Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Hanımeli Nebatının Özellikleri, Bereketleri ve Kullanım Alanları

  • 27 Kasım 2022
  • Hanımeli Nebatının Özellikleri, Bereketleri ve Kullanım Alanları için yorumlar kapalı
  • 66 kez görüntülendi.
Hanımeli Nebatının Özellikleri, Bereketleri ve Kullanım Alanları

Anavatanı Avrupa olan hanımeli Lonicera, oldukça kokulu çiçekleriyle öğrenilen bir bahçe nebatıdır. Sarıdan parlak kırmızıya kadar olan hanımeli çiçekleri güzel kokuları ve tatlı nektarları ile tanınır. Hanımeli nebatının kırmızı, siyah ya da mavi renkli çitlembik biçiminde olan meyveleri hafifçe zehirlidir ancak birkaç cinsin Lonicera caerulea meyveleri yenilebilir. Hanımelinin dünyada, özellikle ılıman abuhavalarda yetişen 200 kadar […]

Anavatanı Avrupa olan hanımeli Lonicera, oldukça kokulu çiçekleriyle öğrenilen bir bahçe nebatıdır. Sarıdan parlak kırmızıya kadar olan hanımeli çiçekleri güzel kokuları ve tatlı nektarları ile tanınır. Hanımeli nebatının kırmızı, siyah ya da mavi renkli çitlembik biçiminde olan meyveleri hafifçe zehirlidir ancak birkaç cinsin Lonicera caerulea meyveleri yenilebilir.
Hanımelinin dünyada, özellikle ılıman abuhavalarda yetişen 200 kadar cinsi vardır. Bunların 100’e yakını Çin’dedir. Kuzey Amerika ve Avrupa’da 20 cinsi bulunur. Bu nebatların tümü Caprifoliaceae familyasının Lonicera türüne aittir. En çok öğrenilen cinsleri Avrupa hanımelisi Lonicera Hanımeli Bitkisinin Özellikleri, Faydaları ve Kullanım Alanlarıpericlymenum, Japon hanımelisi ya da beyaz hanımeli Lonicera japonica ve Mercan hanımelisi ya da trompet hanımelisi Lonicera sempervirens’dir. İyi tanınan hanımeli nebatının hakikatinde sağlık için bir hayli yararı da vardır. Soğuk algınlığına, grip ve zatürre dahil olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonlarına, bakteriyel ve viral enfeksiyonlara, ince bağırsakta ağrı ve iltihaplanmanın giderilmesine, baş ağrısı ve ateşe, üriner sistem idrar yolu bozukluklarına, şeker hastalığına ve artrite karşı kullanılabilmektedir.

Hanımelinin Kullanım Alanları ve Bereketleri

Nebatın kullanılan kısımları çiçek, tohum ve yapraklarıdır. Hanımelinin kullanım alanları oldukça geniştir.
Anti-inflamatuar ve antioksidan özelliğe sahiptir: Hanımeli meyvelerini harcamak tehlikesiz değildir ancak Lonicera caerulea cinsi üzerindeki çalışmalar güçlü ve etkileyici özelliklerine sahip meyveleri olduğunu göstermiştir. Bu cinste hastalıklarla savaşan antioksidanlar yüksek orandadır.
Bağışıklığı kuvvetlendirir, antiviral özelliktedir: Japon hanımeli Lonicera japonica, ananesel Çin tıbbında yaygın olarak kullanılan bir çeşittir. Sarı-beyaz çiçekleri ve siyah meyveleri vardır. 2018 senesinde yapılan bir araştırma bu cinsin meyvelerinin bağışıklık sisteminin işleyişine destekçi olduğunu ortaya koymuştur. Meyveler, bağışıklık bastırılmış fareler için bir immünomodülatör casus olarak işlev görmüş ve natürel katil hücrelerinin etkinliğini ehemmiyetli miktarda artırmıştır. Natürel öldürücü hücreler NK hücreleri olarak da öğrenilir, ur hücrelerinin yanı gizeme virüsleri de öldürebilen bir cins beyaz kan hücresidir.
Natürel bir kokudur: Hanımeli kokusu başlı başına mucizevi bir natürel parfümdür. Saf hanımeli esansiyel yağını bulmak güç olabilir ancak bir tane bulabilirseniz Hindistan cevizi yağı gibi ufak bir taşıyıcı yağla karıştırılırsa mucizevi bir şahsi koku yaratılabilir. Banyolarda serinletici, kendin yap stili paklik Hanımeli Bitkisinin Özellikleri, Faydaları ve Kullanım Alanlarımahsullerinde, çamaşır ve oda kokusu spreylerinde, banyolarda serinletici olarak kullanıma uygundur.
Ağız sıhhati için kullanılabilir: Hanımeli ile bazen büzücü ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı natürel bir gargara ve ağız çalkalama suyu hazırlanabilir. Ev üretimi bir gargara hazırlamak için yarım kadeh taze hanımeli yaprağı iki kadeh suyu koyulur ve kaynatılır. Karışım kaynadığında ocağın altı kısılır ve beş dakika daha pişirilir. Karışımı tamamen soğuduktan sonra kullanılmalıdır.
Diyabete iyi kazanç: 2015 senesinde yayınlanan bir araştırma hanımelinin tip 2 diyabet hastalarına takviye etme potansiyeli taşıyabileceğini ortaya koymuştur. Tahlilciler diyabetik sıçanlara dört hafta süresince 100 mg/kilogram’lık bir dozda Lonicera japonica’yı Japon hanımeli uygulamıştır. Bu rehabilitasyonda dört hafta sonra kobayların kan şekeri seviyesi ve insülin mukavemeti düşmüştür. Çalışma neticeleri genel olarak bu hanımeli çeşidinin tip 2 diyabeti olan sıçanlarda antidiyabetik tesir gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. 2014 senesinde neticeleri yayınlanan bir başka araştırma Lonicera japonica’nın bir ekstraktının diyabetik nefropatinin ciddiyetini eksiltmeye destekçi olabilecek güçlü bir anti-inflamatuar hünere sahip olduğunu göstermiştir.
Artrite iyi kazanç: Hanımelinin anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklerinin artritten Hanımeli Bitkisinin Özellikleri, Faydaları ve Kullanım Alanlarımuzdarip insanlara da takviye edebilecek natürel bir ilaç olduğu görülmüştür. Tesirli olan kısım Lonicera caerulea nebatının meyvelerinde bulunan fenolik bileşiklerdir. Artritli hayvan kobaylarına oral olarak Lonicera caerulea özütü uygulanmış ve dalakta inflamatuar enzimlerin imalinde bir baskılanma kollanmıştır. Özüt uygulandıktan sonra süperoksit dismutaz SOD ve glutatyon peroksidaz GPx dâhil olmak üzere verimli antioksidan enzimler geri kazanılmış, transaminazlar genellikle karaciğer enzimleri olarak adlandırılır inhibe edilmiştir. Yüksek karaciğer enzimlerinin genellikle romatoid artrit ve psoriatik artrit PsA veya eklem tutulması de dâhil olmak üzere muhtelif artrit tipleri olan hastalarda bulunmasından dolayı bu vaziyet ehemmiyetlidir.

Ananesel Tıpta Hanımeli

Hanımeli uzun zamandır Çin Tıbbında kullanılmakta olan birkaç çiçekderi yalnızca biridir. Ananesel Çin Tıbbında hanımeli çiçeği akciğer, mide ve kalın bağırsak boylamları ile irtibatlıdır ve grip, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını gevşetmek için yaygın olarak kullanılır. Ananesel Çin tıbbı uygulayıcıları hanımeli çiçeğini dâhili ve harici olarak cilt enfeksiyonları, ülserler, ateş ve iltihaplanma vaziyetleri dâhil olmak üzere muhtelif sağlık Hanımeli Bitkisinin Özellikleri, Faydaları ve Kullanım Alanlarımeseleleri için kullanır. Amerika yerlilerinin Kızılderililerin taze hanımeli yapraklarını yaraların iyileşmesini teşvik etmek için kullanmak üzere suyla kaynattıkları öğrenilmektedir.

Hanımelinin Dezavantajları

Hanımeli yapraklarını veya saplarını çok ölçüde alındığında riskli olabilecek saponinler kapsar. Hanımeli genel olarak çok toksik olarak kabul edilmez ama ev ulusunun ve evcil hayvanların zehirli hanımeli cinslerinden rastgele birini harcaması yasaklanmalıdır. Zehirli nebat parçalarının büyük ölçülerde harcanması ciddi hastalıklara neden olabilir. Rastgele bir bireyin veya evcil hayvanın bir çeşit zehirli nebat harcadığı fark edilir ya da hipotez edilirse gerekirse şipşak acil tıbbi takviye istenmelidir. Avrupa’dan dağılan hanımelinin Kuzey Amerika’ya özgü çok rakamda cinsi vardır ancak kimileri Asya orijinlidir. Japon hanımeli Lonciera japonica gibi Asya çeşitleri bir hayli Amerikan eyaletinde istilacı olarak kabul edilir ve öteki nebatlardan daha fazla artar. Lonciera japonica ayrıca ağaçların gövdesi çevresinde sıkıca gelişebilir ve muhtemelen ağacın can vermesine neden olur.

Hanımeli Nasıl Yetiştirilir?

Hanımellerinin yetiştirilmesi ve bakımı oldukça basittir. Değişik toprak cinslerinde yetişebilir ve bütün güneşi seçim etmesine karşın azıcık gölgede dahi gelişebilir. Havası Bol civarları seven hanımeli bahçelere daha uygun olsa da sarkıcı formları balkonlarda ya da pencere kenarlarında Hanımeli Bitkisinin Özellikleri, Faydaları ve Kullanım Alanlarıyetiştirilebilir. Balkonda yetiştirilecekse balkon sırçayla kapatılmış olmamalıdır. Saksıda yetiştirilecekse toprak humuslu olmalıdır. Hanımeli nebatının ömrü uzundur. Boyları genellikle 2–4 metre uzayabilir. Hanımelinin bir başka özelliği de -30 derece soğuğa sabredebilmesidir.
Tırmanıcı sarmaşık tipi ile ve çalı ağaççık tipi olmak üzere iki ana tip hanımeli nebatı bulunur. İster tırmanıcı ister çalı formunda olsun hanımeli nebatı süsleyici emelle yetiştirilir zira estetik açıdan güzeldir. Tırmanıcı olanlar bereketli ve nemli ancak iyi drene olmuş topraklarda iyi büyür ve bütün güneş alırsa daha fazla çiçek üretir. Çalı tipi hanımeli de iyi drene olan toprakta bereketlidir ancak bütün güneş veya kısmi gölge ister. Çalı ya da ağaççık tipi hanımeli genellikle bahçe çitleri oluşturmak için kullanılır. Tırmanıcı hanımeli gençken dayanağa lüzum dinler, bu surattan onları galvanizli tellerle emniyete alınmalıdır. Çalı tipi hanımeli çeşitleri çiçeklendikten sonra budanmalıdır. Lüzum vaziyetine göre toprak kuruduğu zaman sulanmalıdır.
Hanımeli tohumlarını taşıyan meyveler tırmanıcı hanımeli cinsleri tarafından üretilir ancak bu tohumlar kuşları kendine çekilebilir. Bu surattan tohumlar meyvelerden çıkarılarak soğuk bir alanda veya buzdolabında saklanabilir. Yapraklı ve olgun bir dal kesilerek yazın toprağa dikilerek ya da dal koparılmadan yere batırılarak hanımeli nebatı üretilebilir. Hanımeli nebatı ilkbaharda gövde çeliği yoluyla da Hanımeli Bitkisinin Özellikleri, Faydaları ve Kullanım Alanlarıüretilebilmektedir. Bunun için taze sürgünler kullanılır.
Bahçenize sinek kuşları kolibri ya da arı sinek kuşu sürüklemek isteyenler için Mercan hanımeli müthiş bir tercihtir. Bu tırmanıcı tip hanımeli çeşidinin yeşil yaprakları ve mercan renginde çiçekleri vardır. Mercan hanımeli ayrıca parlak kırmızı meyveler verir. Yetiştirebilecek başka bir alternatif sinek kuşlarının ve kelebeklerin alakasını sürükleyen, parlak renkli çiçekleri olan Cape hanımelidir. Çalı tipi Bush hanımeli beyazdan sarıya değişen çiçeklere ve kırmızı meyvelere sahiptir. Yenilebilir meyve veren bir nebat istiyorsanız çalı tipi olan tatlı hanımeli Lonicera caerulea müthiş bir tercihtir. Bütün güneşli bölgelerde iyi yetişir. Budama hanımellerin daha iyi gelişmesine destekçi olan iyi bir uygulamadır. Nebatın ilkbaharda çiçek açtıktan ve çiçekler can verdikten sonra sapların uçlarının kesilerek budanması sonraki çiçeklenme mevsiminde daha iyi gelişmeyi teşvik eder.

Hanımeli Çiçeği Nasıl Kurtulur, Nasıl Saklanır?

Her zaman taze hanımeli çiçeklerine ulaşımı olmayanlar ya da çay yapmak Hanımeli Bitkisinin Özellikleri, Faydaları ve Kullanım Alanlarıiçin her gün hanımeli çiçeği toplamak istemeyenler çiçekleri kurutarak gizleyebilir. Kurutulmak için çiçekler sabah bir araya gelmeli ve bütün açmış olanları seçim edilmelidir ancak henüz kapalı tomurcuklar da iş göreöğrenir. Bir Araya Gelen çiçekler bir tepsiye dağılmalı, bir tülbentle üzeri örtülmelidir. Tepsi birkaç gün ya da bir hafta süresince nemi düşük, hava sirkülasyonu iyi olan bir yerde bekletilmelidir. Çiçekleri ele alındığında dağılınıncaya kadar kurutulmalıdır. Kuruduktan sonra çiçekleri opak ışığı geçirmeyen, hava geçirmez bir kapta, serin yerde saklanmalıdır. İçeriğindeki kimyevi bileşiklerin ve esansiyel uçucu yağların hasar görmemesi için doğrudan ışıktan uzak yakalanmalıdır.

Hanımeli Esansiyel Yağı

Hanımeli hoş kokusuyla losyonlar, sabunlar ve parfümler dâhil olmak üzere muhtelif kozmetik mahsullerinde sıklıkla kullanılan bir kokudur. Çiçeklerden elde edilen hanımeli esansiyel yağı bu nebatın en popüler mahsullerden biridir. Bu yağ topikal olarak ya da solunum yoluyla kullanılabileceği gibi kozmetik ve banyo mahsullerinde hatta masaj yağlarında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Hanımeli yağı kullanılmadan evvel azıcık dikkatli olunmalıdır. Misalin, kızarıklığa, tahrişe ve ışığa duyarlılığa neden olabilir. Hanımeli yağı kan şekerini düşüren ilaçlar alan şeker hastalarında kan şeker seviyesini riskli derecede düşürebilir. Bu sebeple dikkatli kullanılmalıdır. Yalnızca hanımeli yağı değil rastgele bir esansiyel yağ kullanırken dikkat edilmeli, kullanmadan evvel tehlikesiz bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmeli ve her zaman evvel alerjileri hakimiyeti için cilt yama testi yapılmalıdır.

Hanımeli Çayı

Lonicera japonica, Lonicera periclymenum ve Lonicera ciliosa hanımeli nebatının yenilebilir bazı çeşitleridir. Hanımeli çayı yapmak için bir çorba kaşığı kurutulmuş çiçek üzerine bir kadeh kaynar su dökülmeli ve 15 dakika demlenmeye vazgeçilmelidir. İçmeden evvel çiçekler çayın içinden çıkarılabilir. Hanımeli kullanılarak şerbet, buzlu çay, hanımeli çiçeği jölesi yapılabileceği gibi çiçekleri salatalara da katılabilir.

Uygun Doz ve Alınması Gereken Tedbirler

Önerilebilecek standart bir hanımeli dozu yoktur. Uygun doz kullanıcının sağlık vaziyeti de dâhil olmak üzere muhtelif etmenlere bağlıdır. Zehirli olmayan bir çeşidi kullandığı sürece insanların dâhili ya da harici kullanımı için tehlikesiz olabilir. Zehirlenme bulguları mide ağrısı, ishal,

Hanımeli Bitkisinin Özellikleri, Faydaları ve Kullanım Alanları

kumpassız kalp atışı ve kusmadır. Bu istenmeyen yan tesirler genellikle hafiftir ve yalnızca nebatın büyük ölçülerde alınmasıyla ortaya çıkar. Ayrıca hanımeli kullanan bireylerin rastgele bir rahatsızlığının olmaması ve rastgele bir ilaç almaması da ehemmiyetlidir. Hamile olanlar ya da emzirenler, tıbbi bir rahatsızlığı olanlar veya rastgele bir ilaç kullananlar hanımeli kullanmadan evvel hekimine danışmalıdır. Hanımelinin kan pıhtılaşmasını yavaşlatan ilaçlarla antikoagülan/antiplatelet ilaçlar etkileşime girdiği öğrenilmektedir. Hanımeli kan pıhtılaşmasını yavaşlatabileceğinden bu çeşit ilaçlarla alınırsa morarma ve kanama tehlikesini artırabilir. Aynı nedenden dolayı operasyondan en az iki hafta evvel hanımeli kullanımının vazgeçilmesi önerilir. Bu nebat familyasına alerjisi olan insanların cildinin hanımeli ile teması döküntüye neden olabilir. Hanımeli nebatın her kısmı evde beslenen köpekler veya kediler için çok zehirlidir. Köpeğin veya rastgele bir evcil hayvanın zehirlendiğine inanılıyorsa şipşak baytarlık hizmeti alınmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri