Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Göğüs Enfeksiyonları, Sebepleri ve Rehabilitasyonu

  • 28 Nisan 2021
  • Göğüs Enfeksiyonları, Sebepleri ve Rehabilitasyonu için yorumlar kapalı
  • 463 kez görüntülendi.

Göğüs enfeksiyonu akciğerleri veya büyük hava yollarını etkileyen bir enfeksiyondur. Pnömoni ve bronşit en yaygın göğüs enfeksiyonlarıdır. Bronşit genellikle viral bir enfeksiyondan kaynaklanır. Zatürree pnömoni genellikle bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanır. Bazı göğüs enfeksiyonları hafiftir ve kendiliğindene düzelebilir ancak öbürleri mesela zatürree şiddetli ve hayatı tehdit edici olabilir, sağlık kurumuna yatış gerekebilir. Göğüs Enfeksiyonuna Neler Neden Olur? […]

Göğüs Enfeksiyonları, Nedenleri ve TedavisiGöğüs enfeksiyonu akciğerleri veya büyük hava yollarını etkileyen bir enfeksiyondur. Pnömoni ve bronşit en yaygın göğüs enfeksiyonlarıdır. Bronşit genellikle viral bir enfeksiyondan kaynaklanır. Zatürree pnömoni genellikle bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanır. Bazı göğüs enfeksiyonları hafiftir ve kendiliğindene düzelebilir ancak öbürleri mesela zatürree şiddetli ve hayatı tehdit edici olabilir, sağlık kurumuna yatış gerekebilir.

Göğüs Enfeksiyonuna Neler Neden Olur?

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının büyük çoğunluğuna viral enfeksiyonlar neden olur. Bağışıklık sistemi birkaç gün içinde rastgele bir dayanak almadan bunlarla savaşabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına bakteri yerine virüsler neden olduğu için antibiyotikler hiçbir biçimde takviyeci olmaz. Bazen üst solunum yollarındaki bir enfeksiyon daha derine dağılarak göğüs enfeksiyonuna neden olabilir. Bazen ciğerlerde yaşayan bakteriler aynı neticeyle artabilir.
Akut bronşit ve zatürree pnömoni olmak üzere iki ana göğüs enfeksiyonu cinsi vardır.
Akut bronşit – Bronşit, bronşların enfeksiyonuna bağlı cerahattir. Akut veya kronik olabilir. Akut, kısa süreli, kronik ise uzun süreli demektir. Akut bronşit yaygındır ve genellikle viral bir enfeksiyondan kaynaklanır. Bir bakteri enfeksiyonu daha az yaygın bir nedendir.
Pnömoni – Genellikle akciğerin bakteriyel bir enfeksiyonudur ve ciddi olabilir. Genellikle antibiyotiklerle rehabilitasyona lüzum vardır.

Göğüs Enfeksiyonu Bulguları

Göğüs enfeksiyonları genellikle soğuk algınlığını veya gribi izler. Ana bulgular şunlardır:Göğüs Enfeksiyonları, Nedenleri ve Tedavisi
-Göğüsten gelen, yeşil ya da sarı mukus kapsayan öksürük
-Solunum eforluğu soluk darlığı ve hırıltılı solunum dahil
-Göğüs sızısı veya gerginliği
-38 santigrat derece veya üzerindeki beden sıcaklığı
-Baş sızısı
-Sızıyan adaleler
-Bitkinlik
-Süratli kalp atışı
Bu bulgular güzel olmayabilir fakat genellikle takribî 7 ila 10 gün içinde kendi başlarına iyileşirler. Öksürük ve mukus 3 haftaya kadar sürebilir.
Soğuk algınlığı genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu olarak adlandırılır, genellikle tıkalı ve/veya akıntılı burun, aksırma bazen hafif yüksek sıcaklıkta ateş kombinasyonu ile başlar. Genellikle kuru ve sert bir öksürük vardır fakat çıkabilecek çok fazla balgam var gibi de gelebilir. Ayrıca bitkin ve sızılı sezilebilir fakat bu semptomlar genellikle hafiftir ve günlük etkinliklere devam edilebilir. Göğüs enfeksiyonları bu bulgularla başlayabilir fakat sahip olunan tek bulgu varsa bir hekime görünmeye gerek yoktur. Tek ödün, kronik obstrüktif akciğer hastalığı KOAH ve bronşektazi gibi akciğerleri etkileyen uzun süreli sıhhat vaziyetleri olan şahıslardır. Bu şartlara sahip insanların ciddi karmaşıklıklar geliştirmesi daha mümkündür.

Rehabilitasyon İçin Konutta Neler Yapılabilir?

Göğüs enfeksiyonu varsa şunlar yapılmalıdır:
-Bol bol dinlenmek gerekir.
-Mukusu hafifletmek, inceltmek ve öksürmeyi basitleştirmek için bol su içilmelidir.
-Boğaz öksürükten ağrıyorsa, ılık bir bal ve limon meşrubatı ile rahatsızlık rahatlatılmalıdır.
-Buğu belki de mentol ilaveli solunmalıdır. Bu, mukusu göğüsten arınmaya takviyeci olabilir.
-Göğsü mukustan uzak yakalamak ve soluk almayı basitleştirmek için geceleri düz uzanmaktan sakınılmalı, ekstra yastıklar kullanarak yatarken kafa azıcık yukarıya kaldırılmalıdır.
-Yüksek ateşi eksiltmek ve sızı, sancı ve baş sızılarını gevşetmek için parasetamol, ibuprofen veya aspirin alınmalıdır.
Şunlar yapılmamalıdır:
-Haşlanma riski sebebiyle çocukların bir kase içindeki sıcak sudan buğu solumasına izin verilmemelidir.
-16 yaşın altındaki çocuklara aspirin verilmemelidir.
-öksürük ilaçları göğüs enfeksiyonlarına takviyeci olduklarını gösteren çok az ispat olduğu için alınmamalıdır.
–Sigara içenler sigarayı vazgeçmeyi sınamalıdır. Sigara içenlerde bronşit, göğüs enfeksiyonları ve ciddi akciğer hastalıkları daha sık görülür.

Göğüs Enfeksiyonunun Rehabilitasyonu

Göğüs Enfeksiyonları, Nedenleri ve TedavisiAkciğerlerdeki büyük hava yollarının bronşlar enfeksiyonu akut bronşit genellikle kendiliğindene iyileşir, bu sebeple genellikle bir pratisyen doktoru görmeye gerek yoktur fakat bazı olaylar çok ciddi, hatta hayatı tehdit edici olabilir. Akciğerlerdeki akut bronşit büyük hava yollarının bronşların enfeksiyonu genellikle rastgele bir ilaç kullanmadan 7-10 gün içinde kendiliğindene iyileşir. Bir doktorun görülmesi gerektiği anlamına gelen bir ekip bulgular vardır. Bulgular makûslaşırsa alttaki ihtar işaretlerine dikkat edilmelidir:
-Ateş, hırıltılı solunum veya baş sızısı makûslaşır ya da şiddetlenirse
-Süratli soluk alma, soluk darlığı veya göğüs sızıları geliştirirseniz
-Öksürük kanlı veya balgam koyu, paslı renk alırsa
-Uykulu seziliyorsa veya kafa karmaşıklığı varsa
-Öksürük 3-4 haftadan uzun sürerse
-Yinelenen akut bronşit nöbetleri varsa
-Evham dinlenecek başka rastgele bir bulgu büyürse
Akciğerde ciddi bir enfeksiyon pnömoni olduğundan kuşku edilirse bir pratisyen doktor görülmelidir. Astım veya KOAH varsa hekim nasihati alınmalıdır. Hekim hastaya kullanmakta olduğu inhaler ilacın çoğaldırılması veya bir enfeksiyonun ilk bulgusunda bir antibiyotik ve steroid tablet almak mevzusunda nasihatte bulunulabilir.
Rehabilitasyon göğüs enfeksiyonuna neyin neden olduğuna bağlıdır:
-Enfeksiyon nedeni bir virüs ise viral bronşit gibi bu genellikle birkaç hafta sonra kendiliğindene arınılır ve antibiyotikler sualin iyileşmesine takviyeci olmaz.
-Enfeksiyonun nedeni bakteriler ise pnömoni gibi bir pratisyen ya da aile doktoru antibiyotik reçete edebilir, böylece hasta daha iyi sezmeye başlayabilir fakat rehabilitasyon önerildiği şekilde bitirilmelidir. Antibiyotikler mikropların bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar için kullanılan ve virüsler üzerinde çalışmayan ilaçlardır. Grip veya viral bronşit gibi viral göğüs enfeksiyonlarını rehabilitasyon etmek için kullanılmazlar, zira bu tip bir enfeksiyonda işe haylazlar. Göğsü etkileyen uzun süreli bir gidişat yoksa semptomlar ve tetkik zatürree olunabileceğini göstermedikçe hekimin antibiyotik reçete etmesi pek mümkün değildir.

Soğuk Algınlığı ve Öksürük İlaçları

Eczanelerden bir hayli soğuk algınlığı ve öksürük ilacı satın alınabilir. Soğuk algınlığı ve öksürük ilaçları almanın rastgele bir verimi olduğuna dair hudutlu ispat vardır. Rastgele bir eczacıya danışıldığında akciğerlerdeki mukusu rahatlatmaya takviyeci olmak için dekonjestan rehabilitasyonlar önerebilir, böylece öksürmek basitleşir. Mukusu öksürmek, akciğerlerdeki enfeksiyonu arınmaya takviyeci olur.

Göğüs Enfeksiyonlarının Teşhisi

Göğüs Enfeksiyonları, Nedenleri ve TedavisiHekimler bazı şikâyetlerle kendisine gelen hastanın hikâyesini dinleyerek ve tetkik ederek, göğsünü dinleyerek göğüs enfeksiyonu tanısı koyabilir. Bulgular ve nasıl sezildiği hastaya sorulacaktır. Ayrıca tıbbi geçmiş ve ailenin geçmişi sorulabilir. Sigara içilip içilmediği, içiliyorsa ne zamandır ve ne kadar içildiği de sorulacaktır. Tetkikte beden sıcaklığı, bazen bedende ne kadar oksijen gezdiği hakimiyet edilir. Bu, parmağın ucuna takılan minik bir makineyle yapılır. Akciğerlerde büyük hava yollarının bronşlar enfeksiyonu varsa ve semptomlar hafifse, genellikle teste gerek yoktur. Bulgular daha şiddetli ise ve sağlık kurumuna gitmek gerekiyorsa, alttaki testlere lüzum olabilir:
-Tanıdan emin olmak ve enfeksiyonun ne kadar makûs olduğunu görmek için bir göğüs röntgeni çekilebilir.
-Hangi mikrobun bakterinin ciddi akciğer enfeksiyonuna pnömoni neden olduğunu bulmak için kan testleri ve balgam balgam testleri yapılabilir. Bu, hangi antibiyotiğin kullanılacağına karar vermeye takviyeci olur. Bazen pnömoniye neden olan bakteri ilk antibiyotiğe mukavemetlidir. Bazen başka bir antibiyotiğe geçmek gerekir.

Göğüs Enfeksiyonlarının Önlenmesi

Göğüs enfeksiyonunu önlemek ve başkalarına dağılmasını durdurmak için alınabilecek ihtiyatlar vardır. Misalin, ellerin kumpaslı olarak yıkanması mikropların sisteme girme ihtimalini eksiltir. Göğüs enfeksiyonu öksürme ve aksırma yoluyla başkalarına geçebilir. Bu sebeple göğüs enfeksiyonu varsa, öksürürken veya aksırırken ağzı örtmek ve elleri kumpaslı olarak yıkamak ehemmiyetlidir. Kullanılmış peçeteler ya da mendiller şipşak atılmalıdır.

Göğüs Enfeksiyonlarına Kimler Tutulur?

Göğüs enfeksiyonları özellikle güz ve kış aylarında çok yaygındır. Genellikle soğuk Göğüs Enfeksiyonları, Nedenleri ve Tedavisialgınlığı veya gripten sonra ortaya çıkarlar. Herkes göğüs enfeksiyonu geçirebilir, ancak alttaki bireylerde daha yaygındır:
-Minik çocuklar ve yaşlılar.
-Sigara içen insanlar.
-Hamile bayanlar.
-Astım, KOAH, kistik fibroz, kalp hastalığı, diyabet, böbrek hastalığı veya karaciğer hastalığı gibi uzun süreli göğüs problemi olan şahıslar.
-Bazı kanserler lenfoma, miyelom ve lösemi dahil veya AIDS gibi şartlar, zayıflamış bir bağışıklık sistemi sebebiyle muhtelif ilaçlar alan şahıslar.
Göğüs enfeksiyonu devam ediliyorsa veya bir enfeksiyona tutulma tehlikeyi yüksekse şunlar yapılmalıdır:
-Hekime senelik grip aşısı hakkında danışılmalı, fiyatsız grip aşısı için uygun olunup olunmadığı bilinmelidir.
-Pnömokok aşısı olmak gerekip gerekmediği sorulmalıdır.
-Sigara içiliyorsa vazgeçilmelidir.
-İçki içiliyorsa vazgeçilmeli ya da eksiltilmelidir.

Hastalığın Geleceği Nasıldır?

Göğüs Enfeksiyonları, Nedenleri ve TedavisiAkciğerlerdeki büyük hava yollarının bronşlar enfeksiyonu akut bronşit genellikle rastgele bir karmaşıklık olmadan iyileşir. Bazen enfeksiyon ciddi bir akciğer enfeksiyonuna pnömoni neden olmak için akciğer dokusuna gider. Bireyde zatürre varsa ve konutta bakılacak kadar iyiyse hastalığın vaziyeti çok iyidir. Sağlık Kurumunda bakılması gerekiyorsa, vaziyet hala iyi olsa da o kadar da iyi değil. Vaziyet ayrıca akciğer hastalığı, kalp yetmezliği veya diyabet gibi uzun süreli hastalıkları olan insanlar için iyi değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri