Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kambur Yunuslar Hakkında

  • 22 Nisan 2021
  • Kambur Yunuslar Hakkında için yorumlar kapalı
  • 680 kez görüntülendi.

Kambur Yunuslar Nasıl Bir Hayvandır? Bir Hayli insan kambur balinalarını dinlemiştir, ancak daha az insan kambur yunusların da var olduğunu fark eder. Bu yunusların sırtındaki sırt yüzgeci çoğu zaman hayvanlara isimlerini veren yağlı, kambur eşi bir yapının üstüne oturur. Kambur yunuslar, Batı ve Doğu Afrika, Hindistan, Güneydoğu Asya ve Avustralya‘da ummanlarda bulunur. Çoğu gri renktedir. Bununla […]

Kambur Yunuslar Nasıl Bir Hayvandır?

Bir Hayli insan kambur balinalarını dinlemiştir, ancak daha az insan kambur yunusların da var olduğunu fark eder. Bu yunusların sırtındaki sırt yüzgeci çoğu zaman hayvanlara isimlerini veren yağlı, kambur eşi bir yapının üstüne oturur.
Kambur yunuslar, Batı ve Doğu Afrika, Hindistan, Güneydoğu Asya ve Avustralya‘da ummanlarda bulunur. Çoğu gri renktedir. Bununla beraber, Hong Kong yakınlarında yaşayan yunusların bir dizi renkleri vardır.

Kambur Yunuslar Hakkında

Fiziksel Görünüş

Kambur yunuslar minik ve orta boy yunuslardır. Akrabaları gibi, onlar da memelilerdir ve soluk almak için suyun yüzeyine gelmeleri lüzumludur. Öbür yunuslar gibi, genelde gruplar halinde yaşayan zeki hayvanlardır.
Bir kambur yunus, dişleri kapsayan projeksiyon olarak adlandırılan aerodinamik bir bedene, yuvarlak kavun veya alnına ve uzun bir gagaya sahiptir. Ayrıca bedeninin her tarafında bir palet, sırtında sırt yüzgeci ve flukes sınan iki loblu bir kuyruk vardır. Tüm kambur yunusların sırtlarında fark edilir bir kambur yoktur, ama çoğunda bulunur. Erişkinler 8.8 feet 2.7 metre uzunluğa erişir ve 573 pound 260 kilogram ağırlığa kadar çıkar. Bununla beraber, çoğu bundan azıcık daha miniktir.

Bir Kambur Yunus’un Yaşamı

Öbür yunuslar, karışık irtibat sistemlerine sahip çok sosyal hayvanlardır. Kambur yunuslar neredeyse bu özellikleri paylaşırlar. Halen, özellikle de Afrika’da yaşayan iki cinsle alakalı olarak, yaşamları hakkında pek bir şey öğrenilmemektedir. Tahlilciler, hayvanların sığ sularda yaşadıklarını ve sıklıkla minik gruplar halinde seyahat ettiklerini öğreniyorlar. Öbür yunuslar gibi, su yüzeyinin üzerinde akrobatik görüntüler sergilerler ve teknelerin yanında yüzerler.
Kambur yunuslar, resiflerde ve haliçlerde balık avı yaparlar. Balıklar ana gıda kaynağı gibi görünse de kalamar, ahtapotlar ve yengeçler gibi omurgasızları da yiyorlar.
Kambur yunusların hamilelik yarıyılının on ile on iki ay arasında olduğuna inanılmaktadır. Hayvanlar her sene üreyemez. Kırk seneden fazla yaşadıkları düşünülmektedir.

Kambur Yunuslar Hakkında

Ekolokasyon

Öbür balıkçılar balinalar, yunuslar gibi kambur yunuslar da besin bulmak için ekolokasyon kullanırlar. Bu süreç, bir yunusun etrafıyla alakalı nesneler donakaltıcı ayrıntılarla bilmesini sağlar.
Ekolokasyonda, bir yunus ilk büyük ihtimalle burun geçişlerinde yüksek frekanslı ses dalgaları üretir. Sesleri üreteceğine inanılan yapılar fonik dudaklar olarak öğrenilir. Ses dalgaları yağlı kavun içinden suya gönderilir. Kavun ses için bir odaklama cihazı olarak vazife yapar. Ses dalgaları suda bir nesneyi fırlatır ve yunusa geri döner. Yunusların çene kemiği tarafından alınır ve orta ve iç kulağına sevk edilir. Nesnenin yerini, ebadını, biçimini ve ses bilgisinden öbür özellikleri idrak edebilen hayvanın beynine bir ileti gönderilir.

Sınıflandırma

Yakın zamana kadar, kambur yunuslar için en popüler sınıflandırma usulü hayvanları iki cinse ayırmaktı: Atlantik kambur yunus veya Sousa teuszii ve Hint-Pasifik kambur yunus veya Sousa chinensis.
Amerikan Tabiat Tarihi Müzesi de dahil olmak üzere bir grup kaba hayat teşkilatı tarafından yapılan bir inceleme, kambur yunusların dört cinse bölmesi gerektiğini önerdi. Teklif, 235 doku misalinden elde edilen genetik materyalin yanı gizeme ölü yunuslardan ve müze misallerinden elde edilen 180 kafatasından analizinden katlanıyordu.
Bugün genellikle dört cins sınıflandırma sistemi kullanılmaktadır. Bu sistemde, Atlantik kambur yunus, bilimsel adına gözetir. Hint-Pasifik kambur yunus üç değişik cinse dağılmıştır: Sousa plumbea Hint Ummanı kambur yunus, Sousa chinensis Hint-Pasifik kambur yunus, Çin beyaz yunus veya Tayvanlı beyaz yunus ve Sousa sahulensis Avustralya kambur yunus.

Hint-Pasifik Kambur Yunus

Şimdiye kadar yapılmış olan gözlemlere direnerek, tahlilciler Hint-Pasifik kambur yunusunun alttaki tutumları reelleştirdiğini söylüyorlar. Gözlemler öbür cinslerde de uygulanabilir.
Yunuslar, takribî üç ila yedi hayvandan oluşan minik gruplar halinde seyahat eder. Hayvanlar oldukça yavaş yüzmektedir. Öbür yunuslar gibi, su yüzeyinde de zinde ve etkileyici hava şovları yaparlar. Bu görüntüler şunları kapsar:
-Porpoising: sudan atlamak, su yüzeyinde bir yayda gezmek, suya yine girmek ve daha sonra yüzeyin hemen altında yüzmek
-Sulama : sudan tamamen atlayan ve ardından suya çarparak bedenin yanına geri düşmek
-Spyhopping : Usulca başını sudan dikey bir pozisyona çevirin ve çevreyi görmek için usulca kafayı tekerrür alta indirmek
-Lob kuyruğu: kuyruğu su yüzeyine vurmak
-Somersaulting: Bazen suyun dışına atlamak ve “topukların üzerinde kafa” çevirmek
Hayvanların, aynı zamanda, çiftleşme göstergeleri olduğuna inanılanlar içinde, kanatçıklarıyla suyu tokatladıkları gözlemlenmiştir.

Kambur Yunuslar Hakkında

Hong Kong’daki Çin Beyaz Yunuslar

Çin beyaz yunusları, bazen öbür kambur yunuslar gibi, gri renklidir, ancak çoğu çok renkli, beyaz veya hatta hoş bir pembe renktedir. Kambur yunus olarak sınıflandırılmasına karşın, Çin beyaz yunuslarının sırtlarında fark edilir bir kamburluğu yoktur.
Yunuslar Hong Kong Körfezi ve körfeze giren İnci Irmağı Deltası’nda gözlemlenebilir. Onlar doğduklarında siyah veya koyu gridirler. Geliştikçe daha sarih griye dönüşürler ve sonra beyaz veya pembe kirler geliştirirler. Erişkinliğe geldiklerinde tamamen beyaz veya pembe olabilirler. Pembe renk, cildin yüzeyine yakın genişletilmiş kan damarlarına bağlıdır ve pembe bir pigmentin gelişimine bağlı değildir.
Çin beyaz yunusu, Hong Kong’un Çin’e döndüğü 1997 merasimi için fotoğrafı maskot seçildi.

Beyaz ve Pembe Yunusların Popülasyon Vaziyeti

Çin beyaz yunus popülasyonu süreksizdir. Hong Kong popülasyonunun yanı gizeme, Tayvan’ın batı kıyısından ayrı bir popülasyon vardır. Tayvanlı hayvanlar öbür Çin beyaz yunuslarından faize yoluyla izole edilmiş ve bazı bariz özelliklere sahiptir. Çin akrabalarından ayırt etmek için “Tayvanlı beyaz yunus” un ortak ismi verilir. Çin hayvanlarından ayrı bir alt cins olarak sınıflandırılırlar.
Tayvanlı beyaz yunusun popülasyonu kritik olarak risktedir. Tayvan sahilinin yoğun sanayileşmesi kıyıya yakın yaşayan yunuslar için çok hasarlıdır.
Oluşmakta olan lekeliliğe ek olarak, Tayvanlı yunuslar için öbür problemler hasarlı balıkçılık usulleri, sanayi için arazi ıslahı ve bir askeri uygulama atış eriminin varlığıdır. Ateşleme eriminin yarattığı hengame, yunusun sonarını veya ekolokasyonunu maniler.
Hong Kong’daki Çin beyaz yunusu da problemlerle karşı karşıyadır. Endüstriyel lekelilik, arazi ıslahı, tekne hengamesi ve yakındaki bir havaalanından inşaat hengamesi, yunusları etkilemektedir. Popülasyonları senelik bazda eksilmektedir.

Atlantik Kambur Yunus

Atlantik kambur yunus Afrika’nın batı sahilinde bulunur ve tüm yunusların en az öğrenilenlerinden biridir. Dış görünümü, akrabalarınınkine çok eş. Bununla beraber, azıcık daha minik bir hayvan ve daha az renk başkalaşımı sergiler. Yunus, genellikle hayvan ihtiyarladıkça daha bariz hale gelen bir kambura sahiptir.
Yunuslar, 20 metre derinliğindeki sığ suda yaşarlar. Katil balinaların tutulma ihtimalini eksiltmek için kıyıya yakın kaldıkları düşünülmektedir. Yunuslar ummanda, haliçlerde ve 50 kilometre’ye kadar derelerde gözlemlenmiştir.
Atlantik kambur yunuslar genellikle çekingen hayvanlardır. Su yüzeyinde öbür kambur yunuslardan daha az akrobatik görüntü sergiliyorlar ve teknelere daha az çekiliyorlar. Cinsler şimdi kritik derecede risk altında olarak sınıflandırılmaktadır.

Kambur Yunuslar Hakkında

Popülasyon Tehditleri

En azından bazı bölgelerde, insan balıkçılığı teknikleri Atlantik kambur yunusları için bir tehdittir. Bunun hayvanlar için en büyük risk olduğu düşünülmektedir. Misalin, yunuslar, balık ağlarına ve hatlarına dolanırlar, ayrıca plajların yakınında bulunan köpekbalığı ağlarına da dolanabilirler. Havayı soluması gerektiğinden, yunuslar su yüzeyine çıkamayacakları takdirde boğulurlar. Bu tehditlerin ciddiyeti öğrenilmese de, lekelilik ve hayat alanı kaybı da mesele olabilir.

Hint Ummanı Kambur Yunus

Hint Ummanı kambur yunus Afrika’nın doğu sahilinde bulunabilir. Kıtanın batı kıyısındaki cinsler gibi, çekingen ve az öğrenilen bir hayvandır. Minik gruplar halinde görülür ve risk altında sınıflandırılırlar.
Yunuslar genellikle kıyıdan birkaç surat metre uzakta görülür. Yunuslar bazen gillnets içine gezmiş ve boğulmaktadırlar. Görülen hayvanların çoğu, olta ekibiyle çatışmalardan geldiği düşünülen izlere sahiptir. Hayvanları araştıran bir bilim insanına göre, köpekbalığı ağları, lekelilik ve habitatın bozulması, popülasyonu “muazzam” olarak etkilemektedir.

Kambur Yunuslar Hakkında

Tin Can Körfezi Avustralya Kambur Yunusları

Avustralya’daki Tin Can körfezi kambur yunuslarla ilgilenen insanlar için çok özel bir yerdir. Burada fertsel yunuslar insanlara çok yakın kazanç, insanlarla tesirleşir, besin kabul eder ve hatta tabiat bilimcilerinin bunlara değmesine izin verir. Yunuslara himayesiz olarak yanaşan, değen veya besleyen herkes için ağır para cezası vardır.
Kambur yunuslar ve insanlar arasındaki eşsiz ilişki, yunusların zekâsı ve özgüveninden ve körfezdeki insanların yalnızca hasarsız olmadıklarından değil, aynı zamanda onlara bereket sağlayabilecekleri reelinden kaynaklanmaktadır.
Bir ziyaret kambur yunus ilk kaydı 1950’lerde ortaya çıktı. Yaralı bir yunus, Barnacles Cafe tarafından sahile surattı. Yöre ulusu onu kurtardı ve ummana dönene kadar onunla ilgilendi. Bununla beraber yunus bu tecrübesini anımsadı ve daha fazla fiyatsız yemek almak için kumpaslı olarak körfeze geri döndü.
İlk gelişinden bu yana, öbür yunuslar körfeze girdiler ve gönüllü olarak insanlara yanaştılar. Kimileri bunu yapmaya devam ediyor.

Yazar: Katibe Melis Dinçer

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri