Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Ebeveynlerimizden Servet Alabileceğiniz 10 Vahim Gen

  • 29 Nisan 2021
  • Ebeveynlerimizden Servet Alabileceğiniz 10 Vahim Gen için yorumlar kapalı
  • 268 kez görüntülendi.

Genler, fiziksel ve fiziksel olmayan özelliklerimizin neredeyse tümünü tanımlar. Tüm genlerimizi ebeveynlerimizden servet alıyoruz, ama onlar her zaman iyi değiller. Kimileri makûstur ve biz onlar olmadan daha iyi olurduk. İnsanlar, sadece yanlış genleri servet almaları sebebiyle hayatları ağır ve hayati risk oluşturan vaziyetlerle sonuçlandı. Down belirtiyi gibi hastalıklardan bahsetmiyoruz; bu asla hayal edemeyeceğiniz fantastik şartların […]

Genler, fiziksel ve fiziksel olmayan özelliklerimizin neredeyse tümünü tanımlar. Tüm genlerimizi ebeveynlerimizden servet alıyoruz, ama onlar her zaman iyi değiller. Kimileri makûstur ve biz onlar olmadan daha iyi olurduk. İnsanlar, sadece yanlış genleri servet almaları sebebiyle hayatları ağır ve hayati risk oluşturan vaziyetlerle sonuçlandı. Down belirtiyi gibi hastalıklardan bahsetmiyoruz; bu asla hayal edemeyeceğiniz fantastik şartların genlerinize bağlı olabileceği anlamına geliyor.

10. Şiddet Genleri

MAOA geni ve kadherin 13 CDH13 geninin varyantları, şiddetli tutumlarla iletişimli oldukları için “savaşçı genler” olarak adlandırılır. Finli analistler tarafından yapılan 2014 seneyi araştırması, genlerle kabahatlilerin Finlandiya‘da işlenen tüm kabahatlerin yüzde 5 ila 10’undan mesul olduğunu ortaya koydu.

Bu yeterince korkutucu değilse, bu savaşçı genlere sahip insanların, genleri olmayanlardan daha fazla kabahatli olma olasılıkları 13 kat daha yüksektir. Çalışmaya katılan 900 kararlı toplam 1.154 cinayetten, cinayete girişim, adam avcısı ve şiddetli taarruzdan mesuldü. Bununla beraber, savaşçı genlere sahip hiç kimsenin şiddetli olacağının garantisi değildir. Reelinde, analistler genleri olan insanların çoğunun asla kabahat işlemeyeceğini belirtti. Ayrıca, genlerin tesirlerinin, uygun bir terbiye ile bastırılabileceğini de ilave ettiler. Bazı analistler, MAOA ve CDH13 genlerinin, insanlar tarafından işlenen şiddet eylemlerinden yargılanamayacağını düşünüyor, zira Finlandiya popülasyonunun yarısı muhtemelen bunlara sahip.

9. İntihar Geni

Bilim adamları bunalım, intihar ve RGS2 geni arasında bir iletişim olduğunu buldular. New York Eyalet Psikiyatri Enstitüsü’nden John Mann tarafından yürütülen 2011’de yapılan bir Ebeveynlerimizden Miras Alabileceğiniz 10 Korkunç Gençalışma, RGS2 geninin bir varyantının bunalıma neden olabileceğini, başka bir varyantın da insanları intihara daha yatkın hale getirebileceğini ortaya koydu. İntihar varyantının, 1961’de aynı senenin başlarında intihara girişim ettikten sonra intihar etmiş olan şanlı yazar Ernest Hemingway’in ailesinin içinde bu genin bulunabileceği mevzusunda kuşkular var. Hemingway’in babası da 1928’de intihar etti ve Hemingway’in torunu ve iki kardeşi de vardı. Çalışma, ciddi bir bunalımdan muzdarip 412 bireyi içeriyordu. Bu grubun 154’ü geçmişte bir zaman intihar teşebbüsünde bulunmuştu. Çalışma, 154 bireyden yüzde 43’namın RGS2’nin kızgın intihar varyantlarına sahip olduğunu ortaya koyarken, beşte biri daha az intihar varyantının kopyalarını buldu. Mann genin tespit edilmesinin intihar tehlikesinin bir göstergesi olarak kullanılabileceğini kabul etti. Çalışmanın eksik olduğunu ve kesin bir neticeye erişmek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtti.

8. Travma Geni

Analistler, ebeveynlerin yaşadıkları travmatik tecrübelerin tesirlerini, genleri aracılığıyla yavrularına aktardıklarını keşfetmişlerdir. Bu vaziyet, genetik olarak travma sonrası stres bozukluğunu TSSB yavrularına genetik olarak transfer etmiş olan kölelerin, Nazi Soykırımı mağdurlarının ve Vietnam Savaşı gazilerinin soybazlarında gözlemlenmiştir. Araştırma, Icahn Mektebi’ndan Dr. ‘da Mount Sinai’deki Tıp. Dr. Yehuda, insanlar derin travmatik bir vaka yaşadıklarında, genlerini değiştirebileceklerini açıkladı. Bu farklılıklar torunlara aktarılıyor. Kendisi bir Yahudi olan Dr. Yehuda, çalışmanın bir parçası olarak Yahudi Soykırımı’ndan kurtulanların soyundan gelen bir hayli Yahudi komşsundan misal aldı. Hormonlarının, Vietnam savaşındaki TSSB’nin etkilediği gazileriyle aynı olduğunu keşfetti. Ayrıca, beynin duyguları işlemekten mesul olan kısmı olan amigdala, Vietnam gazileri gibi fazla derecede etkindi. Siyah kölelerin soyundan gelenler de eş meselelerden muzdaripti. Reelinde, sosyolog Dr. Joy DeGruy, “Travma Sonrası Köle Bozukluğu” terimini köleliğin, kölelerin soyundan gelen soyların genlerindeki tesirlerine atıfta bulunmak için dahi kullandı.

7. Vefasızlık Geni

DRD4 geni, bedenimizdeki dopamin seviyelerini tertip etmekten mesuldür. Dopamin, beyinde salınan bir kimyevidir ve motivasyon ve cinsel memnuniyet gibi şeyler ile ilişkilidir. Bedenimiz bir çeşit mükâfat olduğunu düşünüyor, bu surattan genellikle kumar, alkol ve seks gibi cümbüşlü tavırlarda bulunurken hür vazgeçiliyor.

New York’un Binghamton Üniversitesi’nden Justin Garcia’nın 2010 da yürüttüğü bir araştırması DRD4 geninin reelinde insanları eşlerini kandırmaya daha yatkın hale getirebilir olduğunu gözlemlediler. Garcia ve takımı 181 genç ile çalıştıktan sonra bu neticeye vardılar. Analistler, bu gene sahip insanların kandırma ve bir gecelik ilişkilere girme ihtimalinin daha yüksek olduğunu keşfetti. Ancak, Garcia vefasız eşlerin gen varyantının varlığını onların parasal tutumları için bir bahane olarak görmemesi gerektiğini söyledi. Ayrıca, DRD4 geninin bu varyantına sahip olmanın bir bireyin şike yapacağını garanti etmediğini de sözlerine ilave etti.

6. Vefat Genleri

Hem insanlar hem de hayvanlar hakkındaki bir dizi araştırma, bayanların erkeklerden daha uzun yaşadığını göstermektedir. İnsanlarda, bayan ve erkeğin hayat temennisi vasati olarak beş ila altı sene arasında değişmekte ve bayanlar da daha uzun devam ettir. Ebeveynlerimizden Miras Alabileceğiniz 10 Korkunç GenAraştırmalar bunun “Annenin Laneti” olarak adlandırılan genlerden kaynaklandığını ortaya koydu. Annenin Laneti, anneden gelen mitokondriyal Deoksirübo Nükleik Asit’da olduğu gibi. Her iki cinsiyet de asılda genleri servet alır, ancak yaşlarını daha süratli hale getirip bayanlardan daha erken can vermelerini sağladığı için erkekler için mahzurludur. Bununla beraber, sahip olduğu genlerini kendi yavrularına geçirecek bayanlar üzerinde hiçbir tesiri yoktur.

5. Sırt Sızısı Genleri

2018 senesinde analistler, vaziyetten muzdarip 29.000’i içeren bir çalışma sonrasında kronik sırt sızısına bağlı üç genin bulgusunu ortaya çıkardılar.

Grup, çalışmaya katılan 158.000 Avrupalı daha büyük bir grubun parçasıydı. Bunlardan biri, üç genin en baskın olan SOX5 genidir. Embriyonik gelişimimize etkin olarak katılmaktadır. Enteresan bir biçimde, eskiki bir çalışmaya katılan laboratuar fareleri, genlerin bedenlerinde Ebeveynlerimizden Miras Alabileceğiniz 10 Korkunç Gentesirsiz hale getirilmesinden sonra iskelet yanılgıları ile vazgeçildi. aka “kaymış disk”, sırt sızısına neden olabilecek tıbbi bir gidişattır. Omurlar arası diskler, omurganın omurları arasındaki ana iletişimlerdir.

4. Karamsarlık Geni

British Columbia Üniversitesi’nden Rebecca M. Todd liderliğindeki bir araştırma takımı kötümser olmanın veya yalnızca negatif düşüncelere sahip olmanın genlerde olabileceğini keşfetti.

Mesul olan gen, duygularımızdan da mesul bir hayli genden biri olan ADRA2B genidir. Ancak, ADRA2B geninin, karamsar tavra neden olması için bazı amino asitlerin noksan olması gerekir. Noksan amino asitleri olan bireylerin, olumsuz vakaları pozitif veya nötr vakaları gözlemlediklerinden daha basitçe fark etmeleri daha mümkündür. Mesela, bir caddedeki kabahatli eşi şahsiyeti, bir grup oynak çocuktan daha süratli fark edeceklerdir.

200 karakter bir çalışma sırasında kötümser ADRA2B geni keşfedildi. Grup süratli bir biçimde arkası arda iki kelime gösterildi ve ikinci sözcüğe dikkat etmesi istendi. Çoğu şahıs ilk kelimeyi gördü, ancak sıklıkla ikinci kelimeyi tanımakta eforluk çekti. Ancak, karamsar ADRA2B genine sahip insanlar, sıklıkla “tecavüz” veya “orgazm” gibi, duygu uyandırıcı bir kelime olduğunda, ikinci kelimeyi tanıdı. Duke Üniversitesi’nden Ahmad R. Hariri gibi bazı analistler, karamsar bir genin varlığının bir yanlış olduğuna inanmaktadır. Kötümser tavrın tek bir gene bağlı olmadığını, bundan birkaç genin daha mesul olduğunu söylüyor.

3. Akciğer Problemi Geni

Vikingler, şiddetli bağırsak solucanı istilasından muzdariplerdi. Bu, çağdaş Danimarka‘daki daha önceki Viking tuvaletlerinden elde edilen kaka misallerinde besbellidir. Solucanlar, karaciğer ve akciğer de dahil olmak üzere ehemmiyetli iç uzuvlara hasar verebilen proteaz ismi verilen riskli enzimleri salgılarlar. Vikinglerin bağışıklık sistemleri, alfa-1-antitripsin A1AT genindeki bir değişinim sebebiyle rastgele bir zararı önledi. Kumpaslı A1AT geni uzuvlarımızı bağışıklık sistemimizin ürettiği proteazlardan gözetir.

Bununla beraber, değişinime uğramış versiyon Vikingleri solucanlar tarafından salgılanan proteazlardan gözetir. Kumpaslı veya değişinime uğramış A1AT genleri olmadan, proteazlar akciğerlere hasar verir, kronik obstrüktif akciğer hastalığı KOAH ve amfizem gibi sıhhat şartlarına neden olur.

Bununla beraber, Liverpool Tropikal Tıp Mektebi’ndan analistler, bugün 300 milyonun üzerinde olan bir hayli Viking soyunun, amfizem gibi akciğer meselelerinden muzdarip olduğunu gözlemlediler. Araştırma, Vikinglerin soylarının, değişinime uğradıklarından daha yüksek akciğer meseleleri tehlikeyi altında olduğunu ortaya çıkardı. Atalarından servet aldıkları A1AT genleri, bağışıklık sistemi tarafından oluşturulan proteazlara karşı aynı ölçüde koruma sağlamaz. Elbette, şahıs sigara içiyorsa, Viking soyundan akciğer problemleri oluşma tehlikeyi daha da çoğalır.

2. Uykusuzluk Genleri

113,006 bireyi kapsayan bir çalışma, uykusuzluğa neden olabilecek yedi genin varlığını ortaya çıkardı. Enteresan bir biçimde, bu genlerin kimilerinin, hepsi uykusuzluğa yol açabilecek bunalım, anksiyete bozuklukları ve sıkıntılı bacak belirtiyi RLS gibi öbür negatif şartlara neden olduğu öğrenilmektedir.

Ebeveynlerimizden Miras Alabileceğiniz 10 Korkunç GenUykusuzluk sürükleyen bireylerin aynı anda bu şartlardan bir veya daha aşırısından muzdarip olmaları donakaltıcı değildir. Genlerden biri, aynı zamanda RLS ve periyodik uzuv hareketleri PLMS ile ilişkili olan MEIS1 genidir. RLS hastaları genellikle bacaklarını hareket ettirme güdüsüne, uykusuzluğa ve halsizliğe neden olurlar. PLMS eştir, ancak hastaların uzuvlarını yatmadan uyanmadan hareket ettirmeleri dışında. Ancak, ertesi gün sık sık bitkin kalırlar.

1. Konuşma Geni

Bayanlar erkeklerden daha fazla konuşurlar. Bu iddia, bayanların günde takribî 20.000 kelime söylediğini, erkeklerin ise yalnızca 7.000 kelime söylediğini gösteren araştırmalarla destekleniyor. Bayanlar ayrıca erkeklerden daha süratli bir dil biliyor ve daha erken yaşta konuşmayı ve okumayı biliyorlar.

Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir araştırma, bunun tümünün genlerde olabileceğini gösteriyor. Analistler, insanlarda konuşmadan mesul olan bir hayli genden biri olan FOXP2 genini belirtti. FOXP2 geni, beyinde özel bir protein salgılar. Analistler bu proteini bayanların genel olarak daha konuşkan tabiatına bağladılar. Çalışma, yalnızca on çocuktan oluşan ufak bir örneklem grubunu kapsıyordu: beş erkek ve beş bayan. Beyinlerini hakimiyet ettiklerinde, kızlarda gen tarafından üretilen proteinin yüzde 30’unun erkeklerden yüzde 30 daha fazla olduğu ortaya çıktı. Ancak, analistler çalışmalarının iyi bir başlangıç olduğu mevzusunda hemfikir olsalar da, ufak bir örneklem grubunu kapsadığı için eksik olduğunu düşünüyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri