Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kadife Fasulye Mucuna Pruriens Nedir?

  • 21 Nisan 2021
  • Kadife Fasulye Mucuna Pruriens Nedir? için yorumlar kapalı
  • 283 kez görüntülendi.

Mucuna pruriens veya kadife fasulye, dopamin seviyelerini artırabilecek tropikal bir baklagildir. Bu fasulye binlerce yıldır Ayurveda tıbbında kullanılmaktadır. Son çalışmalar, erkeklerde Parkinson Hastalığı ve kısırlık semptomlarının eksiltilmesine takviyeci olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca bunalım, uyku ve yılan zehri zehirlenmesini iyileştirmek için incelenmektedir. Dopamin fasulyesi mucuna pruriens, kadife fasulyesi olarak da öğrenilen tropikal bir baklagildir. Nebatsal tıp ve […]

Mucuna pruriens veya kadife fasulye, dopamin seviyelerini artırabilecek tropikal bir baklagildir. Bu fasulye binlerce yıldır Ayurveda tıbbında kullanılmaktadır. Son çalışmalar, erkeklerde Parkinson Hastalığı ve kısırlık semptomlarının eksiltilmesine takviyeci olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca bunalım, uyku ve yılan zehri zehirlenmesini iyileştirmek için incelenmektedir.
Dopamin fasulyesi mucuna pruriens, kadife fasulyesi olarak da öğrenilen tropikal bir baklagildir. Nebatsal tıp ve Ayurveda’da, Mucuna binlerce yıldır erkek kısırlığı, asap bozuklukları, Parkinson hastalığı ve afrodizyak için bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Jack’in peri masalındaki büyülü çekirdekleri gibi, mucuna çekirdeklerine bazen sihirli kadife fasulye denmektedir. Tahlilciler için bu büyü, mucunanın beyin sıhhatini geliştirme potansiyelini ifade etmektedir. Kullanıcılar için, bu fasulyenin sihirli özellikleri iddia edilen afrodizyak tesirlerinden kaynaklanırken, değişikleri henüz nebatın öznel eşzamanlı olarak rahatlatıcı ve uyarıcı tesirlerini ifade etmektedir. Ayrıca mucuna dopamin çekirdeği olarak da öğrenilmektedir, zira bedende dopaminin yapıldığı iyi bir L-Dopa kaynağıdır. Yüksek L-dopa içeriği nebatın kendisine ek faydalar sağlamaktadır. Bu faydalar tohumları böceklerden ve hasarlılardan gözetmesidir. Mucuna tohumları, Parkinson hastalığının rehabilitasyonunda kullanılan saf L-dopa’yı ticari olarak çıkarmak için de ehemmiyetli bir kaynaktır.

Ne Kadar Öğrenilmektedir?

Milli Bitirici ve Seçenek Tıp Merkezi NCCIH, Mucuna pruriens’in Parkinson hastalığının motor işlevi gibi bazı semptomları üzerinde faydalı tesirleri olabileceğine dair hudutlu ispatlar bulunmaktadır. Bununla beraber, yardımları FDA tarafından tıbbi kullanım için onaylanmamıştır. Yardımlar genellikle sağlam muayenehane araştırmalardan yoksundur. İdaremelikler fasulye için yapım standartları tanımlamaktadır, ancak bunların tehlikesiz veya tesirli olduklarını garanti etmemektedir. Mucuna pruriens asla onaylanmış tıbbi rehabilitasyonların yerine kullanılmamalıdır. Birey kullanmadan evvel hekimine danışmalıdır. Son araştırmalar, mucuna’nın antioksidanları artırabileceğini ve bedendeki hür radikalleri arınabileceğini ortaya çıkarmıştır, ancak bu insanlarda ispatlanmamıştır.

Nebat Orijinleri ve Geleneksel Kullanım

Mucuna pruriens aslen güney Çin ve doğu Hindistan’dan gelmektedir, ancak günümüzde tropik bölgelerde yetiştirilmektedir. Himalayalar ve Mauritius’ta, hem yeşil baklalar hem de Mucuna pruriens’in olgun fasulyeleri ananesel olarak haşlanarak harcanmaktadır. Guatemala ve Meksika‘da, bölgede Nescafé olarak öğrenilen bir kahve ikamesinin yapılması kavrulmuş ve öğütülmüştür. Kadife fasulye tozunun tadı acıdır ve kahveye azıcık benzemektedir. Mukuna terimi, Mucuna pruriens’in azami tıbbi kıymete sahip olduğu takribî 150 değişik tropik baklagilden oluşan bir nebat ailesini ifade etmektedir.
Besin Kıymeti ve Faal Bileşikler
L-dopa içeriğinin yanı gizeme ~% 5, kadife fasulye iyi bir besin bedeline sahiptir. Bir baklagil olmasına karşın, bazı gıdalar açısından basitçe hazmedilebilir ve zengindir. Bu gıdalar alttaki gibidir:
• Mineraller
• Perhiz proteinleri % 25 – 30 proteinler ve esansiyel amino asitler
• Linoleik asit gibi yağ asitleri
• Nişasta
Ayrıca mucuna pruriens tohum özleri kapsamaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• Hafif halüsinojenik triptaminler
• Psikoaktif serotonin 5-hidroksitriptamin
• D-chiro-inositol, diyabet ve PCOS ile takviyeci olabilecek ender bir nebat bileşeni
• Yeni keşfedilen antioksidanlar ve potansiyel olarak nöroprotektif maddeler hala bilinmez yapıda
Bununla beraber mucuna, L-Dopa, mineraller, proteinler, yağ asitleri ve öbür biyoaktif bileşiklerin kaynağıdır.

Karşıtı Maddeler

Kadife Fasulye Mucuna Pruriens Nedir?Çoğu baklagil gibi mucuna, muhtelif anti-pruriens bileşen bereketleri kapsamaktadır ve besin bedellerini sınırlamaktadır. Bu bileşenler alttaki gibidir:
• Proteinlere bağlanabilen ve sindirimlerini eksilten tanenler
• Proteinleri ve öbür sindirim enzimlerini hazmetmeye takviyeci olan tripsin etkinliğini eksilten tripsin inhibitörleri
• Minerallere bağlanabilen ve bağırsaktaki emilimini yasaklayabilen fitatlar
• Siyanojenik glikozitler, bedende az ölçüde siyanür oluşturan nebat zehirli maddeleri
• Lektinler, bazı kuramlara göre ehemmiyetli bir yiyecek duyarlılığı kaynağı
• Kabarıklığa neden olabilen oligosakkaritler FODMAPS
• Alkaloidler mucunin gibi ve saponinler
Mukunadaki polifenoller olan tanenler yalnızca makûs değildir. Proteinlerin emilimini eksiltebilmelerine ve alıngan bireylerde sindirim problemlerine neden olmalarına karşın, bağırsak problemleri ve otoimmün meseleleri olmayan bireylerde faydalı olmaktadır. Her ne kadar daha fazla araştırmaya lüzum dinlense de, bilim adamları mukunadan gelen tanenlerin virüslerle ve öbür mikroplarla, iltihaplanma ve yüksek tansiyonla savaşmaya takviyeci olabileceğini düşünmektedirler. Ayrıca, bu antinutrientler standart ekstraktlarda tüm fasulyeden çok daha düşüktür. Bununla beraber mucuna fasulyesi tanenler, fitatlar ve lektinler gibi bazı antinutrientler kapsamaktadır.

Mucuna Bir Psychedelic mi?

Kadife fasulye, psychedelics olarak öğrenilen bazı triptamin bileşikleri kapsamaktadır. Bununla beraber, çoğu yardımda konsantrasyonları muhtemelen çok düşüktür. Bazı hayvan çalışmalarında, mucuna hafif halüsinojenik ve yatıştırıcı etkinliğe sahiptir. Bu sebeple, fasulyenin hafif hafifletici ve psychedelic tesirleri olabileceği teorik olarak olasıdır, ancak hala ispatlanmamıştır. Bunu doğrulamak için hayvan ve muayenehane çalışmalara lüzum dinlenmektedir. Bazı bireyler mucuna aldıklarında düş gördüğüne dair tecrübeler yaşadığını bildirir, ancak mucuna’nın gerçekten bu özelliklere sahip olup olmadığı, triptamin ve öbür psikoaktif içeriğinin ne olduğu ve daha fazla çalışma ortaya çıkana kadar hangi tesirlerin mümkün olduğu öğrenilmemektedir.

Mucuna Pruriens Yan Tesirleri ve Güvenliği

Mucuna prıiensin muayenehane çalışmalarında ortaya çıkan yan tesirleri bildirilmiştir. Bu yan tesirler alttaki gibidir:
• Mide bulantısı
• Karın rahatsızlığı
• Kusma ender
• Uykusuzluk ender
Ciddi yan tesirler veya kan testi bedellerindeki farklılıklar bildirilmemiştir, ancak göz arkasını edilememektedir. Mucuna doz aşımı baş sızısı, hareket bozuklukları, bitkinlik, titreme, bayılma ve susuzluğa neden olmaktadır ve uzun vadeli güvenliği henüz tanımlanmamıştır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mucuna, beyin ve bedendeki dopamin seviyelerini yükseltebilecek yüksek bir L-dopa içeriğineKadife Fasulye Mucuna Pruriens Nedir? sahiptir. Dopamin seviyelerini çoğaldırmak veya L-dopa kullanmak, bazı gidişatları da kapsayan bazı bireylerde riskli olabilmektedir. Bu vaziyetler alttaki gibidir:
• Glokom dar açılı glokom, zira L-dopa göz tansiyonunu artırmaktadır
• Kalp aritmileri
• Kronik asap sızısı nöropati, zira L-dopa onu makûslaştırmaktadır
• Mide ülseri
• Psikoz, L-dopa olarak şizofreni veya psikotik bozukluk tanısı konmuş bireylerde makûslaşmaya neden olmaktadır.
Birey yukarıyadaki vaziyetlerden rastgele birine sahipse, hekim tarafından önerilmedikçe Mucuna pruriens yardımlarından sakınmalıdır. Lektin içeriği sebebiyle, mucuna fasulyesi emin yiyecek hassasiyetlerine sahip bireyler için uygun olmamaktadır.

İlaç Etkileşimleri

L-dopa hakkındaki bilgilere direnerek bazı ilaç etkileşimleri olasıdır. Bu ilaçlar alttaki gibidir:
• Bazı antidepresanlar ve anti-Parkinson ilaçları Monoamin Oksidaz İnhibitörleri veya MAOI, bu ilaçları alan bireyler Mucuna pruriens yardımlarından sakınmalıdır. Her ikisinin kullanımı riskli bir biçimde dopamin seviyelerini artırmaktadır ve çok yüksek tansiyona neden olmaktadır.
• Bunalım için öbür ilaçlar trisiklik antidepresanlar
• Bazı antipsikotikler D2 antagonistleri mucunanın tesirlerini eksiltmektedir
• Guanethidin Ismelin
• Antidiyabetik ilaçlar
• Operasyon sırasında kullanılan ilaçlar Anestezi
Bununla beraber mucuna pruriensin güvenliği çocuklarda, hamile veya emziren bayanlarda tanımlanmamıştır.

Genetik

İki MAO enzimi ve karşılık gelen genler mevcuttur. Bunlar MAOA savaşçı gen olarak öğrenilmektedir ve MAOB. Her iki MAO enzimi de dopamin dâhil monoamin yapısının nörotransmiterlerini ayrılmaktadır. Düşük MAO enzim etkinliği olan bireyler mucuna’nın tesirlerine daha duyarlıdır. Bu aynı zamanda düşük MAO üreticilerinin bu ek ile fazla yüksek dopamin seviyeleri hayata ihtimallerinin daha yüksek olabileceği anlamına gelmektedir. Öte yandan yüksek MAO etkinliği olan bireylerin, muhtemelen dopamini daha süratli ayrıldıkları için mucunaya daha az tepki göstermeleri muhtemel bir gidişattır. Bununla beraber varsayımları doğrulamak için muayenehane araştırmalara lüzum dinlenmektedir.

Kadife Fasulye Mucuna Pruriens Nedir?Mucuna Pruriens Dozaj ve Yardımlar

Dozaj: Parkinson Hastalığı için, MP desteği ile PD semptomlarında bir eksilme gösteren iki çalışmada, 30 gram ve 15 gram standart kurutulmuş ekstrakt ~ 33 mg L-dopa/g dozajları kullanılmıştır. Çoğu standartlaştırılmış ekstrakt % 3 – 5 L-dopa kapsamaktadır. Öbür çalışmalar 5 g/gün ile başlayarak daha düşük dozlar kullanılmıştır. Erkeklerde kısırlık için, 5 gram Mucuna pruriens tozu günlük sperm hareketliliğini, sayımını ve genel kalitesini çoğaldırmıştır ve mukuna su ile alınmıştır 5 gram=1 çay kaşığı.
Yardımlar: Mucuna bir hayli formda mevcuttur ve bunlar alttaki gibidir:
• Çiğ tohum/fasulye
• Tohum Özleri
• Kavrulmuş fasulye
• Pudra
• Kapsüller
• Tentürler
Ayrıca birey çiğ Mucuna fasulyesi satın almak ve yemek istiyorsa, antinutrientlerini lektinler dâhil eksiltmek için daha yüksek tazyik ve sıcaklıklar önerilmektedir. Öte yandan, mucuna’yı Parkinson Hastalığı semptomlarını iyileştirmeye müteveccih bitirici bir yaklaşımın bir parçası olarak alınıyorsa, yüksek nitelikli, standart bir ek bulmak ehemmiyetlidir.
Mucuna pruriens veya kadife fasulye, L-dopa kapsayan tropikal bir legumadır. Beden, bir nörotransmitter olan dopamin oluşturmak için L-dopa kullanmaktadır. Mukuna üzerine yapılan araştırmaların çoğu, Parkison hastalığında kullanılmasına odaklanmıştır. Yayınlanan belirtiler cesaret vericidir, ancak yardımın Parkison hastaları için verimli olup olmadığını söylemek için henüz çok erkendir. Bir çalışma, mukunun tipik Parksinson hastalığından daha fazla yan tesire neden olabileceğini göstermiştir ve bu da daha fazla güvenlik sınaması gerektirmektedir. Öbür çalışmalar, mucunanın erkeklerde, uykuda ve DEHB’de kısırlık üzerindeki potansiyel sıhhat yararlarını incelemiştir. Gşöhretimizde mucunayı bu kullanımlar için sıralamak için yeterli ispatlar bulunmamaktadır. Ehemmiyetli olarak, mucuna bir hayli reçeteli ilaçla etkileşime girmektedir. Emin sıhhat şartlarına sahip bireyler için de tehlikesiz değildir. İlave Etmek isteyen herkes evvel sıhhat uzmanlarına danışmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri