Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Güneş, Ay, Yıldız ve Seyyareler ile Nasıl İstikamet Bulunur?

  • 22 Mart 2021
  • Güneş, Ay, Yıldız ve Seyyareler ile Nasıl İstikamet Bulunur? için yorumlar kapalı
  • 305 kez görüntülendi.

Güneş, Ay, yıldızlar ve seyyarelerin göksel küre süresince görünürdeki hareketleri hakkında bilgi edinmek istikamet bulma açısından ehemmiyetlidir. Misalin Güneş’in nerede doğduğunu ve yıldız pusulasına göre battığını gözlemleyerek konumu ve güzergahı varsayım edilebilir. Güneşin yolu sene süresince değişir. Bir sene süresince, güneşin yolu, değişmez yıldızların arka tasarısına karşı göksel küre üzerinde hareket ediyor gibi görünür. Reelinde bu, […]

Güneş, Ay, yıldızlar ve seyyarelerin göksel küre süresince görünürdeki hareketleri hakkında bilgi edinmek istikamet bulma açısından ehemmiyetlidir. Misalin Güneş’in nerede doğduğunu ve yıldız pusulasına göre battığını gözlemleyerek konumu ve güzergahı varsayım edilebilir. Güneşin yolu sene süresince Güneş, Ay, Yıldız ve Gezegenler ile Nasıl Yön Bulunur?değişir. Bir sene süresince, güneşin yolu, değişmez yıldızların arka tasarısına karşı göksel küre üzerinde hareket ediyor gibi görünür. Reelinde bu, güneşin konum değiştirmesinden ziyade güneşin çevresinde dönen Dünya’dan kaynaklanmaktadır ancak güneş, 12 takımyıldızdan topluca zodyak olarak adlandırılır geçen kavisli bir yol çiziyor gibi görünmektedir. İzlediği yol ekliptik olarak adlandırılır. Mart ayından Eylül ayına kadar, Güneş’in yolu göksel ekvatorun kuzeyinde görünüyor. Eylül’den Mart’a kadar, gök ekvatorunun güneyinde görünüyor. Güneş, ilkbahar ve güzde göksel ekvatoru geçer.

Güneş Kullanılarak Nasıl İstikamet Bulunur?

Güneşi kullanarak yolun nasıl bulunacağını bilmeye başlamak için en iyi zaman günün başlangıcıdır. Güneşin semandaki yolu tamamen varsayım edilebilir ve şayet onun hareketlerine bilindik olunursa oldukça doğru bir biçimde istikamet bulabilmek için kullanılabilir. Peki, güneşin semandaki yolu nedir? Çoğu insana sorulursa, güneşin doğudan yükseldiğini, öğlenin tepeden, başın üstünden geçtiğini ve batıda battığını söyleyeceklerdir ancak enteresan bir biçimde bu yanıt aynı anda hem doğru hem de yanlıştır. Doğru yanıt güneşin çevresinde dönerken Dünya’nın meylinde uyumaktadır. Güneş’in gök ekvatoruna göre konumu sene içinde değiştiği için, ufuktaki doğma ve batma noktaları da değişir. Güneş her sene 21 Mart ve 22 Eylül’de senenin sadece iki gününde, ilkbahar ve güz ekinokslarında güneş doğuya doğru yükselir ve batıya doğru batar. Bu zamanlar dışında senenin her günü başka bir yerde yükselir.
-Kuzey yarımkürede her sene 20-21 Haziran’da yaz gündönümü Kuzey Kutbu her zamanki gibi güneşe doğru eğilir. Bu nedenle kuzey yarımkürede mevsim yaz, güneyde kıştır. Güney yarımküredeki güneş doğu-güneydoğu’da yükselir ve batı-güneybatı’da batar. Kuzey yarımkürede ise doğu-kuzeydoğu’da doğar ve batı-kuzeybatı’da batar.
-Kış ortasında, her sene 20-23 Aralık ortamında kış gündönümü, Güney Kutbu olası olduğunca güneşe doğru eğilir. Kış gündönümünde, güneş, göksel ekvatorun karşı tarafına doğru hareket etmiş gibi görünür ve Dünya’nın meyli artık güneşten uzaklaşır. Yaz ortası ve kış ortası için gün doğumu istikametleri arasındaki fark 90 derecedir. Bu tarihler güneşin semandaki azami konumunda olduğu zamandır. Güneş, Ay, Yıldız ve Gezegenler ile Nasıl Yön Bulunur?
Dünyanın dönüşünde ufak değişiklikler vardır, bu da güneşin her zaman bütün olarak öğlen saatlerinde azami noktasında olmadığı anlamına kazanç, reelinde azami olduğu zaman öğleden takribî 15 dakika evvel veya 15 dakika sonra olabilir. Ayrıca yazın saatler bir saat ileri alındığında işler daha da karışıklaşır. Tüm bunlar kafa karıştırıcı geliyorsa kolaylaştırılabilir. Dünya her zaman 24 saatte bir bütün bir dönüş yapar bir veya iki dakika beceriksiz veya fazla, böylece güneş aynı yarıyılda semanda 360 derece hareket ediyormuş gibi görünür. Bu sebeple, senenin hangi zamanı ne olursa olsun ve hatta geceleri görülemediği zaman dahi güneş takribî olarak sabah saat 3’te kuzeydoğuda, sabah 6’da doğuda, saat 9’da güneydoğuda olacaktır. Öğle süreyi güneyde, öğleden sonra 3’te 15.00’de güneybatıda ve öğleden sonra saat 6’te 18.00’de batıda, saat 21.00’de ise kuzeybatıda olacaktır.

Güneşi Gözlemlemek

Güneşin gözlemi gün doğumu ve günbatımında yapılır. Güneş ufukta alçaldığında yolu dar ve barizdir ancak yükseldikçe genişler. Çok yüksek olduğunda, nereden yükseldiği bilinemez, dalgaların biçimi ve güzergahı gibi navigasyon için başka ipuçları kullanılmak zorunda kalınır.
Gün doğumu ve gün batımının kesin güzergahı bireyin bulunduğu enleme ve senenin zamanına göre tanımlanır. Enlem ne kadar büyükse ve gündönümlerinden birine ne kadar yakın olunursa, güneş doğudan ve batıdan o kadar uzaklaşır ve batar. En uç noktalarda, Haziran ayında kuzey kutup dairesinde güneş doğunun çok kuzeyinde doğar ve batıdan o kadar kuzeyde batar ki bu noktalar reelinde örtüşür, başka bir deyişle güneş batmaz. Mart veya Eylül’de gün doğumu doğrultusunda yürünürse ve ardından günün sonunda şahıs ardı dönüp gün batımına doğru geri dönerse, yola çıkılan yere geri dönme, yolunu bulma bahtı yüksektir. Aynı şey yaz ortasında veya kış ortasında sınanırsa şahıs fena halde kaybolur. Kışın ortasında güneşin doğuşuna doğru yürünürse, günün sonunda aynı noktaya geri dönmek için sol omzun üzerinden gün batımı ile yürünmesi gerekir. Karmaşıklıktan sakınmanın ve bunu olabildiğince kolay yakalamanın püf noktası, mevsimi düşünmek ve daha sonra onu hangi kutbun güneşi işaret ettiğini bulmak için kullanmaktır. Hangi kutup kuzey veya güney güneşe dönükse, o gün dünyanın rastgele bir yerinde doğunun ve batısının hangi tarafında yükseleceği ve batacağı sualine yanıt verecektir.
Yolu bulmak için güneşi kullanmanın bir sonraki safhası, güneşin öğlen saatlerinde ya da gün ortasında hangi doğrultuda olacağından emin olmaktır. Her gün bir sopanın en kısa gölgesi, dünyanın rastgele bir yerinde harikulade bir kuzey-güney çizgisi oluşturacak ve bu gidişat öğle süreyi asıllaşacaktır. Günün ortasında bir çubuğun gölge uçlarının sonu işaretlenerek ve bunlar birleştirilerek bir çarpık oluşturulur. Bu çarpık üzerindeki çubuğa en yakın nokta harikulade bir kuzey/güney çizgisi olacaktır.
Tabiatl navigasyon emelleri için, öğlen, saatin gösterdiği süre değil, güneşin semanda azami olduğu anımsa. Bu ehemmiyetlidir, zira güneşin yükselmeyi vazgeçtiği an budur, başka bir deyişle artık doğuda değildir, batmaya başlamadan ve batıya doğru yönelmenin evvelindedir. Yengeç dönencesinin kuzeyinde, tüm Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’yi kapsayan dünyanın rastgele bir yerinde, güneş öğleden sonra güneye doğru akacaktır. Güneşi doğal olarak kullanarak istikamet bulmanın sonraki adımı, parçaları bir araya getirmek ve ardından enterpolasyon sanatını uygulamak, başka bir deyişle öğrenilen iki nokta arasında güneşin hangi doğrultuda olacağını varsayım etmektir. Bu, tüm çöl göçebelerinin ve barbar tabiat kâşiflerinin hayatları süresince geliştirdiği bir sanattır. Pratikte bu usul dünyanın rastgele bir yerinde kullanılabilir ancak güneş çok yüksek olduğu için gün ortasına yakın tropik bölgelerde çok pratik değildir. Antik ve çağdaş kara ve deniz gezginlerinin insanın ilk ciddi yolculuklarından beri yapmayı bildiği gibi, açıların bilimini ve matematiğini daha iyi bilerek veya suratlarca saatlik uygulama ile geliştirilebilir. Bütün gün doğumu güzergahı, senenin zamanına ve enleme bağlıdır. Ekvatordan ne kadar uzak olunursa, doğu ve batıdan o kadar uzak olan güneş Haziran ve Aralık aylarında doğacak ve batacaktır.

Güneş, Ay, Yıldız ve Gezegenler ile Nasıl Yön Bulunur?İstikamet Bulmak İçin Saat Nasıl Kullanılabilir?

Bir pusula ile dolaşmak kadar doğru olmasa da, güneş dışarıdaysa ve bireyin bir saati varsa, güneş kullanılarak istikamet hakkında iyi bir fikir edinilebilir. Sabah 6 ile akşam 6 arasında yolu bulmak ve süratli bir yol almak için saatin kullanılabileceği andırılmalıdır. Saat dijital bir saat değilse, akrep ve yelkovanı varsa saatin akrebi güneşe doğrultulur ve saatin akrebi ile saat kadranındaki 12 arasındaki açı ikiye dağılınır. Bu, bir kuzey-güney hattını verir
Azıcık daha fazla zaman alan daha doğru bir yol, gölge çubuğu kullanmaktır. Zemine ince, düz bir çubuk yerleştirilir ve gölgesinin ucunun nerede bittiği işaretlenir. Uygun bir vakit beklenir. Vakit uzun olduğunda daha iyi olur. Güneş semanda ilerledikçe gölge hareket edecektir, şayet gölge işaretlenirse, iki işaret takribî bir batı-doğu çizgisi verecektir. Bu, sol ayak ilk işarete en yakın olacak biçimde ve sağ ayak ikincisinin yanındaki olacak biçimde durulursa kuzeye doğru bakılacağı anlamına kazanç. Bütün bir kuzey güzergahı elde etmek için, gölge öğleden sonra yazın 13.00 süresince birkaç dakikada bir işaretlenmeli ve en kısa gölgenin nerede olduğunu tanımlanmalıdır. Bu, güneşin azami noktasında olduğu, başka bir deyişle semanda bütün olarak güneyde olduğu zaman olacak, dolayısıyla gölge bütün olarak kuzeyi gösterecektir. Gölge çubuğu, güneşle daha doğru bir istikamet bulma usulüdür.
Şayet güneş battıysa navigasyon başka bir deyişle istikamet bulma için ay, yıldızlar ve seyyareler de kullanılabilir. Altta ay, seyyareler ve yıldızlar aracıyla nasıl istikamet bulunabileceğine ayrı ayrı değinilmiştir.

Ayın İstikamet Bulmada Kullanılması

Ay Dünya’nın yörüngesinde dönerken tıpkı güneşin yaptığı gibi göksel küredeki konumu değişir. Ay, Zodyak takımyıldızları süresince güneşinkine eş bir yolda gidiyor gibi görünür ancak bitirilmesi sadece 29,5 gün sürer. Ekliptiğin her iki tarafında konumu 5 ° ‘ye kadar değişir. Ay’ın yüzeyinde görülen ışık ölçüyü çoğalan ve eksilen, Ay’ın Güneş’le ve gözlem yapan şahısla ilişkisinde nerede olduğuna bağlıdır:
-Ay gözlemci ile güneş arasında, güneş ayın artta iken gözlemcinin baktığı taraftaki ay yüzeyi güneş ışığını alamadığından görülemez yeni Ay.
-Ay, Güneş’deri uzaklaştığında yavaş yavaş ışık alır ve sağ kısmı aydınlanır ilk dördün.
-Ay, semanda güneşin karşı tarafında ve gözlemci bu ikisinin arasında olduğunda, Ay güneş tarafından tamamen aydınlatılmış görünür dolunay.
-Ay tekerrür Güneş’e yanaştığında, görünen ışıklı yüzeyi küçülmeye başlar, ayın görüntüsü yarım daire biçimindedir ikinci veya son dördün.

Ayın Doğuşu ve Batışı

Ay natürel ki doğuda ve batıda doğacak ve batacaktır, ancak ayın bütün olarak hangi doğrultuda yükseldiğini veya battığını, doğuyor mu yoksa batıyor mu olduğunu tanımlamak karışıktır. Ancak öğrenmeye bedel bazı kolay kaideler vardır. Misalin bir dolunay, güneşe ters biçimde davranacaktır. Amerika Birleşik Devletleri veya Avrupa gibi kuzey ılıman bölgelerde yaz ortasında güneydoğuya ve kış ortasında kuzeydoğuya doğru yükselir, yaz ortasında güneybatıya ve kış ortasında kuzeybatıya yakın batar. Dolunay, gece yarısı güneye yakın olur.

Ay ile İstikamet Bulma

Güneş, Ay, Yıldız ve Gezegenler ile Nasıl Yön Bulunur?Ay, doğal istikamet bulucu büyüleyici gök cismidir. Ay’ı kullanarak doğal olarak istikamet bulmanın süratli ve yavaş usulleri vardır ancak ne yazık ki öğrenilen süratli doğru usuller yoktur. Ay, her gece doğu ufkunda bir evvelki gece yükseldiği yerden takribî 48 dakika sonra farklı bir konumda yükselir. Yükselen noktası yıldız pusulasında doğu-kuzeydoğu ve doğu-Güneydoğu arasında ileri geri hareket eder. Ayar noktası, batı-kuzeybatı ve batı-güneybatı arasında ileri geri hareket eder.
Değişmez yıldızların yükselme ve batma noktaları ile beraber Ay’ın yükselme ve batma noktalarının tanımlanması, Ay’ın gece süresince istikamet bulmak için kullanılmasını sağlar. Ay’da ışığı ve karanlığı ayıran hat, takribî olarak kuzeyi ve güneyi gösterir, zira Ay, gece semana doğru dağılırken Güneş’in doğusunda veya batısında konumlanmıştır.
Aya göre istikamet bulmada bilinecek ilk teknik çok kolay ve son derece süratlidir. Bütün olarak doğru olmasa da, genel konumunu elde etmek için harikulade bir rehber olabilir. “Hilal usulü” şu biçimde çalışır: Bir hilal biçimindeki ayın boynuzlarını birbirine bağlayan bir çizgi hayal edilir ve sonra bu çizgi ufka doğru uzatılır. Kuzey enlemlerinde bu, güneye dair takribî bir gösterge verecektir. Ay semanda yüksek olduğunda ve ufka çok yakın olmadığında en iyi biçimde çalışır.
Bir başka teknik ve çok karışık olmayan bir usul daha mevcuttur. Güneş ve ay, doğu-batı düzleminde semanda hareket eder. Başka bir deyişle, hizalanmadıklarında yeni ay safhasındaki gibi, vahşice birbirlerinin doğusunda veya batısında olurlar. Ay, güneşin ışığını yansıttığından, parlak tarafı güneşin güzergahına, takribî olarak doğu ya da batı güzergahına işaret eder. Bir hilalin boynuzlarını birbirine bağlayan çizgi bu doğu/batı çizgisine dik açıdadır ve doğu/batı çizgisine dik olan rastgele bir hat güney/kuzey hattı olmalıdır. Bu sebeple güney enlemlerinde denk derecede iyi çalışır, misalin Yeni Zelanda’da kuzeyi bulmak için kullanılabilir.
Yavaş, Doğru Usul: Doğruluk gerekiyorsa, o zaman ay ile kullanılabilecek tek bir usul vardır ancak süratli olmadığı ve uyku müddetini ciddi biçimde eksiltebileceği unutulmamalıdır. Tüm gök cisimleri güneş, yıldızlar, seyyareler ve ay kuzey enlemlerinden bakıldığında güney sema süresince kavislenir. Hepsi, boylamı veya meridyen çizgisini geçtiklerinde semandaki azami noktalarına erişirler ve bu bütün olarak güneyde olduklarında ortaya çıkar. Parlak bir nesne semanın azami noktasındayken çalışmanın en iyi yolu, gölge ipuçlarını izlemek ve işaretlemektir. Dolunay olması gerekmez, yalnızca gölge oluşturacak kadar parlak bir ay olması gerekir. Bir akşam süresince gölgenin uçlarını birleştiren çarpık, gölgenin en kısa olduğu zaman netleşecek ve bu harikulade bir kuzey-güney çizgisi olacaktır.

Seyyareler

Evvelleri gezgin yıldızlar olarak öğrenilen seyyareler değişmez yıldızlar arasında hareket ediyor gibi görünür, bu navigasyonda gerçekten yararlı olamayacak kadar süratli bir tempodur. Ayrıca, meblağlı yörüngeleri takip etmezler, bu surattan istikamet bulma mevzusunda güvenilir değildirler. Bununla beraber, istikamet tanımlamada destekçi olabilirler zira doğuda geniş bir biçimde yükseldikleri ve batıda geniş bir biçimde battıkları ve tanınmalarının basit olduğu öğrenilmektedir. Venüs özellikle parlak ve tanınabilir bir seyyaredir.

Güneş, Ay, Yıldız ve Gezegenler ile Nasıl Yön Bulunur?Seyyareler Kullanılarak Tabiatl Olarak Nasıl İstikamet Bulunur?

Gezginler tarafından yol bulmaya destekçi olmak için seyyarelerin kullanılmasındaki hakikat güçlük, seyyarelerin kâğıt veya elektronik tabloların desteği olmadan varsayım edilmesi basit bir biçimde davranmamasıdır. Bunun sebebi, Güneş’in çevresinde kendi yörüngelerine sahip oldukları için kendi senelerini takip etmeleridir. Bu, ne yazık ki dünya senesini takip eden seyyareler için hiçbir kaide olmadığı anlamına kazanç, misalin Venüs’nam Ekim ayının erken akşamlarında güneybatıda olacağı söylenemez. Peki, seyyareler nasıl kullanılır?
Tüm gök cisimleri gibi, seyyareler de doğuda geniş bir biçimde doğar ve batıda batar, bu sebeple ufka yakın bir seyyare bulunursa, vahşice doğuya veya batıya bakılması gerekir. Ancak yıldızların aksine, her konumdan aynı istikamete doğru yükselmezler. Her seyyare emin zamanlarda doğunun kuzeyinde ve değişiklerinde doğunun güneyinde görünebilir, ancak haftalar süresince meblağlı olacak, yalnızca aylar ve seneler içinde değişecektir.
Onları kullanmadan evvel yapılması gereken ilk şey seyyareleri tanımaktır. Seyyareler yıldızlardan daha parlak olma meylindedir ve ışıkları genellikle daha değişmezdir, daha geniş görünen bir kaynaktan kazanç, bu sebeple seyyareler yıldızların yaptığı gibi parıldamaz veya göz kırpar gibi görünmez. Parlaklıkları, genellikle alacakaranlıkta ortaya çıkan ilk nesneler ve şafakta kaybolan son nesneler olduğu anlamına kazanç. Jüpiter, Venüs ve Merkür beyazdır ve genellikle çok parlaktır. Mars ve Satürn sırasıyla kırmızı ve sarıdır ve oldukça parlak olabilir, ancak çoğu zaman çevrelerindeki yıldızlardan çok daha parlak değildir.
Seyyarelerin yapabileceği en yararlı şey, bir yol izlemeye destekçi olmaktır. İstikamet bulmak için yıldızlar kullanılabilir, diyelim ki bir sabah güneydoğuya gidiliyor ve Venüs parlak bir biçimde yolu gösteriyor, o zaman bu, özellikle arazi kafa karıştırıcıysa, değişmez bir istikamet yakalamanın şahane bir yoludur. Aysız bir gecede ormanlık alanda gezerken hem Venüs hem de Jüpiter bu biçimde kullanılabilir.

Yıldızlar Kullanılarak İstikamet Nasıl Bulunur?

Pek çok insan yıldızları kullanarak istikamet bulma fikrinden hoşlanır ancak karışık olduğu düşünülür. Reelinde çok karışık değildir, dakikalar içinde nasıl yapılacağı bilinebilen bir şeydir. Reelinde yıldızları kullanarak istikamet bulmak, pusula kullanmaktan çok daha süratli ve basittir, aynı zamanda çok daha cümbüşlüdür.
Kuzey yarımkürede yıldızlar aracılığıyla istikamet bulmak basittir zira dünyanın kuzey dönüş dingilinin üzerinde Kutup yıldızı veya Kuzey yıldızı olarak adlandırılan bir yıldız bulunmaktadır. Kuzey Yıldızı’nın doğal bir biçimde istikamet bulmak için ehemmiyetli olmasının sebebi, doğrudan Kuzey Kutbu’nun üzerinde yer almasıdır. Polaris veya Kuzey Yıldızı gece semanda hareket etmeyen bir yıldızdır. Bu, kuzey yarımkürede nerede olunursa olunsun, bu yıldızın semanda hareketsiz görüneceği ve değişik tüm yıldızların onun çevresinde döndüğü anlamına kazanç. Bu, elbette hareket eden yıldızların kendileri değil, yalnızca dünyanın dönüşünün neden olduğu bir tesirdir.
Kuzey Yıldızı, semandaki en parlak yıldız olduğu yaygın bir kusurdur. Bununla beraber, semanın o kısmındaki en parlak yıldızdır, güney yarımkürede bu tip bir değişmez yıldız bulunmaz. Yeniden de güney yarımkürede de bazı yıldızların ve takımyıldızların takviyesiyle şayet gerekiyorsa güney doğrultusunu bulmak muhtemeldir.

Kuzey Yıldızı Nasıl Bulunur?Güneş, Ay, Yıldız ve Gezegenler ile Nasıl Yön Bulunur?

Kuzey ya da Kutup yıldızını bulmanın en basit yolu, yedi yıldızdan oluşan bir grup olan Büyük ayıyı bulmaktır. Büyükayı, Kuzey yıldızı çevresinde saat doğrultusunun tersine döner, bu sebeple bazen yan tarafında veya hatta baş alt görünecektir. Bununla beraber, Kuzey yıldızı ile ilişkisi asla değişmez ve her zaman güvenilir bir biçimde ona giden yolu gösterir.
Büyükayı takımyıldızı Amerikalılar için “Büyük Kepçe” ve ötekileri için “tencere” olarak öğrenilir. Büyükayı veya Büyük Kepçe çoğu insana bilindiktir. Büyükayı, sapı oluşturan 3 yıldız ve tavayı ya da tencereyi oluşturan 4 yıldız ile saplı bir tencereye eş. Tencerenin değişik tarafını oluşturan 2 yıldız kulptan alınıp tavanın üstünden ileriye doğru yaptıkları çizgi birbirinden uzaklığının takribî 5 katı kadar uzatılırsa parlak yıldıza erişilir. Bu, Kutup ya da kuzey yıldızıdır. Reel kuzey, bu yıldızın hemen altında yer alır. Bazen bulut, binalar, tepeler gibi sebeplerle Büyükayı görünmeyebilir dolayısıyla Polaris ya da Kutup yıldızının değişik tarafında Büyük ayının hemen karşısında onu bulmak için kullanılabilecek başka bir takımyıldız vardır. Bu, Cassiopeia ya da Koltuk takımyıldızı Kraliçe takımyıldızı’dır. Bu takımyıldız semandaki güzergahına bağlı olarak, ya hafifçe sıkıştırılmış “W” veya “M” harfine eş.
Polaris kutup yıldızı ile alakalı bir başka bereketli reel, ufuk ile yaptığı açının, bulunulan yerin enlemine bütün olarak eşdeğer olmasıdır. Kuzey Kutbu’nda, başka bir deyişle 90 derece Kuzey’de olunursa, Kutup yıldızı ufka 90 derecelik bir açıyla doğrudan tepede olur. Ekvatorda yeterince düz bir yer bulunabilirse, kutup yıldızı bütün ufukta olur.
Kutup yıldızı bulunamasa da başka yıldızlar kullanılarak istikamet atamayı yapılabilir. Dünyanın dönüşü sebebiyle yıldızlar semanda güneş gibi hareket ederler. Değişmez bir yerden her zaman yükselecek ve aynı yere yerleştirilecekler ancak bunu her gece takribî 4 dakika sonra yapacaklardır. Tek bir yıldızı değişmez bir noktaya göre izleyerek, bakılan istikamet, hareket etme biçiminden anlaşılabilir. Bir yıldız yukarıya doğru hareket ediyorsa doğuya, alta doğru hareket ediyorsa batıya bakılmış olur. Soldan sağa dönüyorsa, güneye bakılıyordur. Kuzeyde yıldızlar Kutup yıldızının çevresinde döndüğü için yukarıyadakiler sağdan sola, altındakiler ise soldan sağa dönecektir.
Tanınması yararlı olan bir başka takımyıldız, Orion veya avcı takımyıldızıdır. Bu bir kış takımyıldızıdır, doğuyu ve batıyı doğru bir biçimde bulmayı sağlayabilir. Ülkemizin de bulunduğu kuzey yarımkürede semana üryan gözle bakıldığında görülebilen, parlak yıldızlar kapsayan, bulunması basit olan bir takımyıldızdır. Tüm gece semanda kısa bir düz çizgi oluşturan üç parlak yıldızı olan Orion kuşağı, doğuya çok yakın yükselir ve batıya çok yakın bir yerde bulunur. Orion kuşağının sağ Güneş, Ay, Yıldız ve Gezegenler ile Nasıl Yön Bulunur?tarafındaki Mintaka isimli yıldız, dünyanın her yerinden bütün olarak evvel doğudan yükselir ve batıda batar. Mintaka aynı zamanda, bütün olarak batıya doğru kayan kuşağın ilk yıldızıdır. 34 Orionis ya da Delta Orionis isimleriyle de öğrenilen Mintaka, dünyadan bakıldığında bir tek yıldız gibi görünse de reelinde çoklu bir yıldız sistemi olduğu öğrenilmektedir.
Kuzey Yıldızı bulduktan sonra, ufkun üzerindeki yüksekliği hakkında öğrenmeye bedel bir şey vardır. Kuzey yarımkürede nerede olunursa olunsun, Kuzey yıldızı enlemle ufkun üzerinde aynı açı olacaktır. Bu, bir sekstant enlemin tanımlanması için seyirlerde kullanılan bir optik aygıt kullanılarak doğru bir biçimde ölçülebilir ancak uzatılmış bir yumruk kullanılarak da bir varsayım yapılabilir. Herkes farklı biçim ve ebatlardadır ama uzatılmış bir yumruk çoğu insan için 10 dereceye yakın bir açı yapar. Bir dakikadan kısa bir vakit içinde ve yalnızca üryan ellerle artık kuzey bulunabilir ve enlem varsayım edilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri