Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Endokannabinoid Sistem Nedir, Neden Ehemmiyetlidir?

  • 19 Nisan 2021
  • Endokannabinoid Sistem Nedir, Neden Ehemmiyetlidir? için yorumlar kapalı
  • 829 kez görüntülendi.

Endokannabinoid sistem; bedendeki ehemmiyetli biyolojik sistemlerden biridir. Bu sistemin varlığı, 1990’lü senelerde esrarın ana psikoaktif kannabinoidini THC inceleyen tahlilciler tarafından keşfedilmiştir. O zamandan beri, sistemin işleyişini ve biyolojik esasını sarihliğe kavuşturmak için devam eden araştırmalar yapılmaktadır. Kanabinoidlere cevabı tertip eden endokannabinoid sistemin anlaşılması, esrarın legalleşmesinin çoğalışı sebebiyle ehemmiyetlidir. Kannabinoidlerin insanlardaki tesirine müteveccih çalışmalar, esrar ve kannabinoid […]

Endokannabinoid sistem; bedendeki ehemmiyetli biyolojik sistemlerden biridir. Bu sistemin varlığı, 1990’lü senelerde esrarın ana psikoaktif kannabinoidini THC inceleyen tahlilciler tarafından keşfedilmiştir. O zamandan beri, sistemin işleyişini ve biyolojik esasını sarihliğe kavuşturmak için devam eden araştırmalar yapılmaktadır. Kanabinoidlere cevabı tertip eden endokannabinoid sistemin anlaşılması, esrarın legalleşmesinin çoğalışı sebebiyle ehemmiyetlidir. Kannabinoidlerin insanlardaki tesirine müteveccih çalışmalar, esrar ve kannabinoid mahsullerin daha tesirli rehabilitasyonların geliştirilmese müteveccih yeni fikirler vermektedir. Günümüzde, endokannabinoid sistemin hastalık ve hastalıkları rehabilitasyon etmek için nasıl kullanılabileceğini kavramaya odaklanan araştırmalar yapılmaktadır. Bu yazıda endokannabinoid sistem hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Endokannabinoid Sistem Nedir?

Endokannabinoid sözcüğünün açılımı, Kannabinoid esrar dan kazanç ve endo, endojen sözcüğünün kısaltmasıdır. Bu, bedenin natürel olarak üretildiği anlamına gelmektedir. Başka Bir Deyişle endokannabinoid, beden içinde natürel olarak bulunan esrar eşi maddeler anlamına gelmektedir. ECS’nin kendisi üç kısımdan oluşmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• Endokannabinoidler
• Asap sistemindeki ve bedenin çevresindeki, endokannabinoidlerin ve kannabinoidlerin birbirine bağlandığı reseptörler
• Endokannabinoidleri ve kanabinoidleri ufalamaya dayanakçı olan enzimler
ECS yalnızca bedenin natürel bir parçası değil, aynı zamanda çok ehemmiyetlidir. Genel olarak marihuananın veya kanabinoidler THC ve CBD’nin tıbbi özellikleri hakkında bir hayli iddia bulunmaktadır. Görünüşte pervasız pek çok tesirle, ilacın legalleşmesini isteyen insanlardan çok fazla kandırmaca olup olmadığını merak edilebilir. Ancak, bilim bu iddiaların geneline yakınını desteklemekte ve geniş kapsamlı tesirlerin nedeninin, endokannabinoid sistemin kapsamı ve ebadı olduğunu belirtmektedir.

Endokannabinoid Sistem Hakkında Öğrenilenler

Endokannabinoid Sistem Nedir, Neden Önemlidir?Endokannabinoid sistemin mesul olduğu işlevler literatürde öğrenilmektedir. Bu işlevler iştahın tesiri, kardiyovasküler sistem işlevi, kronik sızı, bağışıklık sistemi cevapları, hafıza, metabolizma, ruh hali, motor hakimiyeti, zevk – mükâfat reprodüksiyonu, cilt ve asap işlevi, stres ve doğurganlık ve uyku gibi işlevlerdir. Ancak bu liste daha kapsamlı olarak genişletebilir. Sistem vücuta kanabinoidler sokularak faal hale getirilmektedir ve özellikle leptinle ilişkili iştah regülasyonunda homeostazın korunmasındaki rolü sebebiyle aralıksız etkindir. Üç ana bileşen beraber endokannabinoid sistemi oluşturmaktadır, bu bileşenler endokannabinoidler, asap sistemi içindeki reseptörler, endokannabinoidlerin ve kannabinoidlerin dağılınmasını katalize eden enzimler biçimindedir.

Endokannabinoid Sistem ve Esrar Araştırması

Kannabinoidler doğrudan endokannabinoid sistemle etkileşime girmektedir. THC tesiri, esrar ana psikoaktif kannabinoide, tesirler Endokannabinoid sistem iyi tanımlanmıştır. Yapılan çalışmalar, THC’nin endokannabinoid reseptörleri ile tesirleşerek ve bağlanarak endokannabinoidlerin tesirlerini taklit ettiğini göstermiştir. THC, insanın endokannabinoidinde bulunan iki tip kannabinoid reseptörü ile etkileşime girebilmektedir. THC, hem merkezi asap sistemi içinde bulunan CB1 reseptörleri hem de periferik asap sistemi, sindirim sistemi ve bağışıklık sistemindeki özel hücrelerdeki CB2 reseptörleri ile etkileşime girmektedir. THC, bu reseptörlerin her ikisini de aktive edebilmektedir, bu da bu reseptörlerin dâhil olduğu tüm süreç aralığının hem bedeni hem de aklı etkileyen tesirine yol açmaktadır.
Bazı gidişatlarda THC, sızı eksilmesi gibi bu reseptörler üzerindeki tesiri sebebiyle zevkli tesirler yaratabilmektedir. Bazı gidişatlarda, endişe ve paranoya duygularını başlatabilmektedir. Halen sentetik THC kannabinoidlerinin nasıl üretilebileceğini inceleyen ve bu reseptörleri özellikle verimli yollarla aktive eden araştırmalar devam etmektedir. Cannabidiol CBD, esrarda bulunan öteki ana kanabinoiddir. CBD’nin beden üzerindeki tesirleri, CBD psikoaktif olmadığından THC’den değişiktir. Genel olarak, THC’nin aksine, CBD’nin genellikle negatif tesirleri olmadığına inanılmaktadır.
Şu anda, bilim adamları CBD’nin CB1 ve CB2 reseptörlerini THC’nin yaptığı gibi aktive etmediğinin farkındadırlar, ancak altta uyuyan mekanizmalar bilinmezliğini gözetmektedir. CBD’nin tesirlerini araştırmaya müteveccih araştırmalar devam etmektedir. Şu anda, CBD’nin endokannabinoidlerin dağılınmasını önlediği ve kannabinoidlerin sistemde daha uzun zaman faal kalmasına ve bedende çoğalan tesirlere neden olmasına neden olduğu kuramdır. Başka bir ihtimal, endokannabinoid sistemde keşfedilmemiş bir reseptörün varlığıdır. Kesin mekanizmalar şu anda inceleniyor olsa da, CBD’nin endişe ve bulantıyı eksilttiği bulunmuştur.

Terapötik Bir Gaye Olarak Endokannabinoid Sistem

Endokannabinoid sistemin terapötik bir gaye olarak kullanılmasına odaklanan araştırmalarda bir çoğalış bulunmaktadır. Kanada‘dan türetilmiş bir kannabinoid olan sativex, multipl skleroz hastalarında sızı ve spastisite için Kanada’da onaylanmıştır. Mevcut araştırmalar CB olarak hareket eden ilaçların geliştirilmesi üzerinde odaklanmıştır. Reseptör antagonistleri inhibitörleri sigarayı vazgeçtikten obezite rehabilitasyon edici potansiyele sahip olabilir. CB için terapötik uygulamalar reseptörleri, şu anda sarih olarak misalin Alzheimer, Parkinson hastalıkları ve bağışıklık tertip etme gibi nörodejeneratif hastalıkların, alakalı değildir.

Endokannabinoid Sistem Homeostaz İçin Neden Çok Ehemmiyetlidir?

Temel olarak homeostaz, bedenin her şeyi doğru bölgede yakalama gayretidir ve etrafta ne olursa olsun, iç civarı sürekli ve optimal yakalamaya çalışmaktadır. Bir otomobilin veya uçağın ön oturumundaki tüm göstergeler düşünüldüğünde ve bunların hepsi cerraha nesnelerin uygun bölgede çalışıp çalışmadığını bildirmektedir. Tıpkı bir araba veya uçaktaki elektronik makineler gibi, bedenin bedendeki ehemmiyetli seviyeleri ve işlevleri izlemek için aralıksız çalışmaktadır. Ateşin düşük ya da yüksek olması, hormon seviyelerinin olması gerektiği gibi olup olmadığı, kalp atışının sıhhatli olup olmadığı gibi sıhhat işaretlerini izlemek için aralıksız faaldirler. Doğru aralığın dışında bir şey çolduğunda, bedenin bunu düzenlemeye dayanakçı olmak için ECS’yi aktifleştirmektedir. Başka Bir Deyişle gerçekten sıcak olduğunda ve terlemeye başlanıldığında, bedeni ferahlatmak için ECS çalışmaktadır. Mide guruldaması, bir şeyler yemeye gereksinim dinlendiği için yemeyi andırdıran ECS’dir. ECS bunu, belli dokularda bulunan kannabinoid reseptörleri aracılığıyla yapmaktadır. En az iki cins kanabinoid reseptörü vardır ve bunlar alttaki gibidir:
• Merkezi asap sisteminde bulunan CB1 beyin ve omuriliğin asapları
• Periferik asap sisteminde ekstremitelerinizdeki asaplar, sindirim sisteminde ve bağışıklık sistemindeki özel hücrelerde bulunan CB2
Kannabinoid reseptörlerinin, merkezi asap sistemindeki en bol bulunanlar arasında olduğuna inanılmaktadır ve bazı tahlilciler, üçüncü keşfedilmemiş birine de sahip olunabileceğini zannetmektedir. Bu reseptörler aracılığıyla ECS, bir hayli ehemmiyetli işlevi tertip etmeye dayanakçı olmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• İştah
• Sindirim
• Bağışıklık işlevi
• Nöroinflamasyon dâhil iltihaplanma
• Ruh hali
• Uyku
• Faize ve doğurganlık
• Motor hakimiyeti
• Sıcaklık tertip etme
• Hafıza
• Sızı
• Zevk ve mükâfat
Beden ECS’yi duyarlı bir biçimde aktifleştirmektedir, böylece sadece gereksinim dinlediği şeyi etkilemektedir. Misalin, faize hormonları noksansa, sindirimi veya bağışıklık sistemini değiştirmeden onları tertip etmeye çalışmaktadır. Biri marihuana kapsasa ve sistemini kanabinoidlerle doldurursa olanlardan değişiktir. O zaman ilacın fizyoloji üzerinde geniş kapsamlı tesirleri vardır ve bunlardan kimileri verimli olabilirken ötekileri hasarlı olabilmektedir. Homeostaz sıhhat ve yaşamda kalmak için çok ehemmiyetlidir, bu sebeple ECS muntazam çalışmadığında bir hayli meseleye neden olabilmektedir.
Kenevir mahsulleri ECS’nin etkinliğini tetikleyebildiğinden, potansiyel rehabilitasyonlar için sarih amaçlardır ve dünya çapında bir ton araştırma yapılmaktadır. Ayrıca nabilon ilacı gibi sentetik laboratuvarda oluşturulan kannabinoidlerden yapılmış ilaçlar da vardır. Kanabinoid bazlı rehabilitasyonlar üzerine çok fazla rakamda araştırma yapılmakta, maddeler ve bu sistem daha iyi anlaşılmaya başlandıkça legal statüdeki farklılıklara güzergah verilmektedir.

Reseptörlerin ve Enzimlerin Rolü

Biri esrar içtiğinde, nebattan alınan bir kannabinoid beyindeki CB1 reseptörüne bağlanmaktadır ve bir yüksek oluşturmaktadır. Bu kannabinoid, delta-9-tetrahidrokannabinol’nam kısaltması olan THC olarak adlandırılmaktadır. Aynı reseptöre bağlanan kendi endokannabinoidlerinizden birine anandamid denmektedir. THC ve anandamid eş olsa da, anandamid THC gibi yükseltmez. Anandamid yeniden de durgunlaştırıcı bir tesire sahiptir, ismini Sanskritçe mutluluk anlamına gelen ananda’dan almaktadır.
Anandamidin yükseltmemesinin ve THC’nin yapmasının sebebi FAAH enzimi sınan bir şeyde uyumaktadır. FAAH’ın işi anandamid ve öteki endokannabinoidleri ufalamaktır. Bedenin yarattığı şeyler üzerinde süratli çalışmaktadır, ancak THC’yi ayrılamamaktadır. Bu, THC’nin çok daha uzun zaman kaldığı ve bu sebeple çok daha büyük bir tesire sahip olduğu anlamına gelmektedir. Beyinde, kannabinoidler ve endokannabinoidler, nörotransmiterler bir hücreden ötekisine bilgi ileten kimyevi haberciler olarak çalışmaktadır. Nörotransmiterlerin tümü, bir hayli değişik reseptörle etkileşime girmektedir ve bu sebeple bir hayli değişik tesire sahiptir. Nebat bazlı bir kannabinoid olan CDC ve kannabidiol tahlilciler tarafından büyük alaka görmektedir. Rastgele bir psikoaktif özelliği yoktur, bu sebeple bereketleri yüksek THC olmadan gelmektedir. CBD’nin beyindeki öğrenilen bir işlevi FAAH enziminin anandamidi bölmesinin önüne geçmesidir bu biçimde anandamid daha çok tesir gösterebilir. Bu surattan CBD’nin anksiyete bozukluklarının rehabilitasyonuna dayanakçı olabileceğine inanılmaktadır.

Endokannabinoid Beceriksizliği

Endokannabinoid Sistem Nedir, Neden Önemlidir?Bilim ECS üzerine daha fazla bilgi edindikçe, muayenehane endokannabinoid beceriksizliği CECD olarak adlandırılan sistemin kumpassızlığı ile alakalı olan birkaç statüde tespit edilmektedir. CECD bir hastalık değildir, ancak bu ortak özelliğe sahip şartları içeren genel bir terimdir. CECD’nin rol oynayabileceğine dair delil bulunan şartlar vardır ve bunlar alttaki gibidir:
• Fibromiyalji
• Migren
• Sıkıntılı bağırsak belirtiyi
Bu şartlara bazen işlevsel şartlar veya merkezi duyarlılık belirtileri denmektedir. Çoğu rehabilitasyona mukavemetli olma meylindedirler, bu sebeple tahlilciler esrar esaslı rehabilitasyonları incelenmektedir. Bu şartlar genellikle birden fazla sistemi kapsamaktadır ve bu, ECS’den etkilenen alanlara bakıldığında anlamlıdır. Misalin fibromiyalji, merkezi ve periferal asap sistemlerini, bağışıklık sistemini, endokrin hormonal sistemi ve hatta sindirim sistemini kapsamaktadır. Aynı zamanda erken perimenopoz, hamile kalma meseleleri ve erken histerektomi ile iletişimlidir, sıcaklık hassasiyeti ve cılız hafıza yaygın semptomlardır. Bu, homeostaz ve ECS hakkında düşünene kadar ilgisiz meselelerden oluşan bir kutu gibi görünmektedir. Çalışmalar endokannabinoid noksanlığının düzenleme mevzusunda erken evrededir. Bunun yanında, CBD mahsullerinin ve tıbbi marihuana bulunabilirliği hastalar tarafından özümsenmektedir ve bu mevzuda araştırmaların çoğalması mümkün bir vaziyettir.

Rehabilitasyon Potansiyeli

Kannabinoidler, yalnızca endokannabinoid noksanlığını kapsamamaktadır, bununla beraber bir hayli sıhhat şartı için potansiyel rehabilitasyonlarda verimi incelenmektedir. İncelendikleri bazı hastalıklar vardır ve bunlar alttaki gibidir:
• Alzheimer hastalığı
• Kalp-damar hastalığı
• Nörolojik, nörodejeneratif, nörogelişimsel ve psikiyatrik hastalıklar
• Akut ve kronik böbrek hastalığı
• Otoimmün hastalıklar
• Kronik cerahatli hastalıklar
• Kronik sızı şartları
Bununla beraber CBD halihazırda pediatrik sara, sızı, iltihaplanma, iltihaplı sivilce, astım ve bir dizi başka rahatsızlık için kullanılmaktadır. Şüphesiz, esrar ve CBD yağı gibi kannabinoidler, çok muhtelif rahatsızlıklar için rehabilitasyon olarak çok fazla umut veriyor gibi görünmektedir. Ancak, rastgele bir rehabilitasyonun, hatta natürel olanların istenmeyen yan tesirlere neden olabileceği unutulmamalıdır. Kendiliğindene rehabilitasyon sıhhatini tehlikeye atarken riskli olabilmektedir. Bunun yanında esrarın legalliği ülkeden ülkeye değişmektedir, bu sebeple şahıs kendini gözetmesi için yaşadığı yerdeki kanunları öğrenmek gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri