Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Grip Virüsü ve Öteki Virüsler Nörodejenerasyona Yol Açabilir mi?

  • 25 Mart 2021
  • Grip Virüsü ve Öteki Virüsler Nörodejenerasyona Yol Açabilir mi? için yorumlar kapalı
  • 313 kez görüntülendi.

Takribî 10 sene evvel, Memphis’teki St Judes Children’s Araştırma Hastahanesi’nde çalışan nörobiyolog Richard Smeyne esrarengiz davranan bir ördeğin videosunu izledi. Beyaz tüylü, turuncu gagalı kuş, Laos’taki bir çiftlikteki sürüsünden tamamen ayrı duruyordu. Daireler çizerek yürüyor, kanatlarını kaldırıyor, balansını kaybediyor ve düşüyordu. Sonrasında kalkıp, kanat çırpmayı sınıyor ve tekerrür düşüyordu. Smeyne, David Boltz ve sağlık kurumunda grip […]

Takribî 10 sene evvel, Memphis’teki St Judes Children’s Araştırma Hastahanesi’nde çalışan nörobiyolog Richard Smeyne esrarengiz davranan bir ördeğin videosunu izledi. Beyaz tüylü, turuncu gagalı kuş, Laos’taki bir çiftlikteki sürüsünden tamamen ayrı duruyordu. Daireler çizerek yürüyor, kanatlarını kaldırıyor, balansını kaybediyor ve düşüyordu. Sonrasında kalkıp, kanat çırpmayı sınıyor ve tekerrür düşüyordu.

Smeyne, David Boltz ve sağlık kurumunda grip araştırmalarını idareyen Boltz’un danışmanı Robert Webster tarafından verilen seminerde ördek videosunu izledi. Boltz ve Webster’in açıkladığına göre, ördek 2005 ve 2006 senelerinde binlerce kuşu ve insanı hasta edip öldüren H5N1 kuş gribi virüsü ile enfekte oldu. Farede Parkinson hastalığının nörobiyolojisini çalışmakta olan Smeyne, hayvandaki motor hareketle alakalı bulguları tanıdı. Onun görüşüye göre hayvan, Parkinson hastalığını tutulmuştu.

Smeyne, hayvandaki anormal tavrın altında uyuyan nöral mekanizmaları merak etmişti. Laboratuvarda H5N1 virüsü ile enfekte olan ördeklerin, Parkinson eşi nörodejenerasyon nöronların hasar görmesi ve can vermesi bulgularını gösterip göstermediğini merak etmişti. St. Jude’un biyogüvenlik seviyesi 3 olan laboratuvarında o ve meslektaşları, ördekleri virüsle enfekte ettiler ve bu kuşların beynini çıkardılar. Faal virüsü öldürmek için, beyni üç hafta süresince formaldehitte yakaladılar.

Smeyne enfekte olmuş ördek beynini ayrıştırdığında, Parkinson hastalarında sıklıkla zarar gören substantia nigra isimli beyin bölgesine odaklandı. Ördeğin beyni açıldığında substantia nigra kısmındaki nöronlar can vermişti. Bu vaziyette ördekte Parkinson hastalığı olduğu söylenebilirdi.
Grip Virüsü ve Diğer Virüsler Nörodejenerasyona Yol Açabilir mi?Kuşta aynı zamanda grip de olduğu için, Smeyne viral enfeksiyon ve kolladığı fazla yozlaşma arasında bir irtibat olup olmadığını merak etti. Webster’e H5N1 ile enfekte olmuş hastaların bulguları hakkında sualler sordu. Webster’in yanıtı ise, Parkinson hastalığın bulguları ile birebir örtüşmüyordu.

Literatürü araştırdığında Smeyne, influenza virüsünün grip virüsü beyni etkileme kapasitesi ile alakalı daha fazla ipucu buldu. İnfluenza ve nöral bozuklukla alakalı ilk irtibatlardan biri; H1N1 virüsünün neden olduğu 1918 ispanyalı gribi ve birkaç sene sonra dünya çapında görülen Parkinson hastalığı arasında bir irtibat vardı.

İspatlar, influenza enfeksiyonunun nörodejeneratif hastalıklara daha hafifçe neden olduğunu gösteriyordu ama Smeyne’in daha fazla araştırması için korelasyon yeterliydi. Meslektaşları ile beraber, H5N1 ya da H1N1’in ölümcül olmayan dozlarını, 6-8 haftalık farelere enjekte etti ve virüsün hayvanın asap sistemine nasıl dağıldığını takip etti. Sonuçlar donakaltıcıydı. Bazı virüsler beyne girerken kan-beyin bariyeri bedendeki kan dolaşımı ile merkezi asap sistemini birbirinden ayıran, yarı iletken bir hücre katmanı tarafından bloklanmıyordu. Misalin; H5N1 asap sistemindeki beyin hücrelerine sızarak onları öldürebiliyordu ve özellikle substantia nigradaki dopamin üreten hücreleri hedeflediği görülüyordu. H1N1 virüs ırkı kan-beyin bariyerini geçemezken, mikroglia ismi verilen merkezi asap sistem bağışıklık hücrelerinin substantia nigra ve hipokampüs kısımlarına sızmasına neden olur. Böylece bu bölgelerde inflamasyon ve hücre vefatı ortaya çıkar. İki değişik mekanizmaya yol açan iki değişik grip virüsü aynı tesire neden olur. Parkinson hastalığında dejenere olduğu görülen bölgelerde inflamasyona ve vefata neden olurlar.
Smeyne’in deneyi, viral enfeksiyonların nörodejeneratif hastalıklara yol açtığını gösteren tek deney olmamakla beraber bu irtibat, influenzayla da hudutlu değildi. Kızamık ve herpes dahil birkaç değişik virüs, sıçanlarda multiple skleroz bulgularına yol açabiliyor. Alzheimer hastalığı sebebiyle yaşamını kaybeden bireylerin beyninde de herpes virüs seviyesi daha yüksekti. Bazı HIV hastalarının da demans geliştirdiği görüldü.

Beynin İşgali

1385’e döndüğümüzde Avrupa’daki hekimlerin influenza enfeksiyonu ve psikoz arasındaki irtibatları kaydolduğu öğreniliyor. 1918 İspanyalı gribi Grip Virüsü ve Diğer Virüsler Nörodejenerasyona Yol Açabilir mi?salgını sırasında ve sonrasında beyin ile grip arasındaki irtibat daha bariz hale geldi. Virüs- beyin iletişimi ile alakalı daha doğrudan ispatlar ise 1970’li senelerde ortaya çıktı. Columbia Üniversitesi’nde nörolog Eugenia Gamboa ve dostları tarafından yürütülen çalışmada encephalitis lethargica uyku hastalığı hastalığından can vermiş bireylerin beyninde viral antijenler buldular. Yüksek ateş, baş sızısı ve çift görme gibi bulgular encephalitis lethargica ile ilişkiliydi. Sonrasında 1997 senesinde bir araştırma grubu, Japon encephalitis virüsüne maruz kalan sıçanların, insan Parkinson hastalığına benzeyen bulgular geliştirdiğini gözlemlediler.

Viral enfeksiyon ve beyin hastalığı arasındaki ilişkiye itiraz edildi. Washington’daki Armed Forces Institute of Pathology’deki tahlilciler, 2000’li senelerin başında encephalitis lethargica kurbanlarının beyin dokusunda H1N1 genom fragmantlerini aramak için PCR isimli bir usul kullandı. Fakat beyin dokusunda virüse tesadüfülmedi.

Smeyne H5N1 ile enfekte edilmiş ördeklerde, ciddi Parkinson hastalığına benzeyen beyin zararına tesadüftü. Bir fareyi H5N1 virüsü ile enfekte edene ve substantia nigrada ciddi zarara tesadüfene kadar kimse virüsün Parkinsona neden olma maharetini test etmedi. Sonuçlar aynı zamanda, virüsün bedenden beyne erişebileceği mümkün bir irtibatı da ortaya çıkardı. Smeyne’in söylediğine göre substantia nigra virüsün başlangıç niyeti değildi. Virüs ilk evvel bağırsaktaki nöronları enfekte eder. Sorasında virüs vagus asabına iner ve esasta vagus asabını beynin arka kapısı olarak kullanılır.

Bahsedilen yol, Parkinson hastalığının da bedende nasıl ortaya çıktığı ile ilişkiliydi. 2003 senesinde Alman nöropatolog Heito Braak tarafından ortaya atılan ve yaygın biçimde kabul edilen bir tahmine göre, Parkinson hastalığı bağırsakta başlar ve beyne dağılır. Hastalığın bağırsaktan ön beyne ilerlemesi bir insanın bedeninde 25-30 sene arası zaman alabilir. Fakat farelerde bu müddet daha kısadır. Kemirgenlerde grip virüsü eş biçimde hareket eder ve birkaç haftada Parkinson bulgularını ortaya çıkarır. Smeyne ve dostları H1N1 ile enfekte edilmiş farelerin, virüsün beyne girememesine karşın ciddi irini tetikleyerek nörodejenerasyonun bir kısmında rol oynayabildiklerini görmüşlerdir.

Bazı araştırmalar, viral enfeksiyon ve beyin zararı arasındaki ilişkiyi ararken galibiyetsizliğe uğramıştır. Misalin; Atlanta’daki Hastalık Hakimiyet ve İhtiyata Merkezi’nde çalışan tahlilciler, 1918 İspanyalı gribine neden olan influenza ırkının tesirlerini çalıştı. Fakat enfekte edilen farenin beyinde rastgele bir inflamasyon cerahat bulgusu görülmedi. Mikrobiyolog Terrence Tumpey’e göre bu mevzuda daha fazla çalışmaya gerek vardır.

H1N1 ve Parkinson arasındaki ilişkiyi daha iyi araştırmak için Grip Virüsü ve Diğer Virüsler Nörodejenerasyona Yol Açabilir mi?tahlilciler, virüs enfeksiyonu sonrası iyileşen fareye MPTP isimli bir zehirli madde verdi. Farelerde hastalık bulguları büyüdü ve enfeksiyon geçirmeden MPTP zehirli maddeyi almış farelere mukayeseyle substantia nigrada %25 daha fazla nöron kaybetti. Bu çalışmaya göre H1N1 enfeksiyonu yalnızca Parkinson hastalığına neden olmuyordu aynı zamanda da asap sistemini öteki faktörlere karşı da daha korunmasız hale getiriyordu.

Virüsler ve Nörodejenerasyon Arasındaki İrtibat

Grip-Parkinson iletişimi, analistlerin virüsler ve nörodejenerasyon arasında bulduğu tek irtibat değildi. 1990’ların başında tahlilciler, kızamık ve herpes gibi virüslerle enfekte olan farelerin oligodendrositlerinde asap sisteminde nöronların etrafındaki miyelin kılıfı üreten hücreler zarar olduğunu gözlemlediler. Virüslerin oligodendrositleri istila edip etmediği ya da bağışıklık sistemini oligodendrositlere saldırması için teşvik edip etmediği henüz öğrenilmiyor. Oligodendrositlerin zarar görmesi ise MS hastalığına yol açar.

Farede MS bulgularını tetikleyen virüs ırklarından biri herpes virüsü 6’dır. Bu virüs aynı zamanda Alzheimer hastalığının büyümesiyle de ilişkilidir. Yapılan çalışmalarda beyindeki dört anahtar bölgede, insan herpesvirüs 6 ve 7’nin çoğalmış seviyeleri Alzheimer hastalarında görüldü. Genetik ve proteomik bilgilere katlanarak, tahlilciler herpes virüs 6’nın Alzheimerda görülen amiloid plakların gelişimini çoğaldırabileceğini buldu. Böyle bir korelasyon, virüsün hastalığa neden olduğunu ispatlamaz ama patojenlerin nörodejeneratif hastalıklarda bir rol oynadığını gösterir.

HIV ise analistlerin Alzheimer ya da Parkinson eşi bir beyin zararından şüphelendiği öteki bir virüstür. 1990’lı senelerde bilim insanları HIV’in kan beyin bariyerini geçebildiğini gözlemlediler ve daha sonra beyne erişen virüsün nöronal vefata neden olduğu ve sinaptik irtibatları zayıflattığı görüldü.

Enfeksiyon için aşılama grip enfeksiyonunun nörodejeneratif yan ekilerini önleyebilir. Grip, MPTP zehirli maddeyi ve Parkinson hastalığının arasındaki irtibat ortaya çıktıktan sonra bilim insanları, yaklaşımlarını fare üzerinde test ettiler. Hayvanları virüsle enfekte etmeden 30 gün evvel araştırma grubu, bir grup fareye H1N1 aşısı verdi. Aşı olmayan ve enfekte olan fareler Parkinson’a benzeyen bulgular geliştirirken, aşı olan farelerde nörodejenerasyon belirtisine tesadüfülmedi.

Viral enfeksiyonların beyne doğrudan hasar verip vermediğinin kesin olarak öğrenilmesi için daha fazla belirtiye gereksinim vardır. Fakat şu ana kadar elde edilen belirtilere göre, virüsler muhtelif beyin hastalıklarına neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri