – 2 ise öncelikli olarak genital herpes’in ortaya çıkmasını sağlar.
Herpesin en sık görülen bulgusu kabarcıklı uçuklardır. Genital herpes gidişatında, bu uçuklar genital bölgede veya etrafında büyür. Ağız uçuklarında, ağız üzerinde veya etrafında büyürler. Herpes uçukları genellikle birkaç hafta içinde kabuklanır ve iyileşir. İlk başladığında genellikle daha acı vericidir. Zamanla daha az sızılı hale kazanç ve daha az görülür. Hamile bir kadının uçuğu varsa, potansiyel olarak doğum sırasında rahimdeki fetüsüne veya yeni doğan bebeğine iletebilir. Konjenital herpes denilen bu gidişat yeni doğanlar için çok riskli olabilir. Bu sebeple hamile bayanların HSV gidişatlarının farkında olmaları bereketlidir. Herpes için henüz bir rehabilitasyon yoktur ancak hakimiyet etmeye ve herpes uçuklarının sızısını gevşetmeye takviyeci olan ilaçlar mevcuttur. Aynı ilaçlar herpes’in cinsel partnere geçme ihtimalini de eksiltebilir. Tesirli rehabilitasyon ve tehlikesiz cinsel uygulamalar herpes ile rahat bir hayat sürülmesine ve başkalarını virüsten gözetmeye takviyeci olabilir.
Cinsel Yolla Berişen Değişik Hastalıklar
Daha az görülen, cinsel yollarla bulaşan değişik hastalıklar alttadır:
*Yumuşak şankr Şankroid
*Lenfogranuloma venereum LGV
*Granülom inguinale
*Molloscum contagiosum ya da göbekli siğil
*Uyuz

Oral Seksten Kaynaklanan Cinsel Yolla Berişen Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara tutulmanın tek yolu vaginal ve anal seks değildir. Oral seks yoluyla bulaşan cinsel hastalıklar da mevcuttur. Başka bir deyişle, cinsel yolla bulaşan hastalıklar bir şahsın cinsel uzuvlarından başka bir şahsın ağzına veya boğazına veya bütün tersi biçimde geçebilir. Oral yolla bulaşan cinsel hastalıklar her zaman fark edilmez. Semptomlara neden olduklarında genellikle boğaz sızısı, ağız veya boğaz etrafında yaralar görülür.

Cinsel Yolla Berişen Rehabilitasyon Edilebilir Hastalıklar

Cinsel yollarla bulaşan bazı hastalıkların rehabilitasyonu muhtemeldir. Misalin klamidya, belsoğukluğu, frengi, trikomonas, kasık bitleri antibiyotikler ve değişik yollarla rehabilitasyon edilip iyileştirilebilmektedir. Öbürler bazı hastalıklar ise iyileştirilemez. Misalin, şu cinsel yolla bulaşan hastalıklar şu anda rehabilitasyon edilemez:
*HPV
*HIVCinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar CYBH Hakkında Bilinmesi Gerekenler
*Herpes uçuk
Cinsel yolla bulaşan bir hastalık rehabilitasyon edilemese dahi idarenebilir. Erken teşhis almak ehemmiyetlidir. Rehabilitasyon alternatifleri genellikle semptomları gevşetmeye takviyeci olmak ve hastalığı başka birine iletme kısmetini eksiltmek için kullanılabilir.

Cinsel Yolla Berişen Hastalıklar ve Gebelik

Hamile bayanların gebelik sırasında cinsel yolla bulaşan hastalıkları fetüslere veya doğum sırasında yenidoğana iletmeleri muhtemeldir. Yenidoğanlarda cinsel yolla bulaşan hastalıklar karmaşıklıklara neden olabilir. Bazı gidişatlarda, hayatı tehdit edici olabilirler. Yenidoğanlarda cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesine takviyeci olmak için, hekimler genellikle hamile bayanları potansiyel olarak cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test yaptırmaya ve rehabilitasyona teşvik eder. Hekim bulgular olmasa dahi bir test önerebilir. Hamileyken bir veya daha fazla cinsel yolla bulaşan hastalık için test pozitif çıkarsa antibiyotikler, antiviral ilaçlar veya değişik yollarla rehabilitasyon edilebilir. Bazı gidişatlarda, doğum sırasında bulaşma tehlikesini eksiltmek için sezaryen ile doğum teşvik edilebilir.

Cinsel Yolla Berişen Hastalıkların Teşhisi

Çoğu gidişatta hekimler yalnızca semptomlara sabrederek cinsel yolla bulaşan hastalıkları teşhis edemez. Hekim veya değişik sıhhat kuruluşu böyle bir hastalıktan şüphelenirse, muhtemelen hakimiyet etmek için testler önerecektir. Cinsel geçmişe bağlı olarak, bir sıhhat uzmanı semptomlar olmasa dahi bazı testlerin yapılmasını önerebilir. Bunun sebebi, cinsel yolla bulaşan hastalıkların bir hayli gidişatta bariz semptomlara neden olmamasıdır ama semptomsuz cinsel yolla bulaşan hastalıklar dahi zarara neden olabilir veya başkalarına geçebilir. Sıhhat hizmeti sağlayıcıları bir idrar veya kan testi kullanarak cinsel yolla geçen çoğu hastalığı teşhis edebilirler ayrıca cinsel uzuvlardan misal alabilirler. Şayet rastgele bir yara veya uçuk varsa onlardan da sürüntü alınıp araştırılabilir. Pap smear, cinsel yolla bulaşan hastalıkları teşhis eden bir test değildir. Bu test servikste prekanseröz hücrelerin varlığını hakimiyet eder. Bir HPV testi ile birleştirilebilse de, olumsuz bir Pap smear, cinsel yolla bulaşan rastgele bir hastalık olmadığı anlamına gelmez.

Cinsel Yolla Berişen Hastalıkların Rehabilitasyonu

Cinsel yolla bulaşan hastalık için test pozitif çıkarsa olası olan en kısa müddette rehabilitasyon almak ehemmiyetlidir. Bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar ayrıca rehabilitasyon edilmezse ciddi neticelere yol açabilir. Ender gidişatlarda rehabilitasyon edilmeyen cinsel yolla bulaşan hastalıklar ölümcül olabilir. Neyse ki, cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğu rehabilitasyon edilebilir, bazı gidişatlarda tamamen iyileştirilebilir. Değişik gidişatlarda erken ve tesirli rehabilitasyon, semptomları gevşetmeye, karmaşıklık tehlikesini eksiltmeye ve cinsel partnerleri gözetmeye takviyeci olabilir.
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için önerilen rehabilitasyon, sahip olunan hastalığa bağlı olarak değişir. Cinsel etkinliğe devam etmeden evvel şahıs ve cinsel partneri zaferle rehabilitasyon edilmelidir. Aksi takdirde enfeksiyon iki şahıs arasında aktarılır. Bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotiklerle basitçe rehabilitasyon edilebilir. Tüm antibiyotiklerin reçete edildiği gibi alınması ehemmiyetlidir. Hasta bir şahıs hepsi bitmeden kendini daha iyi seziyor olsa dahi almaya devam etmelidir. Reçeteli ilaçlar aldıktan sonra bulguların geçip geçmediği veya geri dönmediği hekime bildirilmelidir. Antibiyotikler viral yolla bulaşan cinsel hastalıkları rehabilitasyon edemez. Çoğu viral enfeksiyonun rehabilitasyonu yoktur ancak kimileri kendiliğindene geçebilir. Birçok gidişatta, semptomları gevşetmek ve bulaşma tehlikesini eksiltmek için rehabilitasyon alternatifleri mevcuttur. Misalin, uçuk salgınlarının sıklığını ve şiddetini eksiltmek için ilaçlar mevcuttur. Benzer biçimde, rehabilitasyon HIV’in ilerlemesini durdurmaya takviyeci olabilir. Ayrıca, antiviral ilaçlar HIV’i başka birine iletme tehlikesini eksiltebilir. Bakteri ve virüslerden başka yollarla bulaşan kasık biti, trikomonas gibi cinsel hastalıklar genellikle oral veya topikal ilaçlarla rehabilitasyon edilebilir.

Cinsel Yolla Berişen Hastalıkların Önlenmesi

Cinsel temastan sakınmak cinsel yolla bulaşan hastalıklardan sakınmanın tek hatasız yoludur fakat vajinal, anal veya oral seks yapanlar için bunları daha tehlikesiz hale getirmenin yolları vardır. Kondomlar doğru kullanılırsa istenmeyen bir hamilelikten gözetmekle beraber cinsel yollarla geçen hastalıklardan da gözetir. Optimal koruma için vajinal, anal ve oral seks sırasında kondom kullanmak ehemmiyetlidir. Özel dental ağız ve diş için örtüler oral seks sırasında da koruma sağlayabilir. Kondomlar genel olarak kan ve semen yoluyla bulaşan hastalıkların bulaşmasının yasaklanmasında tesirlidir. Ancak ciltten cilde dağılan cinsel yolla bulaşan Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar CYBH Hakkında Bilinmesi Gerekenlerhastalıklara karşı bütün koruma sağlayamazlar. Kondom cildin enfekte olmuş bölgesine içermiyorsa şahıs yeniden de bir cinsel yolla bulaşan bir hastalığa tutulabilir veya eşine geçirebilir. Kondomlar yalnızca cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı değil, aynı zamanda istenmeyen hamileliğe karşı da korunmaya takviyeci olabilir. Buna karşılık, değişik bir hayli doğum hakimiyeti cinsi istenmeyen hamilelik tehlikesini eksiltir, ancak cinsel yolla bulaşan hastalıkları yasaklamaz. Misalin, alttaki doğum hakimiyeti formları cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz:
*Doğum hakimiyet hapları
*Doğum hakimiyet aşıları
*Doğum hakimiyet implantları
*Rahim içi taşıtlar RİA
Cinsel yolla bulaşabilen hastalıklara karşı kumpaslı tarama yapılması cinsel olarak faal olan herkes için iyi bir fikirdir. Yeni bir partnerle seks yapılmadan evvel cinsel geçmişi hakkında konuşmak ehemmiyetlidir. Her iki taraf da cinsel yolla bulaşan hastalıklar için bir sıhhat kuruluşunda taranmalıdır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar genel olarak bulgu vermediğinden test yaptırmak emin olmanın tek yoludur. Yapılan test pozitif çıkarsa sıhhat uzmanlarının önerdiği rehabilitasyon tasarısına uyulması çok ehemmiyetlidir. Şayet uygunsa eşlerin her ikisi de HPV ve hepatit B için aşısı olmayı düşünmelidir. Bu taktikler ve ötekileri takip edilerek, cinsel yolla geçen bir hastalığa tutulma ve başkalarına geçirme talihi düşürülebilir. Tehlikesiz seks ve hastalıklardan korunma hakkında daha fazla bilgi edinilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri