Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Hafıza Kaybının Sebepleri

  • 19 Nisan 2021
  • Hafıza Kaybının Sebepleri için yorumlar kapalı
  • 809 kez görüntülendi.

Genellikle pek çok insan, yarıyıllık da olsa bir şeyi unutma mevzusunda antipatik bir tecrübe yaşar. Yaşanılan bu gidişat kaygılanmaya ve tedirginliğe neden olabilirken Alzheimer hastalığı başlangıcı olmasından korkulur. Alzheimer ve cinsleri hafıza kaybından mesuldür, ancak hafıza kaybına neden olabilen başka etmenler de vardır. Bu etkenlerin bir hayliyi kalıcı olmayan bir hafıza kaybına neden olur ve kimileri […]

Genellikle pek çok insan, yarıyıllık da olsa bir şeyi unutma mevzusunda antipatik bir tecrübe yaşar. Yaşanılan bu gidişat kaygılanmaya ve tedirginliğe neden olabilirken Alzheimer hastalığı başlangıcı olmasından korkulur. Alzheimer ve cinsleri hafıza kaybından mesuldür, ancak hafıza kaybına neden olabilen başka etmenler de vardır. Bu etkenlerin bir hayliyi kalıcı olmayan bir hafıza kaybına neden olur ve kimileri basitçe önlenebilir kalitededir. Peki, unutmamıza neden olan nedir? Bir bilgiyi akılsal olarak depolamamızı veya andırmamızı önleyen nedir?

Duygusal Sebepleri

Usumuz ve vücudumuz birbirine bağlı olduklarından ve birbirlerini etkilediğinden dolayı duygularımız ve düşüncelerimiz beynimizi etkileyebilir. Beynin, belirli duygularla ya da hayat stresiyle baş etmek için tükettiği enerji, detayları ve programları gizleme ya da andırma şeklinde olabilir. Yoğunlukla, hafıza kaybının bu duygusal tetiklemeleri, yardım, hayat stili, danışmanlık ve hatta stresi artıran etkenlerin farkında olunması ve bunlara maruz kalmayı sınırlama ile iyileştirilebilir.
Stres: Fazla strese maruz kaldığımız zaman usumuz fazla meşgul olabilir, dikkat dağınıklığına ve beyin göçüne neden olabilir Kısa süreli, akut stres anlık hafıza problemini tetikleyebilirken, kronik, uzun süreli strese maruz kalmak demans tehlikenizi artırabilir. Stres yönetimi, hayat niteliğini gözetmek, bedeninizin ve beyninizin sıhhatini geliştirmek için ehemmiyetli bir stratejidir.
Bunalım: Bunalım aklı köreltebilir ve etrafınızda hafıza, konsantrasyon ve farkındalığın eksilmesine neden olabilir. Düşünceleriniz ve duygularınız o kadar yoğun olur ki, etrafınızda ne olduğuna çok fazla dikkat edemezsiniz. Netice olarak, dikkat etmediğiniz bir şeyi andırmak güçtür. Bunalım bunun yanında uyku niteliği ile alakalı meselelere neden olabilir, bu da bilgiyi andırmayı güçleştirebilir.
Psödodemans palavracı bunama, bu hafıza kaybı ve bunalım kombinasyonunu belirleyen bir terimdir. Şayet palavracı bunama yaşadığınızı düşünüyorsanız, öğrenişsel testler sizi güvence altına almakta ve reel bir demanstan ayırt etmeye takviyeci olabilir. Günlük hayatta, palavracı bunama hastalığı olan birey öğrenişsel testlerde oldukça iyi performans gösterebilir ve bunalım genellikle yüksek oranda rehabilitasyon edilebilir. Genellikle, bir danışma ve ilaç kombinasyonu çok tesirli olabilir.
Endişe: Şayet bir imtihana girerken hazırlıklı olduğunuz halde belleğinizi tamamen boş seziyorsanız, kaygıdan kaynaklı olabilir. Bazı şahıslar imtihan gibi bazı gidişatlarda evham dinlerler ve kimileri de günlük beceriyi de dâhil olmak üzere, sıhhatli işleyişe devamlı müdahale eden daha yaygın bir genel anksiyete bozukluğuna sahiplerdir. Endişe sebebi tespit etmek ve rehabilitasyon etmek hayat niteliğinizde iyileşme sağlayacağı gibi muhtemelen belleğinizde de ehemmiyetli miktarda iyileşme sağlayabilir.
Efkâr: Yas yakalama, yüksek ölçüde fiziksel ve duygusal enerji gerektirir ve Hafıza Kaybının Nedenleribu, etrafımızdaki hadiselere ve insanlara odaklanma becerinizi eksiltebilir. Netice olarak, belleğiniz anlaşılır biçimde eksilebilir. Efkâr, bunalıma azıcık benzese de, efkâr genellikle belli bir gidişat veya bir şeyin veya birinin akut kaybı ile tetiklenir. Ancak bunalımın belli bir sebebi olmadan görünebilir. Derin efkârın kabullenilmesi zaman alır ve efkârınızda zaman geçirmek uygun ve lüzumludur. Üzülürken hem akılsal hem de fiziksel olarak kendinizi bitkin sezebilirsiniz. Efkârlıyken kendinize ekstra zaman ayırarak kavrayışlı olmanız gerekmektedir. Fertsel olarak alınan danışmanlık takviyeleri, efkârla zaferli bir biçimde başa çıkmanıza takviyeci olabilir.

İlaçlar ve Tıbbi Rehabilitasyonlar

İçki veya yasadışı ilaçlar: içki içmek veya yasadışı uyuşturucu kullanımı hem kısa hem de uzun yarıyılda hafıza problemlerine yol açabilir. İçki alımında oluşan geçici hafıza kaybı daha sonraki senelerde demans tehlikeyi doğurabilir. Bu maddeler sıhhate olan pek çok hasarları yanında belleğe de hasar verebilir. Fazla içki tüketimi ayrıca, erken rehabilitasyon edilirse bazı bireylerde kısmen tersine çevrilebilecek olan Wernicke-Korsakoff belirtisine neden olabilir.
Reçeteli ilaçlar: Bir ilacın legal olarak bir hekim tarafından reçete edilmesi, bedeninize veya belleğinize hasar vermeyeceği anlamına gelmez. İlacı hekimin reçete ettiği biçimde alıyor olabilirsiniz, fakat çok fazla ilacı bir araya getirirseniz, reçeteli ilaçlar sarihçe düşünme ve andırma becerinizi ehemmiyetli miktarda etkileyebilir. Değişik gidişatlar için değişik hekimlere müracaat etirseniz kullandığınız öteki ilaçlar mevzusunda onlara bilgi vermeniz etkileşime girebilecek bir ilaç vermelerinin önüne geçilebilir.
Kemoterapi: Kanser rehabilitasyonunda aldığınız kemoterapi alıyorsanız, kanserin yok edilmesi için alınan ilaçlardan gelen beyin sisi olarak belirlenen kemo-beyin yaşayabilirsiniz. Bu gidişatın, kemoterapide sık görülen ve geçici olduğunu öğrenmek güven verici olabilir.

Tıbbi Prosedürler

Kalp operasyonu: Bazı araştırmalar, bypass operasyonu sonrasında, bazı zeka fluluğu ve hafıza bozulma tehlikesinde bir çoğalış olabileceğini göstermiştir. Bu zamanla iyileşebilir ve tipik olarak bu tip kalp operasyonlarına olan lüzum muhtemel tehlikeden daha fazladır.
Anestezi: Bazı insanlar anestezi kullanımının ardından tipik olarak birkaç gün süren hafıza kaybı veya karmaşıklığı rapor etmektedirler. Bununla beraber, araştırma, anestezi arasında doğrudan bir korelasyon olup olmadığını veya öteki etkenlerin beynin daha az tesirli bir biçimde çalışmasına neden olabileceğini tanımlama mevzusunda eksiktir.
Elektrokonvülsif terapi: Bazen uygulanan ECT başka bir deyişle şok rehabilitasyonu, şiddetli bunalım şikâyeti olanla için çok bereketli olabilir, ancak aynı zamanda bir ölçü hafıza kaybına da neden olabilir. Bazı bireylerde ECT tesirli olduğu Hafıza Kaybının Nedenleriiçin, bir ölçü hafıza kaybı tehlikeyi, hayat niteliğiniz için buna kıymet olabilir.

Fiziksel ve Tıbbi Şartlar

Bitkinlik ve uyku yoksunluğu
İyi bir gece uykusu almanın bereketleri çoktur: daha az kilo alımı, daha fazla enerji ve daha net düşünme marifeti gibi. Bitkin sezmenizin sebebi gece iyi yatamamanız ve uykuda kronik olarak kısa kalmanızdan kaynaklı olabilir. Bu gidişat hem belleği hem de bilmeyi etkilediği bildirilmiştir. Uyku alışkanlıklarınızı geliştirmek için bazı basit usuller sınayabilirsiniz.
Beyin sarsıntısı ve kafa travması: Travmatik kafa travmaları ve beyin sarsıntısı kısa süreli hafıza bozulmasına neden olabilir, ancak bazı araştırmalar demansın büyüme ihtimalini seneler içinde artırabileceklerini bulmuşlardır. Spor yaparken gözetici başlık ve kask takma gibi temkinler almalı ve bir beyin sarsıntısı yaşarsanız, kumpaslı etkinliklere dönmeden ve spora katılmadan evvel başınızın tamamen iyileşmesini beklemelisiniz. Hekiminizle kafa travması sonrası baş sızısı ve konsantrasyon güçlükleri ile alakalı görüşmelisiniz.
Düşük B12 vitamini: B12 Vitamini çok ehemmiyetli bir vitamindir. B12 vitaminindeki fazla yetersizlikler demans için yanlış olan bulgulara neden olabilir. Yeterli ölçüde B12 vitamini alındığında, bu bulgular bazı bireylerde iyileşebilir ve hatta çözülebilir.
Tiroit problemleri: Hem hipotiroidizm hem de hipertiroidizm hafıza kaybı ve akılsal fluluk gibi öğrenişsel meselelere neden olabilir. Bir şeyleri andırmanın güçleştiğini ya da beyin soğukkanlılığı olduğunu fark ediyorsanız hekime başvuru edilmelidir. Özellikle başka tiroit meseleleri bulguları yaşıyorsanız, tiroidinizin çalışmasını test etmek uygun olabilir. Tiroit problemlerini rehabilitasyon etmek belleğinizi ve konsantrasyonunuzu artırabilir.
Böbrek bozuklukları: Böbrekleriniz kronik ya da akut böbrek yetmezliği gibi gidişatlarda iyi çalışmadığında, proteinlerin ufalanması gibi atık mahsullerin birikmesi beyin işlevini etkileyebilir. Ek olarak yapılan çalışmalar, albüminüri idrarda albümin proteininin varlığı bulgusu yaşayanların, cılız hafıza ve biliş gösterme ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermiştir.
Karaciğer hastalıkları: Karaciğer hastalıkları arasında yer alan Hepatit, kan dolaşımınıza zehirli maddelerin salınmasına neden olabilir ve bu da beynin çalışmasını etkileyebilir. Ciddi seviyedeki karaciğer şikayetleriyle ilişkili bir beyin rahatsızlığı büyüyebilir ki bu rahatsızlık Hepatik ensefalopatidir. ciddi karaciğer problemlerinden büyüyebilen ilişkili bir beyin hastalığıdır. Karaciğer problemleriniz varsa, hafıza ve düşünme mevzusunda bir ölçü güçlük fark ederseniz, bunu şipşak teşhis ve rehabilitasyon için hekiminize bildirmelisiniz.
Beyin irini: Beyin dokusunda akut enfeksiyonu olan beyin irini; baş sızısı, ateş ve hatta nöbetlerle beraber konfüzyon ve hafıza problemleri gibi bunama semptomlarını tetikleyebilir. Ensefalit kuşkusu varsa, acil tıbbi takviye alınmalıdır.
Bayağı tazyikli hidrosefali: Bayağı tazyikli hidrosefali NPH tipik olarak şu üç alanda bulgulara sahiptir: öğrenişsel problemler, idrar kaçırma, balanssızlık ve yürümede eksilme. Bir doktor tarafından şipşak değerlendirme ve rehabilitasyon edilmelidir. Erken rehabilitasyon NPH’da hafıza ve düşünce ile alakalı problemleri tersine çevirme potansiyeline sahip olduğu gibi, balansta durma ve iyi yürüyebilme hünerini yine kazanma potansiyeline sahiptir.
Hamilelik: Bazen, gebelikteki duygusal ve fiziksel farklılıklarla beraber bedeninizin kimyevi ve hormonlarındaki farklılıklarıyla unutkanlığa ve cılız konsantrasyona katkıda bulunabilirken, bu gidişat zaman içinde çözülen geçici bir hafıza problemidir.
Menopoz: Gebeliğe eş biçimde, menopozdaki hormonal farklılıklar düşünce sürecinize kargaşa getirebilir ve uyku kumpasınızı bozabilir, bu da öğrenişsel süreçlerinizi de tesirler. Bazı hekimler, menopozun geçici semptomlarını gidermek için hormonal dayanaklar veya başka rehabilitasyonlar uygulamaktadırlar.
Enfeksiyonlar: Zatürree veya idrar yolu enfeksiyonları gibi enfeksiyonlar, özellikle yaşlı yetişkinlerde ve kronik sıhhat şartlarına sahip bireylerde unutkanlığa neden olabilir. Bazı şahıslar için deliryum hastalığı birkaç saat veya birkaç gün içerisinde akılsal marifetlerde ani bir farklılık yaşanması vaziyetidir ve bu bir enfeksiyonun sadece dışsal bulgularından biridir. Bu sebeple bu bulguları şipşak hekime bildirmelisiniz. Genellikle bir antibiyotikle yapılan acil rehabilitasyon belleğin bayağı çalışmasına ve geri dönmesine takviyeci olabilir.
İnme: İnme beyin işlevlerini ehemmiyetli miktarda etkileyebilir. Bazen, inme ile alakalı yaşanan hafıza kaybı kalıcı olabilir, ancak öteki zamanlarda öğrenişsel işlevler beyin iyileştikçe büyür.
Geçici iskemik hamleler: Aynı zamanda ufak vuruş olarak da öğrenilen TIA’lar tıbbi olarak bütün olarak doğru olmamakla beraber, beyinde, öteki inme eşi semptomların yanı gizeme hafızada gecikmelere neden olabilen kısa bir tıkanıklıktır.
Beyin uru: Beyin urları baş sızısına ve fiziksel meselelere neden olabilir, ancak zaman zaman belleğinizi ve karakterinizi de etkileyebilir. Urun cinsine ve ciddiyetine göre, rehabilitasyon genellikle bu bulguları gevşetebilir.
Uyku apnesi: Yatarken bir kaç saniye soluk almayı vazgeçtiğiniz uyku apnesi, daha yüksek bir bunama tehlikesine neden olabilir. Bazı araştırmalar uyku Hafıza Kaybının Nedenleriapnesini hafıza problemlerine de bağlamış, uyku yoksunluğunun unutkanlığa ve beyin işlevlerinin eksilmesine neden olabileceği göz önüne alındığında bu netice hiçte afallatıcı değildir.
İhtiyarlama: İnsanlarda yaş ilerledikçe, öğrenişsel harekât genellikle yavaşlar ve hafıza kapasitesi hafifçe düşebilir. Misalin, sıhhatli bir yaşlı birey hala bilgiyi ezberleyebilecek, ancak muhtemelen çocuk veya genç bir erişkinde olduğu kadar basit olmayacaktır. Bayağı ihtiyarlama ve reel hafıza endişeleri arasındaki farkı öğrenmek, hekime gitmeniz veya kaygılanmayı vazgeçmenize takviyeci olur.

Hafıza Kaybının Öğrenişsel Sebepleri

Oyalama: Aynı anda çok fazla şey düşünüldüğünde tesirli olabilmek için hadiseler çoklu görmeye çalışılır. Bu gidişatta makûs bir biçimde bitirilmiş veya unutulmuş bir vazifeyi yinelemek zorunda olduğu için faydalılığı eksiltebilir. Beyninizin de aynı anda tesirli bir biçimde işleyebileceği ve andırabilecekleri mevzusunda bir hududu vardır.
Natürel hafıza marifeti: Bazı insanlar natürel olarak şahane bir belleğe sahip değillerdir. Bir şeyi tesirli bir biçimde bilirken veya hatırlarken bazıları bunu 20 dakika da yapabilirken, bazıları da 3 saatte yapabilir.
Hafif kognitif bozukluk: Hafif öğrenişsel bozulma olan MCI seviyeli olarak büyüyen fakat çoğunlukla ferdin günlük olarak oldukça iyi işleyebilme hünerini değiştirmeyen akılsal marifetlerdeki bir eksilmeden oluşur. MCI’nin bir semptomu unutkanlıktır ve MCI, Alzheimer’ı rehabilitasyon etmek için planlanmış ilaçlara yanıt verebilir. Bazı MCI olayları statiktir, değişikleri Alzheimer hastalığı veya öteki demans cinslerine ilerler.

Alzheimer mi, Başka Bir Demans mı?

Alzheimer hastalığı, demansın en sık görülen sebebidir, öteki bir hayli bulguya ek olarak, hafıza kaybına da neden olur. Hafıza kaybınıza Alzheimer’ın neden olabileceğini düşünüyorsanız, bulguları gözden geçirilmeli ve bir değerlendirme için hekiminizle görüşmelisiniz.
Alzheimer tipik olarak 65 yaşın üzerindeki herkesi etkilese de, erken başlangıçlı Alzheimer’ın seyrek 40 yaşın altındaki gençlerde alana gelebileceğini unutmamalıdır. Hafıza kaybına vasküler demans, Lewy beden demansı, frontotemporal demans ve değişikleri gibi başka demans cinsleri de neden olabilir. Hafıza ile alakalı rastgele bir problem de hekime başvuru edilmelidir, böylece Alzheimer veya demans rehabilitasyonu bu nedenle olası olduğu kadar tez başlayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri