Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Ham Besin Perhizi Nedir? Artıları ve Eksileri Nelerdir?

  • 02 Nisan 2021
  • Ham Besin Perhizi Nedir? Artıları ve Eksileri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 461 kez görüntülendi.

Ham besin perhizi ya da ham beslenme, en az yüzde 70 pişmemiş, işlenmemiş ya da asgari seviyede işlenmiş gıdalardan oluşur. Ham gıdaların çoğu nebat esaslıdır, ancak ham besin beslenmesi uygulayan bazı bireyler ham yumurta, süt mahsulleri, et veya balık da yerler. Ham yemenin ne olduğu mevzusunda bazı münakaşalar vardır fakat genellikle 40 ila 48 santigrat […]

Ham besin perhizi ya da ham beslenme, en az yüzde 70 pişmemiş, işlenmemiş ya da asgari seviyede işlenmiş gıdalardan oluşur. Ham gıdaların çoğu nebat esaslıdır, ancak ham besin beslenmesi uygulayan bazı bireyler ham yumurta, süt mahsulleri, et veya balık da yerler. Ham yemenin ne olduğu mevzusunda bazı münakaşalar vardır fakat genellikle 40 ila 48 santigrat dereceden fazla ısıtılmamış bir gıda ham olarak kabul edilir. Ham perhizde arıtılmış yağlardan, şekerlerden ve undan, makarnadan, sofra tuzundan, çay, içki ve kahveden, pastörize meyve sularından ve süt mahsullerinden, diğer işlenmiş gıda ve atıştırmalıklardan sakınılmalıdır. Bedenin lüzum dinlediği tüm gıdaları güzele giden sıhhatli besinlerden aldığını iddia etmektedirler.

Yemekler Nasıl Hazırlanabilir?

Yemekleri hazırlamada kullanılan bir hayli usul ham besin perhizine iyi geçim sağlayabilir. Suyunu sıkma, harmanlama, kurutma dehidratörle ya da besin kuturucuyla, yavaş ısıtma, nemlendirme ve filizlendirme çimlendirme gibi esasta gıdaların ısıtılmasını gerektirmeyen teknikler yaygın olarak kullanılır. Bu perhizde besinler doğranabilir ve karıştırılabilir. Çoğu sebze ya da meyve hiçbir hazırlık gerektirmeden doğrudan yenebilir, değişikleri bazı harekâtlardan geçirilebilir. Hububatlar ya da fasulyeler suda bekletilebilir, ya da bazı hububatlar çimlendirilerek harcanabilir. Kurutulmuş meyveler, muhtelif sebzelerin ve meyvelerin bunalıp karıştırılmasıyla oluşturulan smoothieler de bu perhizi uygulayanlar tarafından seçim edilebilir.

Çiğ Gıda Diyeti Nedir? Artıları ve Eksileri Nelerdir?Öğünler İçin Muhtelif Fikirleri

Ham besin perhizini uygulayanlara alttaki yiyecek bedelleri yüksek öğün tarifleri fikir verebilir:
Kahvaltı: Kahvaltı için ceviz, keten tohumu, hurma, yulaf, kinoa, chia tohumu bir araya getirilerek granolanın ham hali olan “rawnola” hazırlanabilir. Bu kahvaltılığa kivi, mango, yaban mersini gibi meyveler, meyve suları ya da badem sütü, soğuk sıkım zeytinyağı ilave edilebilir.
Ara öğün: Smoothieler ara öğünler için iyi tercihlerdir. Şahsın seçimine göre muz, yaban mersini, karalâhana, karpuz gibi muhtelif sebze ve meyveler kullanılabilir.
Öğle yemeği: Mutfak robotundan geçirilmiş karnabahar, brokoli, minik doğranmış yeşil soğan, sarımsak, edamame olgunlaşmamış, yeşil soya fasulyesi ve biberin yapışmaz bir tavada, düşük ısıda çok az akışkan yağ ile birkaç dakika sotelenmesi ile hazırlanan karnabahar pilavı öğle yemeği için besleyici bir alternatif olabilir. Muhtelif baharatlarla tat kazandırılabilir.
Akşam yemeği: Akşam yemeği için ham biber, kabak ve yer fıstığı ile hazırlanan pad-Thai ismi verilen Tayland usulü bir salata seçim edilebilir. Bu salataya tavuk, karides, yeşil soğan, sarımsak, soya sosu ve fasulye filizi de ilave edilebilir, yeşil limon suyu, soğuk sıkım zeytinyağı, bir ölçü deniz tuzu ile tat kazandırılabilir. Salatanın üzerine ezilmiş, doğranmış ya da tam olarak fındık, badem, yer fıstığı ya da kaju fıstığı ilave edilebilir.
Ayrıca kaju fıstığı, Hindistan cevizi ve hurma kullanılarak hazırlanan vegan stili limonlu cheesecake ve eşi ham maddeler kullanılarak tatlılar hazırlanabilir. Kakao parçacıklarının ya da kırıklarının kurutulmuş, kavrulmuş fermente kakao çekirdeklerinin kabukları çıkarıldıktan sonra ezilmesi ve minik parçalara parçalamasıyla oluşan kakao kırıkları kaju fıstığı ve hurma ile birleştirilmesiyle çikolatalı kurabiyeler de yapılabilir.

Ham Besin Perhizinin Avantajları

Ham besin perhizini korunanlar bu perhizin kilo kaybı, daha fazla enerji, kronik hastalıklarda düzelme, daha iyi genel sıhhat, ekolojik ayak izinde eksilme gibi bir hayli bereketi olduğuna inanmaktadır. Araştırmalar bu iddiaların sadece kimilerini desteklemektedir.
İşlenmiş, sıhhatsiz besine yer vermez: Ham perhiz taze meyve ve sebzeden oluşur, bu da vitaminlerin, minerallerin ve liflerin bol olduğu anlamına kazanç. Bol ölçüde sıhhatli yağ sağlayan kabuklu yemişler, tohumlar ve yağlar kapsar. Tüm bunlara ek olarak, taze ham besinler pişmiş emsallerinden daha fazla ıslatıcıdır. İşlenmemiş yiyecekler yer aldığı için ham beslenme perhizi afaki gıdaların ölçüsünü en aza indirir. Yapım edilmiş besinler genellikle beceriksiz beslenmeyle ilişkili bileşenler şeker, fazla tuz, telaffuzu dahi güç olan acayip kimyevi katkı maddelerikapsar.
Sindirim sürecine destek eder: Pişirmek, besinlerdeki bazı yiyecek maddelerini, özellikle de C vitamini ve B vitaminleri gibi suda çözünür olanları eksiltse de diğer yiyecek maddelerine destekledir. Misalin likopen ve beta-karoten, ısıtıldığında beden tarafından daha basit emilir. Ham perhizlerin kapsadığı yüksek lif ve su, bedenin sindirim süreçlerine dayanakçı olabilir. Bu, bağırsaklardaki iltihaplanmayı eksiltebilir, bedenin yiyecekleri daha yararlı kullanma kabiliyetini artırabilir ve atıkların giderilmesine dayanakçı olabilir.
Diğer bazı avantajları şunlardır:

Çiğ Gıda Diyeti Nedir? Artıları ve Eksileri Nelerdir?Kilo kaybı sağlayabilir: Ham besin perhizi düşük kalorili olma meylindedir. Araştırmalar, ham besin perhizinin daha az beden yağına sahip olmak ve daha fazla beden yağı kaybetmek ile iletişimli olduğunu göstermektedir. Çalışma, ham besin perhizi uygulayan erkeklerin yüzde 15’inin ve bayanların yüzde 25’inin düşük kilolu olduğunu bulmuştur. Ayrıca, ham bir perhize geçtikten sonra, erkek ve bayanların vasati 22 ila 26 kilo kaybettiğini göstermektedir. Çalışma ayrıca, böyle bir perhiz sebebiyle düşük beden ağırlığının bir kadının adet döngüsünü bozabileceğini ortaya çıkarmıştır.
Enzimlerin yiyeceklerde yakalanmasını sağlar: Yüksek ısının bazı enzimleri yok ettiği doğrudur. Bu açıdan bakanlar besinleri ham yemenin verimli olacağına inanır. Fakat pişirme sırasında enzimler yok olsa da midedeki asitler de aynı şeyi yapabilir.
Geliştirilmiş etrafsal tesir: Ham bir perhiz, diğer perhizlere mukayeseyle genellikle daha az hayat boyu karbon ayak izine sahiptir. Bu, hayvanlardan ziyade nebatlara odaklanmasından kaynaklanmaktadır. Ham besin perhizi yapanlar, mahallî kaynaklı yiyecekleri yemek ve yiyeceklerin afaki israfını eksiltmek gibi diğer sürdürülebilirlik ideallerine de değer katma meylindedir.
Para Tasarrufu: Ham beslenme uygulamak para tasarrufu da sağlar. Tüm hayvansal besinleri yemek listesinden kaldırmak alışveriş maliyetlerini eksilebilir. Çalışmalar, nebat bazlı perhizlerin et bazlı perhizlerden daha ucuz olduğunu kezlerce göstermiştir. Yemeği pişirmeyerek veya çok fazla soğutmak zorunda kalmadan, enerji faturası da eksilecektir.
Pişirme usulü, aygıt cinsi, yakıt kaynakları ve eşleriyle ilgili olarak, ham yemek her sene enerji tüketmelerinden yeterince tasarruf sağlayabilir.

Ham Besin Perhizinin Eksileri

Ham besin perhizi bir dizi sıhhat, etrafsal ve muhtemelen finansal fayda sağlasa da sıhhati negatif güzergahta etkileyebilir. Ham perhizle muhtemelen kilo verilebilir ancak beslenme ve kalori lüzumlarını karşılamada mesele yaşanabilir. Bu, daha değişik sıhhat meselelerine dönüşebilir.
Sindirim ve emilim eksilebilir: Pişirme, bir hayli besinin hazmedilebilirliğini ve yiyecek emilimini artırır. Yiyeceklerin işlenmesi de besin güvenliğini artırabilir. Ham yiyeceklerin atıştırmalıklara ve öğünlere besleyicilik, karışıklık ve spektrum getirdiğine kuşku yoktur ve sıhhatli perhiz için netlikle onlara lüzum vardır. Ham ve pişmiş besinlerden oluşan bir kombinasyonu yemek, sıhhat için muhtemelen daha da iyidir. Araştırmalar pişmiş besinlerin de, ham besinlerin de iyi olduğunu ve yiyecek kıymetinin gıdaya ve hazırlama usulüne göre değiştiğini göstermektedir.
Düşük kalorilidir: Ham beslenmeden gelen kalori az olduğu için her gün lüzumlu ölçüde kaloriyi almaya yetebilecek kadar besin yemek güç olabilir. Bunun sebebi kısmen nebatsal yiyeceklerin başlangıçta daha az kalori kapsaması ve kısmen de ham gıdaların daha az hazmedilebilir olmasıdır. Bunlar bedenin mevcut kalorileri almasını güçleştirir.
Besin beceriksizliği tehlikeyi oluşturur: Ham besin perhizi kısa vadede muhtemelen tehlikesiz olsa da, uzun vadede tehlikesiz ve sürdürülebilir bir uygulama değildir. Ham perhiz hayat stili, beslenme eksiklikleriyle irtibatlıdır. Ham perhiz besleyiciler açısından noksansa bedende vitamin ve mineral rezervleri eksilecektir. Bu yetersizlikler gelecekte sıhhat meselelerine yol açabilir.
Ham besin perhizini takip etmek kan kolesterolünü ve trigliserit seviyesini düşürebilir. Ayrıca HDL kolesterol iyi kolesterol cinsi, B-12 vitamini ve demiri istenmeyen seviyelere düşürebilir. Ham vegan perhizde gidişat daha da güçleşir. Kumpaslı ham beslenmede yaygın olan beceriksizliklere ek olarak, yeterince kalsiyum, D vitamini almama tehlikeyi daha fazladır. Destekler bedenin yiyecek ambarlarını yenilemesine dayanakçı olabilir fakat perhizin kalori ve protein yetersizliğini bütün olarak karşılama etmek pek mümkün değildir.
Kemikler ve dişler zayıflayabilir: Ham bir vegan perhizindeki hudutlu kalori ve protein alımının düşük kemik yoğunluğuna veya osteoporoza yol açabileceğine dair bazı deliller vardır. Diğer araştırmalar, uzun müddet ham bir perhiz sürdürmenin diş aşınmayı tehlikenizi artırabileceğini bulmuştur.

Ham Besin Yemenin TehlikeleriÇiğ Gıda Diyeti Nedir? Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Ham, pastörize edilmeden kullanılan veya az pişirilmiş hayvansal mahsulleri kapsayan perhizler sıhhat açısından evham vericidir. Ham tavuk eti ve kırmızı et, çok az pişirilmiş ya da ham yumurta, pastörize edilmeden ham içilen sütler ve bu sütlerden elde edilen mahsuller, ham harcanan kabuklu deniz mahsulleri besin zehirlenmesi tehlikeyi oluşturur. Bazı besinleri pişirmeden yemek tehlikesiz olmayabilir zira pişirilmeyen yiyecekler sebebiyle zehirlenme tehlikeyi bulunur. Pişirme sırasında toksik özellikteki kimyeviler, bakterileri ve diğer mikroplar ufalanmaktadır. Ham meyvelerin ve sebzelerin E. coli gibi hasarlı bakteriler taşıdığı öğrenilmektedir. Bu mahsuller yemeden evvel daime iyice yıkanmalıdır.

Ham Besin Perhizine Uzun Müddet Devam Edilebilir mi?

Ham besin perhizini kapsayan hayat stiline ayak uydurmak güç olabilir. Bunu birkaç şey etkilemektedir. İlk olarak, gıda alternatifleri hudutlu görünebilir. Ayrıca, mevsime ve yaşanılan yere bağlı olarak, muhtelif ham perhiz geçimli gıdalara erişmek güç olabilir. Lokantalarda yemek veya dostlarla beraber yemek güç olabilir. Ham beslenen bir şahsın varlığı aile içinde de zorlayıcı olabilir. Yemek hazırlamaya gelince, yemek pişirmek gerçekten alternatifleri hudutlar. Beslenme kasvetinden kurtulmak için nemlendirme, salamura, karıştırma gibi usullerin kullanılmasında yaratıcı olmak gerekir.

Başlamadan Evvel Bir Diyetisyene Danışılmalıdır

Beslenme uzmanları ham besin perhizine yavaş yavaş başlanmasını öneri eder. Beslenme rejimindeki ani farklılıklar mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Başarmak için şunlar önerilebilir:
-Salata, teknik olarak ham gıdaların kombinasyonudur. Yeşil yapraklı sebzeleri hoşlanmayanlar muhtelif değişik Çiğ Gıda Diyeti Nedir? Artıları ve Eksileri Nelerdir?malzemeleri sınayabilir. Misalin pancar ve yer elması, rastgele bir salataya azıcık renk ve güzellik katabilir.
-En beğenilen soslar ve süslemelerden kimileri ham olarak da hazırlanabilir.
-Pesto, Chimichurri, tapenade ve salsa soslar, yemeğin seviyesini yükselten ham çeşnilerin şahane misalleridir.
– İhtimaller ebedi olduğu için ham yiyecekleri sınamaya başlamak çok zorlamayabilir. Belirli meyvelerin yanı gizeme, şahane ham smoothie bileşenleri arasında ıspanak, avokado, zencefil, fıstık ya da fındık ezmesi ve tohumlar bulunur.
Özellikle yoğun bir hayat stili olan bireyler için ham besin perhizine bağlı kalmak güç olabilir. Neyse ki perhizin pozitif tesirler görmek için tamamen ham beslenmeye gerek yoktur. Gıdaların, tekniklerin ve alışkanlıkların bir kısmını beslenme rutinine katmak fayda sağlayabilir. Hamile olan veya bağışıklık sistemi cılız olan bireyler için uygun bir rejim olmayabilir. Belirli sıhhat meselelerine sahip bireyler ham besin perhizine karşı dikkatli olmalı, başlamadan evvel bir sıhhat uzmanıyla konuşmalıdır. Diyetisyen, sıhhat ve zafer kaderini artıracak şahsileştirilmiş öneriler sunabilir.

Bibliyografi:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/7381
https://greatist.com/health/raw-food-diet
https://www.aysetolga.com/cig-yemek-perhizi

Yazar: Müşerref Özdaş

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri