Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

IBS ve IBD Arasındaki Farklar Nedir?

  • 27 Mart 2021
  • IBS ve IBD Arasındaki Farklar Nedir? için yorumlar kapalı
  • 323 kez görüntülendi.

İnflamatuar bağırsak hastalığı IBD ve irritabl bağırsak belirtiyi IBS, hem karın rahatsızlığına hem de ishale neden olmaktadır. İnflamatuar bağırsak hastalığı, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit kapsayan sindirim sistemini etkileyen bir grup enflamatuar gidişatın terimidir. İnflamatuar bağırsak hastalığı IBD ve irritabl bağırsak belirtiyi IBS semptomları eş olabilirken, bu gidişatların farklı sebepleri ve rehabilitasyonları bulunmaktadır. Bu yazıda, […]

İnflamatuar bağırsak hastalığı IBD ve irritabl bağırsak belirtiyi IBS, hem karın rahatsızlığına hem de ishale neden olmaktadır. İnflamatuar bağırsak hastalığı, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit kapsayan sindirim sistemini etkileyen bir grup enflamatuar gidişatın terimidir. İnflamatuar bağırsak hastalığı IBD ve irritabl bağırsak belirtiyi IBS semptomları eş olabilirken, bu gidişatların farklı sebepleri ve rehabilitasyonları bulunmaktadır. Bu yazıda, IBD ve IBS’nin semptomları, tanı ve rehabilitasyonunun yanı gizeme bu koşullara sahip bireylere bakış açıları sunmak için bilgiler yer almaktadır.

IBD Nedir?

IBD kumpassız veya sızılı bağırsak hareketlerine neden olmaktadır. IBD sebepleri, ağızdan başlayan, mide ve bağırsaklardan makata kadar uzanan gastrointestinal sistemin iltihaplanmasıdır. IBD, rehabilitasyonu olmayan uzun süreli bir vaziyettir ve ülseratif kolit ve Crohn hastalığı olarak iki ana IBD tipi vardır. Crohn hastalığı, gastrointestinal veya GI kanalının rastgele bir kısmını etkilemektedir. Ancak bu tip IBD en sık ince bağırsakta ve sütunun başlangıcını tesirli olmaktadır. Crohn hastalığı, GI kanal duvarının bir hayli tabakasına hasar veren irin yamalarına neden olmaktadır. Ayrıca ülseratif kolit, sütun ve rektumun iltihaplanmasına ve Crohn hastalığının aksine, yalnızca sütun duvarının en iç katmanını etkileyen aralıksız iltihaplanma bölgelerine neden olmaktadır. 2014 senesinde yapılan bir analize göre Crohn hastalığı, ülseratif kolitten tipik olarak daha şiddetlidir, ancak çok daha az yaygın bir vaziyettir. Hekimler IBD’ye neyin neden olduğunu bütün olarak öğrenmemektedirler, ancak bunun bağışıklık sistemindeki bir mesele sebebiyle reelleştiğine inanmaktadırlar. Genetik ve sigara içmek gibi bazı hayat stili etkenleri de IBD büyüme tehlikesini artırmaktadır.

IBD Semptomları

IBS ve IBD Arasındaki Farklar Nedir?IBD’nin ortak semptomları vardır ve bunlar alttaki gibidir:
• İshal
• Kanlı dışkılama ve rektal kanama
• Ani bağırsak hareketi için ihtar
• Karın sızısı ve kramp
• Bağırsak hareketi sağlandıktan sonra bağırsakların dolu olduğu hissi
• İstenmeyen kilo kaybı
Yukarıyadaki semptomlar haricinde semptomlarda görülmektedir. Bu semptomlar alttaki gibidir:
• Kabızlık
• Bitkin sezme
• İştahsızlık ve bulantı
• Ateş
• Eklem sızısı
• Gece terlemeleri
• Bayanlarda kumpassız adet yarıyılları
Bulgular, cerahatin bulunduğu yere ve ciddiyetine bağlı olarak şahıstan bireye büyük miktarda değişmektedir. Aynı zamanda, geri dönme meylindedirler, bu sebeple şahıslar bulguları aniden makûslaştığında tutuşmalar yaşarlar, bu sırada hiçbir veya az semptom olmadan remisyon yarıyılları yaşamaktadırlar.

IBD Teşhisi

IBD’yi teşhis etmek için, hekim tipik olarak hastanın tıbbi hikayesine araştırdıktan sonra fizik tetkik yapmaktadır. Ayrıca, teşhislerine dayanakçı olmak için bazı testlerden birini veya birkaçını uygulamaktadırlar. Bu testler alttaki gibidir:
X-ışını veya CT taraması: Bu taramalar bedenin iç görüntüsünü oluşturmaktadır ve hekimin rastgele bir problem olup olmadığını hakimiyet etmesini sağlamaktadır.
Endoskopi: Bu prosedür, üzerinde ışık ve kamera bulunan ince tüp olan endoskopun bireyin boğazından alta, IBD bulgularını aramak için GI kanalına yerleştirilmesini kapsamaktadır.
Kolonoskopi: Bu test bir endoskopun bireyin makatından yukarıya doğru rektum ve sütunlarına yerleştirilmesini gerektirmektedir.
Kan testleri: Sıhhat uzmanı, bireyin kanının minik bir misalini irin bulguları aramak ve değişik şartları ekarte etmek için tahlil etmesini kapsamaktadır.
Dışkı testleri: Bunlar, ferdin tahlil için dışkı misali vermesini gerektirmektedir. Hekimler değişik şartları ekarte etmek için dışkı testlerini kullanmaktadırlar.

IBD Rehabilitasyonu

Hekim IBD’nin ciddiyetine sabrederek ilaç önermektedir. IBD’nin rehabilitasyonu yoktur, bu surattan emel bireyi remisyonda yakalamaktır. Hekimler, bireyin yaşadığı bulguları gidermek, tutuşmaları önlemek ve remisyon zamanlarını gözetmek için rehabilitasyonu uygulamaktadırlar. Ayrıca seçtikleri rehabilitasyon semptomların ciddiyetine bağlı olarak değişmektedir. IBD için bir hayli farklı ilaç rehabilitasyonları mevcuttur ve bu ilaçlar alttaki gibidir:
• Aminosalisilatlar, irini eksiltmeye dayanakçı olmaktadırlar. Hekimler genellikle bu ilaçları hafif semptomları olan bireylere reçete etmektedirler.
• Hafif ila orta şiddette IBD’yi rehabilitasyon edebilen ve değişik ilaçlar arasında steroid ve azatiyoprini kapsayan immünomodülatörler ilaçlardır. İmmünomodülatörler, immün sistem etkinliğini baskılayarak ve enflamasyonu eksilterek rehabilitasyon etmektedirler.
• Hekimler, değişik rehabilitasyonlar işe yaramadığında biyolojik ilaçları yazmaktadırlar. Biyoloji, irini eksiltmek için bağışıklık sisteminin emin kısımlarını hedeflemektedir.
Bazı bireylerin GI’larının zararlı kısımlarını kaldırmak veya sıçramak için operasyon gerekmektedir. Ancak, Hastalık Hakimiyet ve İhtiyata Merkezleri CDC göre IBD operasyonu, ilaçlardaki büyümeler sebebiyle daha az yaygın hale gelmektedir.

IBD Görünüm

IBD, günümüzde rehabilitasyonu olmayan hayat boyu süren bir vaziyettir ve bulgular döngüsel olarak gelip gitme meylindedir. Bazen, semptomlarının aniden tutuşup makûslaşmaktadır ve daha sonra semptomlarının düzeldiği bir remisyon yarıyılına girmektedir. IBD rehabilitasyonu tipik olarak bireyin semptomlarını rahatlatmaya, remisyonu başlatmaya ve gözetmeye odaklanmaktadır.

IBS Nedir?

IBS ve IBD Arasındaki Farklar Nedir?IBS, bağırsakları etkileyen ve beraber ortaya çıkma meylinde olan bir grup sindirim semptomuna neden olan uzun süreli bir vaziyettir. IBD’den farklı olarak, IBS, GI kanalında görünmektedir ve zarar veya iltihaplanma bulgusuna neden olmamaktadır. IBS ortak bir vaziyettir. Milli Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü’ne göre, IBS Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bireylerin yüzde 12’sini etkilemektedir. Bayanlarda erkeklerden daha sık görülmekte ve 50 yaşın altındaki şahıslarda yaşlılardan daha fazla büyüme ihtimali bulunmaktadır. IBS’ye neyin yol açtığı bütün olarak muhakkak değildir, ancak hekimler sindirim meselelerinin ve bağırsak hassasiyetinin çoğalmasının rol oynayabileceğini düşünmektedirler. Stresli hayat şartları, bunalım ve anksiyete gibi akılsal sıhhat meseleleri de bireyin IBS geliştirme tehlikesini artırmaktadır. Ayrıca bu gidişatın aile hastalık hikayesi olanlarda daha çok görülmesi muhtemeldir.

IBS Semptomları

IBD’de olduğu gibi, IBS’nin semptomları döngü halinde gelip gitmektedirler. Bulgular genellikle birkaç gün devam ettir ve daha sonra makûslaşma olmaktadır. Ayrıca IBS’li bazı bayanların, adet yarıyıllarında daha fazla semptom hayata ihtimalleri bulunmaktadır. IBS genellikle ishal veya kabızlık gibi bağırsak alışkanlıklarında ani farklılıklar kapsamaktadır. Bulgular hafif ila şiddetli olarak farklılık göstermektedir ve bu bulgular alttakileri kapsamaktadır:
• Karın sızısı ve kramp
• Gaz ve kabarıklık
• Yetersiz bağırsak tahliyesi hissi
• Dışkıda mukus

IBS Teşhisi

Kan testi, hekimin IBS’yi teşhis etmesine dayanakçı olmaktadır. IBS’yi teşhis etmek için, hekim tipik olarak bireyin semptomlarını ve tıbbi geçmişini gözden geçirmektedir. Bağırsak hareketlerinin tipi, sıklığı ve dışkı görüntüsü hakkında sualler sormaları olasıdır, ayrıca hekim fizik tetkik yapmaktadır. IBS için özel bir test bulunmamaktadır, bununla beraber, değişik şartları ekarte etmek için, hekim başka testlerde uygulamaktadır. Bu testler alttaki gibidir:
• Kan ve dışkı testleri
• Endoskopi veya kolonoskopi
• Laktoz intoleransını hakimiyet eden hidrojen soluk testi

IBS Rehabilitasyonu

IBS rehabilitasyonu tipik olarak perhiz ve hayat stili farklılıkları yapmayı kapsamaktadır. Bu perhiz veya hayat stili farklıları alttaki gibidir:
• Daha fazla lif yemek
• Glüten kapsayan gıdalardan sakınmak
• IBS arkadaşı perhiz uygulamak
• Kumpaslı egzersiz yapmak
• Stresi eksiltmek ve idaremek
• Yeterli uyku almak
Ayrıca hekim, IBS’nin spesifik semptomlarını rehabilitasyon etmek için ilaçlar önermektedir veya reçete etmektedir. Bu ilaçlar alttaki gibidir:
• Loperamid Imodium gibi ishal önleyici ilaçlar
• Kabızlık için müshil veya lif yardımları
• Karın sızısı ve krampları eksiltmeye dayanakçı olan antispazmodikler
• Ayrıca karın sızısı ve krampları rehabilitasyon etmeye dayanakçı olan antidepresanlar

IBS Görünüm

IBS ve IBD Arasındaki Farklar Nedir?Günümüzde IBS’nin rehabilitasyonu bulunmamaktadır ve şahıs IBS’lerinin zaman içinde daha iyi veya daha makûslaştığını görebilir. IBS’yi perhiz ve hayat stili farklılıkları yaparak idaremek çoğunlukla muhtemeldir. Stresörler veya bazı besinler gibi tetikleyicileri tanımlamak ve önlemek için semptom günlüğü yakalamak da tutuşmayı eksiltmeye dayanakçı olmaktadır. Ayrıca hekim emin semptomları rahatlatmak için ilaçlar yazmaktadır ve rahatsızlığı en aza indirmeye dayanakçı olmak için özel perhiz teklifleri sağlayabilmektedir.
IBS ve IBD, karın sızısı ve bağırsak alışkanlıklarındaki farklılıklar gibi eş semptomlara neden olan uzun vadeli vaziyetlerdir. Hem IBD hem de IBS’nin semptomları, tutuşma ve remisyon yarıyılları arasında değişen, gelip gitme meylindedir. Bununla beraber, bu iki gidişatın farklı sebepleri ve rehabilitasyonları bulunmaktadır. Crohn hastalığı ve ülseratif koliti kapsayan IBD, GI kanalının iltihaplanmasına neden olan otoimmün bir vaziyettir, IBS ise sindirim problemlerinden ve bağırsak hassasiyetinin çoğalmasından kaynaklanıyor gibi görünmektedir. İlaçlar IBD’li şahıslarda bağırsak cerahatini eksiltebilirken, IBS rehabilitasyonu öncelikle hayat stili ve perhiz farklılıklarına odaklanmaktadır. IBS veya IBD’nin rehabilitasyonu olmasa da analistler semptomları idaremek ve her iki gidişatın tutuşmalarını önlemek için yeni ve daha tesirli yollar aramaktadırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri