Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Esansiyel Yağlar Yara İzlerini Eksiltebilir mi?

  • 07 Ağustos 2021
  • Esansiyel Yağlar Yara İzlerini Eksiltebilir mi? için yorumlar kapalı
  • 314 kez görüntülendi.

Esansiyel ya da uçucu yağlar yara skar izlerinin görünümünü azaltmaya destekçi olabilir. Bu yağlar zararlı cildin hücrelerini yenileyerek çalışır. Yara izlerinin görünümünü iyileştiren ve cilt sıhhatini iyileştiren başka yağlar da vardır. Esansiyel yağlar cilt sıhhatini şu biçimlerde yardımlar: *Cilt tonunu dengeler. *Kızarıklığı eksiltir. *İnflamasyonu eksiltir. Bazı yağlar yara izlerinin yaradılışını önlemeye destekçi olabilecek iyileştirici özelliklere […]

Esansiyel ya da uçucu yağlar yara skar izlerinin görünümünü azaltmaya destekçi olabilir. Bu yağlar zararlı cildin hücrelerini yenileyerek çalışır. Yara izlerinin görünümünü iyileştiren ve cilt sıhhatini iyileştiren başka yağlar da vardır. Esansiyel yağlar cilt sıhhatini şu biçimlerde yardımlar:
*Cilt tonunu dengeler.
*Kızarıklığı eksiltir.
*İnflamasyonu eksiltir.
Bazı yağlar yara izlerinin yaradılışını önlemeye destekçi olabilecek iyileştirici özelliklere deEsansiyel Yağlar Yara İzlerini Azaltabilir mi? sahiptir. Hangi yağların veya yağların kombinasyonlarının en iyi neticeleri sağladığını ve doğru kullanıldığında çok az tehlike oluşturduğunu görmek için sınanabilir.
Yara izlerinin görünümünü eksiltebilecek esansiyel yağlar şunlardır:
1- Helichrysum esansiyel yağı
Helichrysum can vermez çiçek ya da altın otu esansiyel yağı, cildin iyileşmesinde bereketli olabilecek anti-inflamatuar, antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Helichrysum esansiyel yağı, yaraların iyileşmesinde rol oynayan arzanol ismi verilen anti-inflamatuar bir madde kapsar. Ayrıca, hücreleri yenileyerek ve özgür radikallerin birikmesini önleyerek skarlaşmayı önlemeye destekçi olabilecek antioksidan özelliklere sahiptir. Bu yağ aynı zamanda alttaki faydaları da sağlar:
*Cilt döküntülerine gevşetir.
*Enfeksiyonları hafifletir.
*Kollajen imalini artırır.
Birkaç ay kumpaslı günlük kullanımda neticeler görülmeye başlanır. Helichrysum esansiyel yağı güneşe karşı duyarlılığa neden olabilir. Yakın zamanda operasyon olunduysa veya iç kanama tehlikeyi varsa bu yağı kullanılmamalıdır. Daha büyük ölçülerde satın alınmadan evvel minik bir kavanozla başlanabilir. Büyük ölçülerde almak pahalı olacaktır. Çevrimiçi olarak veya yerel natürel besin mağazalarından satın alınabilir.
2-Frankincense buhur veya günlük yağı
Frankincense esansiyel yağı şunlara destekçi olur:
*Cildi yatıştırır.
*Cilt tonunu denkler.
*Bakterileri öldürür.
Bu özellikler yara izlerini rehabilitasyon etmek için verimlidir. Buhur esansiyel yağı:
*Yeni cilt hücrelerinin gelişmesini teşvik eder.
*Cildi sıkılaştırır.
*İzlerin görünümünü eksiltir.
Ayrıca, Frankincense yağının içeriğindeki boswellik asit isimli faal maddenin anti-inflamatuar bereketleri olduğu gösterilmiştir. Buhur esansiyel yağı kullandıktan bir ay sonra neticeleri görülebilir. Bu esansiyel yağ cilt tahrişine ve karınla alakalı meselelere neden olabilir. Kan inceltici alınıyorsa, buhur yağı kullanılmamalıdır. Frankincense orta seviyede bir uçucu yağdır ve çevrimiçi olarak satın alınabilir.
3-Sardunya esansiyel yağı
Sardunya yağı cerahati gidererek, cilt tonunu eşitleyerek ve yeni hücrelerin gelişmesini teşvik Esansiyel Yağlar Yara İzlerini Azaltabilir mi?ederek yara izlerinin rehabilitasyonuna takviye eder. Antiseptik, antimikrobiyal ve antibakteriyel özellikleri, yara izlerinin daha az görünür olmasına destekçi olur. 2013 senesinde yapılan araştırmalarda sardunya yağının inflamatuar irinli cilt hastalıklarının önlenmesinde ve rehabilitasyonunda tesirli olduğu bulunmuştur. Sardunya yağı ile pozitif neticeleri görmek için en az bir ay kullanılması gerekir. Yüksek tansiyonu veya kalp damar hastalıkları tehlikeyi olanlar sardunya yağını dikkatli kullanmalıdır. Sardunya esansiyel yağı ucuzdur ve çevrimiçi olarak satın alınabilir.
4-Lavanta esansiyel yağı
Lavanta esansiyel yağının, hücre gelişmesini desteklemeye, yara ya da skar izlerinin görünürlüğünün eksilmesine katkısı vardır. Antiseptik, antioksidan ve antibiyotik özellikler taşır.
2016 tarihli bir araştırmaya göre lavanta yağı yara iyileştirici etkinlik gösterir ve zararlı
Ten dokularını onarıcı emelle kullanılabilecek natürel bir ürün olma potansiyeline sahiptir. Başka bir 2016 çalışmasında lavanta esansiyel yağının, özellikle rehabilitasyonun erken safhasında, kollajeni artırarak ve dokuyu yenileyerek yara iyileşmesini desteklediği tespit edilmiştir. Lavanta yağının topikal uygulanması yaranın kapanmasını hızlandırmaya ve yara büzülmesini arttırmaya destekçi olur. Neticeler bir hafta kadar kısa bir zamanda görülebilir. Lavanta özellikle skar rehabilitasyonunun başlangıç evresinde faydalıdır ancak cildi tahriş edebilir ve bazı alerjik tepkinlerin oluşmasına neden olabilir. Lavanta, çevrimiçi olarak temin edilebilen orta seviyeli bir esansiyel yağdır.
5-Havuç tohumu esansiyel yağı
Havuç tohumu esansiyel yağının, yara izlerinin rehabilitasyonunda faydalı olabilecek antibakteriyel ve antifungal etkinliklere sahip olduğu gösterilmiştir.
Daha Önceki yaraları rehabilitasyon etmede daha çok tesirli olabilmektedir.
Havuç tohumu esansiyel yağı kullanımının neticelerini görmek bir ay sürebilir. Havuç tohumu esansiyel yağı ucuzdur ve çevrimiçi siparişle alınabilir.
6-Sedir ağacı esansiyel yağı
Sedir ağacı yağının gençleştirici tesiri, yara izleri de dahil olmak üzere farklı cilt meselelerinin rehabilitasyonunda kullanılabilir. İnflamasyonu eksilttiği ve ağrı giderici bir tesir sağladığı gösterilmiştir. Sedir ağacı yağı sivilce iltihaplı sivilce rehabilitasyonunda da verimlidir. Bir aylık meblağlı kullanımdan sonra neticeler görülebilir. Uygun bir alternatif olan ve çevrimiçi bulunabilen sedir ağacı esansiyel yağı alerjik tepkinlere neden olma potansiyeline sahiptir.
7-Hyssop esansiyel yağı
Hyssop esansiyel yağı, çördük otu ya da zufa otu ismiyle öğrenilen bir nebattan elde edilir. Çördük yağı zarar görmüş cildin onarılmasına destekçi olan antiseptik, antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Çördük yağının antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Bu uçucu yağ yaraların iyileşmesine, enfeksiyonların önlenmesine, buruşukluk ve sivilce izlerinin görünürlüğünün eksilmesine destekçi olabilir. 2011’de yayınlanan araştırmalarda çördük yağının antioksidan etkinliğinin tıbbi kullanım için iyi bir potansiyeli olduğunu gösterilmiştir. Esansiyel Yağlar Yara İzlerini Azaltabilir mi?Bu belirtileri genişletmek ve yağın yara izlerini rehabilitasyon etmek için bütün olarak nasıl destekçi olabileceğini bulmak için daha fazla araştırmaya lüzum vardır. Neticeleri görmek için bir kaç ay süresince kesintisiz olarak çördük yağı kullanılmalıdır ancak yüksek dozda olmamalıdır. Sara veya hipertansiyonu olanlar çördük yağı kullanmamalıdır.
8-Çay ağacı yağı
Çay ağacı yağı, antiviral, antibakteriyel ve antifungal tesirleri sebebiyle muazzam bir iyileştirme potansiyeline sahiptir. Antioksidan ve antimikrobiyal etkinliği yara iyileşme sürecini süratlendirebilir.
Ayrıca irin giderici ve antiseptik özellikleri bulunur.
Bağışıklığı artırma kabiliyeti, yaraların ve yara izlerinin bakımına destekçi olur. 2015 senesindeki araştırma neticelerinde çay ağacının, inflamatuar bozuklukları topikal olarak rehabilitasyon etmek ve yaraları iyileştirmek için umut verici bir alternatif olduğunu belirtilmiştir. Çay ağacı yağı kullanarak netice almadan evvel bir ay zamanla meblağlı kullanımı zorunludur. Rastgele bir alerjisi veya otoimmün hastalığı olanlar çay ağacı yağını dikkatli kullanmalıdır.
Alerjik tepkiler oluşturabilen çay ağacı yağının çocuklar üzerinde kullanımı doğru değildir.
Çay ağacı esansiyel yağı oranla ucuzdur ve aktarlarda ya da çevrimiçi mağazalarda bulunabilir.
9- Neroli esansiyel yağı
Neroli portakal çiçeği veya Fas turuncu esansiyel yağı, muhtelif emellerle cilt bakımı için kullanılır ve yara izlerinin rehabilitasyonunda verimlidir. Neroli yağının ağrı ve iltihaplanmayı eksilttiği gösterilmiştir. Antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri onu güçlü bir şifacı yapar.
Ayrıca bu yağın antifungal özellikleri olduğu da öğrenilir.
Neroli yağının cilt meselelerini ve yara izlerini rehabilitasyon etmek için nasıl kullanılabileceğini keşfetmek için daha fazla araştırmaya yapılmalıdır. Neroli yağının meblağlı kullanımı ile bir ay içinde neticeler görülebilir. Cilt tahrişine ve alerjik tepkinlere neden olma potansiyeline sahiptir. Çevrimiçi alınabilecek neroli yağı ötekilerinden daha pahalı uçucu yağlardan biridir.
10-Kuşburnu tohumu yağı
Kuşburnu tohumu yağı yara izlerinin görünümünü eksiltebilecek diğer yağlardan biridir. Cildin tonunu iyileştirmek, izleri, iltihaplı sivilceleri ve buruşuklukları rehabilitasyon etmek için kullanılır. 2015 senesinde yapılan bir çalışmada analistler, kuşburnu tohumu yağının operasyon sonrası yara izlerinin görünümünü iyileştirdiğini bulmuşlardır. 12 hafta süresince günde iki defa bu yağı kullanan katılımcılar, daha az renk farklılığı, atrofi ve kızarıklık yaşamıştır. Altı haftalık kullanımdan sonra netice alınabilir. Kuşburnu yağı da diğer bazı uçucu yağlar gibi tahriş edebilir ve alerjiye neden olabilir. Diyabet, böbrek taşı veya kansızlık varsa kullanılmamalıdır. Kuşburnu tohumu yağı oranla ucuzdur, diğer uçucu yağlar için taşıyıcı bir yağ olarak kullanılabilir.
11-E vitamini yağı
E vitamini yağı, cildinizin kollajen üretimini çoğaldırırken nemini gözetmesine destekçi olarak yara izini önleyebilir. Ayrıca cildi özgür radikallerin neden olduğu hasarlardan korumaya destekçi olur. E vitamini yağının yara rehabilitasyonundaki aktifliğini gösteren araştırmalardan birkaçı izlerin kozmetik görünümünü ehemmiyetli miktarda iyileştirdiğini göstermiştir ancak azıcık daha ek araştırmaya lüzum vardır. Birkaç haftalık kullanımdan sonra neticeler fark edilmeye başlanır, ancak birkaç ay süresince E vitamini kullanmaya devam edilmelidir. E vitamini de alerjik tepkilere, kaşıntıya ve kızarıklığa neden olabilir. E Vitamini yağı, çevrimiçi de satın alınabilecek ekonomik bir alternatiftir.
12- Badem yağı
Cilde bir hayli fayda sağlayan badem yağı yara veya skar izlerinin görünümünü de eksiltir. Kuru, zararlı ciltleri ıslatıp yatıştıran E vitamini de kapsar. Badem yağının cildi gençleştirebileceğine, geliştirebileceğine hatta cilt tonunu düzenleyebileceğine dair bazı ispatlar vardır. Çatlakların yaradılışını eksilttiği ve kaşıntıyı eksilttiği de bulunmuştur. Ayrıca, cildin iyileşmesine destekçi olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Yara izlerindeki iyileştirici Esansiyel Yağlar Yara İzlerini Azaltabilir mi?tesirini kavramak için daha fazla incelenmelidir. Badem yağı kullandıktan bir ay sonra neticeleri görülür. Diyabeti olan biri badem yağı kullanmamalıdır. Tasarlanan rastgele bir operasyondan iki hafta evvel kullanımı vazgeçilmelidir. Badem yağları genellikle uçucu yağlar için taşıyıcı yağ olarak kullanılır. Badem yağı, çevrimiçi ya da aktarlardan elde edilebilecek uygun maliyetli bir alternatiftir.
13-Hindistan cevizi yağı
Hindistan cevizi yağı, cilt zararını tersine çevirmeye, cilt bozukluklarını iyileştirmeye ve ıslatmaya destekçi olabilecek yağ asitleri ve mikro gıdalar kapsar. Bu saygın ıslatıcı antioksidan ve antienflamatuar özellikleri ile cilt hastalıklarının önlenmesine ve iyileştirilmesine destekçi olur. Hindistan cevizi yağı kollajen imalini artırır, cildin nemini gözetmesine takviye eder ve cildi yumuşatır. 2010 senesinde neticeleri yayımlanan araştırmalar, hindistancevizi yağının sıçanlardaki yaralara uygulanmasının iyileşme süreci üzerinde pozitif bir tesiri olduğunu bulmuştur. Bu kısmen antioksidan etkinliğinden ve kollajen yapımı üzerindeki tesirinden kaynaklanmaktadır. 10 günlük meblağlı kullanımdan sonra neticeler fark edilir. Hindistan cevizi yağı cildi tahriş etme veya alerjik tepkine neden olma özelliğindedir.

Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır?

Burada sunulan yağların kimileri uçucu yağ değildir ve seyreltilmeleri gerekmez. Esansiyel veya uçucu yağlar etkilenen bölgeye topikal olarak uygulanmadan evvel her zaman seyreltilmelidir. Seyreltilmemiş bir gidişatta kullanılırsa cildi tahriş edebilir. Ayrıca, asla esansiyel yağlar yiyecek biçiminde harcanmamalıdır. Uçucu yağlar, taşıyıcı yağlar ismi verilen yağlarda seyreltilmelidir. Cilt için hangisinin en iyi neticeyi verdiğini görmek için birkaç taşıyıcı yağ test edilmelidir. Kullanabilecek bazı taşıyıcı yağlar şunlardır:
*Üzüm çekirdeği yağı
*Avokado yağı
*Tatlı badem yağı
*Zeytinyağı
*Kayısı çekirdeği yağı
*Jojoba yağı
*Fındık yağı
Yağlar sarih bir yaraya, yanıklara ve çok hassas ciltlere uygulanmamalıdır. İrinli cildin yağlara tepkin gösterme ihtimali daha yüksektir. Ciddi yaralar tıbbi müdahale gerektirebilir. Bu gidişatta, başka bir rehabilitasyonun zorunlu olup olmadığını bilmek için hekime danışılmalıdır.

Anında Netice Alınamaz

Yara izleri ya da skarlar tamamen kaybolmayabilir ancak, bazı yağların ve uçucu yağların kesintisiz kullanımı sonrasında daha az fark edilir olma ihtimali umut vericidir. Anında netice alınması beklenmemelidir. Skarda rastgele bir farklılık fark etmeye başlamak için altı ay geçmesi gerekebilir. Operasyon sonrasında oluşan büyük yara izlerinin iyileşmesi daha uzun sürebilir. Hangisinin birey için en uygun olduğunu bulmak için birkaç değişik yağ sınanmalıdır. Uçucu yağların aromatik özellikleri duygusal olarak rahatlamayı da sağlar. Uçucu yağları kullanmaya başlamadan evvel her zaman bir hekime sorulmalıdır.
Uçucu yağları kullanmak için:
*Seçilen uçucu yağın birkaç damlası taşıyıcı bir yağla seyreltilmelidir. Duyarlı ciltler için daha az esansiyel yağ kullanılmalıdır.
*Bu karışım, etkilenen bölgeye günde birkaç defa uygulanmalıdır.
Esansiyel Yağlar Yara İzlerini Azaltabilir mi?*Yağın yıkanmasına gerek yoktur. Kumpaslı uygulanan yağlar banal banyo zamanlarında yıkanır.
*Yağlar en iyi neticeyi en az birkaç ay süresince kesintisiz uygulanırsa verir.
*Bir yara izinin tamamen iyileşmesi bir sene kadar sürebilir.
Yüzde 100 terapötik, saf, organik uçucu yağları aranmalıdır. Satın alınacak esansiyel yağlar hiçbir katkı maddesi kapsamamalı, güvenilen saygın bir marka aranmalıdır. Firma, uygulamaları mevzusunda dürüst olmalı ve gelebilecek tüm sualleri cevaplayabilmelidir. Yüksek nitelikli yağların negatif bir tepki yaratma ihtimali daha düşüktür ve en iyi neticeleri vermesi daha muhtemeldir. Gebelikte bazı uçucu yağlardan sakınılmalıdır. Hamileler rastgele bir sebeple uçucu yağ kullanmadan evvel kesinlikle hekimiyle konuşmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri