Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Diş Sıhhati ve Bağışıklıkla Bağlantısı

  • 27 Mart 2021
  • Diş Sıhhati ve Bağışıklıkla Bağlantısı için yorumlar kapalı
  • 324 kez görüntülendi.

Soğuk algınlığı, grip ve COVID-19 tehdidiyle beraber bağışıklığı gözetmek her zamankinden daha ehemmiyetlidir. Bağışıklık sisteminin muntazam çalışması sıhhatinin de rolü bulunmaktadır. Ağızdaki diş eti hastalığı gibi sıhhat meselelerine neden olabilecek bakteriler bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Bedenin değişik bir yerinde bir mesele varsa bazen ağızda da bulgular gösterecektir. Ağız sıhhati ve bağışıklık sistemi arasındaki irtibat, […]

Soğuk algınlığı, grip ve COVID-19 tehdidiyle beraber bağışıklığı gözetmek her zamankinden daha ehemmiyetlidir. Bağışıklık sisteminin muntazam çalışması sıhhatinin de rolü bulunmaktadır. Ağızdaki diş eti hastalığı gibi sıhhat meselelerine neden olabilecek bakteriler bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Bedenin değişik bir yerinde bir mesele varsa bazen ağızda da bulgular gösterecektir. Ağız sıhhati ve bağışıklık sistemi arasındaki irtibat, ağızda bulunan bakterilerle alakalıdır. Natürel olarak ağızda sıhhatli bakteriler vardır. Ağzın sıcak nemli civarı nötre yakın pH’ı bakterilerin büyümesi için müthiştir. Ağız bakterileri yanakların içinde, dilde, diş etlerinde ve ağzın öteki bölgelerinde büyür. Bu bakteriler ağızda büyüyebilse de bazen bedenin öteki bölgelerine doğru yol alırlar. Bilim insanları, 24’deri fazla ağız bakterisi cinsinin bedenin öteki bölgelerindeki hastalıklar ve vaziyetlerle ilişkisi olabileceğini düşünmektedir.

Bakteriler Kana KarışabilirDiş Sağlığı ve Bağışıklıkla Bağlantısı

Dişler her gün fırçalanmazsa veya diş ipi kullanılmazsa besin parçaları kalır, bakterilerin artmasına, hakimiyetten çıkmasına ve diş etlerinde iltihaplanmaya neden olur. Bakteri gelişmesi hakimiyetten çıktığında bir hayli karmaşıklık ortaya çıkabilir. Diş çürükleri büyüdükçe ve diş etleri çekildikçe veya diş eti irininden dolayı kanamaya başladığında bakteriler kan dolaşımına girebilir. Kana girdikten sonra, bu bakteriler bağışıklık sistemini tepkiye, C-reaktif protein veya CRP ismi verilen bir maddenin hür vazgeçmeye teşvik eder. Başlangıçta bu proteinin varlığı hasarlı değildir ancak aralıksız salınırsa başka sıhhat meselelerine neden olma tehlikeyi vardır. Bedenin kendini gözetmesi için aralıksız olarak beyaz kan hücreleri üretmesi sebebiyle oral bakteriler ve enfeksiyonla savaşmak için bu aralıksız gerginlik bedende kronik iltihaplanmaya aralıksız düşük seviyede yol açabilir. Beden beyaz kan hücreleri yollamaya ve enfeksiyonla savaşmaya devam ettiği için bağışıklık sistemi tükenir ve şahsı hem kısa süreli hem de kronik hastalığa yatkın hale getirir. Bakteriler, hakimiyet edilmezse solunum sistemine de bulaşabilir.

Diş Sıhhati ve Bağışıklık

Bağışıklık sistemi bedenin her yerine bağlıdır. Bedeni istila eden rastgele bir bakteriye saldırmak ve onu öldürmek bağışıklık sisteminin misyonudur. Bakteriler ağızda fazla arttığında, bedenin bağışıklık sistemi tepki verecektir. Bağışıklık sistemi, yabancı bulaşıcı organizmalara, mikroplara, alerjenlere ve daha aşırısına karşı gözetmeye dayanakçı olmak için bedenin yerleşik korunma sistemidir. Pek çok insan, bağışıklık sisteminin bulunduğu emin bir bölge olduğunu düşünür ancak hakikatinde bu, bedenin her yerine giden bir hayli hücre, uzuv, protein ve dokudan oluşan bir sistemdir. Bedenin değişik bölgelerinde kesikler veya yaralar açıldığında beden enfeksiyonlarla bu sistemle savaşabilir. Diş eti cerahati ve periodontal hastalık, fazla bakteri bolluğundan kaynaklanan cerahatli hastalıklardır. Bakterilerden gelen iltihaplanma, bağışıklık sistemine harekete geçmesi için sinyal verir. Bu inflamatuar bakteriler bağışıklık sisteminin düşmanıdır ve bağışıklık sisteminin mikrop öldürme tepkisini bozmak için yorulmadan çalışırlar. Bağışıklık sisteminin dikkatinin ağza odaklaması gerektiğinde, iltihaplanma ve enfeksiyonların alana geldiği bedenin öteki kısımlarını gözden kaçırır. Bu vaziyet bağışıklık sisteminin bedenin öteki bölgelerindeki istilacı bakterilere saldırmasını yasaklayarak daha fazla iltihaplanmaya katkıda bulunur. Başka sıhhat şartlarına sahip olmak sürecin şiddetini artırarak hastalığın bedeni ele geçirmesine neden olur. Bol bol dinlenmenin, uygun beslenmenin ve egzersiz yapmanın hastalıklarla çabada ve bağışıklık sistemini eforlu yakalamada rol oynayabileceği öğrenilmektedir ancak dişlere ve diş etlerine iyi bakmak da bağışıklığı artırabilir. Daha iyi ağız sıhhatine sahip olunursa, daha iyi bir genel sıhhate ve daha az hastalığa ya da meseleye sahip olunması beklenebilir.

Otoimmün Hastalıklar ve Ağız SıhhatiDiş Sağlığı ve Bağışıklıkla Bağlantısı

İmmünoloji dernekleri ağız bakterilerinden kaynaklanan hastalık ve bozuklukların, özellikle çürüklerin, diş eti hastalıklarının ve ağız kokusunun yaygın olduğunu açıklamaktadır. Otoimmün hastalıklar, kardiyovasküler hastalıklar gibi daha ciddi hastalıklar da makûs ağız sıhhatine bağlanabilir. Ağızdaki bakterileri ağızda sıhhatli seviyelerde yakalamak bağışıklığı da gözetebilir, böylece soğuk algınlığı, grip gibi yaygın hastalıklarla daha iyi gayret edilebilir. Bağışıklık sisteminin bakteriler, virüsler ve daha aşırısıyla savaşmaya dayanakçı olması bireylerin hiç hasta olmayacağı anlamına gelmemektedir. Hakikatinde, genellikle birey bir kere hasta olur ve bedeni bu hastalığa karşı bir mukavemet geliştirir, böylece bağışıklık kazanılır. Bununla beraber, bedenin gayret etmeye çalıştığı otoimmün hastalıklar ağız sıhhatini bozabilir, ağız meselelerine neden olabilir. Ağız sıhhatini etkileyen otoimmün hastalıkların takribî 80’den fazladır kimileri şunlardır:
Sjogren Belirtiyi: Bu belirti tükürük bezlerin işlevini tesirler ve bu da ağız kuruluğunun bir sebebi olabilir. Tükürüğün daha az yapımı ve ağızda müesseseye ağızda kronik kokuya, diş çürümesine ve diş eti hastalığına yol açabilir. Dişlere mineralleri geri kazandırmak, plakları ve gıdaları yıkamak için ağızda bol ölçüde tükürüğün olması gerekir.
Crohn Hastalığı: Bu hastalık diş eti şişmesine, ağızda ülserlere ve dudak şişmesine neden olabilir. Hastalar bu gidişatı takip etmezlerse yeme ve yutmayla alakalı meseleler yaşayabilir.
Skleroderma ve daha aşırısı: Bu bağışıklık sistemi hastalığı ve Haşimoto hastalığı gibi ötekileri şişmeye ve yutma eforluğuna neden olabilir.

Makûs Diş Sıhhatiyle İlişkili Sıhhat Meseleleri

Diş çürüklerine ve diş eti hastalıklarına ek olarak, makûs diş sıhhatine sahip olmak kronik inflamasyona, alttakiler de dahil olmak üzere ciddi sıhhat meselelerine yol açabilir:
Kanser -İnflamatuar hücreler sıhhatli hücrelere hasar verebilir ve hatta bazı kanser cinslerine yol açan Deoksirübo Nükleik Asit zararına neden olabilir.
Kalp hastalığı – İnflamatuar hücreler, atardamarlarda plak birikmesine katkıda bulunur.Diş Sağlığı ve Bağışıklıkla Bağlantısı
Diyabet – Diyabetli hastalar sıklıkla diş eti hastalığı ve diş çürümesi ile alakalı meseleler yaşarlar. Bunun sebebi, diyabetin bedenin kan şekeri seviyelerini hakimiyet etme maharetini etkilemesidir. İnsülin, şekerin enerjiye dönüşmesinden mesul bir hormondur. Kronik inflamatuar kimyeviler insülin mukavemetine yol açabilir. Beden insüline daha az duyarlı olduğunda, daha yüksek kan şekeri ortaya çıkabilir ve bu da tip II diyabete yol açar. Diyabetliler dişlerini ve diş etlerini sıhhatli yakalayabilmek için ağız sıhhati uygulamalarında çok dikkatli olmalıdır.
Makûs diş sıhhatine sahip olmak, soğuk algınlığı ve öteki kısa süreli veya akut hastalıklara tutulma ihtimalinin çoğalmasına da neden olabilir.

Ağzı Sıhhatlı Yakalamanın Yolları

Daha iyi bir ağız sıhhatine ve daha iyi bir bağışıklık sistemine sahip olmak için ağız hijyeni ehemmiyetlidir. Genel olarak daha sıhhatli kalmak için daha iyi beslenmek gerekir. Tüm lüzumlu gıdalarla dolu uygun bir perhiz, kronik hastalıklardan sakınılmasına dayanakçı olacaktır. Şekeri düşük ve sıhhatli bir perhizle çürüklere neden olan diş plakları eksiltilebilir. Plak, ağızdaki bakterilerin, gıdalardaki ve meşrubatlardaki şekerlerin bir yan mahsulüdür. Aynı zamanda diş çürümesine ve diş eti hastalığına neden olan şeydir. Ağız hijyenini gözetmenin en basit yollarından biri dişleri ve diş etlerini derinlemesine arınmak için her gün zaman ayırmaktır. Bu, her seferinde en az iki dakika olmak üzere günde iki kere dişleri iyice fırçalamak anlamına kazanç. Doğru fırçalama, diş fırçasının kıllarını her bir diş süresince alttan yukarıya, diş eti çizgisine doğru minik bir daire biçiminde zarifçe hareket ettirmek anlamına kazanç. Ek olarak, Diş Sağlığı ve Bağışıklıkla Bağlantısıkılların erişemediği dişlerin arasına sıkışmış besinlerden ağzı arınmak için günde en az bir kere diş ipi kullanılmalıdır. Otoimmün bir hastalığı veya diyabeti olanlar daha sık diş fırçalamalıdır.
Dişleri ve diş etlerini gözetmenin bir başka yolu da önleyici diş doktorluğudur. Gözetici ya da önleyici diş doktorluğu, meseleler ortaya çıkmaya başlamadan evvel dişleri fırçalamak ve rastgele bir mesele yaşanmasa da ağzı analizi için diş doktoruna gitmektir. Bu yalnızca sıhhati gözetmekle kalmaz aynı zamanda şahsı gelecekte yoğun ve pahalı prosedürlerden kurtarabilir. Sıhhat gidişatı nasıl olursa olsun herkes bir diş doktoruna senede iki kere tetkik için gitmelidir. Diş doktoru, ağız sıhhatini hakimiyet altında ve bağışıklık sistemi problemlerini düşük bir aralıkta yakalayabilir. Daha iyi ağız sıhhati, ehemmiyetli miktarda daha iyi bir bağışıklık sistemine yol açabilir. Hem mutlu hem de sıhhatli bir gülüş ve eforlu bir bağışıklık sistemi sağlamak için diş fırçalama ve diş ipi kullanma dışında el pakliğine de dikkat edilmelidir. Ayrıca stres en aza indirilmeli, kumpaslı egzersiz yapılmalı, yeterli ve nitelikli geçime şartları sağlanmalı, sıhhatli beslenilmeli, şeker ve asitli meşrubatlardan uzak durulmalı, sigara içilmemeli, içki kullanılmamalı ya da kullanılıyorsa mantıklı seviyede yakalanmalı, sıhhatli kilo korunmalıdır.

Bibliyografi:
https://www.broomfielddentists.com/what-to-know-about-dental-health-and-your-immunity/
https://drania.com/better-oral-health-can-boost-your-immune-system/
https://ssfamilydentistry.com/blog/how-good-dental-health-strengthens-your-immune-system/
https://dentbalat.com/blog-ayrıntı/Dis-Eti-Sorunlari-Bagisiklik-Sistemini-Zayiflatiyor

Yazar: Müşerref Özdaş

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri