Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Diş Dolgusundan Sonra Yaşanması Muhtemel Problemler

  • 05 Nisan 2021
  • Diş Dolgusundan Sonra Yaşanması Muhtemel Problemler için yorumlar kapalı
  • 424 kez görüntülendi.

Bireyin dişinde bir boşluk olduğunda, diş doktoru muhtemelen dolgu önermektedir. Dolgular tehlikesiz ve tesirlidir, ancak bazı şahıslar daha sonra rahatsızlık veya diş hassasiyeti yaşamaktadır. Çoğu zaman, bu hassasiyet bayağıdır ve birkaç gün veya hafta içinde kendiliğinden geçmektedir. Bireyin fazla sızılar, ateş, kızarıklık veya şişme gibi öteki semptomlarda rahatsızlık dinliyorsa hemen diş doktorunu gitmelidir. Bireyin diş […]

Bireyin dişinde bir boşluk olduğunda, diş doktoru muhtemelen dolgu önermektedir. Dolgular tehlikesiz ve tesirlidir, ancak bazı şahıslar daha sonra rahatsızlık veya diş hassasiyeti yaşamaktadır. Çoğu zaman, bu hassasiyet bayağıdır ve birkaç gün veya hafta içinde kendiliğinden geçmektedir. Bireyin fazla sızılar, ateş, kızarıklık veya şişme gibi öteki semptomlarda rahatsızlık dinliyorsa hemen diş doktorunu gitmelidir. Bireyin diş dolgusundan sonra neden diş hassasiyetine sahip olabileceğinin sebepleri, nasıl rehabilitasyon edileceği ve ne zaman diş doktoruna görüneceği, diş hassasiyetinin öteki muhtemel sebepleri de bu yazı da yer almaktadır.

Diş Dolgusu

Diş doktoru, etkilenen dişin çevresindeki alanı ilk olarak uyuşturmaktadır. Diş dolgusu, diş doktorunun dişten rastgele bir çürüğü arınılması ve daha sonra boşluğu yeni bir malzeme ile doldurmasını kapsayan diş prosedürüdür. Dişin çevresine bir uyuşturucu madde enjekte ediltikten sonra, dişin çürümüş alanı genellikle diş delgiyi ile arınılmaktadır. Daha sonra bu alan altın, gümüş amalgam, kompozit veya porselen ile doldurulmaktadır. Doldurulduktan birkaç saat sonra, şahıs suratında tembellik, kaşıntı veya şişkin sezebilmektedir. Ayrıca yemek yeme, yutma, konuşma veya suratlarını hareket ettirmede güçlük sürükleyebilmektedir. Bazı vaziyetlerde diş doktorları şahısların birkaç saat süresince yemekten veya içmekten sakınmasını önermektedir, zira bu bireyin yanlışlıkla dilini veya yanaklarını ısırmasına neden olmaktadır. İlacın tesiri geçtiğinde, bu duygular ortadan kalkmaktadır. Ancak, takip eden günlerde ve haftalarda, şahıs yeni doluma alıştıkçabazı yeni duyumlar fark edebilmektedir. Dolgulu dişin veya etrafındaki alanın hassasiyeti bu zaman zarfında en sık karşılaşılan vakalardan biridir.

Diş Dolgusundan Sonra Hassasiyet

Diş Dolgusundan Sonra Yaşanması Olası ProblemlerBireyin duyarlı dişi olduğunda, bazı tetikleyicilerin doldurulmuş dişte veya etrafındaki geçici, rahatsız edici bir duyuma neden olduğunu fark edebilirler. Süratli bir biçimde ortaya çıkan ve kaybolan soğuk veya ani bir sızı şoku gibi sezilmektedir. Diş dolgusundan sonra diş hassasiyetini tetikleyebilen etmenler bulunmaktadır. Bu etmenler alttaki gibidir:
• Dondurma, çubuklu dondurmalar veya buzlu meşrubatlar gibi soğuk gıdalar veya meşrubatlar
• Kahve veya çay gibi sıcak meşrubatlar
• Soğuk hava ile daha makûs olabilecek biçimde ağızdan soluk alırken dişe çarpan hava
• Şeker gibi şekerli gıdalar
• Meyve, meyve suyu ve kahve gibi asitli gıda ve meşrubatlar
• Yemek yerken ısırmak

Dolgular Neden Diş Hassasiyetine Neden Olur?

Diş dolgusundan sonra bazı hassasiyetler klasik ve geçicidir. Bununla beraber bazen, bir dolgudan sonraki hassasiyet, rehabilitasyon veya onarım gerektiren öteki sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenler alttaki gibidir:
Tahriş olmuş asap: Dişin içindeki asabın iyileşmesi birkaç gün devam ettir. Dolgu harekâtından sonra kısa süreli diş hassasiyeti genellikle doldurma prosedürü esnasında, dişin içindeki asapta ağırlaşmaya veya iltihaplanmaya neden olduğu için oluşmaktadır. Genellikle, dişin dış tabakaları emaye ve sementum asabı maruziyetten gözetmektedir. Ancak dolgular özellikle derin olanlar, asap uçlarına yanaşmaktadır, buda tahrişe ve rahatsız edici hislere neden olmaktadır. Asap iyileştikçe duyarlılık ortadan kalkmaktadır ve bu birkaç gün veya bir hafta sürebilmektedir. Asap tamamen iyileştikten sonra, şahıs dolu diş ile öteki dişler arasında hiçbir fark sezmemelidir.
Yanlış ısırma hizalaması: Diş doktoru, dolgunun ağızdaki öteki dişlerle aynı hizada olmasını sağlamalıdır. Dolgu çok uzunsa, şahıs ısırdığı için aşırıdan baskıya neden olmaktadır. Bu genellikle klasik dolum sonrası hassasiyetten daha şiddetli sızıya ve hassasiyete neden olmaktadır. Prosedürü izleyen günlerde ısırırken bireyin minik hassasiyet yaşaması oldukça bayağıdır. Tipik olarak, ısırık birkaç hafta içinde kendiliğinden düzelmektedir. Bununla beraber, şahıs ciddi hassasiyet yaşıyorsa veya dişlerini bir araya getirmekte güçlük sürüklüyorsa, diş doktorundan ısırma pozisyonunu hakimiyet etmelerini istemelidir. Diş doktoru, ısırığa bütün olarak dişin oturması ve rahatsızlığı ortadan kaldırmak için dolgunun yüksek noktasını düzenleme operasyonu uygulayacaktır.
Pulpitisli: Pulpitis, dişin derinindeki hamurun iltihaplanmasıdır, bu diş hassasiyetine ve sızıya neden olmaktadır. Pulpitis kumpaslı olarak minik dolgular ile ortaya çıkmamaktadır, ancak bazı vaziyetlerde ortaya çıkabilmektedir. Bu gidişatlar alttaki gibidir:
• Dişin çatlaması veya kırılması gibi bir gidişatla sonuçlanan bir kaza gibi travma yaşanması
• Boşluğun çok derin oluşu ve iç tabakasına erişmesi
• Diş birden fazla dolgu veya prosedür geçirmesi
İki cins pulpitis bulunmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• Geri dönüşümlü pulpitis, hamurun sıhhatli kaldığı ve dişin kendiliğindene iyileşeceği hafif iltihaplanma anlamına gelmektedir.
• Geri dönüşümsüz pulpitis, can vermeye başlayan zararlı bir asap olduğunda, bu gidişatta bireyin dişi kurtarmak için kök kanalına gereksinimi olmaktadır.
Diş doktoru genellikle pulpitis’i yeni dolgu veya kök kanalı gibi restoratif bir prosedürle çözmektedir. Bireyin rastgele bir bakteriyel enfeksiyonu arınmak için antibiyotik alması gerekebilmektedir.

Duyarlı Diş Rehabilitasyonu

Diş Dolgusundan Sonra Yaşanması Olası ProblemlerŞahıs klasik, dolgu sonrası hassasiyet yaşadığında, diş doktoru duyarsızlaştırıcı diş macunu kullanmasını önermektedir. Bu mahsuller, diş yüzeyindeki hislerin içerideki asap uçlarına erişmesini önlemeye dayanakçı olan potasyum nitrat ismi verilen bir bileşen kapsamaktadır. Bu mahsuller hemen tesir göstermemektedir, ancak şahıs diş macunu günde iki defa kullanırsa birkaç gün içinde hafifleme fark edecektir. Diş hassasiyetini rahatlatmak için konutta uygulanabilecek bazı usulleri bulunmaktadır. Bu usuller alttaki gibidir:
• Asetaminofen veya ibuprofen gibi tezgah üstü sızı kesiciler
• Ağız için planlanmış topikal uyuşturma merhemler
• Duyarlı dişler için etiketlenmiş bir diş fırçaları. Bunlar standart diş fırçalarından daha yumuşaktır
• Dişlerde ve diş etlerinde hafif, dairesel darbelerle fırçalamak, fırçayı ileri geri fırçalamaktan veya fırçayı dişlere sert bir biçimde itmekten sakınmak
• Diş etlerine ve dişlere karşı zarif olmaya itina göstererek günde bir defa diş ipi kullanmak
• Hangi besinlerin veya meşrubatların hassasiyete neden olduğunu anekdot etmek ve muhtemelse bunlardan sakınmak
• Hassasiyeti daha da makûslaştırabilen diş macunu ve mahsulleri beyazlatmaktan sakınmak
• Kahve ve meyve gibi asitli besinleri veya meşrubatları harcadıktan sonra ağzı suyla çalkalamak, asidik gıda ve meşrubatlar diş minesini hırpalayabilmektedir
• Daha fazla emaye çıkarabileceğinden, asidik besinleri yedikten hemen sonra dişleri fırçalamaktan sakınmak
Diş dolgusunu takip eden günlerde diş hassasiyet düzelmezse, diş doktoru ile görüşülmelidir. Diş doktorunun doldurma ile alakalı olmayan öteki muhtemel duyarlılık sebeplerini dışlaması mümkündür.

Diş Hassasiyetinin Öteki Sebepleri

Bazen diş, dolgu prosedürü dışındaki sebeplerden dolayı duyarlı olmaktadır. Hassasiyet, diş prosedüründen sonraki birkaç hafta veya ay içinde daha sonra büyürse, bunun başka sebepleri olmaktadır. Bu nedenler alttaki gibidir:
Diş çıbanı: Diş çıbanları dişin asabında oluşan enfeksiyonlardır. Çok derin bir boşluk, dişeti hastalığı veya çatlamış diş genellikle çıbana neden olmaktadır. Diş çıbanı bulguları bulunmaktadır ve bu nedenler alttaki gibidir:
• Şiddetli diş sızısı
• Duyarlılık
• Diş etlerinde kızarıklık
• Ağızda makûs tat
• Diş etlerinde sivilce veya kaynamaya eş yumru
• Ateş
Ayrıca diş çıbanı tıbbi bakım gerektirmektedir. Bu bulguları fark eden şahıs hemen bir hekime veya dişçiye görünmelidir.
Gevşek veya kırık daha önceki dolgular: Genellikle diş dolguları senelerce kullanılmaktadır, ancak bir zaman sonra problemlere neden olmaktadır. Daha daha önceki dolgular zamanla hafifler veya kırılırsa, dişteki asaba yanaştıkça hassasiyet ve sızıya neden olmaktadır. Gevşek veya kırık dolgu rahatsızlığa neden olmasa dahi, şahıs dişte daha fazla zarar veya çürümeyi önlemek için bir diş doktoruna gitmelidir.
Diş eti hastalığı: Diş etleri diş ipi kullanım sırasında kanadığında, bu dişeti hastalığının bir işareti olabilmektedir. Periodontal hastalık veya dişeti hastalığı diş hassasiyetine neden olmaktadır. Bunun sebebi diş etlerinin geri çekilmesine veya dişten çekilmesine neden olmasıdır. Bu, dişin kökün yakınındaki bir kısmını ortaya çıkarmaktadır ve duyarlı sezmeye neden olmaktadır. Dolayısıyla dişin kökü dişi gözetmek için emaye kapsamamaktadır. Dişeti hastalığının bazı bulguları bulunmaktadır ve bu bulgular alttaki gibidir:
• Özellikle fırçalarken veya diş ipi kullanırken diş etlerinde kırmızılık veya kanama
• Basmakalıptan değişik görünen diş etleri
• Ayrılıyor gibi görünen dişler
• Erişkinlerde gevşek dişler
• Ağızda yaralar veya iltihap
Dişeti hastalığı genellikle erken safhalarında semptomlara neden olmamaktadır. Bu sebeple, şahısların ciddi hale gelmeden evvel meseleleri hakimiyet etmek için diş doktorlarını kumpaslı olarak görmeleri ehemmiyetlidir.

Diş Doktoruna Ne Zaman Görünmeli?

Diş Dolgusundan Sonra Yaşanması Olası ProblemlerDolguyu takip eden günlerde diş hafif derecede duyarlıysa, şahıslar kaygı dinlememelidir. Konut ilaçları ve diş macununu kullanarak duyarsızlaştırmak rahatsızlığı gidermeye dayanakçı olmaktadır. Eğer hassasiyet makûslaşırsa, yemek yemelerini güçleştirirse, diş sızısı veya ateş gibi öteki bulgularla karşılaşılırsa, şahıs hemen diş doktoruna gitmelidir.
Dolgular, diş boşluklarını rehabilitasyon faktörün tehlikesiz ve tesirli bir yoludur ve çoğu dolgu senelerce kullanılmaktadır. Günlük fırçalama, diş ipi kullanımı ve kumpaslı diş tetkikleri ile dişlere iyi bakmak gelecekteki boşlukların önlenmesine dayanakçı olmaktadır. Dolgu yapıldıktan sonra bazı hassasiyetler bayağıdır. Ancak, şiddetli hassasiyet, sızı, ateş veya kızarıklık gibi başka problemler büyüdüğünde diş doktoruyla görüşmek ehemmiyetlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri