Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Cihandaki En Ölümcül 10 Gezegen

  • 22 Mart 2021
  • Cihandaki En Ölümcül 10 Gezegen için yorumlar kapalı
  • 89 kez görüntülendi.
Cihandaki En Ölümcül 10 Gezegen

Ölümcül gezegenler çok yakın duran veya üzerinde büyümeye çalışan rastgele bir mahlukatı öldürmeye hazırdır. Bu listedeki gezegenlerin çoğu yalnızca çok sıcak veya soğuk değil. Asla yaşamı desteklemeyecek daha vahim şartlara sahipler. 10.HD 189733b 2005’te, gökbilimciler, 63 ışıkyılı uzaklıktaki özel bir Dünya benzeri mavi renk tonu olan HD 189733b Jüpiter boyutunda bir exoplanet keşfetti. Bununla birlikte, […]

Ölümcül gezegenler çok yakın duran veya üzerinde büyümeye çalışan rastgele bir mahlukatı öldürmeye hazırdır. Bu listedeki gezegenlerin çoğu yalnızca çok sıcak veya soğuk değil. Asla yaşamı desteklemeyecek daha vahim şartlara sahipler.

10.HD 189733b

2005’te, gökbilimciler, 63 ışıkyılı uzaklıktaki özel bir Dünya benzeri mavi renk tonu olan HD 189733b Jüpiter boyutunda bir exoplanet keşfetti. Bununla birlikte, Dünya’nın aksine, HD 189733b denizleri ve ummanları sebebiyle mavi değildi. Bunun yerine, renk silikat güzergahından zengin bulutlarından geldi.

Evrendeki En Ölümcül 10 GezegenHD 189733b da ölümcül. İlk mesele, saatte 8.700 kmlik 5.400 mil/saat eksoplanet boyunca esen rüzgarlardır. Bu, delice süratli olan ses süratinin yedi katı. Karşılaştırma için, meşhur Katrina Fırtınası’nın doruğa aralıksız esen rüzgarları saatte 280 km 175 mil patladı. Sonra yağmur var. HD 189733b’nin silikat zengini bulutları, erimiş sırça yağmurunun gökten düşmesine neden olur. Bu yağmur az evvel konuştuğumuz süper süratli rüzgarlar sebebiyle düz bir biçimde düşmüyor. Bunun yerine, bu enteresan yağış yanlara düşerler.

Bir biçimde bununla alakalı yolumuzu bulsak bile, yeniden de dış gezegen üzerindeki yüksek sıcaklıklar ile ilgilenmemiz gerekir. HD 189733b, yıldıza o kadar yakın ki komik derecede sıcak. Bunu daha iyi bir perspektifle ifade etmek gerekirse, HD 189733b, yalnızca 2.2 Dünya günlerinde yıldızı etrafında bir devrim asıllaştıracak kadar güneşe yakındır. Esrarengiz bir biçimde, bu dış gezegende bir gün aynı zamanda 2.2 Dünya günüdür.

Bir gezegen ve yıldızı arasındaki çekimsel etkileşim, gezegenimiz yıldızına Dünya’ya kilitlendiği gibi, yıldızına gelgit kilitli kaldığında, gezegenin aynı uzunlukta bir güne ve seneye sahip olmasına neden olabilir. Bu, gezegenin kendi dingili üzerinde, yıldızının çevresinde bir devrimi bitirmek için tükettiği zamanda döndüğü anlamına kazanç. Rotasyonlar gün ve gecelere, devrimler senelere neden olur.

Gelgit kilitli bir gezegen her zaman aynı tarafı güneşe doğru meblağ. Bu sebeple, bir taraf devamlı gündüz, öbür taraf da aralıksız geceye mahkum edilir.

9.CoRoT-7b

Şubat 2009’da, Konveksiyon, Dönme ve Gezegensu baskın Geçişler CoRoT uydusunu işleten gökbilimciler Dünya’dan 480 ışıkyılı uzaklıktaki Monoceros takımyıldızında yeni bir dış gezegen keşfettiler. CoRoT-7b ismini verdiler.

CoRoT-7b, Satürn büyüklüğünde sıcak bir Jüpiter olmasına karşın, kendi güneş sistemimizin dışındaki dev, gazla dolu gezegenleri yıldızlarının çevresinde sıkı bir yörüngeyle belirlemek için kullanılan bir terimdir. Yaşamı destekleyebilecek kayalık bir yüzeye sahip olmasına karşın, CoRoT-7b yaşamın olması gereken yer değil.

Yeni başlayanlar için atmosferi kaya bulutları oluşturan minerallerle doludur. Bu bulutlar çakıl taşları ve gökten yağan ufak kayaları sanki yağmurmuş gibi yolluyorlar. İnsanlar bu Evrendeki En Ölümcül 10 Gezegenyaşamda kalmayı başarabilseler bile, dış gezegenin delice sıcak yüzey sıcaklığıyla yok olacaklardı.

Kendi Dünyamız, Güneşimizden CoRoT-7b’nin yıldızından 60 kat daha uzakta. Gündüz, CoRoT-7b semandaki yıldız, kendi Güneşimizin buradan Dünya’dan göründüğünden 360 kat daha büyük görünür. Gündüz hakkında konuşurken, CoRoT-7b ayrıca yıldızına da gelince kilitlenebilir. Bir gün ve bir sene yalnızca 20.4 saat sürüyor.

Varsayım edebileceğiniz gibi, bu exoplanet’in yarısının kalıcı olarak yıldızına baktığı anlamına kazanç. Bu tarafın yüzey sıcaklığı 1.980 santigrat derece 3.600 °F ile 2.300 santigrat derece 4.220 °F arasındadır, ki bu kayaları eritir. Gökbilimciler güneşe bakan taraftaki kayaların erimiş olduğuna inanır zira bu sıcaklıkta katı kalamazlar.

8.KELT-9b

Exoplanet KELT-9b, şimdiye kadar bulduğumuz en sıcak gezegen. Yıldızının sıcaklığı 9.700 derece santigrat 17.500 ° F ortamındadır; bu, Güneşimizin 5.480 derece Santigrat 9.900 ° F yüzey sıcaklığının neredeyse iki katıdır. Exoplanet üzerindeki gündüz sıcaklığı hala çılgınca sıcak olan 4.300 santigrat derece 7,800 ° F ortamındadır. Cihandaki yıldızların çoğu yanaşmıyor bile.

Bunu okuduğunuzda, KELT-9b öylesine sıcak ki, hidrojen bakımından zengin atmosferi kaynar ve uzaya kaçar ve yıldızın çevresinde dönerek exoplanet’in çevresinde döndüğü KELT-9 yıldızının içine girer. Yıldız KELT-9 kocaman, Güneşimizin üç katına erişiyor. Exoplanet KELT-9b, Jüpiter’in boyutunun iki katı ve üç katı daha ağırdır.

Fazla sıcaklıklara KELT-9 ve KELT-9b arasındaki oranla kısa mesafe neden olur. Her ikisi de öylesine yakın ki exoplanet yalnızca 1,5 günde bir yörüngeyi bitiriyor. Merkür, Güneş’deri KELT-9b’den KELT-9’dan 10 kat daha uzundur.

Gökbilimciler exoplanet KELT-9b’nin yalnızca 200 Dünya senesinde KELT-9 yıldızını tüm atmosferini yitireceğine inanıyor. O zamana kadar KELT-9 o kadar büyüyecektir ki, exoplanet’e dokunabilir hale gelecektir. Ancak, gökbilimciler dış gezegenin yıldızın içine çarpacağını düşünmüyorlar.

7.WASP-121b

WASP-121b enteresan bir exoplanetir. Başlamak için, küresel değil, daha çok futbol topu gibi görünüyor. Amerikan futbol topu demek istiyoruz.Fakat WASP-121b’yi ölümcül yapan şey bu değil. Bunun yerine, mesele exoplanet’in yıldızına olan yakınlığıdır.

WASP-121b, yıldızlarına o kadar yakın ki, sıcaklıklar 2,540 santigrat derece 4.600 °F ortamındadır. Katı veya akışkan nesneler orada oluşamaz ve her şey yalnızca gaz halinde kalır. Evrendeki En Ölümcül 10 GezegenBuna demir ve magnezyum gazlarıyla dolu metalik atmosferi de dahildir. Daha da makûssu, exoplanet bu atmosferi, KELT-9b gibi, yıldızına kaybediyor.

Esrarengiz bir biçimde, yıldızına olan yakınlık, WASP-121b’nin biçimsiz olarak gerilmesinin aynı sebebidir. Yıldız, exoplanet üzerinde ağır bir çekim gücü uygulayabilir. WASP-121b sürükleyişe katlanamaz zira cılız bir çekim gücü vardır. Yeniden de, kısmen bükülmesine neden olmasına karşın, kısmen direnç göstermeyi başarır.

6.Upsilon Andromedae b

Upsilon Andromedae b, Dünya’dan 44 ışıkyılı uzaklıktaki Upsilon Andromedae A yıldızı çevresinde dönen enteresan bir exoplanettir. Exoplanet güneşe çok yakın, yalnızca 4.6 günde bir yörüngeyi bitiriyor. Varsayım edebileceğiniz gibi, bu, bir tarafı kalıcı olarak güneşe ve fantastik derecede sıcak bir tarafa geldiğinde gelgit kilitli olduğunu gösteriyor.

Esrarengiz bir biçimde, en sıcak bölge olan “sıcak nokta” yıldızla yüzleşmiyor. Bunun yerine, asla güneş ışığı almayan tarafta yıldızla yüzleşiyor. Bu keşif astronomları donakaltmıştı, zira yıldıza bakan taraf daha sıcak olmalıydı. Gökbilimciler burada işlerin biraz değişik olduğuna inanıyorlar zira rüzgar ısıtılmış havayı dış gezegenin öbür tarafına aktarıyor.

İşte bunun nasıl çalıştığına dair bir kuram. Yıldız Upsilon Andromedae’den gelen ısı, güneşin karşısındaki exoplanet Upsilon Andromedae b’nin yanına çarparak havanın ısınmasına neden olur. Bu hava yeterince ısındığında, rüzgar onu dış gezegenin öbür ucuna taşır.

Aynı zamanda, rüzgar soğuk havayı karşı uçtan güneşe bakan tarafa taşır. Sonra süreç devam ediyor. Aralıksız anahtar, güneşderi korunan tarafın, sıcak bir hava akışına sahip olduğu ve güneşderi bakan tarafın daha soğuk havaya sahip olduğu anlamına kazanç.

5.OGLE-2005-BLG-390Lb

OGLE-2005-BLG-390Lb, Samanyolu’nun bütün ortasına yerleştirilmiş, çok ince bir atmosfere sahip, kayalık bir dış gezegendir. Üç etkeni de astronomların keşfedildiğinde yaşam içerebileceğinden şüphelenmelerini sağladı. Bununla birlikte, artık bunun exoplanet’in süper düşük sıcaklığı sebebiyle olmadığına inanıyorlar.

OGLE-2005-BLG-390Lb’deki yüzey sıcaklığı, bildiğimiz gibi yaşamı desteklemeyecek kadar düşük olan takribî -220 santigrat derecedir -364 °F. Karşılaştırma için, bazı hesaplara Evrendeki En Ölümcül 10 Gezegengöre, Dünya’da şimdiye kadar kaydolunan en düşük sıcaklık -97.8 santigrat derecedir -144 °F. Sıcaklık, hiç güneş ışığı görmemiş, buz gibi soğuk bir Antarktika bölgesinde kaydolundu. Bu alanda soluk alma teşebbüsü akciğerlerimizi imha eder ve anında vefata neden olur.

4.TrES-2b

TrES-2b, oradaki en karanlık gezegendir. Öyle siyah ki, ikisi de yan yana yerleştirilirse kömür daha sarih görünecek. TrES-2b, Jüpiter’in büyüklüğüdür ve Draco takımyıldızında 750 ışıkyılı uzaklıkta yer almaktadır. Yıldızı neredeyse güneşimiz gibi olan GSC 03549-02811’dir.

TrES-2b siyah renklidir zira atmosferi güneşderi aldığı ışığın yüzde 99’unu emer. Gökbilimciler, exoplanetin çok az ışık yansıttığına inanmaktadır, zira atmosferi buharlaşmış sodyum ve potasyum veya gazlı titanyum oksitle doludur.

Bununla birlikte, siyah olmak, exoplanet’in havalı olduğu anlamına gelmez. Reelinde, atmosferik sıcaklıkları 980 derecenin üzerine çıkar 1.800 ° F. Bu fazla yüksek sıcaklık, exoplanetin bazı kısımlarının, yanan kömür veya elektrikli soba bobinleri gibi kırmızı bir ışıma yaymasına neden olur. Gökbilimciler ayrıca exoplanet’in yıldızına o kadar yakın olduğundan şüpheleniyorlar ve ikisi de gelgit kilitliydir.

3.OGLE-TR-56b

OGLE-TR-56b Gezegeni, Dünya’dan 5.000 ışık seneyi uzaklıktaki Yay takımyıldızında yer almaktadır. Daha evvel bahsettiğimiz “sıcak Jüpiterler” den bkocaman. Sıcak Jüpiter’ler genellikle yıldız sistemlerinde daha uzağa kurulur ve daha sonra yıldızlarına yanaşır.

OGLE-TR-56b Gezegeni zati kendi yıldızına çok yanaşmış vaziyette. O kadar yakın ki bir sene 29 saat sürüyor ve exoplanet’in yüzey sıcaklığı 2.000 kelvin’e erişiyor. Orada, bulutlar sudan değil, buharlaşmış demirden yapılmış. Yağmur sıcak akışkan demir gibi yere düşer.

2.Venüs

Ölümcül gezegenler yalnızca güneş sistemimizin dışında yoklar. Yakında saklanan bir tane var. Şüphesiz, Venüs kükürt dioksit bakımından zengin bulutları sayesinde güneş sistemimizin en ölümcül gezegenidir. Bu bulutlar verimli güneş ışığının gezegenin yüzeyine erişmesini önler ve ölümcül karbon dioksitin atmosferden çıkmasını önler.

Venüs’şöhret yüzeyi büyük ölçüde ısı ve karbondioksit yayan volkanlarla doludur. Büyük karbondioksit birikimi Venüs’ü insanlar için zehirli kılar. Kalın bulutlar aynı zamanda sıcağı ve Evrendeki En Ölümcül 10 Gezegengazı tutuklar ve gezegeni ölümcül hale getirir. Sıcaklıklar, 467 santigrat derece 872 ° F düşmana erişiyor.

yüksek sıcaklıklar gezegenin her yerinde hatta kutuplarda bile sabit kalır. Öbür sıcak gezegenler kutuplarda daha serindir. Venüs ayrıca bu yüksek sıcaklığı senenin her günü korur. Geceler bile gündüzler kadar sıcak. Analistler, şayet bu bulutlara sahip olmasaydı Venüs’şöhret Merkür’e benzer olacağını düşünüyorlardı.

Gariptir ki, aynı zamanda Dünya’da alana gelenden oldukça değişik olmasına karşın, Venüs’te yağmur ve kar yağar. Kar akışkan değil, galen ve bizmutinit metallerinden oluşur. Yağış ölümcül sülfürik asitten oluşur. Bununla birlikte, gezegendeki yüksek sıcaklık yağmurun yere asla temas etmediği anlamına kazanç. Bunun yerine, başka bir bulut oluşturmak için orta yoldan buharlaşır.

1.Proksima b

Proxima b keşfedildiğinde umut verici görünüyordu. Dünya’dan 4.24 ışık seneyi uzaklıkta kırmızı bir cüce yıldızı olan Proxima Centauri’yi yörüngeye çevirir. Exoplanet, su ve Dünya benzeri özelliklere sahip olduğunu düşünen gökbilimciler tarafından ilgilenildi. Ancak, daha sonra gökbilimciler yanlış olduklarını keşfettiler. Proxima b, Proxima Centauri’ye o kadar yakın ki, exoplanet 11.2 günde bir yörüngeyi bitiriyor. Aynı zamanda gelgitle kilitlenir, bir tarafını ölümcül sıcak, öbür tarafını ölümcül derecede soğuk ve donmuş halde bırakır. İkisi arasında daha ılıman olan orta bir zemin var. Ancak, bu bölgenin Proxima Centauri sebebiyle yaşamı destekleme ihtimali düşük. Daha evvel de belirttiğimiz gibi, Proxima Centauri kırmızı bir cücedir. Bu cins yıldızların bir özelliği, yıldızların çevresinde dönen gezegenlere saldıran her iki-üç ayda bir güneş patlamalarını serbest bırakma meyilleridir. Bu işaret fişekleri, gezegenlerin ozon katmanlarını yok ederek yıldızlardan gelen ultraviyole ışınlarına karşı alıngan olmalarını sağlar. 24 Mart 2017’de Proxima Centauri’nin exoplanet Proxima b’ye doğru güneş patlaması yaptığını gördük. Parlama o kadar yoğundu ki, 10 saniye içinde yıldız 1.000 kat daha parlak hale geldi. Proxima b Dünya’ya güneş patlamalarından gelen ışınımı 4.000 kere aldı. Bu exoplanet’te yaşayan her şey için makûs.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri