Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

En Yaygın Ayak Problemleri

  • 25 Mart 2021
  • En Yaygın Ayak Problemleri için yorumlar kapalı
  • 344 kez görüntülendi.

Ayaklar günlük olarak yürüme, koşma, zıplama ve tırmanma gibi etkinliklerden dolayı çok fazla kullanılırlar. Bu surattan natürel olarak bir hayli farklı meseleye maruz kalabilmektedirler ve yaralanmalardan iltihaplanmaya kadar, bir hayli farklı tipte meseleyle karşılaşmaktadırlar. Ayakların her biri 26 kemikten oluşur ve bu da onları bedenin en karışık uzuvlarından biri yapar. Bununla beraber, Pediatri Koleji’ne göre, bir şahıs […]

Ayaklar günlük olarak yürüme, koşma, zıplama ve tırmanma gibi etkinliklerden dolayı çok fazla kullanılırlar. Bu surattan natürel olarak bir hayli farklı meseleye maruz kalabilmektedirler ve yaralanmalardan iltihaplanmaya kadar, bir hayli farklı tipte meseleyle karşılaşmaktadırlar. Ayakların her biri 26 kemikten oluşur ve bu da onları bedenin en karışık uzuvlarından biri yapar. Bununla beraber, Pediatri Koleji’ne göre, bir şahıs hayat boyu takribî 150.000 mil yürür, bu da dünyayı altı defa gezmeye eşdeğerdir. Uygun olmayan kunduralar, diyabet ve ihtiyarlama gibi etmenler ayak problemlerine katkıda bulunan başlıca nedenler arasındadır. Altta en sık karşılaşılan ayak problemlerinden kimilerini, sebeplerini ve ne zaman rehabilitasyon edileceği hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Sporcu Ayağı

Sporcu ayağı en çok nemli bölgelerde yürüyüş yapmaktan kaynaklanmaktadır ve çok bulaşıcı bir rahatsızlık olabilmektedir. Sporcu ayağı, genellikle ayak parmakları arasında bulunan tenin mantar enfeksiyonu olması gidişatıdır. Bununla beraber, bu enfeksiyon dağılabilir, ciddi rahatsızlık verebilir, kaşıntı ve hatta sızıya neden olabilmektedir.

Sebepleri: Bir ferdin en sık mantara maruz kaldığı alanlar, duş veya havuzun içinde ayağında mantar olan bireylerin yalınayak dolaştığı alanlardır. Zira mantar ılık, nemli bölgelerde büyümeye eğilimlidir. Sıcak ve nemli pabuç giymek mantarın gelişmesine ve dağılmasına neden olabilmektedir. Bu gidişat oldukça bulaşıcıdır, eller, kasık ve saç teni dahil olmak üzere cildin değişik alanlarına da dağılabilmektedir.

Bulguları:Sporcu ayağı kaşıntı, çatlama, kabarma ve ayakların atanmasına neden olmaktadır. Bu gidişat genellikle dördüncü ve beşinci ayak parmakları arasında başlar, daha sonra değişik parmaklara dağılır. Ayrıca şahıs topuklarda veya ayak parmaklarının teninde çatlaklar geliştirebilir.

Rehabilitasyon: Şahıs ayaklarını pak, kuru yakalamalı ve ayrı bir havluyla kurutmalıdır. Antifungal rehabilitasyonlar çoğu eczanede ayaklara uygulanacak spreyler, tozlar veya losyonlar halinde bulunmaktadır. Mantar rehabilitasyondan sonra dağılır ya da makûslaşırsa, şahıs bu gidişat için oral antifungal ilaçlar reçete edebilecek bir hekimle görüşmelidir.

Bunyonlar

En Yaygın Ayak ProblemleriÖzellikle ufak veya dar kunduralar bunyonlara neden olabilmektedir. Bunyonlar, ayak başparmağı üzerinde bir yumru oluşmasına neden olan ayak anormallikleridir. Bu, başparmağın hafifçe içe doğru dönmesine neden olabilir. Hekimler bunyonlara halluks valgus demektedir. Bayanların dar pabuçlardan gelen baskıların çoğalması sebebiyle bunyon olma ihtimali daha yüksektir.

Sebepleri: Ufak veya dar pabuç giymek bunyonların büyümesine neden olabilmektedir. Sıkı kunduralar, ayak kemiğinin ayak başparmağının kemiğiyle birleştiği metatarsofalanjal eklem MTP üzerine baskı uygular. Ayrıca ailede bunyon geçmişi olması da bir tehlike etkenidir. Ek olarak, romatoid artrit veya çocuk felci gibi bazı gidişatlar bunyon geliştirme ihtimalini çoğaldırmaktadır.

Bulguları: Bunyonlu bir fert, bazı semptomlardan bir veya daha aşırısına sahip olabilmektedir. Bu semptomlar alttaki gibidir:
• Ayağın yan tarafındaki görünür vaziyetteki bir yumru
• Başparmağın üstündeki veya çevresindeki hassasiyet
• Ayak parmağının altındaki kemikte nasır
• Ayak başparmağını hareket güçlüğü
• Yürürken ayak başparmağında sızı

Rehabilitasyon: Konservatif rehabilitasyon tedbirleri genellikle bunyon semptomlarını iyileştirmektedir. Bir şahıs yüksek topuklu kunduralar yerine uygun pabuç giymelidir. Ayrıca, pabuç mağazasından veya bunyonu ekstra tazyikten gözeten eczaneden bunyon pedi satın alabilirler. Bez kaplı bir buz torbasıyla 10 dakikalık çoğalışlar biçiminde buz uygulamak da iltihaplanmayı eksiltebilmektedir. Ayak bakımı mevzusunda uzmanlaşmış bir hekim, ısmarlama pabuç ilaveleri veya ayak başparmağını düzenleyebilecek bir atel yazabilir. Bireyin bunyonu eksilmez ve aralıksız sızıya neden olursa, bu vaziyeti düzenlemek için operasyon olma seçim edilebilir.

Diyabetik Nöropati

Diyabetli şahıslar kan şekeri dalgalanmalarına daha yatkındır. Diyabetik nöropati tek bir gidişat değildir, diyabet sebebiyle ayaklara hasar veren bir grup gidişattır.

Sebepleri: Zamanla, yüksek kan şekeri seviyeleri asaplara, özellikle de ayaklardaki asaplara hasar verebilmektedir. Değişik etmenler arasında, ailede sigara içme, alkolizm veya diyabetik nöropati hikayesi gibi gidişatlar bu asap zararını daha da makûslaştırabilmektedir.

Bulguları: Diyabetik nöropati bulguları ayaklarda anlaşma, karıncalanma ve sızıyı kapsamaktadır. Bu, duygu noksanlığı sebebiyle ayaklarda yaralanma veya sakatlanmalar yaşayan bireyin daha büyük bir tehlike yaşamasına katkıda bulunabilmektedir.

Rehabilitasyon: Sıhhati ve kan şekeri hakimiyetini sağlamak, bireyin diyabetik nöropatisini rehabilitasyon etmesine takviyeci olabilmektedir. Hekim asap zararını tersine çeviremese de makûslaşmasını önlemek için rehabilitasyonlar önerebilir. Diyabetli şahıs kumpaslı ayak tetkikleri için de gitmelidir. Ayak tırnaklarını profesyonelce düzenlemek ve ayak yaralarını tespit ettikleri takdirde tıbbi takviye almak isteyebilirler.

Batık Ayak Tırnakları

En Yaygın Ayak ProblemleriBatık ayak tırnakları rahatsızlığa neden olur ve rehabilitasyon edilmezse bu tırnaklar düşebilirler. Batmış ayak tırnakları, içe doğru gelişmeye başladığında oluşmaktadır ve bu da ciddi sızı ve rahatsızlığa neden olabilmektedir.

Sebepleri: Uygun olmayan pabuç giymek genellikle batık ayak tırnaklarına neden olmaktadır. Üst kısmında çok dar veya çok sıkı olan pabuçlardan gelen tazyik, parmak uçları üzerinde ekstra baskı oluşturabilmektedir. Değişik nedenler arasında ayak tırnaklarını çok kısa kesmek veya koşu dahil olmak üzere bazı faaliyet sebebiyle ayaklarda oluşan travma gibi sebeplerden dolayı batık tırnak oluşabilir. Ayrıca ailesinde batık tırnak geçmişine sahip olmak da bireyin tehlikesini artırabilmektedir.

Bulguları: Batmış ayak tırnaklarının yeri, enfeksiyonun var olduğunu gösterebilecek biçimde kızarıklığa, şişmeye, sızıya ve hatta ayak tırnağından drenaja neden olmaktadır.

Rehabilitasyon: Batmış ayak tırnaklarını rehabilitasyon faktörün ve önlemenin birkaç yolu vardır. Ve bunlar alttaki gibidir:
• Ayakları antibakteriyel sabunla yıkamak, pak ve kuru yakalamak.
• Tırnaklar yumuşak olduğunda ayak tırnaklarının banyodan hemen sonra kesmek
• Tırnakları yuvarlak bir biçimde kesmek, içe doğru sihrime tehlikesini eksiltebilir
• İyi oturan ve sivri ucu olmayan kunduralar giyilmelidir
Ayak tırnağı enfekte olmuşsa veya konutta bakım vaziyeti iyileştirmiyorsa, uzman bir ayak hekimiyle veya ortopedi cerrahıyla görüşmelidir. Ortopedi cerrahı veya pediatristin, ayak tırnağının bir kısmını çıkarması ve enfeksiyonu rehabilitasyon etmek için antibiyotik vermesi gerekebilmektedir.

Plantar Fasiit

Amerikan Ortopedi Hekimleri Yüksekokulu’ne göre plantar fasiit, topuk sızısının en sık sebebidir. Bu gidişat, ayağın altındaki plantar fasya iltihaplandığı zaman alana gelmektedir. Ayrıca bu bağ, ayağın kemerini desteklemekten mesuldür.

Sebepleri: Plantar fasiit, çoğunlukla sarih bir nedeni olmayan inflamatuar bir gidişattır. Hekimler bu gidişata idiyopatik plantar fasiit olarak bakmaktadırlar. Tehlike etmenleri arasında obez olmak, çok yüksek ayak kemerine sahip olmak, baldır adalelerine sahip olmak ve koşmak gibi topuğu yineleyen baskı yapan faalliklere katılmaktır.
Bulguları: Plantar fasiit, bireyin topuğun dibinde sızı sezmesine neden olmaktadır. Bu sızı genellikle sabahları yataktan kalkarken sezilen ilk sızı da etkinlik ile daha da makûslaşabilmektedir.
Rehabilitasyon: Çoğu şahıs konutta rehabilitasyon ile plantar fasiit rehabilitasyonunu yapabilmektedir. Ayağı dinlendirmek ve buz uygulamak cerahati eksiltmektedir. Ayrıca İbuprofen veya naproksen sodyum gibi steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar NSAID’ler sızı idaresinde takviyeci olabilmektedir. Ayağın fiziksel etkinlik evvelinde, sonrasında ve gün süresince iyice gerilmesi ve ayrıca destekleyici kunduralar giymek topuk sızısının eksilmesine takviyeci olabilmektedir. Ferdin plantar fasiiti bu rehabilitasyonlarla iyileşmezse, fizik rehabilitasyonu sınayabilir veya daha ileri rehabilitasyonlar için pediatrist veya ortopedi cerrahı ile görüşmelidir. Enflamasyonu eksiltmek için steroid enjeksiyonları önerilebilir veya hekim topuğa ekstra dayanak sağlamak için ısmarlama ortezler önerebilmektedir.

Kabarcıklar

En Yaygın Ayak ProblemleriTerli ayaklar kabarcıkları daha mümkün hale getirmektedir. Kabarcıklar yaygın bir yaradılıştır ve çoğu şahıs bu kabarcıkları hayatlarının bir noktasında yaşamaktadırlar.. Uzun vakit yürüdükten veya koşulduktan sonra ortaya çıkarlar, özellikle de ayaklar terlerse veya uygun olmayan kunduralar giyildiğinde oluşmaktadır. Kabarcıklar akışkan dolu torbacıklar halinde ortaya çıkar ve genellikle ciddi bir kaygı mevzubahisi değildir. Kabarcıkları patlatmamak, kendi başlarına iyileşmelerini sağlamak en iyisidir, ayrıca bir sargı uygulamak hafifleme sağlayabilmektedir. Şayet kabarcıklar grip eşi semptomlarının yanında kumpaslı olarak ortaya çıkarsa, bir hekimle görüşülmelidir.

Nasır

Nasırlar genellikle ayak tabanlarında veya ayak parmaklarında bulunan kalınlaşmış cilt kirleridir bayağı da sızısızdırlar. Bu alanlar cildi gözetmek ve bedeni kabarma yaradılışına karşı gözetmek için oluşmaktadır. Nasır, bunyon, çekiç burunlu veya uygun olmayan pabuçlardan kaynaklanabilmektedir. Zamanla sızılı olabilirler ve rehabilitasyon edilmelidirler. Nasır için akışkan maddeler mevcuttur ve bunlar nasır üzerindeki baskıyı rahatlatır ve zamanla iyileşmesini sağlamaktadır. Ayrıca bazı gidişatlarda ise, hekim cerrahi olarak çıkarılmasını önerebilmektedir.

Topuk Dikeni

Bir topuk mahmuzu, topuk kemiği ile ayağın kemeri arasında büyüyen kalsiyumun bir çıkıntısıdır. Bir Hayli fert için semptom yoktur ancak değişikleri için acı verici ve cerahatlere neden olabilmektedir. Bu basitçe teşhis edilebilen ve onaylanması için tıbbi görüntüleme gerektiren bir gidişat değildir. Topuk mahmuzları, adale ve bağlardaki uzun süreli zorlanmalardan kaynaklanmaktadır. Ayrıca artrit, fazla beden ağırlığı ve makûs malzemeden yapılmış veya aşınmış kunduralar giymekten oluşabilmektedirler. Rehabilitasyonlar arasında soğuk kompres, antienflamatuar ilaç enjeksiyonları, OTC sızı kesici ilaçlar, dinlenme ve ortotik pabuç ilaveleri bulunmaktadır.

Pençe Ayak

Pençe ayağı olarak da öğrenilen pençe parmağı, ilk ayak ekleminin yukarıya doğru ve ikinci ayak ekleminin alt doğru işaret ettiği gidişattır. Bazen bu gidişat doğumdan olabildiği gibi daha sonra da aniden ortaya çıkmaktadır. Bazı şahıslar için rahatsızlığa neden olmaz, kimileri için ise acı verici olabilmektedir. Pençe parmağı diyabet, romatoid artrit ve serebral palsi dahil olmak üzere değişik vaziyetlerin bir işareti olabilmektedir. Rehabilitasyonlar atelleri, uygun pabuçları, egzersizleri, bazı ilaçları ve bazen de operasyonu kapsayabilmektedir.

Ayak Çürüğü

Ayak morluklarına metatarsalji de denilmektedir. Yüksek tesirli egzersizlerden sonra veya cılız pabuç giyildiğinde ortaya çıkabilmektedir. Seçenek olarak, altta uyuyan bir vaziyetin işareti olabilmektedir. Ayak parmakları ile ayak kemeri arasındaki alan, sanki pabuçların üzerinde taş varmış gibi ara gizeme apaçık sızılar ve anlaşma sezilmektedir. Ayrıca bu bulgular zamanla makûslaşabilmektedir. Genel olarak rehabilitasyonlar dinlenme, buz torbası uygulama ve daha iyi oturan kunduralar almayı kapsamaktadır. Ayrıca sızı düzelmezse veya daha da makûsa giderse, hekime gidilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri