Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Hidrolik Pres Nedir ve Nasıl Çalışır?

  • 24 Nisan 2021
  • Hidrolik Pres Nedir ve Nasıl Çalışır? için yorumlar kapalı
  • 422 kez görüntülendi.

Hidrolik pres, metalik malzemeleri ezmek, düzleştirmek veya kalıplamak için bu malzemelerin yerleştirildiği bir yatağa veya plakaya sahip bir makinedir. Hidrolik pres kavramı, kapalı bir sistemdeki akışkanlar üzerine tazyik uygulandığında, sistemdeki tazyikin her zaman statik kaldığını belirten Pascal kuramına sabretmektedir. Kolay bir deyişle, hidrolik pres, bir şeyi ezmek için akışkanlara uygulanan tazyiki kullanan bir makinedir. Joseph […]

Hidrolik pres, metalik malzemeleri ezmek, düzleştirmek veya kalıplamak için bu malzemelerin yerleştirildiği bir yatağa veya plakaya sahip bir makinedir. Hidrolik pres kavramı, kapalı bir sistemdeki akışkanlar üzerine tazyik uygulandığında, sistemdeki tazyikin her zaman statik kaldığını belirten Pascal kuramına sabretmektedir. Kolay bir deyişle, hidrolik pres, bir şeyi ezmek için akışkanlara uygulanan tazyiki kullanan bir makinedir. Joseph Bramah hidrolik presini buluş etmiştir ve bu surattan Bramah Press olarak da öğrenilmektedir. Daha evvel endüstriyel bölgeye gidenler, muhtemelen bir hidrolik presle karşılaşmış olabilirler. Görmüş olabilecekleri makineler, arabaları ezmek, metal nesneleri kalıplamak, dökmek için ve bir dizi başka uygulama için kullanılmaktadır. Sonlu ve minik bir alana yüksek tazyik uygulanmasını kapsayan her türlü çalışma, hidrolik pres için harikulade bir iştir.

İlke

Hidrolik Pres Nedir ve Nasıl Çalışır?Hidrolik pres Pascal İlkesine sabretmektedir. Pascal prensibi 1647-1648 Fransız matematikçi Blaise Pascal tarafından kurulmuştur. Bu ilke sıvılar mekaniğinde, bir noktadaki tazyikin baki bir güzergaha sahip olduğunu ve böylece hudutlu sıkıştırılamayan bir akışkanın rastgele bir noktasında değişen tazyikin, her yerde aynı farklılığın asıllaşacağı biçimde akışkan süresince iletildiğini belirten bir ilkedir. Matematiksel olarak yazıldığında ilke şöyledir:

P, hidrostatik tazyik veya daha kolay bir ifadeyle, bir akışkan kolonundaki iki noktanın tazyik farkıdır. Tazyik için SI üniteyi Paskal türündendir. Burada, metreküp başına kg türünden akışkan yoğunluğudur. Yukarıyadaki eşitlikteki g terimi, yer çekiminden kaynaklanan ivmeyi gösterir saniyedeki kare başına metre türünden ölçülür. h, akışkanın metre türünden ölçülen akışkan sütunundaki ölçüm noktasının üzerindeki yüksekliğidir. Belirtilen eşitlik sezgisel olarak çok iyi anlaşılabilecek bir eşitliktir. Tazyikteki farklılık, akışkanın ünite hacmi başına akışkanın potansiyel enerjisindeki metamorfoza bağlı olarak alana kazanç ve bu da yer çekiminden kaynaklanan ivmeden kaynaklanır.

Hidrolik Preslerde Çalışma

Hidrolik pres Pascal Kanunu esasında çalıştığı için çalışması hidrolik sisteme benzemektedir. Hidrolik pres, silindir, pistonlar, hidrolik borular, vb. kapsayan bir hidrolik sistemde kullanılan esas bileşenlerden oluşmaktadır. Bu presin çalışması çok kolaydır. Sistem iki silindirden oluşur, akışkan genellikle yağ minik çaplı silindire dökülmektedir ve bu silindir köle silindiri olarak öğrenilmektedir. Bu silindirdeki piston, bir borudan akan akışkanı daha büyük silindire sıkıştıracak biçimde itilmektedir ve daha büyük silindir ana silindir olarak öğrenilmektedir. Tazyik daha büyük silindir üzerine uygulanmaktadır ve ana silindirdeki piston akışkanı orijinal silindire geri itmektedir. Daha minik silindirler tarafından akışkanlara uygulanan güç, ana silindire itildiğinde daha büyük bir güç ile sonuçlanmaktadır. Hidrolik pres çoğunlukla metalleri ince katmanlara sıkıştırmak için büyük bir tazyikin lüzumlu olduğu endüstriyel emeller için kullanılmaktadır. Endüstriyel bir hidrolik pres, üzerinde çalışılacak malzemeyi, malzemeyi ince bir katman halinde ezmek veya delmek için pres plakalarının dayanağıyla kullanılmaktadır.

Uygulamalar

Hidrolik presleme için yaygın kullanım temel olarak hırpalama, perçinleme, kalıplama, kesme, delme, derin sürükleme ve metal şekillendirme harekâtları için kullanılmaktadır. Havacılık ve otomotiv sanayisinde hafifliğin gelişmesi ve ehemmiyeti ile Termoplastikler, Kompozitler, SMC Sac Kalıplı Kompozitler, RTM Reçine Transfer Kalıplama, GMT Sırça Mat Transferi ve Karbon Fiber Kalıplama alanlarında kesintisiz olarak daha fazla uygulama geliştirilmektedir. Tüm bu uygulamalar duyarlı hakimiyet ve yinelenebilirlik gerektirmektedir.

Hidrolik Pres Kullanımı

Hidrolik pres neredeyse tüm endüstriyel emeller için kullanılmaktadır. Ancak esas olarak metalik nesneleri metal katmanlara dönüştürmek için kullanılmaktadır. Diğer sanayilerde, sırçanın inceltilmesi, kozmetik sanayisi gidişatında tozların yapılması ve tabletlerin tıbbi kullanım için oluşturulması için kullanılsa da preslerin diğer yaygın kullanım alanları bulunmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• Otomobilleri kırmak için: Hidrolik pres, rastgele bir araba kırma sisteminin kalbidir. Bu harekâtta, bir hidrolik motor, silindirlere akışkanlar üzerinde büyük bir tazyik uygulamaktadır. Akışkan tazyiki plakaları yükseltmektedir ve büyük bir güçle plaka araba üzerinde sürülmektedir ve böylece ezilmektedir.
• Yağsız kakao tozu: Kakao çekirdekleri işlenirken, çikolata likörü olarak öğrenilen bir akışkan elde edilmektedir. Yağsız kakao tozu yapmak için, bu akışkan hidrolik bir presle bunalmaktadır ve bu safhadan sonra, bu akışkan bir toz yapmak için daha fazla işlenmektedir. Bu biçimde elde edilen toz, yağsız kakao tozudur.
• Kılıç yapmak için: Kılıç yapma sürecinde, çiğ çeliğe düz bir biçim vermek için bir hidrolik pres kullanılır. Bu, metal levhaların vurulduğu ve sıkıştırıldığı zamandır. Daha fazla tazyik uygulayarak, kılıç için harikulade form etkenine daha fazla metal sıkıştırabilirler. Bir kılıç şeklinde sıkıştırılan bu yüksek metal yoğunluğu, kılıcın dayanıklı olmasını ve hiçbir şartta kırılmamasını sağlar.

Hidrolik Pres Çeşitleri

Sanayilerin muhtelif lüzumlarını karşılayan bir hayli değişik hidrolik pres tipi vardır. Kimileri alttaki gibidir:
• Ağaç dikme presleri: Bu presler genellikle mevzubahisi iş ağır hizmet tipi olmadığında kullanılır. Bu presler muhtelif ebat ve özelliklerde kazanç. Ancak diğer hidrolik preslerle karşılaştırıldığında, daha fazla çıktı elde etmek için gereken büyük ölçüde tazyiki sıkıştıramazlar. Ağaç dikme presleri, metallere delik delme, mühürleme, metalleri düzleştirmek, yırtılma, işaretleme kitabeleri vb.Gibi harekâtlarda kullanılır.
• Laminasyon presleri: Otomatik olarak çalıştırılan diğer hidrolik preslerin aksine, buHidrolik Pres Nedir ve Nasıl Çalışır? presler manuel emekçiliği kullanır. Laminasyon presleri, plakalar olarak öğrenilen iki sarihliğe sahiptir ve biri ısıtma için, öbürü soğutma için kullanılır. Bu, laminasyon harekâtını oranla daha süratli hale getirir. Bu presler sayesinde polimer gibi malzemeler kağıt ve metal üzerine lamine edilebilir. Laminasyon preslerinde, plakalar genellikle yağ veya elektrik ile ısıtılır. Bir laminasyon presi, kimlik kartlarının, sertifikaların ve hatta kitap kapaklarının lamine edilmesi gibi yaygın kullanımlar için de kullanılır. Bu biçimde laminasyon presleri, endüstriyel ve konutsal lüzumlar için süratli ve basit laminasyonu basitleştirir.
• C-frame presler: Bu presler, işyerinde basitçe hareket edebilmek için emekçilerin taban alanını had safhaya çıkarmak için özel olarak planlanmış ‘C’ eşi bir şekle sahiptir. Çok harekâtlı diğer baskı aygıtlarının aksine, C-frame baskı makineleri yalnızca tek bir baskı uygulaması içerir. Uygulaması doğrultma, çizim ve çoğunlukla kurulum işlerini kapsar. C- çerçeve presleri muhtelif ağırlıklarda kazanç ve C-frame presleri, tekerlek sehpaları ve tazyik göstergeleri gibi ekstra özelliklerle de mevcuttur.
• Pnömatik presler: Bu presler sanayide kullanılan en esas hidrolik preslerdir, zira hareket kazanmak için havayı sıkıştırırlar. Pnömatik preslerin avantajı, operasyonların süratli bir biçimde reelleştirilmesidir, oysa bu presin dezavantajı, diğer hidrolik preslerin oluşturabildiği gibi son derece yüksek tazyikler oluşturamamasıdır. Pnömatik presler genellikle araba ve uçak fren sistemlerinde kullanılır. Pnömatik preslerin endüstriyel kullanımları arasında kurulum, sürükleme, delme, vb. Yer alır. Pnömatik bir pres genellikle bütün zamanlı bir cerrah gerektirir ve güvenliği için elektrikli güvenlik aygıtları gibi ek güvenlik aksesuarları da dahildir.
Hidrolik Pres Nedir ve Nasıl Çalışır?• Güç presleri: Bu presler ağır makine ve teçhizatların kullanımını gerektiren büyük sanayilerde kullanılır. Kullanılan debriyaj tipine bağlı olarak 2 çeşit efor presi vardır. Bütün devrim ve kısmen devrim anlamalarıdır. Bütün devir debriyajı gidişatında, krank mili bütün devir yapana kadar debriyaj kesilemez. Kısmi devir gidişatında, debriyaj bütün devirden evvel veya sonra rastgele bir zamanda bozulabilir. Güç presleri, onunla ilişkili ağır harekâtlar sebebiyle çok fazla risk içerir. Güç presleri kullanılırken bir hayli güvenlik tedbiri alınır.
• Kurulum presleri: Bu presler, parçaları monte etmek ve bakımını yapmak için pistonlar ve hidrolik akışkanları tarafından üretilen fazla tazyiki kullanır.
• H-çerçeve presleri: Bu presler kendine has bir ‘H’ biçimine sahiptir ve bir pres uygulamasından daha aşırısını yönet edebilir.

Güvenlik Tedbirleri

Bugün itibariyle, hidrolik presler her iki kategoride de mevcuttur, başka bir deyişle otomatik ve manuel olarak çalıştırılabilir. Manuel olarak çalıştırılan hidrolik preslerde, kilitleme ve bariyer gözetmelerinin kullanılması gibi bir hayli güvenlik tedbirinin alınması gerekir.

Hidrolik Presin Verimleri

Mekanik muadillerinin aksine, hidrolik presler rastgele bir malzemeyi bütün olarak sıkıştırabilir. Ayrıca, hidrolik presler, mekanik olanların aldığı alanın yalnızca yarısını alır, zira daha az çapa sahip bir silindirde büyük bir tazyiki sıkıştırma kabiliyetine sahiptirler. Büyük ölçüde güç ve tazyik gerektiğinde, hidrolik preslerin işi yapmak için en iyi makineler olduğunu söyleyebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri