Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Diz Kireçlenmesinin Osteoartrit Safhaları ve Rehabilitasyon Biçimleri

  • 29 Nisan 2021
  • Diz Kireçlenmesinin Osteoartrit Safhaları ve Rehabilitasyon Biçimleri için yorumlar kapalı
  • 330 kez görüntülendi.

Osteoartrit OA, genellikle dizleri etkileyen yaygın bir artrit biçimidir. İlk aşamada semptomlar hafiftir, ancak dördüncü safhaya eriştiğinde bir şahsın operasyon olması gerekebilir. Diz osteoartriti OA diz eklemindeki kemikleri, kıkırdak ve sinovyumu tesirler. Kıkırdak eklem hareketi için pürüzsüz bir yüzey sağlayan ve kemikler arasında bir tampon misyonu gören kaygan bir dokudur. Synovium yumuşaktır ve ek yerlerinde […]

Osteoartrit OA, genellikle dizleri etkileyen yaygın bir artrit biçimidir. İlk aşamada semptomlar hafiftir, ancak dördüncü safhaya eriştiğinde bir şahsın operasyon olması gerekebilir. Diz osteoartriti OA diz eklemindeki kemikleri, kıkırdak ve sinovyumu tesirler. Kıkırdak eklem hareketi için pürüzsüz bir yüzey sağlayan ve kemikler arasında bir tampon misyonu gören kaygan bir dokudur. Synovium yumuşaktır ve ek yerlerinde yağlama için sinovyal akışkan ismi verilen akışkan üretir ve kıkırdak için gıda ve oksijen sağlar. Bu işlevler eksildikçe, artık diz ekleminin kemiklerini gözetmezler ve kemik zararı alana kazanç. Diz OA sızı ve sertliğe neden olabilir ve bulgular zamanla makûslaşır.
Osteoartrit OA beş safhaya parçalamıştır. İlk aşama sıhhatli bir dizde başlama safhasıdır, azami aşama olan 4 ise yaşanan ostreartritin en ağır safhasıdır. Bu kadar gelişmiş hale gelen OA’nın ciddi sızıya neden olması ve eklem hareketini bozması olasıdır. Diz kireçlenmesinin safhaları, bulguları ve rehabilitasyon biçimleri alttaki gibidir:

Diz Kireçlenmesinin Safhaları

Diz osteoartritinde, kıkırdak ufalanır ve kemik zararı oluşur. Düzeyler ilerledikçe, sızı ve sertlik çoğalır. Diz OA büyümesi birkaç sene alır ve aşama aşama ilerleyen bir gidişattır. Bu gidişatı rehabilitasyon etmek güç olabilir, zira OA ileri düzeye erişene kadar semptomlar görünmeyebilir. Diz OA’si olan şahıslar, semptomlarda ve gidişatın ilerlemekte olduğuna dair endikasyonlarda farklılık olup olmadığına dikkat etmelidir.

Düzey 1: Ufak Şişlikler

Diz bölgesinde osteofit denilen ufak kemikte şişlikler büyüyebilir ve kıkırdakta hafif bir zarar olabilir. Kıkırdakta bozulma olduğunu göstermek için kemikler arasındaki boşluğun bariz bir biçimde daralması olmayacaktır. OA’nın birinci düzeyini yaşayan bireylerin sızı sezmeleri veya rahatsızlık dinlemeleri pek olası değildir. Zira genellikle eklem çekilen röntgende olağan görünmektedir.

Düzey: 2 Hafif Derecede

Diz Kireçlenmesinin Osteoartrit Evreleri ve Tedavi ŞekilleriBu aşamada, bir birey bulguları fark etmeye başlayabilir ve hekimler hastada bazı eskime bulguları gözlemleyebilirler. X-ışınları ve diz eklemlerinin öteki taramaları daha fazla osteofit gelişmesi gösterebilir ve kıkırdak incelmeye başlayacaktır. Bu aşamada kemikler arasındaki boşluk hala olağan görünecektir, ancak kemiklerin ve dokuların birleştiği alan sertleşmeye başlayacaktır. Dokular sertleştiğinde, bu kemik daha kalın ve daha yoğun bir hal alır ve eklemlerdeki kıkırdak altında ince bir kemik katmanı da büyüyecektir. Birey sertlik veya eklem sızısı yaşayabilir. Diz eklemi çevresindeki alan, bir birey uzun zaman oturduktan sonra özellikle sert ve rahatsızlık sezmeye başlayabilir. Ufak bir zarar olmasına karşın, kemikler birbirine sürtünmez ya da öteki kemiğe hasar vermez. Sinovyal akışkan hala mevcuttur ve sürtünmeyi eksiltmeye ve diz hareketini desteklemeye destekçi olur.

Düzey 3: Orta Derecede

Bu safhada kıkırdaktaki zarar ilerlemiş, kemikler arasındaki boşluk daralmış ve X ışınları kıkırdak kaybını gösterebilir vaziyettedir. Koşma, yürüme, diz çökme ve bükülme gibi günlük etkinlikler hakikatleştirilirken sızı ve rahatsızlık alana gelebilir. Eklem cerahati bulguları erken olabilir. OA ilerledikçe, kıkırdak incelmeye ve bozulmaya devam edecektir. Kemikler, topaklar oluşturmak üzere kalınlaşarak ve dışarı doğru gelişerek yanıt verecektir. Eklemi yönlendiren doku iltihaplanır ve aşırıdan sinovyal akışkan üreterek şişliğin çoğalmasına neden olur. Buna sinovit denir ve genellikle dizdeki su olarak öğrenilir.

Düzey 4: Şiddetli Derecede

Diz Kireçlenmesinin Osteoartrit Evreleri ve Tedavi ŞekilleriDiz takmayı operasyonu dizde geç düzey OA için tek alternatif olabilir.
Bu safhada OA’nın en ileri düzeyidir ve semptomlar çok besbellidir. Eklemdeki kemikler arasındaki boşluk daralmaya devam eder ve kıkırdak daha da kırılır. Netice olarak, eklemde sertlik, aralıksız iltihaplanma ve eklem etrafında daha az akışkan olur. Eklemde daha fazla sürtünme ve hareket ederken daha fazla sızı ve rahatsızlık vardır. Bu safhada X ışınları kemiğin kıkırdaktan tamamen eskidiği ya da çok az kaldığı görüntüleyebildiği bir aşamadır.
Fert muhtemelen daha fazla kemik şişliği geliştirecek ve yürüyüş gibi kolay etkinlikler sırasında yoğun olan sızıyı yaşayacaktır. Ağır hadiselerde asimetrik kıkırdak kaybı sebebiyle kemikler deforme olabilir ve açılabilir. Bu aşamada cerrahi rehabilitasyon genellikle tek alternatiftir.

Teşhis

Bir birey OA’nın erken düzeylerinde semptomları fark etmeyebilir. Bir şahsın diz sızısı varsa, hekim şahsi ve aile tıbbi geçmişlerini soracaktır ve sonraki aşamada teşhis için fiziki tetkik ve zorunlu testleri yapacaktır. Ayrıca teşhis safhasında hastaya şu sualleri sorabilir:
• Şahsın ne zaman ve nerede acı ve sertlik yaşadığı
• Bunun günlük yaşamlarını nasıl etkilediği
• Rastgele bir ilaç alıp alınmadığını
Hekim hastanın eklemleri araştırarak genel hareket aralıklarını test edecek ve zarar olup olmadığını hakimiyet edecektir. Şefkatli, acı veren veya şişmiş alanlara çok dikkat ederler. MRG Diz Kireçlenmesinin Osteoartrit Evreleri ve Tedavi Şekilleritaramaları ve eklem akışkanı testleri OA’nın erken bulgularını tespit etmeye destekçi olabilir. Hekim, bir akışkanın bir iğneyle ufalamasını ve test için laboratuvara sevk edilmesini kapsayan bir eklem aspirasyonu yapabilir. X ışınları da eklemde zarara yol açabilir. Kan testleri, gut ve romatoid artrit gibi öteki hastalıkları ekarte etmeye destekçi olabilir.

Rehabilitasyon

Rehabilitasyon alternatifleri OA’nın düzeyine ve gidişatın ne kadar süratli ilerleyeceğine bağlıdır. Düzeylerine göre rehabilitasyon biçimleri alttaki gibidir:

Düzey 1

Rastgele bir semptom genellikle miniktir ve asetaminofos veya öteki reçetesiz satılan ilaçlar OTC ilaçları genellikle sızıyı rahatlatabilir. Emin egzersizlerin yapılması güç ve hareketlilik geliştirmeye destekçi olabilir. Bazı kaynaklar, glukozamin ve kondroitin gibi dayanakları alınmasını önerir. Bununla beraber sıhhat kuruluşları yardımların destekçi olduğunu göstermek için yeterli ispat olmadığı neticesine varmıştır.

Düzey 2

İkinci evrenin rehabilitasyonlar biçimleri şu biçimdedir:
• Sızı kesiciler almak
• Efor ve elastiklik oluşturmak veya gözetmek için fizik rehabilitasyon seanslarına katılmak
• Eklemlerin yüzeylerindeki tazyiki eksiltmek için planlanmış bir dizlik takmak
• Dizdeki yükü eksiltmek için ayağı destekleyi aparatlar kullanmak
Bu aşamada, diz OA’si olan bireylerin sızıyı önlemek için günlük etkinliklerini değiştirmeleri gerekebilir.

Düzey 3

Üçüncü evrenin rehabilitasyonlar biçimleri şu biçimdedir;
• Asetaminofen gibi OTC sızı kesicilerin alınması
• Oksikodon veya kodein de dâhil olmak üzere reçeteli sızı kesicilerin alınması
• Kortikosteroid veya hyaluronik asit enjeksiyonu almak
• Bir hekim 3-5 haftada üç ila beş hyaluronik asit enjeksiyonu yapabilir. Neticelerin gösterilmesi zaman alabilir, ancak gevşeme 6 ay sürebilir.
Uzman tarafından kortikosteroid ve hyaluronik asit enjeksiyonu kullanımını denetlenmektedir. Bu ilaçlar pahalı olabilir ve uzun süreli kortikosteroid kullanımı negatif tesirlere neden olabilir.

Düzey 4

Diz Kireçlenmesinin Osteoartrit Evreleri ve Tedavi ŞekilleriBu aşamada, kıkırdak ya ehemmiyetli miktarda eksilmiş ya da tamamen kaybolmuş vaziyettedir. Eklemi değiştirmek veya yine hizalamak için şahsın operasyona gereksinimi olabilir.

Diz Kireçlenmesi İçin Seçenek Çözümler

Diz kireçlenmesinde seçenek çözüm yolları sınanabilir. Bu seçenek çözüm yollarından kimileri alttaki gibidir:
• Akupunktur
• Manyetik nabız terapisi Bereketli olup olmadığını doğrulamak için üzerinde daha fazla araştırma yapılması gereken bir çözüm yoludur.
• Yanal kama tabanlık
• Glukozamin, kondroitin veya her ikisinin dayanakları
• Eklem içine bir iğne sokulmasını ve bir salin çözeltisinin enjekte edilmesini kapsayan iğne lavajı
Bununla beraber bazı uzmanlar bu çözümleri önerme. Zira ispat bulunmamasının güvenlik ve faalliği mevzusunda kasvet yaratabileceğini öne devam ettirler.

Kök Hücre Rehabilitasyonu

Analistler, kök hücre rehabilitasyonunun OA hastalarında kıkırdak rejenerasyonunu sağlayıp sağlayamayacağını incelemektedirler. Bununla beraber, bazı güçlükler devam etmektedir. Misalin, terapi pahalıdır ve bir şahsın neticeleri görmeden evvel birkaç tur yaptırması gerekebilir ve bir şahsın beden kitle indeksi 35’in üzerindeyse, rehabilitasyon tesirsiz olabilir.2018 tarihli bir meta-inceleme, hekimlerin OA’yı rehabilitasyon etmek için kök hücreler kullanmanın değişik yollarına ve bunun uzun vadeli neticeleri nasıl etkilediğini gözlemleniştir. Yüksek nitelikli çalışmaların belirtilerinin meblağsız olduğu neticesine varmışlardır. Bazı muayenehaneler OA için kök hücre rehabilitasyonu sunmaktadır, ancak o ülkedeki sıhhat kuruluşu sorgulayan kuruluşlar Kasım 2017’de bireylerin bu rehabilitasyona henüz inanmamaları mevzusunda ihtar mahiyetinde fotoğrafı yayın çıkartmıştır.
Onaylanmamış kök hücre rehabilitasyonlarının yan tesirleri şunları kapsayabilir:
• Enjeksiyon bölgesinde ters tepkinler
• Yanlış yerde üreyen hücreler
• Hücrelerin beklendiği gibi çalışmaması
• Ur tehlikeyi
OA için kök hücre rehabilitasyonu düşünenlerin evvel hekimleriyle konuşması gerekir.

Diz Osteoartriti Nasıl Anlaşılır?

Diz eklemindeki kıkırdak yıprandığında, OA dizisi büyür ve altındaki kemiğin gelişmesine neden olur. Kıkırdak sertleşir ve kırılır, böylece sızı, şişlik ve eklemin hareket etmesi güçleşir Sıhhat teşkilatına göre, OA her yaşta büyüyebilir, ancak en sık 50 yaşın üzerindeki şahıslarda büyür ve görülme sıklığı tüm erişkinlerde % 50’dir.

Tehlike Etmenleri

Sıhhat teşkilatına göre; OA için tehlike etmenleri şunları içerir:
• Çoğalan yaş
• Kiloluluk
• Evvelki eklem yaralanması
• Eklemin fazla kullanımı
• Cılız uyluk adaleleri
• Kalıtsal etmenler
Bir birey hemokromatoz, akromegali ve romatoid artrit de dahil olmak üzere emin şartlara sahipse OA geliştirme tehlikeyi daha yüksektir.

Diz Kireçlenmesi Nasıl Önlenebilir?

Bir dizi etken, bir şahsı OA geliştirme tehlikeyi altında vazgeçebilir. Farklılık yapmak bu şartı yasaklamayabilir tehlikesini eksiltebilir veya OA’nın ilerlemesini önleyebilir. Dizdeki kireçlenmeyi önlemek için alttaki adımlar atılabilir:
• Sıhhatlı kiloyu gözetmek: Fazla kilo, dizlere fazla baskı yapar. Zamanla, bu kıkırdak eskimesine katkıda bulunur. Ekstra yağ ayrıca bedenin bir cins protein olan sitokinler üretmesine neden olabilir. Bu yaygın inflamasyona yol açabilir ve kıkırdak hücrelerinin çalışma biçimini değiştirebilir.
• Kan şekeri hakimiyeti: Yüksek glikoz seviyeleri, kıkırdak yapısını ve işlevini etkileyebilir ve diyabet, iltihaplanma ve kıkırdak kaybı tehlikesini artırır. Yapılan istatistik çalışmaya göre dünya genelinde diyabetli bireylerin yüzde 50’den aşırısında artrit de vardır.
• Kumpaslı egzersiz yapmak: Orta derecede egzersiz yapmak, eklemlerin elastik kalmasına destekçi olabilir, dizleri destekleyen adaleleri kuvvetlendirir ve bir hayli sıhhat gidişatı tehlikesini eksiltir. Haftada beş kere bahçeye girerek toprak ile oyalanmak, yürümek veya yüzmeye 30 dakika ayırmak diz kireçlenmesini önlemede destekçi olabilir. Muhtemelen hareketlilikteki güçlüklerden dolayı uzun bir zamandır egzersiz yapmayan bir birey, tıbbi bir uzmandan nasıl başlayacağına dair nasihatler alması daha sıhhatli netice almak için ehemmiyetlidir.
• Yaralanma tehlikesinin eksiltilmesi: Yaralanmadan zarar alan kıkırdakta artrit büyümesi daha olasıdır. Bireylerin konutta ayaklarının takılabilecekleri tehlikeleri eksiltmeleri, uygun pabuçlar giymeleri ve spor yaparken yaralanmayı önlemek için gözetici kıyafetler kullanmaları yaralanma tehlikelerinin eksiltilmesinde destekçi olur.Diz Kireçlenmesinin Osteoartrit Evreleri ve Tedavi Şekilleri
• Duruş ve kemik hizalama testlerinden geçmek: Bir yürüyüş tahlili ve öteki testler, hekimlerin kemik hizalamasını ve duruşunu değerlendirmesine destekçi olabilir. Bazı kaynaklar bunların bir şahsın OA geliştirme tehlikesini etkileyebileceğini öne devam ettir. Analistler, bu farklılıkların diz OA’sının erken düzeylerine kadar alana gelmediğini ve gidişatın bir sebebinden ziyade bir netice olabileceğini söylemektedirler. Bununla beraber, bu farklılıkların daha iyi anlaşılmasının OA’nın ilerlemesini önlemeye ve rehabilitasyon ve rehabilitasyona destekçi olabileceğini de açıklamalarına ilave etmektedirler.
• Fazla kullanımdan sakınmak: Bazı spor ya da işler diz ekleminin diz çökme ya da çömelme gibi tekerrür eden hareketlerini kapsar. Kumpaslı olarak 55 pounddan fazla kaldıran şahıslarda çoğalan OA tehlikeyi olabilir. İnsanları tehlikeye sokan işler arasında halı döşemek ve kamyon veya gemilerin boşaltılması yer alabilir. Değişen faaliyetler ve iş veya egzersiz yarıyılları arasında yeterince dinlenmek diz kireçlenmede tehlike eksiltilmesinde destekçi olabilir.
• Destek almak: OA’nın ilerlemesini önlemek için, rahatsızlık başladığında rehabilitasyon ve hayat stili farklılıkları hakkında bir hekime danışılmalıdır.
Sıhhatlı beslenmek, yeterince yatmak, stresi idaremek ve etkin kalmak, daha iyi bir genel refah sağlarken, OA da dâhil olmak üzere pek çok sıhhat meseleleri tehlikesinin eksilmesine katkıda bulunur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri