Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

GABA Nedir?

  • 14 Nisan 2021
  • GABA Nedir? için yorumlar kapalı
  • 635 kez görüntülendi.

GABA, bedenin ve aklın işlevlerinin çoğunu hakimiyet eden merkezi asap sistemindeki ehemmiyetli bir nörotransmiterdir. Aynı zamanda başlıca inhibitör nörotransmiterdir ve anksiyete bozuklukları, uykusuzluk, bunalım, psikiyatrik bozukluklar, sara ve hareket bozuklukları dahil olmak üzere çok rakamda sıhhat meselesine neden olmuştur. GABA Tanımı ve İşlevi GABA’da reseptörler, korteks ve bazal ganglionlar gibi beynin farklı bölgelerine dağınık olarak […]

GABA, bedenin ve aklın işlevlerinin çoğunu hakimiyet eden merkezi asap sistemindeki ehemmiyetli bir nörotransmiterdir. Aynı zamanda başlıca inhibitör nörotransmiterdir ve anksiyete bozuklukları, uykusuzluk, bunalım, psikiyatrik bozukluklar, sara ve hareket bozuklukları dahil olmak üzere çok rakamda sıhhat meselesine neden olmuştur.

GABA Tanımı ve İşlevi

GABA’da reseptörler, korteks ve bazal ganglionlar gibi beynin farklı bölgelerine dağınık olarak bölmüştür. Korteks, nöbet etkinliği ile ilişkili beyin katmanıdır, bu surattan pek çok anti-nöbet ilacı, GABA’nın inhibe edici tesirinin, glutamat ismi verilen başka bir ehemmiyetli nörotransmiterin uyarıcı tesirine oranını çoğaldırmaya çalışır. Fakat korteks aynı zamanda beynimizin değişik alanlarıyla beraber çalışarak nasıl düşündüğümüzü, hareket ettiğimizi, sezdiğimizi, idrak ettiğimizi, bildiğimizi ve nasıl davrandığımızı hakimiyet eder. GABA, bedenimizdeki adale gruplarının hareketlerini başlatmak ve bastırmak için korteks ve beynin değişik alanlarına sinyal yollamaktan mesuldür. Uygun GABA seviyeleri mevcutsa, adale rahatlatıcı bir tesiri olur ve kenidimizi yalnızca daha az gergin hissetmmemizi sağlar.

GABA, asap sistemi olarak öğrenilen merkezi asap sistemi hücrelerinin gelişiminde kritik bir rol oynar. GABA’nın varlığı, hücrelerin beyin yaradılışı ve ötesi sırasında uygun rakamda nöronlara karşı değişikleşmesini sağlar. GABA molekülü iki reseptörü GABA-A ve GABA-B ile etkileşime girdiğinde, reseptörün konformasyonunda bir farklılık alana kazanç ve bu, beyin hücrelerinin hiper-stabilitesini çoğaldırabilen peptid ve kemokin salınımını tetikler.

Bunun nesi bu kadar ehemmiyetli? Alakalı beyin alanına bağlı olarak, nöronların fazla derecede stabilitesi nöbetler, baş sızıları, adale krampları, endişe, uykusuzluk, tikler veya psikiyatrik bozukluklar olarak ortaya çıkabilir. Nöronların etkinliğinin çoğalmasının bir hayli sebebi vardır, ancak ehemmiyetli bir fizyolojik neden ya GABA etkinliğindeki eksilme ya da çoğalan glutamat sebebiyledir. Bu iki nörotransmiter arasında sıhhatli bir denge bulmak GABA Nedir?sıhhat ve iyilik için çok ehemmiyetlidir. Düşük GABA etkinliği anksiyete, bunalım, odaklanma ve dikkat güçlükleriyle ilişkilendirilmiştir. Nöbet önleyici ilaçlar, GABA seviyelerine tesirlerinden dolayı, duygu gidişat dengeleyici özelliklere sahiptir ve duygu gidişat bozuklukları olanlarda terapötik olabilir.

GABA, Magnezyum ve Uyku-Kurnazlık Döngümüz.

GABA reseptörleri, sirkadiyen ritimlerimizi veya uyku-kurnazlık döngülerimizi hakimiyet eden eşsiz bir anatomiyi kapsayan hipotalamusta da bulunur. Birçok uyku ilacı ve hatta bazı botanik uyku dayanakçıları GABA’nın etkinliğini çoğaldırmaya çalışır. Magnezyum ehemmiyetli bir mineraldir ve aynı zamanda bir GABA agonistidir, başka bir deyişle GABA reseptörlerine yapışır ve reseptörü GABA’nın yapacağı gibi aktive eder. GABA reseptörlerini yalnızca GABA işlevini desteklemesi için uyarmakla kalmaz, aynı zamanda hücresel membranları stabilize etme işlevine de sahiptir. Magnezyum ile günlük dayanak baş sızısı, sarsıntı, evham ve uykusuzluğun rehabilitasyonunda dayanakçı olabilir. Magnezyum istikametinden zengin yiyecekler günlük perhizimize dahil edilmelidir; bunlar arasında muhtelif fındık, tohum ve fasulye ile muz, ıspanak, brokoli ve kinoa bulunur.

GABA sıhhatimizde büyük bir rol oynuyor gibi görünüyor, peki nereden geliyor? Tuhaftır, reelinde glutamattan kazanç; bu, glikoz metabolizmasının bir mahsulüdür ve glutamat, birleşim için öncülüdür. GABA’nın imali, GABA’nın glutamattan hazırlanmasına dayanakçı olan enzim glutamik asit dekarboksilaz GAD isimli özel bir enzim kullanarak beynin glutamat oluşturma ve bozma kabiliyetine bağlıdır. Bu enzim, yararlı çalışması için B6 vitaminini bir eş etmen olarak gerektirir. B6 ıspanak, muz, patates, pirinç, kuru üzüm, nohut ve değişiklerinde bulunabilen suda çözünür bir vitamindir.

GABA ve Mitokondri.

Kapak tarafında, fazla GABAerjik etkinlik seviyeleri sedasyon ve üşengeçliğe neden olabilir. Konsantrasyon ve GABA seviyelerinin balansının hakimiyetini sağlamak için, nörokimyasal, GABA transaminaz GABA-T olarak öğrenilen bir mitokondriyal enzim takviyeyi ile metabolize edilir. Bu enzim E vitamini varlığında iyi çalışır. E vitamini, birkaç farklı cinste fındık ve tohum, ıspanak ve nebatsal yağda bulunabilen, yağda çözünen bir yiyecektir. Mitokondrinin, hücre için enerji üretmek ve hayati olarak GABA Nedir?hücrenin içinde bulunduğu uzvu üretmek için hayati rolünü göz önüne alarak, mitokondrinin bedenin bizi durgunlaştıran ve nötransmiterler balansını gözetmesine dayanakçı olacak bir eli olacağını düşündürmektedir. Mitokondri enerji balansı ile alakalıdır ve beyin çok metabolik olarak faal bir uzuvdur.

GABA Yardımları, Beslenme ve İlaçlar.

Bu nörotransmiter, beynimizin nasıl çalıştığını ve vücudumuzun nasıl sezdiğinin bir tamdır. GABA formülasyonları ile dayanak edilmesinin, cılız absorpsiyon ve asimilasyon sebebiyle ehemmiyetli derecede düşük GABA seviyelerini yenilemede oldukça tesirli olduğu gösterilmiştir; Magnezyum, B6 vitamini ve E vitamini gibi GABA birleşimi ve metabolizması için lüzumlu vitaminlerin desteği daha yararlı olabilir. Günümüzde mevcut GABA seviyeleri ve benzodiazepinler, antikonvülsanlar, nöropatik sızı ilaçları, anestezikler, uyku ilaçları ve barbitüratlar gibi etkinlikler üzerinde eforlu tesirleri olan bir hayli ilaç mevcut olsa da, bu ilaçların yan tesirleri ve uzun vadeli neticeleri vardır. Ciddi bunalım, sara, kronik sızı veya hareket bozukluklarının hakimiyeti için gerektiğinde, çok bereketli olabilirler. Değişik bir deyişle,GABA’nın bir hayli verimi ve yan tesiri vardır.

Mitokondriyal sıhhati artıran bileşikler kapsayan besinlerin yanı gizeme GABA işlevini destekleyen tüm vitamin kaynaklarını harcamak, beyin GABA işlevimizi desteklemenin en sıhhatli yoludur. Mitokondriyal yardım vitaminleri ve bileşikleri öbürleri arasında CoQ10, riboz, arginin, C vitamini içerir. Ispanak, brokoli ve karnabahar CoQ10 içerir; kabak çekirdeği ve yerfıstığı arginin içerir; mantarlar riboz içerir; narenciye, dolmalık biber ve Brüksel lahanası, C vitamini içerir. Bunlar, beyindeki GABA seviyelerini desteklemenin tüm şahane yoludur.
Bitki bazlı ek yardım tıbbi nebatsal formda kazanç. Birçok nebat, GABA reseptörü agonistleri olarak hareket ederek GABAerjik etkinlik göstermiştir. Bu botanikler, kafatası başlığı, kediotu, istek çiçeği ve limon balsamını kapsar ve uykusuzluk ve endişe için yaygın olarak nasihat edilir, ancak ayrıca nöbet veya hareket bozuklukları için dayanakçı rehabilitasyon olarak da bereketli olduğu düşünülmektedir. Bu botaniklerin çoğu aynı zamanda adaptojenler olarak da işlev görür ve bedenin strese karşı tepkisini değiştirmesine dayanakçı olabilir, bu da stres hormonu nörokimyasallarına mukayeseyle düşük bir GABA balansına yol açabilir.

GABA Uyku, Meditasyon ve Egzersiz.

GABAerjik etkinliği geliştirmenin değişik yolları hareket, derin soluk egzersizleri ve meditasyondur. Yoga, Pilates, koşma veya yürüyüş gibi egzersizler ve yoğun derin soluk alma ile günlük meditasyon yapma hafiflememize dayanakçı olabilir. Bu usuller, GABA’yı çoğaldırmak, glutamatı eksiltmek, ayrıca serotonin, epinefrin ve dopamin seviyelerini, beyin ve beden sıhhati için değişik ehemmiyetli nörotransmiterleri iyileştirmek suretiyle merkezi asaptaki ton ve gerilimi eksiltmeye hizmet eder. Kavramak için anahtar nokta, beyin sıhhatindeki farklı nörotransmiterlerin etkileşimidir, bu sebeple GABA işlevini çoğaldırmak için kullanılan bazı ilaçların genellikle, asaplılık verici oranlarındaki ve balanstaki farklılıklardan kaynaklanan değişik rahatsızlıkların yan tesirleri olabilir.

Hareket, derin soluk alma egzersizleri ve meditasyonun GABA seviyeleri üzerinde acil tesirleri olabilir, ancak beslenme ve botanik yaklaşımların natürel olarak GABA’yı çoğaldırması azıcık zaman alabilir ancak daha sürdürülebilir olabilir. GABAerjik etkinliği çoğaldırmak için lüzumlu GABA Nedir?vitaminleri, gıdaları ve bileşikleri kapsayan besinleri harcamak, daha natürel bir nörotransmitter balansının korunmasına dayanakçı olacak ve içlerinde veya dışlarında olsun, stresörlere daha iyi hoşgörü ve uyarlama sağlayacak.

GABA ve İnflamasyon

Bunların hepsi, GABA ve genel nörotransmitter işlevini natürel ve sıhhatli bir biçimde nasıl destekleyebileceğimizin misalleridir. Ancak, ne yediğimizin ve nasıl yaşadığımızın irin yarattığını da kavramamız gerekir. Enflamatuar yangınlar bedenimizde ateşlendiğinde, fizyolojik enerjinin, cerahatle gayret için yönlendirilmesi gerekir. Bu sebeple, enerji ve kaynaklar tükenmekte ve nörotransmiterleri birleşimlemek, kullanmak ve eksiltmek için bir hayli farklı biyokimyasal tepkin gerektiren beyin işlevi için mevcut değildir. Çoğu zaman, biz yalnızca makûs uyku, moral bozukluğu, depresif ruh hali, evham, acı, gerginlik ve ajitasyon ile günümüzün yenik geçmemesine dayanakçı olmak için kendi kendimize ilaç ya da ilaçlar almak için çalışıyoruz.

Bu semptomların çoğu, yaptığımız muhakkak hayat stili tercihleriyle en azından eksiltilebilir. Bu tercihler, ilacın kronik kullanımından sakınmak, gereken ilaç dozlarını en aza indirmek veya tamamen ilaca gereksinim dinlememek için ehemmiyetlidir. GABA, beyinde önleyici bir kimyevidir ve seviyeler çok düşük olduğunda, dünyamızdaki yosunumuzu değiştirebilir. GABA’yı iyileştirmek için uygun beslenme ve botaniklerle ve değişik usullerle daha rahat olabilir, daha iyi yatabilir, daha mutlu sezebilir ve daha fazla enerjiye sahip olabiliriz. Bu sıhhatli tercihler aynı zamanda hastalık tehlikesini eksiltmede dayanakçı tesirlere sahip olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri