Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi

  • 24 Nisan 2021
  • Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi için yorumlar kapalı
  • 716 kez görüntülendi.

Her talebe, eğitimini çok iyi mekteplerde almak ister. Aynı biçimde üniversiteler de her sene imkânlarını ve niteliğini çoğaldırıp daha iyi olmak isterler. Ama natürel ki beynelmilel kriterler baz alındığında bazı üniversiteler değişiklerinden daha iyi olabilir. Bu gidişat dikkate alınarak dünyanın en iyi üniversiteleri sıralanır. Ülkemizden de birkaç üniversitenin girdiği dünyanın en iyi 1000 üniversitesi listesinin […]

Her talebe, eğitimini çok iyi mekteplerde almak ister. Aynı biçimde üniversiteler de her sene imkânlarını ve niteliğini çoğaldırıp daha iyi olmak isterler. Ama natürel ki beynelmilel kriterler baz alındığında bazı üniversiteler değişiklerinden daha iyi olabilir. Bu gidişat dikkate alınarak dünyanın en iyi üniversiteleri sıralanır. Ülkemizden de birkaç üniversitenin girdiği dünyanın en iyi 1000 üniversitesi listesinin başındaki ilk 10 üniversite Dünyanın En İyi 10 Üniversitesikuşkusuz herkesin alakasını sürüklemektedir. İşte karşınızda dünyanın en iyi 10 üniversitesi.

10.UCL University College London

Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralanınca akla ilk gelen ülkelerden biri İngiltere oluyor kuşkusuz. UCL başka bir deyişle University College London ise İngiltere’nin en prestijli müesseselerinden. 1826 senesinde kurulan bu üniversite hem namlı İngilizlerin hem de dünyanın muhtelif ülkelerindeki namlı insanların mezun olduğu üniversite olarak dikkat toplamaktadır. Neredeyse her sene yapılan listede kendine ilk 10’da yer bulan bu üniversite mezunları arasında Romanya’dan İsrail’e ve hatta Japonya’ya kadar bir hayli değişik ülkenin başkanları yer almaktadır. Hem bürokrasiye hem de bilime hizmet edecek çok fazla insanı mezun ettiği kuşkusuz olan bu mektep daha çok dünyaya güzergah verecek insanlar yetiştirecektir.

9.Chicago Üniversitesi

Son zamanlarda süratli bir yükseliş gösteren Chicago Üniversitesi isminden de anlaşılacağı üzere dünyanın en iyi üniversiteleri listesine dahil olan bir Amerikan üniversitesi. 1890 senesinde kurulan bu üniversitenin kuruluşuyla alakalı bir öteki ehemmiyetli bilgi ise en büyük bağışçısının dünyanın en çok tanınan insanlarından biri olan John D. Rockefeller olmasıdır. Bu bağışla son derece müzakereli hale gelen mektep bütçesi şuan dünyanın pek çok ülkesinden daha fazladır. Buna ek olarak üniversite yakın geçmişe kadar genellikle ilk 50’de yer alırken son zamanlarda bilimsel faaliyetlerde olan çoğalışı sayesinde bu yıl 9. sıraya kadar çıkmış bulunmaktadır. Değişik mimarisiyle dikkat toplayan Chicago Üniversitesi dünyaca namlı bilim insanları ve ekonomistlerin çok seçim ettiği mekteplerden biri olmuştur.

8.Imperial College London

Hipotez edebileceğiniz üzere Londra dünyanın eğitim üslerinden biridir. Listemize şu ana kadar iki üniversiteyle girmeyi muvaffak olan İngiltere’nin en büyük şehri Londra değişik alanlardaki talebelerin eğitim almaları için mükemmel bir alternatiftir. Kuruluşuna 1823 senesinde daha önceki tip mektep biçiminde Dünyanın En İyi 10 Üniversitesibaşlasa da günümüzdeki anlamıyla kuruluş 1907 senesinde krallık tarafına reelleştirilmiştir. Mühendislikten ekonomiye ve hatta tıbba kadar pek çok farklı alanlarda eğitimi ve araştırmaları olan bu üniversite duruş açısından genellikle üst sınıf bir üniversite olduğunu ortaya koymaktadır. Dünyaca namlı binlerce insan yetiştiren bu üniversitenin mezunları arasında en çok öğrenileni, kuşkusuz penisilinin mucidi olan Alexander Fleming’tir.,

7.ETH Zurich İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü

Üniversite eğitimi mevzusunda efsane olan ülkelerden biri de kuşkusuz İsviçre’dir. ETH Zürih olarak öğrenilen bu enstitü özellikle fen bilimleri alanında yaptığı çalışmalarla dünyanın bilim alemine güzergah verebilme galibiyetine sahiptir. İsviçre’nin Nobel mükâfatlarının da merkezi olmasının tesiriyle üniversite eğitimi ve araştırmaları üzerindeki galibiyeti su götürmez bir reeldir. Bu kadar nitelikli müessesede olması yalnızca son teknoloji binaları ve laboratuvar imkânlarına bağlı değildir. ETH Zürih dünyanın değişik ülkelerinden çok rakamda zaferli akademisyeni ülkesine sürükleyebilecek albeniye sahiptir. Beynelmilel akademisyenler de bu müesseseyi her yıl dünyanın en iyi ilk 10 üniversitesi içinde yakalamayı muvaffak olmaktadır. 1855 senesinde kurulan bu enstitü bünyesinde toplam 21 Nobel mükâfatlı analisti bulundurarak dikkatleri üzerine sürüklemeyi muvaffak olmuştur. Röntgen ışınlarının mucidi olan Wilhelm Conrad Röntgen de bu enstitüden mezunken dünyanın en iyi fizikçisi kabul edilen Albert Einstein da bu mektepte hem talebe hem de akademisyen olmuştur.

6.Cambridge Üniversitesi

Listemizde İngiltere’den olan bir başka üniversite de Cambridge Dünyanın En İyi 10 ÜniversitesiÜniversitesi’dir. Ülkemizde de namı son derece fazla olan bu mektep hem tarihi hem de niteliğiyle dünyadaki çoğu müessesenin misal aldığı bir üniversite olmayı muvaffak olmuştur. Bu zafer ve namı disiplinli bir biçimde idaremeyi muvaffak olan Cambridge Üniversitesi uzun zamandır dünyanın en iyi üniversiteleri listesinin en üst seviyelerinde tutunmayı muvaffak olmuştur. Üniversite kuruluşunu 1209 olarak bildirmiş ve dünyanın en daha önceki üniversitelerinden biri olduğunu ortaya koymuştur. İlk başlarda daha çok edebiyat ve sosyal bilimler alanında uzmanlaşırken günümüzde fen bilimleri alanında da dünyanın en büyük otoritelerinden biri haline gelmiştir. Bu kadar daha önceki bir üniversite olması üniversite binalarının çoğunun Harry Potter filminde gördüğümüz Hogwards Sihircilik Mektebi’nun bir parçasıymış gibi durmasına yol açabilir. Binalarının tarihi ve estetik hoşluğu ile de ayrı bir namı olan Cambridge Üniversitesi tarih süresince ve günümüzde binlerce ehemmiyetli insana kendini geliştirme ihtimali sunmuştur. Edebiyattan tarihe oradan da fen bilimlerine kadar bir hayli değişik alanda dünyada büyük otoriteler sağlayan şahısların eğitim aldığı müessese olmuştur Cambridge Üniversitesi. Dünyaca namlı fizikçi Sir Isaac Newton da yolu Cambridge Üniversitesi’nden geçenler arasındadır. Evrim mevzusunda yaptığı çıkarımlarla büyük kavgalar yaşatan Charles Darwin de yolu Cambridge Üniversitesi’nden geçenlerdendir. Tüm bunların yanında günümüzün en popüler fizikçisi olan ve yakın zamanda ölüm eden Stephen Hawking de uzun seneler Cambridge Üniversitesi’nin bir bireyi olmuştur.

5.Oxford Üniversitesi

Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinin olmazsa olmazı natürel ki de Oxford Üniversitesi’dir. Birleşik Kraliyet çerçevesinde bence birbirleri ile en çok yarışan iki müessesedir Cambridge ve Oxford Üniversiteleri. Değişik alanlarda yenişmeler olsa da son galip olmayacak gibi. Ama dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında bu sefer Oxford Üniversitesi daha yukarıyada yer almayı muvaffak olmuştur. Listedeki en iyi İngiliz Üniversitesi olmayı muvaffak olan Oxford Üniversitesi’nin son derece ehemmiyetli zaferleri vardır tarih süresince. Kuruluş tarihi bütün olarak öğrenilmemesine karşın bu üniversitede 1096 senesinde eğitim olduğunu gösteren dokümanlar mevcuttur. Bu dokümanlar da ne Dünyanın En İyi 10 Üniversitesikadar daha önceki bir müessese olduğu hakkında bir yargıya varmamızı sağlıyor. Hatta 1209 senesinde bazı akademisyenlerin Oxford milleti ile uyuşamayıp ülkenin başka bölgesine gidip Cambridge Üniversitesi’ni kurdukları söylenmektedir. Böylece bu ihtilafın çok hoş bir vakanın asıllaşmasına olanak tanıdığını söyleyebiliriz. Birleşik Kraliyet başkanlarının bütün 27 tanesi Oxford Üniversitesi mezunuyken başka başka alanlardan binlerce ehemmiyetli mezunu vardır. Amerika daha önceki başkanı Bill Clinton dahi bir yarıyıl bu üniversitenin abonesi olmuştur.

4.California Institute of Technology Caltech–Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü

Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde bulunan en ufak üniversitelerden biri olma özelliği taşıyan Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, mühendislik alanında dünyanın en iyi birkaç mektebinden biri olarak kabul görmektedir. Özellikle NASA ile yaptığı uzay çalışmaları bu enstitünün son derece ekipmanlı öğretmenleri bünyesinde bulundurmasının önünü açmaktadır. 1891 senesinde kurulan bu üniversitenin en zaferli olduğu alanlardan biri de tescil imalidir. Enstitü genel olarak mahsul çıkarmaya müteveccih çalışmalar yaptığından dünya piyasasındaki pek çok yüksek teknolojili mahsullerin tasarımında bir mezununa tesadüfmek muhtemeldir.

3.Harvard Üniversitesi

1636 senesinde kurulan Harvard Üniversitesi kuşkusuz ki dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 3’te yer alabilecek kapasiteye sahip. Son derece büyük bir üniversite olmasının yanında neredeyse her mevzuda uzmanlaşmış fakülteleri bulunmaktadır. Bir talebenin mühendislik seçimi Dünyanın En İyi 10 Üniversitesiiçin seçebileceği en iyi üniversitelerin başında bulunurken edebiyat ya da tıp alanında seçim yapmak isteyen öteki talebeler için de Harvard Üniversitesi biçilmiş kaftandır. Harvard mezunlarıyla alakalı yapılan çalışmada 8 Amerika Birleşik Devletleri başkanı, 30 dan fazla dünya ülkelerinin başkanı ve 60 tan fazla milyarderin Harvard mezunu olduğu ortaya konmuştur. John F. Kennedy ya da Obama gibi namlı Amerikan başkanlarının yanı gizeme Pakistan Başbakanı Benazir Butto ve Liberya Devlet Başkanı ve Nobel Barış Mükâfatı sahibi Ellen Johnson Sirleaf gibi dünyanın değişik bölgelerinden liderler de zamanında Harvard Üniversitesi’nin talebeleri olmuşlardı. Günümüzde dünyanın en namlı teşebbüsçülerinden olan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg de zamanında Harvard Üniversitesi talebesi olmuş ama 2. Sınıfta mektebi terk etmiştir.

2.Stanford Üniversitesi

Değişik alanlardaki akademik galibiyetleriyle şöhret kazanan bir öteki nitelikli mektep de Stanford Üniversitesi’dir. 1885 senesinde kurulan bu öyküsü de son derece değişiktir. Leland ve Jane Stanford çifti 15 yaşında bir hastalıktan kaybettikleri oğullarının hatırasına Harvard Üniversitesi bünyesinde bir bina yaptırmak isterler. İddiaya göre o zamanki Harvard Üniversitesi yetkilileri onları dışlar ve güzel olmayan bir tavır sergilerler. Ondan sonra da aile yaptığı araştırmalar neticesinde miraslarının üniversiteye bir bina yaptırmaktan daha aşırısına başka bir deyişle yeni bir üniversite yaptırmaya yeteceğini fark eder ve bu sayede Stanford Üniversitesi’ni kurmaya karar verir. Günümüzde ise son derece yoğun eğitim ve araştırmaların yer aldığı Stanford Üniversitesi özellikle tıp alanında dünya bilim camiasına güzergah veren bir noktada bulunmaktadır. 17 Nobel mükâfatlı akademisyen de Stanford Üniversitesi abonesi olmaları dolayısıyla son derece ehemmiyetli bir noktada olduğu söylenebilir üniversitenin.

1.Massachusetts Teknoloji Enstitüsü MIT

Dünyanın en iyi mühendislik mekteplerinin başında gelen MIT yayın nitelikleri ve akademisyenlerin niteliği baz alındığında dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde doruğa erişmeyi muvaffak oluyor. Nitelikli mühendislerin yetiştirilme Dünyanın En İyi 10 Üniversitesimerkezi gibi olan MIT dünyanın değişik yerlerinde çalışan beynelmilel bilim insanları ve mühendisleriyle şöhret kazanmış bir kuruluştur. Listedeki çoğu üniversite gibi MIT de Amerika’da bulunur. 1861 senesinde kurulan MIT o zamanlarda kiralık bir binada eğitime başlamasına rağmen şuan dünyanın en iyi makineleriyle donanmış rakamsız laboratuvarı bünyesinde bulundurur. Mezunları arasında dünyaya güzergah vermiş insanları barındıran MIT’nin en tanınmış mezunları arasında daha önceki Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan ve General Motors CEO’su Alfred P. Sloan sayılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri