Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Guillain-Barré belirtiyi GBS hastalığı nedir?

  • 07 Nisan 2021
  • Guillain-Barré belirtiyi GBS hastalığı nedir? için yorumlar kapalı
  • 396 kez görüntülendi.

  Guillain-Barré belirtiyi, bağışıklık sisteminin periferal asap sisteminizdeki  beyin ve omurilik haricindeki asaplar ve asap hücresi gruplarından oluşur  sıhhatli asap hücrelerine saldırdığı ender fakat ciddi bir otoimmün  bağışıklık sisteminin fazla duyarlılığıyla oluşan tepkilere genel olarak verilen genel ad  bozukluktur. Bu cılızlık, miskinlik ve karıncalanmalara yol açar. Sonunda felce neden olabilir. Bu gidişatın sebebi öğrenilmemektedir, ancak tipik olarak […]

Guillain-Barré sendromu GBS hastalığı nedir?   Guillain-Barré belirtiyi, bağışıklık sisteminin periferal asap sisteminizdeki  beyin ve omurilik haricindeki asaplar ve asap hücresi gruplarından oluşur  sıhhatli asap hücrelerine saldırdığı ender fakat ciddi bir otoimmün  bağışıklık sisteminin fazla duyarlılığıyla oluşan tepkilere genel olarak verilen genel ad  bozukluktur.

Bu cılızlık, miskinlik ve karıncalanmalara yol açar. Sonunda felce neden olabilir.

Bu gidişatın sebebi öğrenilmemektedir, ancak tipik olarak mide gribi veya akciğer enfeksiyonu gibi bulaşıcı bir hastalık tarafından tetiklenir.

GBS, Milli Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü’ne 100000’de 1’i popülasyonu etkileyen ender bir vaziyettir .

Belirtinin rehabilitasyonu yoktur, ancak rehabilitasyon semptomlarınızın şiddetini eksiltebilir ve hastalığın müddetini kısaltabilir.

Çok rakamda GBS cinsi vardır, ancak en sık görülen biçimi akut inflamatuar demiyelinizan poliradikülonöropatidir IDP – ilerleyici, simetrik, en yakın ve merkezden uzak güçsüzlüğün beraber görüldüğü, bağışıklık mekanizmalarına bağlı asap zararı olan bir etraf asap zararıdır. . Miyelin asap kılıfı zararına yol açar.

Öteki tipler arasında kranial asapları  kafa çiftleri veya kafatası asapları merkezî asap sisteminden  çıkarak etrafa parçalayan, Etrafsal asap sisteminin beyinden çıkan kısmıdır. etkileyen Miller Fisher belirtiyi bulunur.

Guillain-Barré belirtisine ne neden olur?
GBS’nin kesin sebebi öğrenilmemektedir.

Hastalık Hakimiyet ve İhtiyata Merkezi CDC ne göre, hastalandıktan sonra, GBS’li insanların takribî üçte ikisi, yakın zamanda ishal veya solunum enfeksiyonu yaşamıştır.

Bu, bozukluğun, evvelki hastalığa uygunsuz bir bağışıklık cevabı ile tetiklenebileceğini düşündürmektedir.

Campylobacter jejuni  gida kaynakli hastalik yapici bakteri  enfeksiyonu GBS ile ilişkilendirilmiştir. Campylobacter , gelişmiş ülkelerde en sık görülen ishal sebeplerinden biridir. Ayrıca GBS için en yaygın tehlike etkenidir.

Campylobacter genellikle az pişmiş besinlerde, özellikle kümes hayvanlarında bulunur.

Alttaki enfeksiyonlar GBS ile de ilişkilendirilmiştir:

Grip
Herpes virüsünün uçuk bir suşu olan sitomegalovirüs
Epstein-Barr virüsü  öpücük hastalığı enfeksiyonu veya mononükleoz
Bakteri eşi organizmaların neden olduğu atipik bir pnömoni zatürree  olan mikoplazma pnömonisi
HIV veya AIDS
GBS’yi herkes alabilir, ancak yaşlı erişkinler arasında daha yaygındır.

Son derece ender gidişatlarda, insanlar bir aşılamadan sonraki günler veya haftalar sonra hastalığı geliştirebilirler .

CDC ve Amerika Birleşik Devletleri Yiyecek ve İlaç Dairesi FDA, aşıların güvenliğini izlemek, yan tesirlerin erken ihtar işaretlerini tespit etmek ve bir aşılama sonrasında büyüyen GBS olaylarını kaydolmak için sistemlere sahiptir.

CDC , araştırmanın, aşıdan ziyade Gripten GBS elde etme ihtimalinizin daha yüksek olduğunu gösterdiğini söylüyor.

GBS’ nin Bulguları Nelerdir?Guillain-Barré sendromu GBS hastalığı nedir?

GBS’de, bağışıklık sisteminiz periferik asap sisteminize saldırır .

Periferik asap sisteminizdeki asaplar beyninizi bedeninizin geri kalanına bağlar ve sinyalleri adalelerinize iletir. Bu asaplar zarar görürse, adaleler beyninizden aldıkları sinyallere yanıt veremez.

İlk semptom genellikle ayak parmaklarınız, ayaklarınız ve bacaklarınızda bir karıncalanma hissidir . Karıncalanma kollarınız ve parmaklarınız için yukarıya doğru dağılır.

Semptomlar çok süratli ilerleyebilir. Bazı şahıslarda hastalık yalnızca birkaç saat içinde ciddi olabilir.

GBS bulguları şunlardır:

parmaklarınızda ve ayak parmaklarınızda karıncalanma veya karıncalanma hissi
Üst vücudunuza giden ve zamanla makûslaşan bacaklarınızdaki adale cılızlığı
devamlı yürümekte güçlük
Gözlerinizi veya suratınızı hareket ettirmek, konuşmak , çiğnemek veya yutmak
şiddetli bel sızısı
mesane hakimiyetinin kaybı
süratli kalp atışı
soluk almada güçlük
felç

GBS Nasıl Teşhis Edilir?

GBS’yi ilk başta teşhis etmek güçtür. Bunun sebebi, semptomların, botulizm  Clostridium botulinum bakterisinin ürettiği zehirli maddeden kaynaklanan bir zehirlenme cinsi  , menenjit veya ağır metal zehirlenmesi gibi asap sistemini etkileyen öteki nörolojik bozuklukların veya gidişatların kine çok eş olmasıdır .

Ağır metal zehirlenmesine mermi , cıva ve arsenik gibi maddeler neden olabilir .

Hekiminiz emin semptomlar ve tıbbi geçmişiniz hakkında sualler soracaktır. Hekiminize, yaşadığınız rastgele bir gizeme dışı semptom hakkında ve yakın zamanda veya daha evvel geçirilmiş hastalık veya enfeksiyon geçirdiyseniz anlattığınızdan emin olun.

Tanıyı doğrulamak için alttaki testler kullanılır:

Omurilikten su almakGuillain-Barré sendromu GBS hastalığı nedir?

Omurga musluğu alt sırtınızda omurganızdan az ölçüde akışkan almayı kapsar. Bu akışkana beyin omurilik akışkanı denir.

Beyin omurilik akışkanı daha sonra protein seviyelerini tespit etmek için test edilir.

GBS’li şahıslar, tipik olarak beyin-omurilik akışkanında klasikten daha yüksek protein seviyelerine sahiptir. Bu test ayrıca lomber ponksiyon olarak da adlandırılır .

Elektromiyografi

Bir elektromiyografi bir asap işlev testidir. Adale eforsuzluğunuzun asap zararı veya adale zararından kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilmenize takviyeci olmak için adalelerden elektriksel etkinlik okur.

Asap mesajım testleri

Asap mesajım çalışmaları , asaplarınızın ve adalelerinizin minik elektrik darbelerine ne kadar iyi tepki verdiğini test etmek için kullanılabilir.

GBS Nasıl Rehabilitasyon Edilir?

GBS’li herkes yakın gözlem için sağlık kurumuna yatırılmalıdır. Semptomlar süratle makûslaşabilir ve rehabilitasyon edilmezse ölümcül olabilir.

Şiddetli hadiselerde, GBS’li şahıslar bütün beden felci geliştirebilirler. GBS, felç diyafram veya göğüs adalelerini etkiliyorsa ve doğru soluk almayı yasaklıyorsa yaşamı tehdit edebilir .

GBS, kendi kendini sınırlayan bir otoimmün inflamatuar süreçtir – başka bir deyişle, kendi başına çözülür.

Rehabilitasyonun emeli, asap sisteminiz iyileşirken, bağışıklık krizinin şiddetini eksiltmek ve bedeninizin işlevlerini misalin, akciğer işlevini desteklemek.

Rehabilitasyonlar şunları içerebilir:

Plazmaferez plazma metamorfozu

Bağışıklık sistemi, basmakalıpta bakteriler ve virüsler gibi hasarlı yabancı maddelere saldıran antikorlar ismi verilen proteinler üretir. GBS, bağışıklık sisteminizin yanlışlıkla asap sisteminizin sıhhatli asaplarına saldıran antikorlar üretmesiyle oluşur.

Plazmaferezin asaplara saldıran antikorları kanınızdan uzaklaştırması hedeflenmiştir.

Bu prosedür sırasında, bedeninizden bir makine ile kan alınır. Bu makine antikorları kanınızdan alır ve sonra kanı bedeninize geri yollar.

İntravenöz immünoglobulin

Yüksek dozlarda immünoglobulin, GBS’ye neden olan antikorları bloke etmeye de takviyeci olabilir. İmmünoglobulin, donörlerden klasik, sıhhatli antikorlar kapsar.

Plazmaferez ve intravenöz immünoglobulin denk derecede tesirlidir. Hangi rehabilitasyonun sizin için en uygun olduğuna karar vermek size ve hekiminize kalmıştır.

Öteki rehabilitasyonlar

Hareketsiz olduğunuzda sızıyı gevşetmek ve kan pıhtılarını önlemek için ilaç verilebilir.

Muhtemelen fiziksel ve mesleksel terapi alacaksınız. Hastalığın akut düzeyinde, bakıcılar elastik yakalamak için kollarınızı ve bacaklarınızı el ile hareket ettirir.

İyileşmeye başladığınızda, terapistler adale kuvvetlendirme ve günlük hayat etkinliklerinde ADL’ler sizinle beraber çalışacaktır. Bu, giyinmek gibi şahsi bakım faaliyetlerini kapsayabilir.

GBS’nin potansiyel karmaşıklıkları nelerdir?
GBS asaplarınızı tesirler. Alana gelen cılızlık ve felç, bedeninizin bir hayli kısmını etkileyebilir.

Karmaşıklıklar, felç veya cılızlık soluk alan adalelere dağıldığında soluk almayı güçleştirebilir. Bu olursa, soluk almanıza takviyeci olması için solunum cihazı ismi verilen bir cihaza gereksiniminiz olabilir.

Karmaşıklıklar şunları da içerebilir:

Anlaşma ortadan kalktıktan sonra sezilen cılızlık
kalp ya da tansiyon meseleleri
Ağrı
yavaş bağırsak veya mesane işlevi
felç sebebiyle kan pıhtıları ve yatakları
Uzun vadede ne beklenebilir?
GBS için kurtarma yarıyılı uzun olabilir, ancak çoğu insan tamamen iyileşir.

Genel olarak, semptomlar stabilize edilmeden evvel iki ila dört hafta daha makûsa gidecektir. İyileşme, birkaç haftadan birkaç seneye kadar her yerde olabilir.

GBS”li insanlar genellikle 6 ila 12 ayda iyileşirler.

Takribî %80’i altı aylıkken bağımsız yürüyebilir GBS’den etkilenen insanların ve %60’ı bir sene içinde kumpaslı adale eforuna kavuşur.

Kimileri için, kurtarma, daha uzun sürer. Takribî %30’u, üç sene sonra dahi hala bir ölçü cılızlık yaşayabilmektedir.

GBS’den etkilenen insanların takribî %3’ü , orijinal vakadan seneler sonra dahi, cılızlık ve karıncalanma gibi semptomlarının yine ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Ender gidişatlarda, özellikle rehabilitasyon görmüyorsanız, gidişat hayatı tehdit edici olabilir. Daha makûs bir neticeye yol açabilecek etmenler şunlardır:

İhtiyarlık
Şiddetli veya süratle ilerleyen hastalık
Rehabilitasyonun gecikmesi, daha fazla asap zararı ile sonuçlanabilir
sizi pnömoniye yatkın hale getiren bir solunum makinesinin uzun süreli kullanımı
İmmobilize olmasından kaynaklanan kan pıhtıları ve yatakları eksiltilebilir. Kan incelticiler ve kompresyon çorapları pıhtılaşmayı en aza indirebilir.Guillain-Barré sendromu GBS hastalığı nedir?

Bedeninizin sık tekerrür konumlandırılması, doku dökülmesine veya yatak yaralanmasına neden olan beden tazyikini uzatır.

Fiziksel bulgularınıza ek olarak, duygusal güçlüklerle de karşılaşabilirsiniz. Hudutlu hareketliliğe ve başkalarına çoğalan bağımlılığa geçim sağlamak güç olabilir. Bir terapistle konuşmayı bereketli bulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri