Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kâinattaki En Ölümcül 10 Seyyare

  • 22 Mart 2021
  • Kâinattaki En Ölümcül 10 Seyyare için yorumlar kapalı
  • 263 kez görüntülendi.

Ölümcül seyyareler çok yakın duran veya üzerinde büyümeye çalışan rastgele bir mahlukatı öldürmeye hazırdır. Bu listedeki seyyarelerin çoğu yalnızca çok sıcak veya soğuk değil. Asla hayatı desteklemeyecek daha vahim şartlara sahipler. 10.HD 189733b 2005’te, gökbilimciler, 63 ışıkyılı uzaklıktaki özel bir Dünya eşi mavi renk tonu olan HD 189733b Jüpiter ebadında bir exoplanet keşfetti. Bununla beraber, […]

Ölümcül seyyareler çok yakın duran veya üzerinde büyümeye çalışan rastgele bir mahlukatı öldürmeye hazırdır. Bu listedeki seyyarelerin çoğu yalnızca çok sıcak veya soğuk değil. Asla hayatı desteklemeyecek daha vahim şartlara sahipler.

10.HD 189733b

2005’te, gökbilimciler, 63 ışıkyılı uzaklıktaki özel bir Dünya eşi mavi renk tonu olan HD 189733b Jüpiter ebadında bir exoplanet keşfetti. Bununla beraber, Dünya’nın aksine, HD 189733b denizleri ve ummanları sebebiyle mavi değildi. Bunun yerine, renk silikat güzergahından zengin bulutlarından geldi.

Evrendeki En Ölümcül 10 GezegenHD 189733b da ölümcül. İlk mesele, saatte 8.700 kmlik 5.400 mil/saat eksoplanet süresince esen rüzgarlardır. Bu, delice süratli olan ses süratinin yedi katı. Karşılaştırma için, tanınmış Katrina Fırtınası’nın doruğa devamlı esen rüzgarları saatte 280 km 175 mil patladı. Sonra yağmur var. HD 189733b’nin silikat zengini bulutları, erimiş sırça yağmurunun gökten düşmesine neden olur. Bu yağmur az evvel konuştuğumuz süper süratli rüzgarlar sebebiyle düz bir biçimde düşmüyor. Bunun yerine, bu acayip yağış yanlara düşerler.

Bir biçimde bununla alakalı yolumuzu bulsak dahi, yeniden de dış seyyare üzerindeki yüksek sıcaklıklar ile ilgilenmemiz gerekir. HD 189733b, yıldıza o kadar yakın ki komik derecede sıcak. Bunu daha iyi bir perspektifle ifade etmek gerekirse, HD 189733b, yalnızca 2.2 Dünya günlerinde yıldızı etrafında bir devrim asıllaştıracak kadar güneşe yakındır. Eksantrik bir biçimde, bu dış seyyarede bir gün aynı zamanda 2.2 Dünya günüdür.

Bir seyyare ve yıldızı arasındaki çekimsel etkileşim, seyyaremiz yıldızına Dünya’ya kilitlendiği gibi, yıldızına gelgit kilitli kaldığında, seyyarenin aynı uzunlukta bir güne ve seneye sahip olmasına neden olabilir. Bu, seyyarenin kendi dingili üzerinde, yıldızının çevresinde bir devrimi bitirmek için tükettiği vakitte döndüğü anlamına kazanç. Rotasyonlar gün ve gecelere, devrimler senelere neden olur.

Gelgit kilitli bir seyyare her zaman aynı tarafı güneşe doğru meblağ. Bu sebeple, bir taraf sürekli gündüz, diğer taraf da devamlı geceye mahkum edilir.

9.CoRoT-7b

Şubat 2009’da, Konveksiyon, Dönme ve Seyyaresu baskın Geçişler CoRoT uydusunu işleten gökbilimciler Dünya’dan 480 ışıkyılı uzaklıktaki Monoceros takımyıldızında yeni bir dış seyyare keşfettiler. CoRoT-7b ismini verdiler.

CoRoT-7b, Satürn büyüklüğünde sıcak bir Jüpiter olmasına karşın, kendi güneş sistemimizin dışındaki dev, gazla dolu seyyareleri yıldızlarının çevresinde sıkı bir yörüngeyle belirlemek için kullanılan bir terimdir. Yaşamı destekleyebilecek kayalık bir yüzeye sahip olmasına karşın, CoRoT-7b yaşamın olması gereken yer değil.

Yeni başlayanlar için atmosferi kaya bulutları oluşturan minerallerle doludur. Bu bulutlar çakıl taşları ve gökten yağan minik kayaları sanki yağmurmuş gibi yolluyorlar. İnsanlar bu Evrendeki En Ölümcül 10 Gezegenyaşamda kalmayı muvaffak olabilseler dahi, dış seyyarenin delice sıcak yüzey sıcaklığıyla yok olacaklardı.

Kendi Dünyamız, Güneşimizden CoRoT-7b’nin yıldızından 60 kat daha uzakta. Gündüz, CoRoT-7b semandaki yıldız, kendi Güneşimizin buradan Dünya’dan göründüğünden 360 kat daha büyük görünür. Gündüz hakkında konuşurken, CoRoT-7b ayrıca yıldızına da gelince kilitlenebilir. Bir gün ve bir sene yalnızca 20.4 saat sürüyor.

Varsayım edebileceğiniz gibi, bu exoplanet’in yarısının kalıcı olarak yıldızına baktığı anlamına kazanç. Bu tarafın yüzey sıcaklığı 1.980 santigrat derece 3.600 °F ile 2.300 santigrat derece 4.220 °F arasındadır, ki bu kayaları eritir. Gökbilimciler güneşe bakan taraftaki kayaların erimiş olduğuna inanır zira bu sıcaklıkta katı kalamazlar.

8.KELT-9b

Exoplanet KELT-9b, şimdiye kadar bulduğumuz en sıcak seyyare. Yıldızının sıcaklığı 9.700 derece santigrat 17.500 ° F ortamındadır; bu, Güneşimizin 5.480 derece Santigrat 9.900 ° F yüzey sıcaklığının neredeyse iki katıdır. Exoplanet üzerindeki gündüz sıcaklığı hala çılgınca sıcak olan 4.300 santigrat derece 7,800 ° F ortamındadır. Kâinattaki yıldızların çoğu yanaşmıyor dahi.

Bunu okuduğunuzda, KELT-9b öylesine sıcak ki, hidrojen bakımından zengin atmosferi kaynar ve uzaya kaçar ve yıldızın çevresinde dönerek exoplanet’in çevresinde döndüğü KELT-9 yıldızının içine girer. Yıldız KELT-9 iri, Güneşimizin üç katına erişiyor. Exoplanet KELT-9b, Jüpiter’in ebadının iki katı ve üç katı daha ağırdır.

Fazla sıcaklıklara KELT-9 ve KELT-9b arasındaki oranla kısa mesafe neden olur. Her ikisi de öylesine yakın ki exoplanet yalnızca 1,5 günde bir yörüngeyi bitiriyor. Merkür, Güneş’deri KELT-9b’den KELT-9’dan 10 kat daha uzundur.

Gökbilimciler exoplanet KELT-9b’nin yalnızca 200 Dünya senesinde KELT-9 yıldızını tüm atmosferini yitireceğine inanıyor. O zamana kadar KELT-9 o kadar gelişecektir ki, exoplanet’e değebilir hale gelecektir. Ancak, gökbilimciler dış seyyarenin yıldızın içine çarpacağını düşünmüyorlar.

7.WASP-121b

WASP-121b acayip bir exoplanetir. Başlamak için, küresel değil, daha çok futbol topu gibi görünüyor. Amerikan futbol topu demek istiyoruz.Fakat WASP-121b’yi ölümcül yapan şey bu değil. Bunun yerine, mesele exoplanet’in yıldızına olan yakınlığıdır.

WASP-121b, yıldızlarına o kadar yakın ki, sıcaklıklar 2,540 santigrat derece 4.600 °F ortamındadır. Katı veya akışkan nesneler orada oluşamaz ve her şey yalnızca gaz halinde kalır. Evrendeki En Ölümcül 10 GezegenBuna demir ve magnezyum gazlarıyla dolu metalik atmosferi de dahildir. Daha da makûssu, exoplanet bu atmosferi, KELT-9b gibi, yıldızına kaybediyor.

Eksantrik bir biçimde, yıldızına olan yakınlık, WASP-121b’nin şekilsiz olarak gerilmesinin aynı sebebidir. Yıldız, exoplanet üzerinde ağır bir çekim gücü uygulayabilir. WASP-121b sürükleyişe sabredemez zira cılız bir çekim gücü vardır. Yeniden de, kısmen bükülmesine neden olmasına karşın, kısmen mukavemet göstermeyi muvaffak olur.

6.Upsilon Andromedae b

Upsilon Andromedae b, Dünya’dan 44 ışıkyılı uzaklıktaki Upsilon Andromedae A yıldızı çevresinde dönen acayip bir exoplanettir. Exoplanet güneşe çok yakın, yalnızca 4.6 günde bir yörüngeyi bitiriyor. Varsayım edebileceğiniz gibi, bu, bir tarafı kalıcı olarak güneşe ve fantastik derecede sıcak bir tarafa geldiğinde gelgit kilitli olduğunu gösteriyor.

Eksantrik bir biçimde, en sıcak bölge olan “sıcak nokta” yıldızla yüzleşmiyor. Bunun yerine, asla güneş ışığı almayan tarafta yıldızla yüzleşiyor. Bu bulgu astronomları donakaltmıştı, zira yıldıza bakan taraf daha sıcak olmalıydı. Gökbilimciler burada işlerin azıcık değişik olduğuna inanıyorlar zira rüzgar ısıtılmış havayı dış seyyarenin diğer tarafına aktarıyor.

İşte bunun nasıl çalıştığına dair bir kuram. Yıldız Upsilon Andromedae’den gelen ısı, güneşin karşısındaki exoplanet Upsilon Andromedae b’nin yanına çarparak havanın ısınmasına neden olur. Bu hava yeterince ısındığında, rüzgar onu dış seyyarenin diğer ucuna taşır.

Aynı zamanda, rüzgar soğuk havayı karşı uçtan güneşe bakan tarafa taşır. Sonra süreç devam ediyor. Devamlı anahtar, güneşten korunan tarafın, sıcak bir hava akışına sahip olduğu ve güneşten bakan tarafın daha soğuk havaya sahip olduğu anlamına kazanç.

5.OGLE-2005-BLG-390Lb

OGLE-2005-BLG-390Lb, Samanyolu’nun bütün ortasına yerleştirilmiş, çok ince bir atmosfere sahip, kayalık bir dış seyyaredir. Üç etkeni de astronomların keşfedildiğinde hayat kapsayabileceğinden şüphelenmelerini sağladı. Bununla beraber, artık bunun exoplanet’in süper düşük sıcaklığı sebebiyle olmadığına inanıyorlar.

OGLE-2005-BLG-390Lb’deki yüzey sıcaklığı, bildiğimiz gibi hayatı desteklemeyecek kadar düşük olan takribî -220 santigrat derecedir -364 °F. Karşılaştırma için, bazı hesaplara Evrendeki En Ölümcül 10 Gezegengöre, Dünya’da şimdiye kadar kaydolunan en düşük sıcaklık -97.8 santigrat derecedir -144 °F. Sıcaklık, hiç güneş ışığı görmemiş, buz gibi soğuk bir Antarktika bölgesinde kaydolundu. Bu alanda soluk alma teşebbüsü akciğerlerimizi imha eder ve anında vefata neden olur.

4.TrES-2b

TrES-2b, oradaki en karanlık seyyaredir. Öyle siyah ki, ikisi de yan yana yerleştirilirse kömür daha sarih görünecek. TrES-2b, Jüpiter’in büyüklüğüdür ve Draco takımyıldızında 750 ışıkyılı uzaklıkta yer almaktadır. Yıldızı neredeyse güneşimiz gibi olan GSC 03549-02811’dir.

TrES-2b siyah renklidir zira atmosferi güneşten aldığı ışığın yüzde 99’unu emer. Gökbilimciler, exoplanetin çok az ışık yansıttığına inanmaktadır, zira atmosferi buğulaşmış sodyum ve potasyum veya gazlı titanyum oksitle doludur.

Bununla beraber, siyah olmak, exoplanet’in havalı olduğu anlamına gelmez. Gerçeğinde, atmosferik sıcaklıkları 980 derecenin üzerine çıkar 1.800 ° F. Bu fazla yüksek sıcaklık, exoplanetin bazı kısımlarının, yanan kömür veya elektrikli soba makaraları gibi kırmızı bir ışıma yaymasına neden olur. Gökbilimciler ayrıca exoplanet’in yıldızına o kadar yakın olduğundan şüpheleniyorlar ve ikisi de gelgit kilitliydir.

3.OGLE-TR-56b

OGLE-TR-56b Seyyarei, Dünya’dan 5.000 ışık seneyi uzaklıktaki Yay takımyıldızında yer almaktadır. Daha evvel bahsettiğimiz “sıcak Jüpiterler” den biri. Sıcak Jüpiter’ler genellikle yıldız sistemlerinde daha uzağa kurulur ve daha sonra yıldızlarına yanaşır.

OGLE-TR-56b Seyyarei zati kendi yıldızına çok yanaşmış gidişatta. O kadar yakın ki bir sene 29 saat sürüyor ve exoplanet’in yüzey sıcaklığı 2.000 kelvin’e erişiyor. Orada, bulutlar sudan değil, buğulaşmış demirden yapılmış. Yağmur sıcak akışkan demir gibi yere düşer.

2.Venüs

Ölümcül seyyareler yalnızca güneş sistemimizin dışında yoklar. Yakında saklanan bir tane var. Şüphesiz, Venüs kükürt dioksit bakımından zengin bulutları sayesinde güneş sistemimizin en ölümcül seyyareyidir. Bu bulutlar faydalı güneş ışığının seyyarenin yüzeyine erişmesini önler ve ölümcül karbon dioksitin atmosferden çıkmasını önler.

Venüs’nam yüzeyi büyük ölçüde ısı ve karbondioksit yayan volkanlarla doludur. Büyük karbondioksit birikimi Venüs’ü insanlar için zehirli kılar. Kalın bulutlar aynı zamanda sıcağı ve Evrendeki En Ölümcül 10 Gezegengazı tutuklar ve seyyareyi ölümcül hale getirir. Sıcaklıklar, 467 santigrat derece 872 ° F düşmana erişiyor.

yüksek sıcaklıklar seyyarenin her yerinde hatta kutuplarda dahi statik kalır. Diğer sıcak seyyareler kutuplarda daha serindir. Venüs ayrıca bu yüksek sıcaklığı senenin her günü gözetir. Geceler dahi gündüzler kadar sıcak. Tahlilciler, şayet bu bulutlara sahip olmasaydı Venüs’nam Merkür’e eş olacağını düşünüyorlardı.

Eksantriktir ki, aynı zamanda Dünya’da alana gelenden oldukça değişik olmasına karşın, Venüs’te yağmur ve kar yağar. Kar akışkan değil, galen ve bizmutinit metallerinden oluşur. Yağış ölümcül sülfürik asitten oluşur. Bununla beraber, seyyaredeki yüksek sıcaklık yağmurun yere asla temas etmediği anlamına kazanç. Bunun yerine, başka bir bulut oluşturmak için orta yoldan buğulaşır.

1.Proksima b

Proxima b keşfedildiğinde umut verici görünüyordu. Dünya’dan 4.24 ışık seneyi uzaklıkta kırmızı bir cüce yıldızı olan Proxima Centauri’yi yörüngeye çevirir. Exoplanet, su ve Dünya eşi özelliklere sahip olduğunu düşünen gökbilimciler tarafından ilgilenildi. Ancak, daha sonra gökbilimciler yanlış olduklarını keşfettiler. Proxima b, Proxima Centauri’ye o kadar yakın ki, exoplanet 11.2 günde bir yörüngeyi bitiriyor. Aynı zamanda gelgitle kilitlenir, bir tarafını ölümcül sıcak, diğer tarafını ölümcül derecede soğuk ve donmuş halde vazgeçer. İkisi arasında daha ılıman olan orta bir taban var. Ancak, bu bölgenin Proxima Centauri sebebiyle hayatı destekleme ihtimali düşük. Daha evvel de belirttiğimiz gibi, Proxima Centauri kırmızı bir cücedir. Bu cins yıldızların bir özelliği, yıldızların çevresinde dönen seyyarelere saldıran her iki-üç ayda bir güneş patlamalarını özgür vazgeçme meyilleridir. Bu işaret fişekleri, seyyarelerin ozon tabakalarını yok ederek yıldızlardan gelen ultraviyole ışınlarına karşı duyarlı olmalarını sağlar. 24 Mart 2017’de Proxima Centauri’nin exoplanet Proxima b’ye doğru güneş patlaması yaptığını gördük. Parlama o kadar yoğundu ki, 10 saniye içinde yıldız 1.000 kat daha parlak hale geldi. Proxima b Dünya’ya güneş patlamalarından gelen ışınımı 4.000 kere aldı. Bu exoplanet’te yaşayan her şey için makûs.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri