Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Elinin Hamuruyla! Koca Bir Diktatörlüğü Deviren Ev Hanımı Aquino’nun Devrim Yaratan Hikâyesi

  • 23 Mart 2022
  • Elinin Hamuruyla! Koca Bir Diktatörlüğü Deviren Ev Hanımı Aquino’nun Devrim Yaratan Hikâyesi için yorumlar kapalı
  • 138 kez görüntülendi.

Dünyada iz vazgeçen insanlar serimizde Rahibe Teresa’nın ardından, Filipinler’de fantastik bir devrim hikâyesi yazan, çizdiği demokrasi yoluyla tüm dünyaya misal olan Maria Corazon Cojuanco Aquino Cory Aquino ile tanışacağız.

İçerik süresince Cory Aquino’nun gençlik senelerine, verdiği demokrasi savaşını daha rahat kavrayabilmemiz için eşi Benigno’ya ve Filipinler’in Diktatör Devlet Başkanı Marcos’a da kısaca değineceğiz. Şayet hazırsanız; Filipinler’den tüm dünyaya dağılan demokrasi destanını araştıralım.

Öncelikle Filipinler nedir, nerededir; bunu anlayalım

Harita ve bayrak

Filipinler’in dünya haritasındaki yeri ve daha evvel görmemiş olanlar için Filipinler Cumhuriyeti’nin sancağı

Coğrafi ve kültürel olarak bizlere uzak olan Filipinler hakkında çok kısa bir özet geçmemiz gerekirse şayet; 7641 isme ve adacıktan oluşan bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Filipinler Cumhuriyeti, aradaki denizi saymazsak; Çin, Tayvan, Vietnam ve Endonezya ile komşu bir devlettir.

Filipinler’in başşehri Manila’dır ve devletin popülasyonu günümüzde 108 milyon ortamıdır. Popülasyon güzergahından dünyanın en büyük on ikinci devleti olan Filipinler’in adını, Pasifik Zelzele Kuşağı’nda bulunmasından dolayı ana haber ilanlarında sık sık ciddi zelzeleler ile birlikte dinleriz. Ayrıca Filipinler, coğrafi konumu nedeniyle dünyada biyolojik spektrumun en fazla olduğu ülkelerin başında kazanç.

Cory Aquino’nun çocukluk ve gençlik seneleri

Çocukluk ve gençlik yılları

Cory Aquino; 25 Ocak 1933’te, Filipinler’in Tarlac şehrinde, zengin ve nüfuzlu bir ailede dünyaya geldi. Henüz çok genç yaşlarda dahi dini inancına olan bağlılığını göstermek ve bu bağlılığı artırmak için Katolik mekteplerinde eğitimler aldı.

Çevresi tarafından zeki, çalışkan, zarif, dindar ve utangaç olarak ifade edilen Aquino; 1954 senesinde Kanada’da üniversite eğitimini tamamladıktan sonra ülkesi Filipinler’e geri döndü.

Hırslı gazeteci Benigno ile evlenirken; reelinde neye evet dediğinden habersizdi

Düğün pozu

Cory Aquino, ülkesine döndükten sonra hukuk eğitimine başladı. Aynı yıllarda ülkede otokratik bir idare sergileyen Diktatör Marcos’a karşı sert tenkitler yayımlayan gazeteci Benigno Simeon Igno Aquino ile evlendi.

Bu evlilikten sonra Cory Aquino; hukuk eğitimini ve kariyer tasarılarını sonlandırdı. Tamamen bir ev hanımı olan Aquino, bu evliliğin meyvesi olarak 5 çocuk sahibi oldu ve yaşamını tamamen ailesine adadı.

Benigno’nun süratli yükselişi ve Marcos’un panik olması

Cory ve eşi

Karşı bir gazeteciyken, ülkemizdeki karşılığı ile hem vekil hem de valiliğe kadar yükselen Benigno, ulusun yardımını arkasına aldı ve tuttuğu bu rüzgâr ile diktatör Marcos’u devirmeye karar verdi. Her geçen gün daha da sert bir muhalefet yapan Benigno, Marcos’u da epeyce rahatsız ediyordu.

Marcos’un kendine ait hikâyesini de kısaca öğrenmemiz gerekirse…

Ferdinand Marcos

Ferdinand Marcos

Ferdinand Marcos, Filipinler’in hürlük savaşında çok kilit bir rol oynadığını ifade ederek Resmî Amerika Birleşik Devletleri Arşivleri bu bilgiyi yalanlamasına karşın kendisini millî kahraman bülten etti ve 1965 senesinde sert bir tercih propagandası ile Filipinler’deki IV. Cumhuriyet Yarıyılı’nin ilk devlet başkanı seçildi.

Marcos, 1972 senesinde Benigno’nun önderliğinde artan homurdanma ve başkaldırı fısıltılarından dolayı, Filipinler’deki Komünizm riskini bahane göstererek sıkıyönetim bülten etti. Bu yarıyılda başta Benigno olmak üzere bir hayli karşı politikacı ve gazeteci nezaretine alındı ve zamansız mapus cezalarına çarptırıldı. Dilerseniz hikâyenin devamına askerî ve dikta bir rejime geçmiş olan Marcos’tan değil de; Aquino Ailesi’ne dönerek devam edelim.

Benigno’nun cezaevine girmesinden sonra Marcos otoritesini sağlamlaştırdı

Marcos

Bay ve Kadın Marcos, sol tarafta

1973 senesinde cezaevine giren Benigno’nun sıhhati, negatif cezaevi koşullarından dolayı giderek kötüleşiyordu. Yeniden bu süreçte özellikle Benigno’nun mapusa girmesiyle birlikte ulus da Marcos’un askeri ve dikta idaresine boyun eğdi. Bunu da fırsat bilen Marcos, Amerika Birleşik Devletleri ve değişik devletler ile ilişkilerini düzenlemek için tercih kararı aldı.

Marcos tercih kararı alarak hem demokratik olduğunu göstermiş olacak hem de otoritesini daha da sağlamlaştırmış olacaktı. 1978 senesinde reelleştirilen ve Benigno’nun cezaevinden yürüttüğü kampanyadan şaibeli bir biçimde Marcos galip çıktı.

Benigno’nun daha da makûslaşan sağlık vaziyeti ve ülkeyi terk etmesi

Tedavi

Benigno’nun Amerika Birleşik Devletlerindeki rehabilitasyon süreci

1978 Tercihleri’nin ardından yayımlanan bağımsız raporlarda Marcos’un reylerinin %70’inin şaibeli olduğu açıklandı fakat buna karşın Benigno ve taraftarları Marcos’a karşı çaba edemedi. Bunda hem askerî idare hem de Benigno’nun daha da makûslaşan sağlık vaziyeti tesirli oldu.

Yarıyılın Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Jimmy Carter’ın da sürece müdahale etmesiyle birlikte; Benigno, ailesiyle birlikte kalp rahatsızlığının rehabilitasyonu için 1980 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’ye gitti.

Benigno’nun sıhhati daha iyi olunca ülkesini kurtarmak için yola çıktı

Aile

Çocukları Benigno’ya çok düşkündü. Yukarıyadaki kare de bu ifadeyi teyit eder kalitede.

1980 senesinde rehabilitasyon emeliyle ailesiyle Amerika Birleşik Devletleri’ye giden Benigno, 3 senelik bir rehabilitasyon sürecinin ardından ülkesine geri dönmek üzere yola çıktı. Geri dönerken eşi Croy Aquino ve beş çocuğunun Amerika Birleşik Devletleri’de kalmasını istedi zira Marcos tarafından tekerrür mapusa sevk edilmesi hatta ailesinin de tutuklanmasından evham ediyordu.

Filipinler’in mukadderatının değiştiği yer: Manila Beynelmilel Havalimanı

729d8b55612e1238dd2c70dcb643f503c4821f73Duyarlı Görüntü!!!

1983 senesinde tek başına ülkesi Filipinler’e dönen Benigno, Manila Beynelmilel Havalimanı’nda Marcos’un emriyle suikaste kurban gitti ve hayatını yitirdi.

Vaka yerinde hayatını kaybeden Benigno’dan sonra Filipinler’i fobi bulutları sardı. Bu suikast ile Marcos, ülkesinde alana gelebilecek en minik karşı sesi dahi kısmış oluyordu ya da öyle düşünüyordu.

Benigno’nun suikaste uğradığı anların görüntüsü uçak içerisindeki basın üyelerinin kamera kayıtları

Dilerseniz, içeriğin sonundaki iletişime tıklayarak görüntülere daha rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kadın Aquino, eşinden sancağı devralıp demokrasi sahnesine çıkıyor

Seçim hazırlığı

Eşini kaybettiği güne kadar politikaya hiç karışmayan ve son derece utangaç bir insan olan Cory Aquino; eşinin vefatıyla Filipinler Ulusu’nın mesullüğünü ve eşinin yarım vazgeçtiği görevleri eşinin serveti kabul ederek sırtına yüklendi. Filipinler’de Marcos da dahil tek bir şahıs dahi Aquino’dan böyle bir çıkış asla beklemiyordu. Aquino, hemen ülkesine geldi ve çalışmalara başladı.

Gayet sakin, hanım hanımcık şahsiyeti ve utangaç kimliğiyle tanınan ev hanımı Aquino’nun “bugün sancağı eşimden devraldım” çıkışını Diktatör Lider Marcos, yeni bir tercih zaferi olarak görüyordu. Nitekim Marcos, Aquino’ya karşı tercihe girip kazanarak; değişik devletlere demokratik lider imajını gösterebilirdi.

Aquino’nun sert muhalefeti ve Marcos’un baskın tercih kararı

Miting

1987 Tercihleri’nin çalışmalarına başlayıp alanlara düşen Aquino’nun sert ve tesirli muhalefeti, hem Marcos hem de millette soğuk duş tesiri yarattı. Hiç kimse Aquino’dan böyle bir liderlik çıkışı beklemiyordu ve sarihçesi halen hiç kimse gördüklerine ve dinlediklerine inanamıyordu.

Aquino’nun millettan topladığı yoğun dayanağı fark eden Marcos, bu yükselişi yalnızca erken ve baskın bir tercih ile durdurabileceğine karar kıldı ve Şubat 1986’da baskın bir erken tercih kararı aldı.

Her iki aday da kendisini başkan bülten etti, Aquino ulusu alanlara çağırdı

miting

Filipinler’deki muhalefet partileri, millette ciddi bir tesir vazgeçen Aquino’yu Marcos’un karşısında ortak aday olarak gösterdi. 7 Şubat 1986’da yapılan erken tercihte baskın, mevcut Devlet Başkanı Marcos, %54 oyla ve gayriresmi neticeyle tercihi kazandığını bülten etti.

Aquino ve destekçileri, tercih neticesine itiraz ettiler. Aquino’nun takımı, yaptığı incelemelerde Aquino’nun en az %54 rey almış olması gerektiğini açıkladı. Bu açıklamanın ardından Aquino, resmî tercih neticelerinin açıklanmasını beklemeden, gayriresmi tercih neticelerine itiraz ederek Marcos’un tercihi kazanmasını kabul etmeyeceğini bülten etti. Ardından da ulusu, kendisine destek olması yönünde alanlara çağırdı.

Askerî idare de ikiye bölündü, ülke iç savaşın eşiğine geldi

Ordu

Ülkeyi askerî bir idare ile yönet eden Marcos, askeri kanattan destek beklerken ordu da ikiye bölündü. Ordunun bir bölümü mevcut Devlet Başkanı Marcos’u desteklerken; değişik bölüm ise Aquino’nun tercihi kazandığını ve Aquino’nun hakkının yenmesine göz yumamayacağını açıkladı. Askerî idarenin bu fikir ayrılığı, ülkeyi ciddi bir iç savaşın içerisini çekebilirdi.

Diktatör Marcos’un ülkeyi terk etmesi ve Aquino’nun Başkan bülten edilmesi

Zafer

25 Şubat 1986 tarihinde arkasını arkasına yaptıkları basın açıklamalarıyla hem Marcos hem de Aquino, kendilerini Filipinler Cumhuriyeti’inin resmî devlet başkanı olarak bülten etti. Filipinler’de faal bir efor olan Amerika’nın destek verdiği subayların da Aquino’yu desteklemesi ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Marcos’a verdiği dayanağı sürüklemesinden dolayı, 21 senelik diktatörlük rejimi Marcos’un ülkeyi terk etmesiyle sona erdi.

Yeniden aynı hafta içerisinde Aquino başkanlığındaki yeni Filipinler Hükûmeti, Amerika Birleşik Devletleri tarafından resmen tanındı. 21 sene süresince diktatörlükle yönet edilen Filipinler’de, Aquino’nun ilk işi yeni ve demokratik bir tüzük hazırlamak oldu. Mart 1986’da ülkede geçici bir tüzük bülten edildi ve ülke Şubat 1987’ye kadar bu geçici tüzük ile yönet edildi.

Aquino, bütün bir demokrasi destanı yazdı ve yazmaya da devam ediyor

Resmî geçit

Filipinler Cumhuriyeti’nin demokratik idare kavrayışını özümseyen ve uygulayan Devlet Başkanı Aquino, eşi Benigno’nun suikast neticeyi yaşamını kaybettiği Manila Beynelmilel Havalimanı’nı demokratik süreç gayretinin başlangıcı kabul ederek; havalimanının adını Ninoy Aquino Beynelmilel Havalimanı Ninoy, Benigno’nun ikinci ismi olarak değiştirdi.

Ayrıca suikast günü, Filipinler’de her sene Demokrasi Bayramı olarak millî bayram bülten edildi. Şubat 1987’de tüzüğün hazır olmasıyla beraber tüzük öneriyi bütün haliyle halkoylamasına sunuldu. Ulusun çok büyük bir dayanağı ile bu demokratik tüzük ve idare de kabul edildi.

Görevimi bitirdim, koltuğu yeni bir ada vazgeçme zamanı geldi…

Selam

Filipinler’in ilk kadın Devlet Başkanı 1992 senesine geldiğimizde; “ben bu ülkeye demokrasi ve hürlük getirmek için yola çıktım ve yeni tüzük ile bunu reelleştirdim. Eşimden aldığım sancağı, bir başkasına devredebilmek için önümüzdeki tercihlerde başkan adayı olmayacağım” diyerek tekerrür aday olmayacağını açıkladı.

Cory Aquino yarıyılında kabul edilen yeni ve demokratik tüzüğe, bir daha Marcos gibi bir diktatör idare doğmasın diye “bir şahıs yalnızca bir defa başkan seçilebilir” maddesi ilave edilmişti. Hem hukukçuların hem de parti liderlerinin “siz tüzük kabul edilmeden evvel başkan seçildiniz, hukuken aday olmanızda bir mahzur yok” demelerine karşın Aquino, aday olmanın doğru olmayacağını ifade ederek aday olmadı.

Aquino çalışmalarına sürat kesmeden devam etti

Kadın örgütünde konuşma

1992 senesinde yapılan tercihlerde yeni devlet başkanı Aquino’nun partisinden Fidel Ramos seçildi. Aquino koltuğu Ramos’a devrettikten sonra evine son derece mütevazı taşıtıyla döndü. Devlet başkanlığı görevinin ardından Aquino, kendisini kadın hareketlerine adadı ve kadın haklarını korunan topluluklara öncelik etti.

Demokrasi Anası, ölüm ederken de yeni bir sancak metamorfozuna vesile oldu

Ailesi

Aquino Çifti’nin beş evladı, solda; beş evlattan biri olan Simeon Aquino, sağda

İsmini dünyanın seyrini değiştiren devrimciler listesine yazdırabilen ender kadınlardan biri olan Aquino, 2008 senesinde sütun kanserini tutuldu. Kanser ile verdiği savaş neticesinde Aquino, 1 Ağustos 2009’da 76 yaşında yaşamını kaybetti

Aquino’nun ölümünün ardından millet ve partilerden gelen arz güzergahında Aquino çiftinin 5 çocuğundan tek erkek evlat olan Benigno Simeon Cojuangco Aquino, devlet başkanlığı tercihlerine aday oldu ve 2010-2016 seneleri arasında devlet başkanı olarak görev yaptı.

Aquino’nun görevdeyken milletine kazandırdıkları ve kazandıramadıkları

Makamında

Cory Aquino, görev başındayken ilk iş geçici bir tüzük ile ülkeyi geçiş yarıyılına soktu, daha sonra da yeni bir tüzük ile bütün demokratik bir hale getirdi. Bir daha Marcos gibi bir diktatörlük yaşanmasın diye, başkanlık yarıyıllarını 1 defa ile sınırladı.

Tercih sürecinde milletine söz verdiği tarım reformu ve toprağın yine dağıtımı gibi mevzularda ekonomik koşullardan dolayı taviz vermek zorunda kaldı. Her ne kadar Marcos’un diktatörlüğü karşısında Amerika Birleşik Devletleri, Aquino’ya destek vermiş olmasa da; Başkan Cory Aquino, Filipinler’de bulunan Amerika Birleşik Devletleri üslerinin kapatılması için politik çaba verdi.

6 senelik görev süresi süresince 6 darbe teşebbüsü yaşadı

Zafer

Her ne kadar Filipinler Daha Önceki Devlet Başkanı Diktatör Marcos ülkeyi terk etmiş olsa da, Marcos’u desteklemeye devam eden bazı askerî gruplar, Başkan Aquino Yönetimi’ne karşı bütün 6 defa darbe teşebbüsünde bulundu fakat tüm bu teşebbüsler hem millet dayanağı hem de Aquino’yu destekleyen ordu tarafından engellendi.

Aquino’nun devrime giden süreçte kadın olmasının güçlüğü

Kadın örgütü

Cory Aquino, Diktatör Lider Marcos’a karşı muhalefet ederken Marcos tarafından kendisine yöneltilen “Aquino yalnızca bir kadın ve olması gereken tek yer de yatak odasıdır” çıkışı reelinde Filipinler’in de özetiydi.

Filipinler’de Aquino’nun başkan olduğu zamana kadar cemiyetsel yaşamda ve devlet nezdinde kadınlar hak ettiği bedeli göremiyordu. Cory Aquino, devlet başkanı seçildikten sonra ve hatta görev süresi dolduktan sonra kadınların hem cemiyetsel hayata dahil olması hem de devlet tarafından saygı görmesi için çaba verdi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Bayramı

Kadın bildirisi

İdarede olduğu sürece ve görev süresi dolduktan sonra sivil toplum teşkilatlarında aldığı mesullükler ile kadınlara pozitif ayrımcılık yapan Aquino, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Filipinler’de resmî bayram bülten etti ve Milli Kadınlar Günü olan bu resmî bayram için ehemmiyetli bir deklarasyon yayımladı.

Aquino, galibiyeti ile dünya tarafından bir hayli defa onore edildi

Time kapak

Cory Aquino, eşini kaybettiği gün kendisinde topladığı cesaretle hiç kimsenin varsayım dahi edemeyeceği bir devrime imzalaydı. Bu zafer macerayı ve zafer, dünya tarafından da alaka ile takip edildi.

Süreç sona erdiğinde Aquino, Time tarafından senenin kadını seçildi. Yeniden Time tarafından 20. asrın en tesirli 20 Asyalı insanı listesine girdi. Birleşmiş Milletler tarafından da onore edilen Aquino; Eleanor Roosevelt İnsan Hakları Mükâfatı, ICRW mükâfatı gibi saygın mükâfatların sahibi oldu.

Görev Yemini ve Torunlar

Aquino Çifti’nin 4 kızı, oğlu, 3 damatı ve 4 torunu aynı karede. Değişik karede ise Aquino, başkanlık için yemin ediyor.

Tüm bu saygın mükâfatlar bir kenara dursun; Aquino bugün halen ülkesinde Demokrasinin Anası olarak saygı ile anılıyor.

Kesintisiz sarı rengi seçim etmesi üzerine bir not

Sarı giyim

İçerik süresince şayet dikkat ettiyseniz Aquino’nun elbise tercihinde sarı renge özel bir alaka gösterdiğini fark etmişsinizdir. Aquino’nun sarı renk kapsamayan resimlerini çok seyrek görürsünüz. Bu bir rastla ya da moda akımı değil. Cory Aquino’nun eşi Benigno, ölüm etmeden evvel Amerika Birleşik Devletlerindeyken ülkesine döneceğini açıkladığında millet onu sarı kurdeleler ile karşılayacaktı.

Tony Orlando’nun “Tie a Yellow Ribbon” Sarı Kurdele Bağla şarkısında sarı kurdele umut etmeyi, geri dönmeyi temsil ediyordu. Benigno yaşamını kaybedince eşi Cory Aquino, alanlara çıktığı ilk günden itibaren sarı kurdele ve sarı rengi eşinin serveti olarak taşıdı. Ulus da her daim sarı kurdeleler ile Aquino çiftini yemini.

Peki ya sizler daha evvel Cory Aquino’nun hikâyesini dinlemiş muydunuz? Aquino’nun hikâyesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar bölümnamda iletebilirsiniz.

*Benigno Aquino’nun uçak içi görüntülerine buradan erişebilirsiniz.

Kaynaklar: 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 / 10 / 11 / 12 / 13 /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri