Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

ERCP Nedir, Neden Yapılır?

  • 01 Mayıs 2021
  • ERCP Nedir, Neden Yapılır? için yorumlar kapalı
  • 745 kez görüntülendi.
ERCP Nedir, Neden Yapılır?

ERCP veya Endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi; safra sistemindeki tıkanıklığın tanı ve rehabilitasyonu için kullanılan invazif bir harekâttır. ERCP ile ağza kamera ekipmanlı bir endoskop yerleştirilir ve safra kanallarının, safra kesesinin, pankreasın veya karaciğerin görselleştirilmesi sağlanır. Genellikle bu prosedür biyopsi almak, bir lezyonu onarmak veya bu yapılardaki bir tıkanıklığı arınmak için kullanılır. Bu yazıda ERCP ile alakalı […]

ERCP veya Endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi; safra sistemindeki tıkanıklığın tanı ve rehabilitasyonu için kullanılan invazif bir harekâttır. ERCP ile ağza kamera ekipmanlı bir endoskop yerleştirilir ve safra kanallarının, safra kesesinin, pankreasın veya karaciğerin görselleştirilmesi sağlanır. Genellikle bu prosedür biyopsi almak, bir lezyonu onarmak veya bu yapılardaki bir tıkanıklığı arınmak için kullanılır. Bu yazıda ERCP ile alakalı öğrenilmesi gereken bilgiler bulunmaktadır.

ERCP Nedir?

ERCP Nedir, Neden Yapılır?ERCP, safra kanallarını görselleştirmek ve bazı gidişatlarda terapötik müdahaleye izin vermek için endoskopi ve görüntüleme teknolojisini birleştiren özel bir prosedürdür. Endoskopi ile bir endoskop, ışığa, kameraya ve cerrahi aletlere bağlı ince elastik bir tüp, ağza yerleştirilir ve gastrointestinal sisteme doğru ilerletilir. Bir ERCP ile değişik endoskopi cinsleri arasındaki esas fark, bir ERCP’nin özellikle safra kanallarına, safra kesesine, oniki parmak bağırsağına ince bağırsağın ilk kısmı ve pankreasa ulaşmak için kullanılmasıdır. Bu prosedür tipik olarak ayakta rehabilitasyon etrafında yapılır ve anestezi sedasyonu ile yapıldığı için bir ERCP sırasında sızı veya rahatsızlık sezilmemesi gerekir. Bu müdahale tende bir kesi gerektirmez, ancak sindirim sisteminde bir kesi veya bir stent ile safra kanalını genişletmek gibi operasyon teknikleri gerektirebilir.

ERCP Kontrendikasyonlar

Bunun yerine daha az invaziv bir test veya rehabilitasyon reelleştirilebiliyorsa, bir ERCP genellikle önerilmemektedir. Biliyer obstrüksiyon için konservatif rehabilitasyon veya ön rehabilitasyonlar bir ERCP’den evvel kullanılabilir. Misalin, safra kesesi taşları için tıbbi rehabilitasyon ERCP’den evvel düşünülebilir. ERCP’nin görüntüleme bileşeni sebebiyle, bu prosedür hamileys olan bireylerde fetüs için tehlike oluşturabilir. Ve bireyin kontrast maddeye karşı öğrenilen bir alerjisi varsa, hekim alerjik olmadığı bir kontrast kullanabilir veya prosedürü tamamen önlemeyi seçim edebilir. Veya bireyin bu prosedürle şiddetlenebilecek bir enfeksiyonu varsa ERCP harekâtının ertelemesi gerekebilir.

ERCP Potansiyel Tehlikeleri

ERCP yüksek tehlikeli bir prosedür olarak görülmese de, mümkün bazı karmaşıklıkları vardır. Anestezi ile ilişkili tehlikelere ek olarak, ERCP şunlara neden olabilir:
• Kolanjit safra kanallarının cerahati
• Kolesistit safra kesesi cerahati
• Pankreatit pankreas cerahati
• Enfeksiyon
• Kanama
Perforasyon, birişlem sırasında kullanılan aletlerle kazara delik açılması ve yaşamı tehdit edebilen özellikle ciddi bir karmaşıklıktır. Perforasyon alana geldiğinde, zararı acilen onarmak için tipik olarak bir cerraha danışılmalıdır.

ERCP’nin Emeli

Bu müdahale, safra safra sistemindeki bir veya daha fazla safra kanalından geçemediğinde ortaya çıkan safra tıkanıklığını değerlendirmek ve hafifletmek için yapılmaktadır. Bir safra taşı safra kesesinde sertleşir safra bir yumru oluşturur ve safra tıkanıklığı en sık sebebidir. Safra taşlarının yanında safra tıkanıklığı değişik sebepleri şunlardır:
• Safra kanallarının daralması olan safra darlığı
• Kolanjit
• Safra kanallarındaki kistler
• Lenf düğümü gelişmesi veya kanalı dışarıdan sıkıştıran bir ur
• Pankreatit, özellikle yineleyen veya kronik olduğunda
• Karaciğer, safra kesesi, pankreas veya safra kanallarını kapsayan yaralanma / travma
• Safra kanallarını işgal eden urlar
• Safra kesesi, safra kanalları veya pankreas enfeksiyonu
• Karaciğer hastalığı
Alttaki bulgularla karşılaşılırsa, bunlardan şüphelenilebilir ve tanılama sürecinin bir parçası olarak bir ERCP istenebilir:
• Karın sızısı
• Kaşıntı
• Sarılık ciltte ve gözlerde sararma
• Mide bulantısı ve kusma
• Killi veya beyazımsı dışkı
• Koyu idrar
Bu semptomlar, karaciğer yetmezliği ve apandisit dahil ERCP ile rehabilitasyon edilmeyen bir hayli gastrointestinal gidişatın semptomları ile örtüşmektedir. Lüzum dinlendiğinden emin olmak ve bir prosedür tasarısının hazırlanmasına destekçi olmak için bir ERCP asıllaştırmadan evvel genellikle invaziv olmayan tanı testleri yapılır. Yüksek bilirubin seviyesi veya karaciğer enzimleri gibi kan testi neticeleri, mümkün safra kanalı tıkanıklığına işaret etmektedir. Zorunlu olabilecek değişik görüntüleme testleri şunları kapsamaktadır.
• Karın ultrasonu
• Karın bilgisayarlı tomografi BT taraması
• Perkütan transhepatik kolanjiyogram PTCA
• Manyetik titreşim kolanjiyopankreatografi MRCP: Bu invazif olmayan görüntüleme testi, karaciğer, pankreas, safra kesesi ve safra kanallarını görselleştirmek için manyetik titreşim görüntüleme MRI kullanır. MRCP testi, biliyer tıkanıklığın varlığını ve sebebini tanımlayabileceği için bir ERCP tasarılamaya destekçi olmak için yaygın olarak kullanılır.
ERCP Nedir, Neden Yapılır?Bir safra tıkanıklığına ulaşmaya ek olarak, bir ERCP, birini rahatlatmak ve bazı gidişatlarda altta uyuyan sebebini rehabilitasyon etmek için de kullanılabilir. Misalin, hekim ERCP sırasında bir safra kanalının içinden bir kisti çıkarabilir veya dar bir safra kanalını bir stent ile genişletebilir. Bununla beraber, bu prosedür emin enfeksiyonları çözemez veya safra kanalı cerahatini gideremez. Kronik bir vaziyet için yapılırken, bir ERCP günler veya haftalar evvelden tasarlanabilir. Bulgular şiddetliyse veya gidişatın süratle makûslaşabileceği evhamı varsa acil bir ERCP gerekebilir.

ERCP İçin Nasıl Hazırlanılır?

Birey ERCP yaptırmadan evvel, hekim tıbbi gidişatınızı sizinle ve kapsamlı bir rehabilitasyon yaklaşımıyla tartışacaktır. Bu, bir enfeksiyon için antibiyotikler veya kanser için kemoterapi gibi ERCP’nin yanı gizeme değişik rehabilitasyonları kapsayabilir. Teşhis değerlendirmenin bir parçası olarak yaptırılan testlere ek olarak, bütün kan sayımı CBC ve kan kimyası testleri kapsayan operasyon evveli testlere de lüzum olabilir. ERCP hazırlanmak için şu noktaları göz önünde bulundurmak gerekir:
• Yer: ERCP gastrointestinal prosedürler için kullanılan bir prosedürdür ve bir sağlık kurumunda veya ayakta rehabilitasyon cerrahi merkezinde olagerçekleştirilir.
• Giyim: Harekât sırasında birey rahat elbiseler ve kunduralar giymelidir. Veya ERCP için sağlık kurumu tarafından önlük giyilmesi istenebilir.
• Gıda ve meşrubat: ERCP yaptırmadan evvel sekiz saat süresince gıda ve meşrubatlardan uzak durmak gerekir.
• İlaç rehabilitasyonu: Hekim kan inceltici, steroid ilaçlar, steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlar ve diyabet için alınan ilaçların alımının durdurulmasını veya dozunun ayarlamasını isteyebilir.
Ayrıca vaziyete ve ERCP sırasında tasarlanan müdahalelere bağlı olarak değişik ilaçları da ayarlamak gerekebilir. Anestezi sedasyonundan sonra birey halsiz olacağı için birisinin ona refakat etmesi önerilmektedir.

ERCP Operasyonı Evveli Yaşam Stili Farklılıkları

ERCP yaptırmadan evvel diyetde farklılık yapılması gerekebilir. Hekim, bireyden prosedürden bir hafta evvel yağlı gıdaları eksiltmesini isteyebilir. Birey ayrıca sigara içiyorsa sigarayı eksiltmesini nasihat edebilir. ERCP, karışık olmayan bir teşhis prosedürü ise yarım saat sürerken, onarılacak bir lezyon varsa birkaç saat sürebilir. Bu harekât sindirim sistemi hastalıkları mevzusunda uzmanlaşmış bir hekim olan bir gastroenterolog tarafından yapılacaktır . Yaşami bulguları izleyen ve anestezinizi idareyen bir anestezi uzmanı veya hemşire tarafından şahsa anestezisti yapılacaktır.
Prosedürden evvel, ele veya kola damar yolu açılmaktadır ve ERCP yapıldığı gün CBC ve kan kimyası tekerrür hakimiyet edilmelidir. Kan tazyiki ve nabız dahil hayatsal bulguları harekât evveli, sırasında ve sonrasında izlenmelidir. Büyük ihtimalle, monitörize anestezi bakımı olarak da belirlenen IV anestezi sedasyonu uygulanır ve ayrıca, hastanın ağzına veya boğazınıza uyuşturucu ilaç verilir. Böylece endoskop takılırken ve ilerlerken rahatsızlık sezilmez. IV sedasyon kadar yaygın olmamakla beraber bazen ERCP için entübasyon ve genel anestezi kullanılmaktadır. Harekât sırasında bir karmaşıklık ortaya çıkarsa IV sedasyonu genel anesteziye dönüştürülebilir.

ERCP Nasıl Yapılır?

Prosedür sırasında endoskopu veya rastgele bir kesik sezilmemesi gerekir. Birey işle sırasında genellikle baygındır. Endoskop ağzına yerleştirilir ve sonrasında boğazı, yemek borusu, midesi ve on iki parmak bağırsağında, safra yollarının bulunduğu yere doğru ilerletilmektedir. Hekimin bu yapıları görselleştirebilmesi için bir boya enjekte edilir. Harekât şunları kapsar:
• Hekim, endoskopa takılı olan kamera ile safra kanallarını inceler. Tipik olarak, bir monitörde bu görüntü görüntülenir.
• Tanı konmamış bir lezyon varsa, mikroskop altında araştırılmak üzere biyopsi misali alınabilir. Ufak biyopsi kesisine dikiş atılır.
• Prosedür sırasında, hekim aygıtı safra taşlarını kırmak ve çıkarmak, bir gelişmeyi gidermek, bir lezyonu onarmak veya çok dar bir safra kanalını genişletmek için bir stent yerleştirmek için kullanabilir.
Safra tıkanıklığı teşhis edildikten veya rehabilitasyon edildikten sonra endoskop çıkarılır ve sedasyon ilacı kesilir. Hasta genel anestezi almışsa, hekim anestezi ilacınızı tersine çevirir, solunum tüpünü çıkartır ve hastanın kendi başına soluk almasını sağlar. Sonrasında hasta gözlem odasına götürülür ve izlemeye alınır.

ERCP Sonrası ve İyileşme Süreci

Prosedürden sonraki saatlerde, birey azıcık sersemlemiş olmasına karşın uyanmaya başlar. Sağlık vazifelileri tarafından hastanın yaşam bulguları izlenir, sızı veya rahatsızlık şikayetleri olup olmadığı sorulur. Bu noktada sızı kesici ilaçlar alması gerekebilir, ancak bir daha sedasyon olması gerekmez. Genellikle hasta operasyondan birkaç saat sonra konuta gidebilir. Bununla beraber, daha fazla tıbbi veya cerrahi bakım gerektiren ciddi bir tıbbi meseleyi varsa örn. IV antibiyotik gerektiren ciddi bir enfeksiyon, bir zaman daha sağlık kurumu da izlenmesi gerekebilir.
ERCP Nedir, Neden Yapılır?ERCP’den hemen sonra birey kendini genellikle çok daha iyi sezer, özellikle de bu rehabilitasyondan evvel safra tıkanıklığı büyük bir sızı ve rahatsızlığa neden olmuşsa rahatlar. Bir ERCP’den sonra iyileşmesi birkaç saat ila birkaç gün devam ettir. Genellikle, karışık olmayan bir prosedürden birkaç gün sonra birey basmakalıp perhiz, etkinlik seviyeyi ve bağırsak hareketlerine devam edebilir. ERCP’nin karmaşıklıkları, tıbbi veya cerrahi müdahale gerektirebilir ve uzun süreli bir iyileşmeyi de kapsayabilir. Mide bulantısı veya boğaz sızısı yaşayabilir fakat basmakalıp gıdalar yiyip içebilmelidir. Prosedürün bir parçası olarak bir kesi geçirdiyse, koyu renkli dışkı veya kanlı dışkı olabilir. Bu vaziyet zamanla iyileşmelidir, şayet makûslaşırsa müdahala edilmelidir. Karmaşıklıkların ihtar işaretleri şunları kapsar:
• Ateş
• Şiddetli karın sızısı
• Sarılık
• Yineleyen kusma
• Hemoptizi kan öksürmek
• Hematemez kan kusma
• Dışkıda kan
Hastanın vaziyetine bağlı olarak, hekim tarafından bazı perhiz sınırlamaları getirilebilir. Misalin, pankreatit veya safra akışıyla alakalı meseleler, yağları hazmetmeyi güçleştirebilir, bu sebeple hekim yağı eksiltmeyi önerebilir. İyileşme sürecinin bir kısmı, safra tıkanıklığına katkıda bulunan tıbbi vaziyet için devam eden rehabilitasyonu kapsar. Bir ERCP’yi garanti eden her şart değişir, kimileri değişik şahıslara göre daha kapsamlı uzun vadeli bakım gerektirebilir.
Ek olarak, safra kanalı tıkanıklığı rehabilitasyondan sonra yineleyebilir. Özellikle, şiddetli yara dokusu veya safra kanallarında yapısal farklılıklar varsa, yineleyen safra tıkanıklığı bulgularını izlemek ve semptomlar yine ortaya çıkarsa hekime müracaat etmek gerekecektir. Bir ERCP’den sonra safra taşlarının yineleme talihi takribî % 20’dir. Safra kesesi taşları sadece bir kere olduysa ve tesirli bir biçimde rehabilitasyon edildiyse, yineleyen bir safra tıkanıklığı hayata ihtimali yüksek değildir.
Bir ERCP’nin tek seferlik bir rehabilitasyon olması kastedilse de, mesele tekerrür ederse prosedürü yinelemek gerekebilir. Ve ERCP ile rehabilitasyon edilemeyen geniş bir safra tıkanıklığı olduğu keşfedilirse, minimal invaziv veya sarih cerrahi prosedüre lüzumu olabilir. Karaciğer veya pankreastaki kanser gibi bir ERCP’nin erişemeyeceği bir yere uzanan bir hastalık için de operasyon olunması gerekebilir. Yağ, emilim için safra gerektirir ve safra kanalı tıkanıklığı geliştirme meyli olduğunda yüksek yağlı gıdalar yemek, karın rahatsızlığı, hazımsızlık, ishal veya kusma gibi meselelere yol açabilir. Uzun vadede kalori ve yağı eksiltirken perhizde lif alımının artırılması önerilebilir.
Netice itibari ile ERCP, bir dizi vaziyet için tanı ve rehabilitasyon tasarısının bir parçası olan minimal invaziv bir teşebbüssel prosedürdür. ERCP, harekât ve iyileşme için takribî bir gün gerekir. Bu müdahalenin bir neticeyi olarak hastalar şikâyetlerinde ehemmiyetli bir hafifleme yaşarlar. Bireyin vaziyetinize bağlı olarak, sıhhatini iyileştirmeye destekçi olmak için muhtelif başka testlere ve rehabilitasyonlara da lüzum dinlenebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri