Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kakao Tozunun Sıhhat ve Hoşluk Yararları

  • 06 Nisan 2021
  • Kakao Tozunun Sıhhat ve Hoşluk Yararları için yorumlar kapalı
  • 244 kez görüntülendi.

  Takribî 5000 yıl evvel Güney Amerika’da evcilleştirilen kakao ağaçları, artık dünyanın dört bir yanındaki ekvator bölgelerinde bulunabilir. Kakao tozu, boyu 4 ile 15 metre arasında değişebilen, Malvaceae ebegümecigiller ailesine bile olan kakao ağacının Theobroma cacao meyvelerinin içinde bulunan kakao çekirdeklerinden elde edilir. Meyvelerin içinde 20-40 arası çekirdek bulunur. Meyvelerin hasadından sonra çekirdekler elle çıkarılır, […]

 

Takribî 5000 yıl evvel Güney Amerika’da evcilleştirilen kakao ağaçları, artık dünyanın dört bir yanındaki ekvator bölgelerinde bulunabilir. Kakao tozu, boyu 4 ile 15 metre arasında değişebilen, Malvaceae ebegümecigiller ailesine bile olan kakao ağacının Theobroma cacao meyvelerinin içinde bulunan kakao çekirdeklerinden elde edilir. Meyvelerin içinde 20-40 arası çekirdek bulunur. Meyvelerin hasadından sonra çekirdekler elle çıkarılır, fermente edilir, kurutulur, arınılır, kavrulur, kabukları kırılır, uzaklaştırılır, kalan kısımlar öğütülür, ince toz haline getirilir. Fermantasyon ve kurutma müddetine, harekâtın cinsine göre elde edilen kakao tozları farklı çeşitlerde olabilir, renkleri, dokuları, lezzetleri ve aromaları değişebilir.
Kakao Tozunun Sağlık ve Güzellik FaydalarıKakao çekirdeklerinden, kakao tozu dışında kakao yağı, “kakao nibi” ve daha az öğrenilen kakao tozunun muadili kokoa tozu elde edilir. Kakao nibi fermente edilmiş kakao çekirdeklerinin kabukları kırılıp uzaklaştırıldıktan sonra ezilmesi, ufak parçacıklara bölmesi ile elde edilen parçacıklar, kakao kırıklarıdır. Kakao tozu ve “kakao nibi” haline gelecek kakao çekirdekleri yüksek sıcaklıklarda kavrulmaz, düşük sıcaklıklarda işlenir ve sonra toz haline getirilir. Kokoa tozu, kakao tozuna göre daha yüksek ısıda, daha fazla işlenir. Süt mahsulleri, tatlandırıcılar, emülgatörler ve şeker eklenebilir. Kokoa tozu, kakaodan daha az acıdır fakat operasyona sırasında yiyecek kıymetinin bir kısmını kaybeder. Kakao tozu oldukça acıdır ancak çekirdeklerin orijinal yiyecek kıymetini daha fazla gözetir. Kakao tozu, kokoa tozu gerektiren tarifler için daha sıhhatli bir seçenek olabilir. “Kakao tozu” ile “kokoa tozu” arasındaki farklara daha ayrıntılı olarak bir sonraki yazıda yer verilecektir.

Kakaodaki Besleyiciler

Kakao tozu, kokoa tozundan daha fazla yiyecek sağlar ve tarifleri daha sıhhatli hale getirebilir. Kakao tozu ayrıca harikulade bir demir, protein, magnezyum, potasyum ve lif kaynaktır. İki yemek kaşığı kakao tozu 130 kalori, 7 gram protein, 6 gram yağ, 13 gram karbonhidrat, 8 gram lif içerir, şeker bulundurmaz. Kakao mahsullerinde flavanoller de fazladır. Çalışmalar, flavanollerin bitkinlik ve halsizliği eksiltmekten kalp sıhhatini, öğrenişsel işlevi iyileştirmeye ve kan tazyikini tertip etmeye kadar çok muhtelif sıhhat bereketlerini desteklediğini göstermiştir.

Kakao Tozunun Sıhhatla Alakalı Yararları

Kakao tozundaki lifler, sıhhatli sindirimi dayanaklar, İBS irritabl bağırsak belirtiyi ve değişik sindirim meselelerinin tehlikesini ve semptomlarını eksiltebilir. İşte kakao tozunun değişik bazı faydaları:
Kalp Hastalığı Tehlikesini Düşürür: Dolaşım sistemi, karışık kan damarları, atardamarlar ve kılcal damar ağı yoluyla bedendeki her hücreye yiyecek, su ve oksijeni taşımaktan mesuldür. Kalp, beyin, cilt, karaciğer, gözler, bağışıklık sistemi, sindirim sistemi ve daha aşırısının muntazam işlemesi için sıhhatli kan akışına lüzumu vardır. Bu, egzersiz performansı ve dinlenme için de ehemmiyetlidir. Tüm bunlar dikkate alınırsa Dünya Sıhhat Teşkilatı’ne DSÖgöre, kalp ile alakalı hastalıkların dünya çapında önde gelen vefat nedeni olması afallatıcı değildir. Kakao tozundaki potasyum oranı da yüksektir. Potasyumun, daha düşük beden cerahatini ve hücreler üzerindeki stresi eksilterek kalp hastalığı tehlikesini eksilttiği araştırmalar tarafından gösterilmiştir. Kakao, flavanol almanın, balanslı bir perhiz ve sıhhatli hayat stilinin bir parçası dır ve kalp sıhhatini desteklemenin basit bir yoludur. Kakaodaki flavanoller kardiyovasküler sıhhate, atardamarların elastikliğine ve sıhhatli kan dolaşımına katkıda bulunur.
Bitkinliği ve Bitkinliği Eksiltir: Analistler, altı hafta süresince her gün bir fincan sıcak çikolata içen 40 erişkin hastada flavanol bakımından zengin kakao kullanımını test etmiştir. Katılımcılara kakao tozu ile yapılmış, flavanol bakımından zengin bir sıcak çikolata veya düşük flavanollü bir versiyon verilmiştir. Yüksek flavanollü kakao meşrubatı verilenler, testlere göre açıkgözlükte % 45’lik ve yürüme süratinde % 80’lik bir çoğalış yaşamıştır. Daha fazla çalışmaya lüzum dinlense de, neticeler kakaonun bedendeki bitkinliği ve yorgunluğu eksiltmeye destekçi olabileceğini göstermektedir. Kakao tozu, yüksek flavanol içeriğinin yanı gizeme, insan bedeninde çoğu enerji metabolizmasında vazife yapan 350’den fazla enzim tepkini için bir kofaktör olan magnezyum açısından da zengindir. Magnezyum alımını artırmak, bitkinliği ve halsizliği eksiltmenin basit ve natürel bir yoludur.
Bağırsak Sıhhatine Destek Olur: Kakao tozu, bedenin sindirim enzimlerini uyaran ve yiyeceklerin emilimine destekçi olan, sindirim işlevini ve bağırsak sıhhatini iyileştiren %33 lif içerir. Lif, daha uzun zaman daha tok sezilmesine destekçi olduğu için kilo idaresine de destekçi olabilir.Kakao Tozunun Sağlık ve Güzellik Faydaları
İnflamasyonu Eksiltir: Kakao tozundaki flavonoidler bedendeki iltihaplanmayı eksiltmeye destekçi olabilir. Eksiltilmiş iltihaplanma, bazı kanserler, diyabet, artrit, bunalım ve Alzheimer hastalığı tehlikesini düşürebilir.
Diyabet Tehlikesini Düşürür: Kakao tozundaki flavonoidler, insülin duyarlılığını artırmaya destekçi olarak diyabet tehlikesini eksiltebilir.
Adale Gelişimine Destek Olur: İnsan bedenindeki her hücre protein içerir, bu sebeple hücreleri onarmak ve adale kütlesinin gelişmesini ve korunmasını desteklemek için günlük olarak harcamak çok ehemmiyetlidir. Kakao, protein alımını artırmak isteyenler ve perhizlerinde yeterli protein alamayan veganlar ve vejetaryenler için harikulade ve natürel bir protein kaynağıdır. Kakaodaki potasyum sıradan adale işlevini desteklemeye destekçi olur. Egzersiz evveli veya sonrası içilecek bir smoothie içine muzla beraber kakao tozu karıştırılabilir.
Stres Gidericidir: Yapılan bir araştırma, bitter çikolata yemenin endişeyi eksiltmeye, ruh halini pozitif istikamette etkilemeye ve bunalım semptomlarını rahatlatmaya destekçi olabileceğini bulmuştur. Araştırma, 13.000 ABD‘li erişkinde çikolata tüketimi depresif bulgularla karşılaştırılmıştır. Son 24 saatte bitter çikolata yiyenlerin bunalım duygularını bildirme ihtimali % 70 daha düşük olmuştur. Kakao tozundaki magnezyum ve potasyum sıradan psikolojik işlev ve asap sisteminin çalışması için zorunludur. Bu sebeple kakaoyu günlük rutine ilave etmek stresle çaba etmeye, hafiflemeye ve uysallık duygusunu gözetmeye destekçi olacaktır.
İyi Sezdirir: Kakao, stresli sezilmesini yasaklamanın yanı gizeme etkin olarak bireyin kendisini daha mutlu sezmesini sağlar. Kakao tozu, serotonin, endorfinler, feniletilamin insanların âşık olduklarında ürettikleri bir bileşik, triptofan ve anandamid de dâhil olmak üzere verimli natürel bileşiklerin eforlu bir karışımını kapsar. Bunların hepsinin ruh halini iyileştirdiği ve öfori duyguları oluşturduğu gösterilmiştir.
Kan Basıncını Düşürür: Yüksek tansiyon, dünya çapında en ehemmiyetli kardiyovasküler tehlike etkenlerinden biridir ve buna sahip olanların çoğu, hakimiyet etmek için genellikle ilaç rehabilitasyonunu kullanır. Ancak bu tek alternatif değildir. Kakao tozundaki flavonoidlerin kan tazyikini düşürmeye, beyne ve kalbe kan akışını iyileştirmeye, kan pıhtılarını önlemeye destekçi olduğu gösterilmiştir. Kakao ve kan tazyiki arasındaki ilişki ilk olarak, 470 yaşlı erkeğin 15 sene süresince izlendiği Hollanda‘nın Doğu kesimindeki Zutphen kasabasında yapılan bir çalışmada bulunmuştur. En fazla kakao harcayanlarda daha düşük kan tazyikine, kardiyovasküler ve başka sebeplerle ilgili mortalite vefat tehlikesinde %50 görece bir eksilme kollanmıştır. O zamandan beri, muhtelif gelişigüzel perhiz çalışmaları, her gün kakao harcayanlarda kakao harcamayanlara mukayeseyle kan tazyikinin ehemmiyetli miktarda eksilebileceğini göstermiştir. Kakaodaki potasyum da kan tazyikinin sıradan hudutlar içinde olmasına katkı sağlar. Kakao tozu kan damarlarını hafifletmeye destek eden arginin isimli bir amino asit de içerir.
Beyin Eforunu Artırır: Kakao ve çikolatadaki flavonoidlerin beyin üzerinde pozitif bir tesire sahip olduğu, muhtelif öğrenişsel ve görsel vazifelerin geliştirilmesine destekçi olduğu gösterilmiştir. Bu, beden işlevlerini ve etkinliğini tertip eden, hakimiyet eden farklı asap dokularına daha faydalı kan akışının bir neticeyidir. Sıhhatlı gönüllülerle yapılan bir çalışma, yüksek flavanollü kakao harcandıktan yalnızca 5 gün sonra beyne kan akışının çoğaldığını göstermiştir.
İhtiyarlama Önleyicidir: Kakao yalnızca düşünme hünerlerini geliştirmekle kalmaz, kapsadığı antioksidanlar ihtiyarlama sürecindeki öğrenişsel gerilemenin gerilemesini de sağlar. Ayrıca araştırmalar, flavonoidler açısından zengin bir perhizin demans tehlikesini eksiltmeye destekçi olabileceğini göstermiştir. Kakaonun ihtiyarlama karşıtı özelliklerinden faydalanabilenler yalnızca iç uzuvlar değildir, kakaoda bulunan polifenol antioksidanlar, hücreleri erken oksidasyon veya imhadan gözetir, daha genç görünmeyi ve sezmeyi sağlayabilir. Konutta kakao tozu içerikli beden peelingleri hazırlanıp, tazelenmiş bir beden ve surat için duş sonrası kullanılabilir.
Cilt İçin Verimlidir: Kalp sıhhati faydalarına ek olarak, kakao tozu cildin beğendiği natürel bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, özgür radikallerin cilt üzerindeki hasarlı tesirlerini nötralize etmeye, kolajen yapımını artırmaya, hücresel iyileşmeyi artırmaya ve ihtiyarlama bulgularını önlemeye destekçi olur. Bağımsız bir çalışmada, yüksek flavanollü kakao tozunu 6 hafta harcadıktan sonra, araştırmaya katılanların cilt hidrasyonunda % 21 oranında çoğalış görülmüştür. İyi ıslatılmış cilt dış faktörlere karşı daha iyi korunur, pürüzsüz, sıhhatli ve parlak bir görünüme sahiptir.

Kakao Tozu Nasıl Kullanılabilir?Kakao Tozunun Sağlık ve Güzellik Faydaları

Kakao tozu, tadı ve işlevi bakımından kokoa tozuna eş ancak genel olarak daha besleyicidir. Birçok vegan tatlı tarifleri, asgari operasyona ve yiyecek yoğunluğu sebebiyle kakao tozu gerektirir. Kakao tozu, kokoa tozu ile neredeyse aynı görünür ve aynı biçimde kullanılabilir. Kakao tozu onun kadar tatlı olmasa da tariflerde kokoa tozu yerine, denk ölçülerde olacak biçimde kullanılabilir. Kakao tozu ayrıca kokoa tozundan daha fazla akışkan emer, bu nedenle bir tarifte akışkan bileşenlerin ölçümünün artırılması gerekebilir. Kakao tozu tıpkı kokoa tozu gibi browni, kek, muffin, kurabiye, bisküvi ve değişik çikolatalı tatlılar yapmak için kullanılabilir. İşte kakao tozunu kullanmanın birkaç yolu:
-Kızarmış ekmeğe sürülen fıstık ezmesinin üzerine serpilebilir.
-Konut üretimi sıcak kokoa karışımında bir bileşen olarak kullanılabilir.
-Sıradan yoğurt ya da süzme yoğurt harcanırken içine ilave edilebilir.
-Daha derin bir lezzet için misalin sıcak çikolataya az ölçüde kırmızı, acı toz biberle beraber eklenebilir.
-Yulaf ezmesi karışımı içinde de kullanılabilir.
-Yapışmayı önlemek için browni ve kek pişirme kalıplarının ya da tepsilerin dibine un yerine kakao tozu serpilebilir.

Kakao Kullanmanın Başka Yolları

Dondurulmuş Yoğurt Katmanları: Çok kalın olmayan yassı katmanlar biçiminde dondurulmuş nefis atıştırmalıklardan biri olan meyve ya da kuruyemişler kapsayan yoğurt katmanları hazırlanırken kakao tozu eklenebilir. İmalinde seçime göre farklı meyveler, bitter çikolata parçaları, kuruyemişler, tohumlar da kullanılabilir.
Smoothie’ler: Smoothie’lerle karıştırılarak, kahvaltılara serpiştirilerek veya pişirme tariflerinde besleyici bir seçenek olarak kakaoya yer verilebilir.
Sıcak Kakao: Sıcak kakao ya da sıcak çikolata kakao tozuyla hazırlanan, sıhhatli, normal bir meşrubattır. Sıhhatlı bir sıcak çikolata yapmak için, iki çay kaşığı kakao tozu sıcak sütle karıştırılıp gerekirse azıcık tatlandırılabilir. Yoğun aroma beğenenler vanilya ve tarçın da ilave edebilir.

Kakao Tozu Nasıl Korunmalı?

Kakao tozu, lezzetini yitirmemesi için nemden uzak yakalanmalıdır. Kuru ve ağzı sıkı kapalı, hava geçirmeyen kaplarda saklanmalıdır.
Kakao Tozunun Sağlık ve Güzellik FaydalarıTadı eforlu olduğundan unlu mamullere ve konutta pişirilecek kek, kurabiye gibi besinlere az ölçüde ilave edilmelidir. Kakao tozu keklere, brownilere, bisküvi ve kurabiyelere, soslara, sütlü tatlılara çikolata tadı katar. Kakao tozlarında süt ve yağ olmadığından kapsadığı verimli maddeler bakımından çikolata barlara göre zengindir. Sıradan bir bitter çikolatadan 4 kat fazla antioksidan içerir.

Kakao Kafein de İçerir

İki çorba kaşığı kakao tozunda takribî 50 gram kafein içerir, bu da vasati bir fincan kahvede bulunabilen kafeinin takribî yarısı kadardır. Kafeine duyarlı olanlar bunu usunda bulundurmalıdır. Kakao tozu genellikle tariflerde kokoa tozu yerine kullanılsa da, tozların değiştirilmesi otomatik olarak bir tarifi sıhhatli hale getirmez. Kakao tozu kapsayan tarifler hazırlanırken yeniden de şeker ve sıhhatsiz yağ ölçüsüne dikkat edilmelidir.

Bibliyografi:
https://aduna.com/blogs/learn/cacao-benefits-benefits-of-super-cacao
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-cacao-powder#1
https://mtroyal.com.tr/tr/kakao-tozu-nedir-ve-kullanimi/

Yazar: Müşerref Özdaş

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri