Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Graves Kabir Hastalığının Bulguları, Sebepleri ve Rehabilitasyonları

  • 24 Nisan 2021
  • Graves Kabir Hastalığının Bulguları, Sebepleri ve Rehabilitasyonları için yorumlar kapalı
  • 345 kez görüntülendi.

Kabir hastalığı olarak da anılan Graves Hastalığı hipertiroidizme fazla faal tiroid bezi, kilo kaybına, anksiyete ve bitkinliğe neden olan otoimmün bir hastalıktır. Bu yazıda Graves Hastalığının sebepleri, ilişkili sıhhat meseleleri ve rehabilitasyonları hakkında bilgiler yer almaktadır. Graves Hastalığı Nedir? Graves hastalığı, boyundaki minik bez olan tiroit etkinliğini çoğaldıran ve tiroit hormonlarının fazla yapımına neden olan […]

Kabir hastalığı olarak da anılan Graves Hastalığı hipertiroidizme fazla faal tiroid bezi, kilo kaybına, anksiyete ve bitkinliğe neden olan otoimmün bir hastalıktır. Bu yazıda Graves Hastalığının sebepleri, ilişkili sıhhat meseleleri ve rehabilitasyonları hakkında bilgiler yer almaktadır.

Graves Hastalığı Nedir?

Graves hastalığı, boyundaki minik bez olan tiroit etkinliğini çoğaldıran ve tiroit hormonlarının fazla yapımına neden olan otoimmün bir hastalıktır. Tiroit uyarıcı antikorlar TSAb veya tiroit reseptör antikorları TRAb olarak da öğrenilen tiroit uyarıcı immünoglobulinlerden TSI kaynaklanmaktadır. Bu antikorlar banalde hipofiz bezi tarafından üretilen tiroit uyarıcı hormonu TSH taklit ederek tiroit hormonları T4 ve T3’şan imalini uyarmaktadır. Graves hastalığı, dünyada hipertiroidizmin fazla faal tiroit en yaygın sebebidir ve hipertiroidi olaylarının % 70-80’ini oluşturmaktadır.

Bulguları

Graves Mezar Hastalığının Belirtileri, Nedenleri ve TedavileriTiroit hormonları, metabolizmanın ne kadar süratli çalıştığını ayarlayarak bedendeki öteki tüm uzuvları hemen hemen etkilemektedir. Bu sebeple Graves hastalığı ile ilişkili semptomlar çok ve muhteliftir ve yaygın bulgu ve belirtileri alttaki gibidir:
• Kilo kaybı
• Endişe ve asaplılık
• Artan kalp atış sürati
• Bitkinlik
• Titremeler
• Isıya duyarlılık
• Gelişmiş tiroit bezi şişmiş boyun
• Kumpassız adet yarıyılları
• Göz sızısı ve kızarıklık
• Şişmiş ve çıkıntılı gözbebekleri Graves oftalmopatisi
• Ciltte parlamalar veya ayaklarda kalın, kırmızı cilt Graves’in dermopatisi
• Dermopati cilt hastalığı
Bu bulgular eşsiz değildir, öteki bir hayli gidişat bunlara neden olmaktadır. Şahıs bu semptomlardan rastgele birini yaşıyorsa, doğru bir teşhis konması için muhtemel olan en kısa vakitte uzman bir hekime görünmelidir. Ayrıca kalp ile alakalı semptomlar veya görme kaybı yaşanıyorsa çok dikkatli olunmalıdır!

Teşhis

Hekimler Graves hastalığını teşhis için bulgu ve belirtiler tanımlayarak, bazı kan testleri de dahil olmak üzere, bir hayli etmeni bir arada araştırırlar. Bu etmenlerden kimileri şunlardır:
• TSH
• Tiroksin T4
• Triiyodotironin T3
Graves hastalığı olan bireyler genellikle yüksek seviyelerde tiroit hormonlarına T4 ve T3 ve düşük seviyelerde tiroit uyarıcı hormona TSH sahiptir. Ayrıca gerektiğinde hekim ayrıca alttakileri de hakimiyet edebilir:
• Graves hastalığına neden olan antikor seviyeleri TRAb testi
• Radyoaktif iyot alımı
• Tiroit bezi Ultrason veya görüntüleme testleri BT, MRI

Sebepleri

Tiroit uyarıcı immünoglobulin TSI, tiroit uyarıcı antikorlar TSAb veya tiroit reseptör antikorları TRAb ismi verilen spesifik immünoglobulinler IgG antikorları, tiroit bezi hücrelerinde tiroit uyarıcı hormon TSH reseptörüne bağlanarak aktive edilmektedir. Bu tiroit bezi gelişmesine, bu da tiroidin genişlemesine ve yüksek tiroit hormon seviyelerine neden olmaktadır. Yapılan bir çalışma Th1 7 ve Th22 hücrelerinin otoimmün cevabı artırarak Graves hastalığının gelişiminde rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

Tehlike Etmenleri

Herkes Graves hastalığını geliştirebilse de, tehlikeyi artırabilecek bir dizi etmen bulunmaktadır. Bu tehlike etmenleri alttaki gibidir:
• Graves’in aile hikayesi
• Kadın cinsiyeti
• 40 yaşın altında olmak
• Öteki otoimmün bozukluklara sahip olmak misalin tip 1 diyabet ve romatoid artrit
• Stresli vakalar veya ciddi hastalık gibi duygusal veya fiziksel stres tetikleyici olarak işlev görebilir
• Gebelik ve son doğum
• Sigara içmek
Amerika Birleşik Devletleri‘deki genel hipertiroidi prevalansı 20/100.000 ila 50/100.000 insidansı ile % 1,2 etrafındadır. Bazı bilgiler bu hastalık tehlikesinin hayat boyu vaktince bayanlarda % 3 ve erkeklerde % 0,5 hastalık olduğunu göstermektedir.

Graves Hastalığının Rehabilitasyonu

Graves Mezar Hastalığının Belirtileri, Nedenleri ve TedavileriŞahıs Grave hastalığını en kısa zamanda rehabilitasyon ettirmek için hekimiyle beraber hareket etmesi ehemmiyetlidir. Rehabilitasyon edilmeyen hipertiroidinin ciddi negatif neticeleri olmaktadır. Bu hastalığın rehabilitasyon biçimleri şu biçimde sıralanabilir:

Radyoaktif iyot RAI rehabilitasyonu: Radyoaktif İyot RAI rehabilitasyonu radyoaktif iyot kullanır ve antitiroid ilacı sonrasında veya Graves ve hipertiroidi için ilk rehabilitasyon olarak kullanılabilir. RAI fazla faal tiroid hücrelerine girerek ve tiroid hormon seviyelerini düşürmek için yeterli tiroid dokusunu yok ederek çalışır. RAI dozları her hasta için ve her rehabilitasyon için değişiktir. Bununla beraber, çalışmalar statik bir RAI dozunun daha iyi cevap oranları ile ilişkili olduğunu düşündürmektedir. RAI oranla tehlikesiz olmasına karşın, hamile bayanlarda fetusa hasar verebileceğinden RAI rehabilitasyonu uygulanmamalıdır. Ek olarak RAI, Grave oftalmopatisini makûslaştırmaktadır ve hipotiroidizm düşük tiroid hormon seviyeleri tehlikesini artırmaktadır.
Antitiroid ilaçlar: Propiltiourasil ve metimazol, Graves rehabilitasyonuna dayanakçı olan iki antitroid ilaçtır. Tiroit hormonlarının imalini yasaklamaktadır. Bununla beraber, çoğunlukla tiroit hormonu imalini inhibe ettikleri ve hastalığın sebebine hitap etmedikleri için, hastalar yüksek oranda hastalık nüksü yaşamaktadırlar. Antitiroid ilaçlar genellikle iyi tolere edilirken, yan tesirleri mide problemleri, adale sızısı ve döküntüleri de kapsamaktadır. Ayrıca agranülositoza veya son derece düşük rakamda spesifik beyaz kan hücresine neden olmaktadır. Metimazol, potansiyel olarak karaciğer hastalığına ve galibiyetsizliğe neden olabilecek propiltiyourasil’den daha az yan tesire sahiptir. Propiltiyourasil gebeliğin ilk üç ayında seçim edilmektedir, zira metimazol hafif doğum yanılgıları tehlikesine sahiptir. Çalışmalar, terapi bir seneden fazla sürdüğünde daha iyi uzun vadeli neticelerin elde edildiğini göstermektedir.
Beta-blokerler: Beta-blokerler, yüksek tansiyonu eksiltmeye veya kalp problemlerini rehabilitasyon etmeye dayanakçı olan ilaçlardır. Beta-blokerlerin kullanılması, çoğalmış kalp sürati gibi bazı hipertiroidi semptomlarını süratle gevşetmeye dayanakçı olmaktadır. Ancak tiroit hormonu seviyeleri üzerinde bir tesiri bulunmamaktadır.
Tiroid kaldırma cerrahisi: Hekimler genellikle öteki rehabilitasyonlar zafersiz, güvensiz veya hasta başka rehabilitasyonlara tabi olamıyorsa, tiroidin veya tiroidin tiroidektomi parçalarının çıkarılmasını önermektedir. Ek olarak, tiroidin çıkarılması öteki rehabilitasyonlara mukayeseyle süratli neticeler sağlamaktadır. Hamile bayanlar fetüslerinin antitiroid ilaç veya RAI’den hasar görmesini önlemek için tiroit kaldırma operasyonuna girmektedirler. Graves hastalığı sebebiyle tiroit çıkarma operasyonu geçiren hastalarda kanama ve asap zararı tehlikeyi bulunmaktadır. Operasyon sonrası hipotiroidizm düşük tiroid hormon seviyeleri için de tehlike altındadır.
Öteki rehabilitasyonlar: Bu yeni rehabilitasyonlar üç ana rehabilitasyona ümit taahhüt ediyor olsa da, günümüzde hiçbir şahıs muayenehane sınaması mevcut değildir. Bu rehabilitasyonların insanlarda tesirli ve tehlikesiz olduğu ispatlanması birkaç sene devam ettir.
İnsan monoklonal otoantikorları: Monoklonal antikorlar Mabs insan bağışıklık hücrelerinden Graves Mezar Hastalığının Belirtileri, Nedenleri ve Tedavilerilaboratuvarlarda yapılmaktadır ve hasarlı antikorların tespit etilmesine veya durdurulmasına dayanakçı olmaktadır. Böyle bir Mab, tiroit uyarıcı antikorları bloke etmektedir ve Graves hastalığında tiroit üzerindeki tesirini önlemektedir.
Minik molekül antagonistleri: Muhtelif minik moleküller antagonistler olarak hareket etmektedir ve TSHR tiroit uyarıcı hormon reseptörü etkinliğini bloke etmektedir. İnsan hücrelerinde, NCGC00229600 ve NCGC00161856 TSHR’yi galibiyetli bir biçimde bloke etmiştir.
Graves oftalmopatisi rehabilitasyonu: Hafif semptomlar suni gözyaşları ve yağlayıcılarla rehabilitasyon edilmektedir. Hekimler daha şiddetli semptomlar için bazı rehabilitasyonlar uygulamaktadır ve bu rehabilitasyonlar alttaki gibidir:
• Enflamasyonu eksiltebilen glukokortikoidler
• Siklosporin gibi öteki immünosüpresanlar
• Orbital dekompresyon cerrahisi, genellikle optik asap üzerindeki baskı vizyonu riske attığında dolayı rehabilitasyon edilen gözlerin orijinal pozisyonlarına dönmelerine dayanakçı olmaktadır.
• Göz kapağı retraksiyonu ve kısıtlayıcı miyopati için düzenleyici cerrahi
• Radyoterapi
Grave oftalmopatisi bulguları Grave hastalığı rehabilitasyonu ile kesinlikle iyileşmemektedir. Ayrıca yavaş yavaş iyileşmeye başlamadan evvel birkaç ay daha makûslaşmaktadır.
Graves Hastalığı Rehabilitasyonunda Hayat Stili ve Perhiz Farklılıkları
Semptomları iyileştirmeye ve genel olarak sıhhati iyileştirmeye dayanakçı olacak rehabilitasyona ek olarak yapılabilecek ek rehabilitasyonlar bulunmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• Sıhhatlı, balanslı bir perhiz yemek
• Kumpaslı egzersiz
• Stresten sakınmak veya idaremek, stresin Graves hastalığını tetikleyebileceğini veya makûslaştırabileceğini unutulmamalıdır!
Deniz algı ve iyot kapsayan yardımlar gibi iyot bakımından yüksek besinlerden sakınılmalıdır, zira bunlar hipertiroidizmi makûslaştırmaktadır. Bireyin hangi besinlerden ve yardımlardan sakınması gerektiğini bulmak için uzman bir hekimle görüşmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri