Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Antibiyotiksiz Rehabilitasyon Faktörün 7 Yolu

  • 25 Nisan 2021
  • İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Antibiyotiksiz Rehabilitasyon Faktörün 7 Yolu için yorumlar kapalı
  • 372 kez görüntülendi.

İdrar yolu enfeksiyonlarına İYE bakteriler neden olur, bu sebeple hekimler enfeksiyonları genellikle antibiyotiklerle rehabilitasyon eder. Acaba idrar yolu enfeksiyonlarının antibiyotiksiz rehabilitasyonu muhtemel müdür? Cemiyette bu cins enfeksiyonlar özellikle bayanlarda yaygındır. Bayanların takribî % 50’si hayatı süresince en az bir defa İYE’ye tutulmuştur ve bu enfeksiyonlar daha sonra yineleme meylindedir. Ancak artık insanlar antibiyotik kullanmadan idrar […]

İdrar yolu enfeksiyonlarına İYE bakteriler neden olur, bu sebeple hekimler enfeksiyonları genellikle antibiyotiklerle rehabilitasyon eder. Acaba idrar yolu enfeksiyonlarının antibiyotiksiz rehabilitasyonu muhtemel müdür? Cemiyette bu cins enfeksiyonlar özellikle bayanlarda yaygındır. Bayanların takribî % 50’si hayatı süresince en az bir defa İYE’ye tutulmuştur ve bu enfeksiyonlar daha sonra yineleme meylindedir. Ancak artık insanlar antibiyotik kullanmadan idrar yolu enfeksiyonlarını iyileştirmek ve bu mevzudaki çözüm yollarını öğrenmek istemektedir. Yazımızın devamında İYE’yi antibiyotiksiz rehabilitasyon faktörün 7 yolu açıklanacaktır.

Antibiyotik Olmadan İYE Nasıl Rehabilitasyon Edilebilir?

Antibiyotikler, İYE için tesirli bir rehabilitasyon usulüdür. Bununla beraber beden ufak, karmaşık olmayan enfeksiyonları antibiyotik dayanağı olmadan kendi başlarına çözebilir. Bazı varsayımlara göre karmaşıklıksız enfeksiyonların yüzde 25–42’si kendiliğindene iyileşmeye müsaittir. Bu gibi gidişatlarda iyileşmeyi süratlendirmek için muhtelif konut ilaçları veya yollar sınanabilir. Karmaşık İYE tıbbi rehabilitasyon gerektirir. Bu cins enfeksiyonlar alttaki etkenlerden bir veya daha fazlasını kapsar:
* İdrar yollarında veya uzuvlarda görülen şişmiş bir prostat veya idrar akışının eksilmesi gibi farklılıklar
*Antibiyotiklere mukavemetli bakteri cinsleri
*HIV, kalp hastalığı veya lupus gibi bağışıklık sistemini etkileyen vaziyetler

Antibiyotiklerin İYE Üzerindeki Yararlı Tesirleri

Antibiyotikler enfeksiyonlara neden olan bakterileri öldürdükleri için İYE’nin standart rehabilitasyonunda kullanılır. Çoğu enfeksiyon bakteriler beden İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Antibiyotiksiz Tedavi Etmenin 7 Yoludışından idrar yoluna girdiğinde büyür. İYE’den mesul olması olası bakteri cinsleri şunlardır:
*Tüm mesane enfeksiyonlarının yüzde 90’ına neden olan Escherichia coli cinsleri
*Staphylococcus epidermidis ve Staphylococcus aureus
*Klebsiella pneumoniae

Antibiyotilerin İdrar Yolu Enfesiyonları Üzerindeki Tehlikeleri

Antibiyotikler genellikle İYE’yi süratli ve tesirli bir biçimde rehabilitasyon edebilmelerine karşın bazı bireylerde alerjiye neden olabilir ve kullanımı tehlike taşıyabilir. Misalin, karmaşık olmayan İYE için rehabilitasyon gören bayanların takribî yüzde 22’sinde bir cins mantar enfeksiyonu olan vajinal candida enfeksiyonu büyümektedir.
Antibiyotiklerin İYE’nın rehabilitasyonu sırasında oluşturduğu öteki yan tesirler şunlardır:

*Mide bulantısı ve kusma
*İshal
*Döküntü
*Baş sızısı
*Anormal karaciğer işlev testleri
Antibiyotik kullanmanın daha ciddi tehlikeleri de vardır. Bu tehlikeler 2 madde biçiminde açıklanmıştır.

1-Daha Eforlu Bakteri Cinsleri Oluşturmak: Zamanla bazı bakteri cinsleri ananesel antibiyotiklere mukavemetli hale gelmiştir. Mukavemet geliştirmiş E. coli cinsleri İYE’nin başlıca sebebidir. İnsanlar her antibiyotik kullandığında bakterilerin mukavemet geliştirme tehlikeyi çoğalır. Belirtilen rehabilitasyon sürecini İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Antibiyotiksiz Tedavi Etmenin 7 Yolubitirmek için hekimin yönergelerine uyulmadığında mukavemet ihtimali daha da çoğalır. Netice olarak, hekimler özellikle öteki seçenek rehabilitasyonlar tesirli olabilecek veya hastalık kendi başlarına çözülebilecek gidişattaysa antibiyotik kullanımını eksiltmeye çalışmaktadır. Rehabilitasyonda hekimin öngördüğü son tarihe kadar antibiyotik kullanımına devam etmek temeldir. Kullanılan antibiyotikler asla başkalarıyla paylaşılmamalı veya önerilmemelidir.

2-İyi Bakterilere Hasar Vermek: Beden kendisiyle geçimli bir biçimde yaşayan ve vücutsal işlevlere takviyeci olan bakteri, virüs ve mantar toplulukları içerir. Antibiyotikler bu bakterilerin bir kısmını yıkım edebilir ve bu öteki enfeksiyonların ortaya çıkma ihtimalini artırır.

Antibiyotik Olmadan İYE Rehabilitasyonunun 7 Usulü

Bilimsel araştırmalar bazı konut seçenekleri veya natürel ilaçları yardımlarken, ötekileri binlerce yıldır ananesel tıp sistemlerinin bir parçası olmuştur. İdrar yollarını ilgilendiren enfeksiyonların iyileştirilmesi için antibiyotikler olmadan alttaki konut ilaçları ve usuller sınanabilir.

1-Susuz Kalmamak: Yeterli su içmek idrar yollarının enfeksiyon kapmasını İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Antibiyotiksiz Tedavi Etmenin 7 Yoluönler, elektrolit dengesine gözetir ve atıkların bedenden uzaklaştırılmasına takviyeci olur. Yeterli su içmek İYE’yi önlemenin ve rehabilitasyon faktörün en basit yollarından biridir. Su içmek idrarın sulanmasını sağlar ve boşaltım sistemi içiniki yolculuğunu süratlendirir. Böylece bakteriler boşaltım uzuvlarına ait doku ve hücrelere erişemez ve enfeksiyon gelişimi güçleşir. Herkesin su gereksinimi değişik olduğu için bireylere günlük olarak ne kadar su içmeleri gerektiği mevzusunda kesin bir şey tekliflemez. Ancak vasati olarak herkes günde en az 6–8 kadeh su içmelidir.

2-İdrar Yapma Gereksinimini Ertelememek: Sık idrara çıkma idrar yolundaki bakteriler üzerine baskı uygular, bu da onları arınmaya takviyeci olur. Ayrıca idrar yolundaki hücrelerin idrardaki bakterilere maruz kalma süresi eksilir ve enfeksiyon tehlikeyi düşer. İdrar yolu enfeksiyonlarından korunmaya ve rehabilitasyona takviyeci olmak için işeme güdüsü oluştuğunda en kısa zamanda mesane idrar kesesi boşaltılmalıdır.

3-Kızılcık Suyu İçmek: Kızılcık suyu İYE’nın en köklü natürel rehabilitasyonlarından biridir. Kızılcık suyu ayrıca ananesel olarak enfeksiyon arınıcı ve yara iyileşme sürecini süratlendirici olarak kullanılmıştır. Bir tahlile göre kızılcık suyu, E. coli bakterilerinin idrar yolundaki hücrelere yapışmasını önleyen bileşikler içerir. Kızılcık suyu ayrıca antibakteriyel ve İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Antibiyotiksiz Tedavi Etmenin 7 Yoluantienflamatuar özelliklere sahip polifenoller dâhil bir hayli antioksidan bulundurur. Bir idrar yolu enfeksiyonunu rehabilitasyon etmek için ne kadar kızılcık suyunun içileceği mevzusunda bir rehber yoktur ancak genel olarak İYE’nı önlemek veya rehabilitasyon etmek için her gün takribî 400 mililitre kızılcık suyu içilmesi önerilir.

4-Probiyotik Kullanmak: Probiyotikler olarak öğrenilen yararlı bakteriler idrar yollarının sıhhatli kalmasına ve hasarlı bakterilerden uzak yakalanmasına takviyeci olur. Özellikle laktobasil isimli bir probiyotik grubu, İYE’nin rehabilitasyonuna ve önlenmesine takviyeci olmaktadır. Probiyotikler bunu şu biçimde yapmaktadır:
*Hasarlı bakterilerin idrar yolundaki hücrelere yapışmasını temkine
*İdrarda hidrojen peroksit üretilmesi ki bu eforlu bir antibakteriyeldir
*İdrarın pH’ını düşürme, bakteriler için şartları daha az uygun hale getirme
İYE için antibiyotik kullanırken laktobasil yardımı alan şahıslar almayanlardan daha az antibiyotik mukavemeti geliştirir. Probiyotiklerin bulunduğu muhtelif fermente ve süt mahsulleri şunlardır:
*Yoğurt
*Kefir
*Bazı peynir cinsleri
*Elma sirkesi
*Nar ekşisi
*Lahana turşusu
Gerekirse kapsül, suya veya öteki meşrubatlara karıştırılan tozlar biçiminde probiyotik yardımları da alınabilir.

5-Yeterli C vitamini Almak: C vitamini bağışıklık sistemi işlevlerini iyileştirmeye takviyeci olan bir antioksidandır. C vitamini ayrıca bakterileri öldürebilen azot oksitler oluşturmak için idrardaki nitratlarla tepkine İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Antibiyotiksiz Tedavi Etmenin 7 Yolugirer, idrarın pH’ını düşür ve bakterilerin yaşamda kalma olasılığını eksiltir. Kızılcık suyunda olduğu gibi insanlar binlerce yıldır İYE’yi rehabilitasyon etmek için muhtelif biçimlerde C vitamini kullanmaktadır. Hudutlu araştırmalara göre C vitamini ile beraber başka destekler almak da verimlerini artırabilir.
2016 senesinde yapılan bir çalışmada yineleyen İYE olan 38 bayan 20 gün süresince günde üç kere C vitamini, probiyotik ve kızılcık suyu almış, ardından 10 gün süresince almamıştır. Bu döngü 3 ay süresince yinelenmiştir. Tahlilciler bunun İYE için tehlikesiz ve tesirli bir rehabilitasyon yaklaşımı olabileceği neticesine varmıştır.
Milli Sıhhat Enstitüleri 19 yaş ve üstü bayanların günde en az 75 mg C vitamini alması, erkeklerin ise günde 90 mg alması gerektiğini söylemektedir. Sigara içen erişkinler her gün ek olarak 35 mg daha C vitamini almalıdır.

6-Önden Arkaya Doğru Paklik: Rektumdan veya dışkıdan gelen bakteriler idrarın bedenden dışarı akmasına izin veren ufak kanal olan idrar yoluna ulaştığında bir hayli İYE büyür. Bakteriler üretraya girdikten sonra enfeksiyonlara yol açabilecekleri öteki idrar yolu uzuvlarına da erişebilir. Bunun olmasını önlemek için idrar yaptıktan sonra arınılırken bakterilerin cinsel uzuvlarla temas etmesini önleyecek biçimde silmek gerekir. Cinsel uzuvların ve makatın arınılması için ayrı tuvalet kâğıdı parçaları kullanılmalı ve paklik önden arkaya doğru yapılmalıdır.

7-İyi Bir Cinsel Hijyen Uygulamak: Cinsel ilişki bedenin dışından idrar yoluna bakteri ve öteki mikropların girmesine imkân verir. İyi bir cinsel hijyen uygulamak insanların cinsel ilişki ve öteki cinsel tavırları sırasında aktarabilecekleri bakteri rakamını eksiltmeye takviyeci olur.
Cinsel hijyen misalleri şunlardır:
*Seksten hemen evvel ve sonra idrar yapmak
*Kondom gibi bariyer kontraseptifler kullanmak
*Cinsel eylemlere başlamadan veya cinsel ilişkiye girmeden evvel ve sonra cinsel uzuvların, özellikle de sünnet tenini yıkamak
*Anal seksten vajinal sekse geçmek gidişatında cinsel uzuvları yıkamak veya prezervatif değiştirmek
*Cinsel partnerlerin mevcut veya evvelki İYE’ndan haberdar olmalarını sağlamak
Tahlilciler hali hazırda bir hayli bakteri cinsinin beden hücrelerine bağlanmasını önleyecek aşılar planlamaya çalışmaktadır. Ayrıca İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Antibiyotiksiz Tedavi Etmenin 7 Yolubakterilerin gelişmesini ve enfeksiyona neden olmasını önleyen öteki aşı türelerini geliştirmek için de çalışılmaktadır. Bugüne kadar sadece bir tip İYE aşısı insanlarda sınanacak vaziyete getirilmiştir. Geri kalan çalışmalarda hala hayvanlar ve doku misalleri kullanılmaktadır.

Ne Zaman Hekime Görünmeli?

Şahıslar İYE olabileceğinden şüpheleniyorsa mümkün enfeksiyonu rehabilitasyon faktörün en iyi yolu hakkında öneri almak için hekimleriyle konuşmalıdır. Antibiyotikler İYE’yi rehabilitasyon etmek için her zaman lüzumlu olmayabilir ancak rastgele bir enfeksiyon veya kuşkulu gidişat için tıbbi dayanak istemek ehemmiyetlidir. Böylece rehabilitasyon edilmesi güç olan daha ciddi enfeksiyonların büyüme tehlikeyi eksiltilmiş olur.
İdrar yolu enfeksiyonlarının işaret ve bulguları şunlardır:
*İdrara çıkma sıklığının ve aciliyetin çoğalması
*İdrar yaparken sızı veya yanma
*Hafif ateş
*Alt karın ve kasık etrafında tazyik veya kramp
*İdrarın kokusunda veya renginde farklılık
*Flu, koyu renk veya kanlı idrar

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Antibiyotiksiz Tedavi Etmenin 7 YoluÇoğu insanda özellikle de bayanlarda hayatlarının bir yarıyılında İYE büyüyebilir. Bir Hayli enfeksiyon kendi başına veya birinci basamak sıhhat hizmetleri ile iyileşir. Tahlilciler antibiyotik kullanmadan İYE’yi rehabilitasyon faktörün ve önlemenin yollarını aramaktadır. Konutta alınabilecek bazı tedbirler ve kullanılabilecek natürel yiyecekler İYE’nin önlenmesine ve rehabilitasyon edilmesine takviyeci olabilir. İdrar yollarında mesele olduğunu düşünen şahıslar enfeksiyonları kendi başına rehabilitasyon etmeden evvel her zaman bir hekimle konuşmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri