Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

James Webb Uzay Teleskobu Nedir?

  • 16 Kasım 2022
  • James Webb Uzay Teleskobu Nedir? için yorumlar kapalı
  • 85 kez görüntülendi.
James Webb Uzay Teleskobu Nedir?

Merak ediyoruz. Buraya nasıl geldik? Evrende yalnız mıyız? Evren nasıl çalışır?

James Webb Uzay Teleskobu, bu sualleri cevaplamak için iddialı bir bilimsel çabadır. Webb, insan balakasının hudutlarını daha da ileriye taşımak, ilk galaksilerin yaradılışına ve öteki dünyaların ufkuna erişmek için evvelki uzay tabanlı teleskopların serveti üzerine inşa ediyor.

Saklı Evreni Ortaya ÇıkarmakJames Webb Uzay Teleskobu Nedir?

James Webb Uzay Teleskobu, uzay tabanlı astronominin büyük mirasına katılıyor. NASA’nın uzay teleskopu misyonları, evreni ve içindeki yerimizi kavramamızda devrim yarattı. Webb, Hubble Uzay Teleskobu’nun yüksek çözünürlüğüne ve Spitzer Uzay Teleskobu gibi orta-kızılötesi aralıktaki ışık dalga breylerini tespit etme hünerine sahiptir. Webb’in kızılötesi idrak etme teknolojisi, toz bulutlarıyla örtülmüş yıldızları, öteki dünyaların atmosferlerindeki suyu ve şimdiye kadar oluşmuş en daha önceki galaksilerden gelen ilk ışığı gözlerimizin önüne serecek.
Webb teleskobu kullanılarak yapılacak bilim, bizi NASA’nın evrenin gizemlerini keşfetme ve Dünya’nın ötesindeki hayatı arama mevzusundaki kapsamlı bilim amaçlarına yanaştıracak.

Görünür Işığın Ötesinde

İnsan gözünün görebildiği ışık gökkuşağı, bilimde elektromanyetik spektrum olarak bilinen toplam ışık aralığının minik bir kısmıdır. Teleskoplar, bize uzayın saklı bölgelerini göstermek için görünür aralığın dışındaki ışığı idrak edecek biçimde tasarlanabilir. James Webb Uzay Teleskobu, görünür tayfın kırmızı ucunun ötesindeki ışık olan yakın-kızılötesi ve orta-kızılötesi dalga breylerini tespit eder.

Kızılötesi ışık, görüntülerdeki yeni detayları ortaya çıkararak gök cisimlerine ait kavrayışımızı derinleştirir. Kızılötesi ışık, astronomi için üç ana biçimde ehemmiyetlidir.

İlk olarak, bazı nesneler kızılötesi dalga breylerinde daha iyi gözlemlenir. İnsanlar veya genç bir gezegen gibi, serin olan ve fazla enerji ya da görünür parlaklık yaymayan bazı madde cisimleri hala kızılötesinde dağılır. İnsanlar bunu ısı olarak algılarken, yılanlar gibi öteki bazı hayvanlar kızılötesi enerjiyi “görebilir”. Görünür ışığın kısa ve dar dalga breyleri, toz parçacıklarından atlamaya meyillidir, bu da görünür ışığın yoğun bir bulutsudan veya gezegen evveli gaz ve toz bulutundan kaçmasını güçleştirir. Kızılötesi ışığın daha uzun dalga breyleri, tozun üzerinden daha kolay geçer ve bu sebeple Webb’dekiler gibi kızılötesi ışığı idrak eden makineler bu ışığı yayan nesneleri tozlu bir bulutun içinde görebilir. Bir bulutsunun ortasında oluşan düşük enerjili kahverengi cüceler ve genç ön yıldızlar , Webb’in inceleyebildiği, gözlemlenmesi güç kozmik nesneler arasındadır. Bu biçimde Webb, sözcüğün bütün anlamıyla görünmeyen “saklı” bir yıldız ve gezegen yaradılışı evreni ortaya çıkaracaktır.James Webb Uzay Teleskobu Nedir?

Kızılötesi ışık , büyük patlamadan sonra her şeyin başlangıcından, erken evrendeki ilk yıldızlar ve galaksilerden birçok sırra dair ipuçları btemizletir. Kozmolojik kırmızıya kayma ismi verilen bir süreçle, evren genişledikçe ışık gerilir, böylece daha kısa morötesi ve görünür dalga breylerinde dağılan yıldızlardan gelen ışık, daha uzun kızılötesi ışığın dalga breylerine gerilir.

Evren tarihindeki bu ilk günlerin gözlemlenmesi, karanlık madde ve enerji, kara delikler, zaman içinde galaksi evrimi, ilk yıldızların neye benzediği ve bugün yaşadığımız evrene nasıl eriştiğimiz gibi kafa karıştırıcı suallere ışık yakalayacaktır.

Bir Sonraki Nesil

James Webb Uzay Teleskobu, uzaylı tabanlı teleskop astronomisindeki bir sonraki bvefattır. Webb görevi, Hubble Uzay Teleskobu’nun güçlü görüntüleme hünerinin mirasına ve Spitzer Uzay Teleskobu’nun görünür spektrumun ötesindeki ışığı orta-kızılötesi aralığa kadar idrak etme kabiliyeti üzerine inşa edilmiştir. Kızılötesi ışık, görünür ışığı yasaklayan yoğun gaz bulutları içinden geçtiği için Webb, evrenin evvelden saklanmış bölgelerini ortaya çıkaracaktır: erken galaksiler, gezegenleri oluşturan, kahverengi cüceler ve çok daha aşırısını bize gösterebilir.

Uzaya sevk edilen en büyük teleskop olan Webb’in yenilikçi tasarımı, bir kızılötesi teleskop için iki ana zorluğun üstesinden gelmektedir: yeterince ışığı en iyi biçimde tutmak için büyük bir aynaya sahip olmak ve istenmeyen kızılötesi kaynaklarının gözlemlenen ışığa müdahale etmesini önlemek için soğuk yakalanma. Webb’in tenis kortu büyüklüğündeki güneş gözeticileri, onu Güneş’deri gelen ısı ve ışıktan gözetirken, geniş parçalı aynası en geniş noktasında 6,5 metre 21,3 fit içeren 18 parça, kızılötesi ışığı tesirli bir biçimde tutmasını sağlar.
Bu teleskop tarafından sağlanacak göklerin muhteşem manzarası ve evrenimiz ve orijini hakkında daha derin bir kavrayış, bu karışık ve zorlu yolculuk için kıymetli bir varış noktasıdır. Bu kadar büyük bir aynayı uzaya fırlatmak başka bir büyük zorluktu. Yaratıcı mühendisliğin buna cevabı Origami’den esin alan direnir teleskop olan Webb’dir. Hem güneşlik hem de aynalar, teleskop fırlatma aracını parçaladıktan sonra açılacak biçimde planlandı. Bilimsel çalışma teknolojiyi besler ve mühendisler daha iyi uzay vasıtaları yapmaya başlarlar. Bu size daha iyi çalgılar ve daha aşırısını bilmek için dışarı çıkma kaderi verir.

Webb’in hakikat bilimsel gözlemleri, her bkocaman kızılötesi ışığın değişik güzergahlarını araştırmak için özel olarak planlanmış dört taşıt tarafından asıllaştırılır: Yakın Kızılötesi Kamera NIRCam; Yakın Kızılötesi Spektrograf NIRSpec; kameralı ve spektrograflı bir Orta Kızılötesi Çalgı MIRI; ve Yakın Kızılötesi Görüntü ve Yarıksız Spektrograf NIRISS. Bu taşıtlar, Webb için teleskopun bilimsel kapasitesini ve görevi boyunca faydalı işlemlerini artırmak için geliştirilen mikro deklanşör dizisi gibi yeni teknolojileri kapsar. Her iki güzergah da Webb’in kullanışlılığı için lüzumludur. Faydalılık, Webb çalışır gidişattayken daha fazla astronomun Webb’den faydalanmasına imkân tanır ve olası olan en iyi bilim kapasitesi, bu astronomların en temel suallerimizden bazılarını araştırmasına takviyeci olacaktır: Buraya nasıl geldik? Evren nasıl çalışır?

Webb’in çığır açan mühendisliği, çığır açan bşehrimi kolaylaştıracak.

Webb Projesi Zaman ÇizelgesiJames Webb Uzay Teleskobu Nedir?

1989
Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü STScI ve NASA, STScI’de Yeni Nesil Uzay Teleskobu Çalıştayı’na ev sahipliği yapıyor. Odak noktası, o zaman 2005 olarak varsayım edilen, hizmet dışı bırakıldıktan sonra Hubble Uzay Teleskobu’nu takip edecek bir gözlemevinin bilim ve teknik maharetleriydi.

1995 -1996
Bir STScI komisyonu, kızılötesi ışığı gözlemleyebilen ehemmiyetli miktarda daha büyük bir teleskop önerdi. NASA, Yeni Nesil Uzay Teleskobu’nun fizibilitesini araştırmak için Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ni ve STScI’yi seçti. Üç bağımsız hükümet ve havacılık ekibi, böyle bir gözlemevinin olası olduğuna karar verdi.

1997
NASA, teleskopun teknik ve finansal ihtiyaçlarına ince ayar yapmak için Goddard Uzay Uçuş Merkezi, TRW ve Ball Aerospace’den takımları seçti.

1999
Lockheed Martin, Ball Aerospace ve TRW ayrıca Kodak ve ATK ile ortaktır, tasarımın ve maliyetin ön incelemesini kapsayan Faz A görev çalışmalarını yürüttü.

2002
İki Evreli A çalışmasına sabrederek NASA, seçilen tasarımın performansını ve maliyetini incelerken, Safha B detaylı tasarım çalışmalarına devam etmek için TRW/Ball Aerospace tasarımını seçti. Teleskop, Yeni Nesil Uzay Teleskobu’ndan James Webb Uzay Teleskobu olarak yine adlandırıldı.

Safha B’de, TRW ve Ball’a gözlemevi kontratı verilir, ancak farklılıklar hemen olmuştur. Northrop Grumman, TRW’yi satın aldı ve B, C ve D Safhaları sırasında gözlemevini geliştirmek için Ball ile birlikte çalışmaya başladı.
NASA, uçuş bşehrimi çalışma grubunu ve Yakın Kızılötesi Kamerayı NIRCam geliştirmekten mesul ekibi seçti.

2004
Kapsamlı, uzun vadeli çalışma gerektiren bazı teleskop parçalarının, özellikle Webb’in bilim aletlerinin ve birincil aynanın 18 parçasının inşaatı başladı.

2005
NASA, Webb’i uzaya fırlatmak için Avrupa Uzay Ajansı’nın Ariane 5 roketinin kullanılmasını onayladı.

2006
Yakın Kızılötesi Kamera NIRCam ve Orta Kızılötesi Çalgı MIRI için bilim vasıtayı takımları, kritik tasarım analizlerinden geçer ve uçuş vasıtalarının imalini başlatır. Webb’in tüm temel teknolojileri, uçuş koşulları altında başarıyla test edilir.

2007-2008
NASA, iç ve dış gruplar tarafından gözden geçirilen Webb misyonuna sahiptir. Dahili ön tasarım analizi ve harici korunucu olmayan tahlil, tasarıların ve tasarımların, NASA’nın detaylı tasarım, tedarik, test ve teleskop ve gözlemevi bileşenlerinin kurulumunu kapsayan C ve D safhalarını vaat etmesi için gereken olgunluğa eriştiği neticesine varmıştır. İnşaat ciddi bir biçimde başlar.James Webb Uzay Teleskobu Nedir?

Entegre Bilim Çalgı Modülü “ISIM”, mühendislerin ana yük olarak adlandırdıkları James Webb Uzay Teleskobu’nun kalbidir. Bu, uzak yıldızlardan ve galaksilerden ve öteki yıldızların yörüngesindeki gezegenlerden gelen ışığı idrak edecek dört ana aleti btemizletecek bkocamanımdır.

2009
Webb’in dört bilim aletini btemizletecek biçimde inşa edilen Entegre Bilim Çalgı Modülü ISIM yapısı, test için Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ne kazanç.

2010
Webb, entegre gözlemevinin görevi için tüm bilim ve mühendislik lüzumlarını karşılayacağını belirten kritik görev tasarım analizinden geçer.

2011
Webb’in aynaları bitirilir. İnce bir altın tabakasıyla berilyum kaplıdırlar ve uzayda maruz kalacakları soğuk sıcaklıklara maruz bırakılan kriyojenik testlerden geçmişlerdir.

2012
Goddard Uzay Uçuş Merkezi, Webb’in dört bilim vasıtasından ikisini, Orta Kızılötesi Aleti MIRI ve Yakın Kızılötesi Görüntüleyici ve Yarıksız Spektrografını NIRISS ve Webb’in İnce Manipülasyon Sensörünü Avrupa ve Kanada uzay ajanslarından alır. Webb’in ikincil aynası ve ilk üç birincil ayna parçası da Ball Aerospace & Technologies Corp.’tan Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ne kazanç.

Northrop Grumman ve ortağı ATK, Webb’in teleskobun birincil ayna parçalarını yakalamak için planlanan arka oturum yapısının orta bvefatını inşa etmeyi bitirir.

2013
Webb’in arka oturum yapısının iki yan “kanadı” Northrop Grumman ve ATK tarafından bitirilir. Webb’in son iki bilim vasıtayı, Yakın Kızılötesi Kamera NIRCam ve Yakın Kızılötesi Spektrograf NIRSpec ve kalan birincil ayna segmentleri Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ne teslim edilir.

2014
Uzay vasıtayı parçalarının yakıt tankları, jiroskoplar ve güneş oturumları gibi imalatı başlar. Dört aletin tümünü kapsayan Integrated Science Instrument Module’şöhret ISIM kriyojenik testi, aletlerin yanı gizeme aletlerle irtibat kurmak için kullanılan elektronik aksamların performansını göstermek için başlatılır.

2015-2016
Entegre Bilim Çalgı Modülünün ISIM kriyojenik testi bitirilir. 18 birincil ayna parçası, ikincil ayna ve destek payandalarıyla birlikte arka düzleme monte edilmiştir. Birincil ve ikincil aynalar, Optik Teleskop Personeli olarak bilinen bkocamanımı oluşturmak için arka aynalar ve ISIM ile entegre edilmiştir. NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’ndeki A Odasında, Webb’in bilim aletleri ve ayna personeli, tüm sistemlerin uzaydakine benzer soğuk, havasız bir civarda düzgün çalışmasını sağlayan takribî 100 günlük kriyojenik test düzeyi için askıya alındı.

2017
Optik Teleskop Personeli, Johnson Uzay Merkezi’nde Oda A ismi verilen dev bir termal vakum odasında kriyojenik testlerden başarıyla geçer.

2018
Son termal vakum testinin başarıyla bitirilmesinin ardından, Optik Teleskop Personeli, Webb’in tüm uçuş bileşenlerini tek bir çatı altında toplayarak Redondo Beach, California’daki Northrop Grumman’a teslim edilir. İlk başarılı irtibat testleri, STScI’deki Görev Harekât Merkezi’nden California’daki yerdeki teleskop uzay taşıtına kadar yürütülmüştür.James Webb Uzay Teleskobu Nedir?

2019
Webb’in uzay vasıtayı personeli olan güneşlik ve otobüs ilk kere, fırlatma civarının zorluklarını ve uzayın fazla boşluğunu simüle eden eko, titreşim ve termal vakum testlerinden başarıyla geçer. Mühendisler, Northrop Grumman’da Webb teleskobunun iki yarısını Optik Teleskop Personeli ve uzay vasıtayı başarıyla birleştirir.
Webb’in 5 tabakalı güneş kalkanı, Dünya’da son kere açılır ve uzayda sahip olacağı aynı konuma gerilir.

2020
Webb ilk kere tamamen direnir ve fırlatma civarının sarsılmasına dayanabileceğini ispatlamak için son çevresel testleri tamamlar.
Webb’in güneş kalkanı da Dünya’da son kere konuşlandırılır.

2021
Webb direnmiş ve son kere fırlatılmak üzere stoklanır. STScI, Webb’in uzaydaki ilk senesinde yürüteceği bşehrimi bitirerek, Döngü 1 Genel Gözlem programlarının tercihini duyurur. Webb, fırlatılmak üzere Fransız Guyanası Kourou’daki Guyana Uzay Merkezine Le Center Spatial Guyanais, CSG sevk edilir.

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay Limanı’ndan bir Ariane 5 roketi üzerinde 25 Aralık 07:20 EST’de fırlatılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri