Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Dental İmplant Cerrahisinde Galibiyetsizlik ve Karmaşıklıklar

  • 04 Nisan 2021
  • Dental İmplant Cerrahisinde Galibiyetsizlik ve Karmaşıklıklar için yorumlar kapalı
  • 342 kez görüntülendi.

Bir diş implantı, suni bir dişi desteklemek için çene kemiğine cerrahi olarak yakalatılmış metal bir direktir. Yerine yerleştirildiğinde, diş doktoru veya ağız cerrahı takmaya yeni bir diş takar. Dental implantlar yüksek bir zafer oranına sahiptir, ancak bazı şahıslar dental implant yetmezliği yaşarlar. Bu galibiyetsizlik oranının takribî yüzde 5 ila 10 olduğu hipotez edilmektedir ve dental […]

Bir diş implantı, suni bir dişi desteklemek için çene kemiğine cerrahi olarak yakalatılmış metal bir direktir. Yerine yerleştirildiğinde, diş doktoru veya ağız cerrahı takmaya yeni bir diş takar. Dental implantlar yüksek bir zafer oranına sahiptir, ancak bazı şahıslar dental implant yetmezliği yaşarlar. Bu galibiyetsizlik oranının takribî yüzde 5 ila 10 olduğu hipotez edilmektedir ve dental implant takılma prosedüründen kısa bir müddet sonra, aylar veya seneler sonra galibiyetsiz oluşabilir. İmplant başarıszlığı ve öteki mümkün karmaşıklıklar hakkında öğrenilmesi gerekenler altta verilmiştir:

Diş İmplantı Zaferini Etkileyen Etmenler Nelerdir?

Bir diş implantı zaferini çok rakamda etmen etkileyebilir. Bu etmenlerden kimileri alttaki gibidir:
1. Etkin diş eti hastalıkları: Sıhhatli diş etleri diş implantı cerrahisi için ehemmiyetli bir kriterdir Dental İmplant Cerrahisinde Başarısızlık ve Komplikasyonlarve bu işlem etkin diş eti hastalıkları olan bireylere uygulanamaz. Diş eti hastalığı, diş etlerine ve çene kemiğine hasar verebilecek bir enfeksiyondur. Rehabilitasyon edilmeyen bir enfeksiyon implant çevresinde büyüyebilir ve galibiyetsizliğe yol açabilir. İmplant yapılmadan evvel diş eti hastalığını rehabilitasyon etmek için bir diş doktoru ile görüşülmesi gerekmektedir.
2. Sigara içmek: Sigara içmek aynı zamanda dental implant yetmezliğine de neden olabilir, zira diş eti kan akışını kısıtlar ve iyileşme sürecini yavaşlatır. Yapılan çoklu araştırmalarda, sigara içenlerin diş implantı galibiyetsizlik oranının yüzde 20’ye kadar çıkabileceğini göstermektedir. Sigara içiyor olmak, diş implantı için uygun olunmadığı anlamına gelmese de dental implanttan bir hafta evvel sigara içmeyi vazgeçmek ve implant yerleştirildikten sonra en az iki ay sigara içmemek daha iyi bir netice almayı sağlamaktadır.
3. Cılız çene kemiği: Ayrıca zaferli bir implant prosedürünü desteklemek için yeterli kemiğe bağlıdır. Yeterli sıhhatli kemik olmadan, cerrah implant çeneye cerrahi olarak yerleştirilemez. Osteoporoz ile kemik kaybı olabilir ve bu gidişat kemik yoğunluğu eksildiğinde büyür. Kemikler kırılgan hale kazanç ve kırık tehlikeyi çoğalır. Şiddetli diş eti hastalığı da ağızda kemiklerin bozulmasına neden olabilir.
4. Tıbbi gidişatlar: Otoimmün bir hastalık veya romatoid artrit ve diyabet gibi gidişatlar teşhisi konulduğunda, bedenin daha yavaş iyileşmesine neden olan dental implant yetmezliği bir ihtimaldir. Yavaş iyileşme, implantın çene kemiğinyle birleştiği yerlerde Dental İmplant Cerrahisinde Başarısızlık ve Komplikasyonlarosseointegrasyonun önüne geçebilir. Bazı ilaçların kullanımı da dental implant yetmezliğine yol açabilir. Bu sebeple, etkin kullanılan ilaçları reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar implant yaptırmayı düşünülen merkeze bildirmek ehemmiyetlidir. 2016’da McGill Üniversitesi analistleri, mide ekşimesi ilaçlarının yeni kemik gelişmesini eksiltebileceğini, böylece bir implantın çene kemiğiyle nasıl kaynaşdığını etkilediğini bulmuştur. Ayrıca 2016 senesinde, Buffalo Üniversitesi’ndeki analistler, antidepresan ilaç alan şahıslar arasında eş neticeler bildirmişlerdir.
5. Makûs diş bakımı: Bir dental implanttan sonra iyi bir ağız hijyeni uygulamak zafer oranını da etkilemektedir. Hareket aralığını etkileyen kısıtlamalar varsa veya dişleri bütün arınılmasını etkiliyorsa, diş implantı için uygun bir aday olunmayabilir.
6. Deneyimsiz bir cerrah: Tüm cerrahların maharetleri bir değildir ve tecrübesiz bir cerrah diş implantı galibiyetsiz yapabilir. Tecrübeli bir cerrah, diş takmasını desteklemek için kaç tane implant kullanılacağını öğrenir. Bu ehemmiyetlidir, zira çok az implant üzerinde fazla strese ve galibiyetsizliğe neden olabilir. Ayrıca, uzman bir cerrahla çalışmak, diş doktorunun faaliyeti tarafından periodontal dokuya hasar veren iyatrojenik travmayı önleyebilir.

Dental implant Prosedürü Evveli Tasarılama

Bir cerrahın doğru tasarılaması, hekimin diş etleri ve çene kemiği sıhhatini değerlendirmek için ağzın kapsamlı bir tahlilini bitirmesini gerektirir. Diş röntgenleri, genel ağız sıhhati hakkında fikir verir, böylece bir diş implantının zaferli olup olmayacağına dair ipuçları sağlar. Tasarılama aynı zamanda tıbbi geçmişin anlaşılmasını da içerir. Bu, sahip olunan tıbbi gidişatları ve alınan ilaçları içerir. Bir kavrayış veya uygun tasarılama beceriksizliği olduğunda, bir cerrah birey için doğru aday olmasa dahi diş implantı ile devam edebilir.
Bu, implantın yanlış yerleştirilmesine ve implant bölgesine strese neden olabilir; bu da enfeksiyonları veya bir çıban tetikleyebilen aerobik bakteri üremesine neden olur. Dikkatli tasarılama aynı zamanda cerrahın implantı yasaklayabilecek meseleleri nasıl tanımladığıdır. Misalin, zaferli olmasını sağlamak için bir implant almadan evvel bir sinüs liftine lüzum olabilir. Tecrübeli bir cerrah ararken, diş implantı yapılan dostlar veya aile aboneleri ile konuşulup onların nasihatlerini istenmelidir.

Erken Yarıyıl Dental İmplant Galibiyetsizliği ve Meseleleri

Dental implant operasyonundan kaynaklanan problemler veya karmaşıklıklar işlemden kısa bir müddet sonra veya seneler sonra ortaya çıkabilir. Erken diş yetmezliği, harekâtın ilk üç ila dört ayında reelleşir. Operasyondan sonra sızı kesici ilaçlarla başa çıkabilecek bir ölçü sızı veya rahatsızlık yaşayacağı unutulmamalıdır. Öyle olsa dahi, sızı beş ila yedi gün sonra iyileşmezse, cerrahla konuşulmalıdır. Ve tamamen iyileşmesi üç ila altı ay arasında sürebilir. Operasyondan sonra sızı ve şişlik sık görülürken, büyüyebilecek karmaşıklıklara dikkat edilmelidir. Bu karmaşıklıklar şu biçimdedir:
• İmplant yerinde enfeksiyon: Operasyon sırasında veya sonrasında bir enfeksiyon büyüyebilir. Bir enfeksiyon için tehlike etmenleri arasında otoimmün bir hastalığa sahip olmak, sigara içmek ve ağız hijyeni makûs olması yer alır.
• İmplant mikro hareketleri: İmplantın mikro hareketleri, bir diş implantı bazen acil bir diş takmasından sonra istikrarlı olmadığında ortaya çıkabilir. Tipik olarak, suni bir diş, çene kemiği implant ile uygun biçimde bütünleşene kadar bir implant takılmaz. Ancak bazen bir cerrah, implantasyondan sonra hemen bir diş takmayı hakikatleştirir. Bu usul daha az hekim ziyareti gerektirir, ancak implanta aşırıdan stres uygulayabilir ve galibiyetsizliğe yol açabilir.
• Cılız kemik dayanağı: Erken aşama yetmezliği diş implantı için yeterli kemik olmadığında da asıllaşabilir, ancak cerrah yeniden de harekâtı tamamlar. Yeterli kemik olmadan, implant çeneyle birleşemez.
• Alerjik tepkin: Bazı dental implantlardaki bir metal olan titanyum alaşımına alerjisi varsa tepkin geliştirebilir. Alerji bulguları şişme, tat kaybı ve belki de karıncalanma hissidir. Cerraha titanyum alerjiden bahsedilmeli ve gerekiyorsa değişik bir malzeme kapsayan bir implant prosedüre dahil edilmesi görüşülmelidir.
Faaliyetlerin ve alışkanlıkların da bir tesiri var. Karmaşıklık tehlikesini eksiltmek için cerrahınızın operasyon sonrası yönergelerini takip faktörüz koşuldur. İmplant yeri iyileşene kadar yumuşak besinler harcanmalı, iyi ağız hijyeni uygulamalı ve sert şekerlemelerden sakınılması istenebilir.

Geç Yarıyıl Dental İmplant Galibiyetsizliği ve Meseleleri

Diş implantı operasyonu, seneler sonra ortaya çıkan karmaşıklıklarla galibiyetsiz olabilir. Bir dental implantın bazı uzun vadeli karmaşıklıkları alttaki gibidir:
• Bir cerrah bir asaba çok yakın bir implant yerleştirdiğinde asap veya doku zararı oluşabilir. Hasar bulguları arasında dilde anlaşma veya karıncalanma, dudaklar, diş etleri veya surat bulunur.
• Yabancı cisim reddi sık görülmez, ancak olabilir. Bu bedenin bir implantı yalanladığı zamandır. Yalanlanma işaretleri arasında implant bölgesinde çoğalmış sızı, şişlik ve ateş bulunur. ve üşüme bulunur.
• Üst çeneye yerleştirilen bir diş implantı sinüs boşluğuna girebilir.
• Bir dental implantı çevreleyen alanın yaralanması implantı hafifleterek galibiyetsizliğe neden olabilir.
Uzun vadeli meselelerin ihtimalini en aza indirmek için, iyi hijyen uygulamaya devam edilmeli ve ağzı, implantları ve diş etleri sıhhatli yakalanmalıdır. Günde en az iki defa fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır. Ağzı gargara ile yıkamak ve rutin hakimiyetler için bir diş doktoru ile görünmek ayrıca ehemmiyetlidir.

Dental İmplant Başarıszlığı Bulguları Nelerdir?

Erken veya geç aşama dental implant galibiyetsizlik varsa, bir karmaşıklık bulguları şunlardır:
• Çiğneme güçlüğü
• Dişeti irini
• Diş etinde sakinlik
• Artan şişme
• Bir implantın veya değiştirilen dişin rahatlatılması
• Şiddetli sızı veya rahatsızlık

Önleyici Bakım

Dental İmplant Cerrahisinde Başarısızlık ve KomplikasyonlarBazı dental implant arızaları önlenemese de, galibiyetsizlik tehlikesini eksiltmek için adımlar atabilir:
• Diş implantlarına uygun biçimde itina gösterilmelidir. Her gün fırçalanmalı, diş ipi kullanılmalı ve gargara kullanılmalıdır.
• Her altı ayda bir diş doktoruna hakimiyet ettirilmelidir.
• Sigara içme vazgeçilmelidir.
• Güçlü kemikleri desteklemek için kalsiyum alımı artırılmalıdır. Bir dayanak alınmalı veya süt, yoğurt, brokoli, portakal ve peynir gibi kalsiyum bakımından zengin besinler harcanmalıdır.
• Bruxism diş gıcırtdatma rehabilitasyonu için diş doktoruna ağız gözeticileri sorulmalıdır. diş taşlama .
• İmplant prosedüründen sonra hemen diş değiştirmelidir.
• Dişlere hasar veren alışkanlıklardan sakınılmalıdır buz ve şeker yemek

Dental İmplant Seçenekleri

Dental İmplant Cerrahisinde Başarısızlık ve KomplikasyonlarBir diş implantı bir tebessümmeyi yine sağlayabilir, ancak bu prosedür herkes için uygun değildir. Dikkate alınacak seçenekler:
Diş köprüsü: Bu, noksan diş boşluklarını doldurmak için kullanılan statik bir takma makineyidir. Bir diş köprüsü , kemikleri gelişmekte olan ergenler için uygun olabilir. Birkaç diş köprüsü vardır:
Reçine bağlı köprü: Maryland köprüsü olarak da öğrenilir, her iki tarafında kanat biçiminde sahte bir dişten oluşur. Kanatlar, reçine ile ağızdaki boşluğun her iki tarafındaki mevcut dişlere yakalatılır. Bu tip dişlerin yere indirilmesini veya ananesel bir köprünün yapacağı biçimde hazırlanmasını gerektirmez.
Ananesel köprü: Statik köprü ayrıca mevcut dişleri sahte dişlere yardım olarak kullanır. Bu vaziyette sahte diş, doldurduğu boşluğun her iki tarafında mevcut dişlerdeki kronlar kullanılarak köprüleme harekâtı yapılır. Mevcut dişlerin kapatılmasından dolayı, bu cins bir köprünün reçine bağlı köprülerden daha sağlam olduğu kabul edilir.
Konsol diş köprüsü: Bu köprü yalnızca bir tarafındaki sahte dişi dayanaklar. Aksi takdirde, sahte köprüyü desteklemek için mevcut bir dişi kullanarak ve kapatarak ananesel bir köprü ile aynıdır.
Çıkarılabilir kısmi takma dişler: Bu noksan dişler için çıkarılabilir bir ikamedir ve diş implantı için daha ucuz bir seçenektir. Bir ile kısmi takma , bir veya daha fazla yedek diş natürel diş bağlanan bir sakız renkli plastik tabana yakalatılır. Bir yakalama tablasına eş biçimde ağızda oturur. Tüm dişler noksan olduğunda bütün veya bütün takma zorunludur.
Diş implantlarının zafer oranı yüksektir, ancak muhtelif sebeplerle galibiyetsiz olabilirler. Potansiyel tehlikeleri öğrenmek ehemmiyetlidir, böylece zafer ihtimalini artırmak için adımlar atılabilir. Bu, operasyondan evvel rastgele bir diş eti veya kemik problemine müteveccih rehabilitasyonu araştırmayı, tecrübeli bir cerrahı seçmeyi ve operasyondan evvel ve sonra ağız hijyeni uygulamalarını kapsar.

Bibliyografi:

doi.org
aaid-implant.org
jispcd.org
mcgill.ca

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri